Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Shkarkohet nga puna pėr shkak tė hyrjes nė Islam
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
arijet
Anetar i ri

Regjistruar: 14/10/2008
Vendbanimi: Prizren
Mesazhe: 2

Exclamation

Shkarkohet nga puna pėr shkak tė hyrjes nė Islam

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 7693.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 34 herė.

E dija se fjala Islam do të thotë dorëzim , por u mahnita kur pranova atë qe besoj se është një prej thirrjeve nga Zoti në jetën time, dhe kjo thirrje e papritur ishte thirrja për tu dorëzuar duke e thënë Shehadetin.


Peshkopi Xheralin Volf nga Dioçeza e Roud Ajllandit të SHBA-ve ka ndaluar priftëreshën Ann Holms Reding për të vazhduar detyrën e saj për shkak të hyrjes së saj në Islam.

Sipas kanonit Episkopal, nëse ajo nuk rikthehet në besimin e saj të krishterë, ajo do të shkarkohet nga detyra e saj si priftereshë.

Në lajmërimin për ndalim thuhet se dioçeza ka vendosur se Dr. Reding ka braktisur Bashkësinë e Kishës Episkopale pas pranimit të saj në një bashkësi jashtë asaj të Kishës Episkopale. Peshkopi konfirmoi vendimin.

Sipas lajmërimit për ndalim, të datuar 30 Shtator 2008 dhe e nënshkruar nga peshkopi, "Dr. Reding ka pranuar qe ka dëshmuar Shehadetin për të hyrë në Islam."

"Shehadeti" është thënie nga Kur'ani që përkthehet nga gjuha Arabe në atë Angleze si "Nuk ekziston Zot përveç Allahut, dhe se Muhamedi është i dërguar i Zotit," tha Tomas Ferguson ndihmës për marrëdhënie ndër fetare në kishën Episkopale, gjatë një interviste.

"Thënia e Shehadetit, me qëllimin për të u bërë musliman, në prani të së paku dy personave, është se si njeriu hyn në Islam. Kjo gjithashtu është pjesë e lutjeve ditore në Islam," tha Ferguson.

Njohuritë e saj për Islamin Dr. Reding i morri pas ardhjes së saj në Katedralen e Shën Markut në Sietëll, si drejtoreshë e formësimit të besimit dhe ripërtrirjes në vitin 2001.

Gjatë shërbimit të saj tek Shën Marku ajo tha në një intervistë, isha në krizë personale dhe duhesha të dorëzohesha. E dija se fjala Islam do të thotë dorëzim , por u mahnita kur pranova atë qe besoj se është një prej disa thirrjeve nga Zoti në jetën time, dhe kjo thirrje e papritur ishte thirrja për tu dorëzuar duke e thënë Shehadetin."


per me shum
http://www.episcopalchurch.org/81803_101582_ENG_HTM.htm

__________________
Per shendet, pershendetshem ne shendetsi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2008 10:06
arijet nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arijet Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me arijet (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: arijet Shto arijet nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arijet nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
*Besaaa*
Anetar i ri

Regjistruar: 04/02/2009
Vendbanimi: Ne boten e rrejshme
Mesazhe: 4

Zoti i ndihmofte inshaAllah..

__________________
"Mirėsia ėshtė e madhe, tė pakėt janė vepruesit e saj".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shkurt 2009 15:38
*Besaaa* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė *Besaaa* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me *Besaaa* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: *Besaaa* Shto *Besaaa* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto *Besaaa* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
CYBORG
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 08/06/2008
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 72

Me falni se nuk jam ekspert ne pune fetare dhe mund ta kem gabim por nje ''priftereshe ''pra nje femer qe kryen funksione fetare te krishtera nese konvertohet ne fene islame sigurisht qe nuk mund te punoje me ne ate vend .nuk ka kuptim.ajo nuk mund tu sherbeje 2 feve njekohesisht apo jo .te kishte qene kamariere apo te punonte ne ndonje zyre atehere po qe nuk do kishte asnje justifkim. keshtu sic e ke shkruar nuk me duket ndonje gje sensacionale.

__________________
IGNORANCE IS CURABLE .STUPIDITY IS FOREVER .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2009 14:10
CYBORG nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė CYBORG Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me CYBORG (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: CYBORG Shto CYBORG nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto CYBORG nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roneo
I dashuruar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: Mu ke guri qe bon xixa.
Mesazhe: 88

Pajtohem me parafolesin,nuk mund te kete edhe cokollate edhe akullore sidomos ne keto raste.

__________________
Demokrat deri ne palce te kockes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2009 19:30
Roneo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roneo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roneo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roneo Shto Roneo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roneo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Shkarkohet nga puna pėr shkak tė hyrjes nė Islam

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.