Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Fotografi > Fotografit HDR
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Fotografit HDR

Tek po kerkoja ne internet hasa me disa fotografi te tipit HDR (High Dinamyc Range). ishin me te vertete fantastike per sa i perket detajeve dhe ngjyrave...dicka qe nuk arrpor nuk arrij ta kupton ne menyre te plote konceptin e tyre dhe menyren se si mund te beheshin! ka ndonje qe ka informacione me te detajuara per kete gje dhe nese mund te shpjegoje se si mund te arrihen ato imazhe? plus,nese gjeni imazhe te tilla,vendosini ne kete teme:



__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga Zhylien Sorel datė 10/04/2008 ora 13:14

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2008 11:14
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Si mund te behen? Po pse, gjithkush do mund ti beje ato foto..o pune talenti,
ja ckam shkrepur para ca ditesh me kameren time tip premiere e 73-shit:

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2008 13:49
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

flmn per pergjigjen!
tani pyes serish te tjeret :
a mundet ndonjeri qe di dicka me teper per kete gje,tia shpjegoj atyre qe nuk e dine se per cfare behet fjale dhe se si mund te behen keto fotografi?

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2008 14:51
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Une nuk e kam bere ndonjehere por njehere nje shoku im qe ben ing. ndertimi ma shpjegoi por se dija qe e kishte emrin keshtu.

nga sa mbaj mend me duket se perdoret shume kur kemi te bejme me peisazhe ose me objekte te permasave te medha ... behen disa fotografi ne kende te caktuara e pastaj me nje program me duket bashkohen dhe rezultati eshte sikur te ishte nje e vetme .

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2008 15:06
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re blue eye.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 73 herė.

ngjyrat jane origjinale...eshte thjesht perpunimi i fotos qe nxjerr ne pah detajet deri ne minimum

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2008 23:29
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kujta1
Matematikan

Regjistruar: 04/01/2008
Vendbanimi: kumanov
Mesazhe: 182

shum foto te mira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2008 00:38
kujta1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kujta1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kujta1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kujta1 Shto kujta1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kujta1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Citim:
Si mund te behen? Po pse, gjithkush do mund ti beje ato foto..o pune talenti,


Jam Bardhok Ndoji. U regjistrova ne kete forum vetem per te komentuar ne kete teme pasi fotografine HDR e kam cjef, dhe fotografine e kam pasion.

Ka dy menyra per te krijuar HDR.

1- Duke perdorur skedare JPEG
2- Duke perdorur skedare RAW.

Nese perdorni JPEG mund te jete pakez me i komplikuar is proces, mire po eshte me efektiv dhe cilesia eshte me e larte.

Fillimisht duhet te keni dicka parasysh. Per aparatin duhet trekembesh pasi u duhet te krijoni 3 deri ne 5 fotografi me ekspozura te ndryshme...nga -3, 0, +3 apo -5, -3, 0, +3, +5. Ata qe fotografojne me SLR e dine fare mire se si ta kompozojne eksopzuren ne aparat.

Fjala vjen...don te krijosh fotografi HDR te pallatit te kongreseve. Vendos aparatin ne trekembesh ne kendin ku deshiron te besh foton. Krijo 3 apo 5 fotografi me eksopzura te ndryshme siq thashe me siper. Trekembeshi ne kete rast duhet per te bere te mundur qe te gjitha fotografite te jene egzakte...mundesish evito objektet ne levizje (makinat, kalimtaret) Per ti konvertuar keto 3 apo 5 ekspozura ne HDR perdor photoshop, apo nje program tjeter mjaft te mire qe perdori edhe vete, photomatix.http://www.hdrsoft.com/index.html

Menyra tjeter eshte duke perdorur skedare RAW. Kjo eshte me e thjeshte, por fotografite jane me teper pseudo HDR sesa HDR. Permbajne me shume noise po ashtu.

Po hedh tre fotografi qe i kam konvertuar ne HDR duke perdorur RAW





Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2008 14:08
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Faleminderit Bardhok, nuk e dija se ekzistonin fotografi te tilla dhe aq me teper qe behen kaq kollaj. Fotografite e postuara jane goxha te bukura. Tani po vras mendjen si behet e njejta gje me film te xhiruar. Besoj se kinematografet e perdorin kete teknike sepse kam vene re se disa filma kane nje fotografi te tille spektakolare.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2008 15:01
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Faleminderit Bardhok, nuk e dija se ekzistonin fotografi te tilla dhe aq me teper qe behen kaq kollaj. Fotografite e postuara jane goxha te bukura. Tani po vras mendjen si behet e njejta gje me film te xhiruar. Besoj se kinematografet e perdorin kete teknike sepse kam vene re se disa filma kane nje fotografi te tille spektakolare.


Faleminderit.

Konematografia dhe videot jane komplet dicka tjeter dhe pakez me e komplikuar. Une i kam te dyja pasion, si videon dhe fotografine. Me shume jam marre me fotografi, por nga fundi i ketij viti do hedh ne youtube filmat e mij te pare me te cilat kam filluar te merrem qe tani, te cilet do jene artistike dhe te shkurter. 3-5 minutesh. Te keshilloj ti hedhesh nje sy programeve After effects CS3, Final Cut Express dhe Final Cut Pro. Aty ke gjithcka per ta kthyer videon ne nje film hollywoody te vertete. Une sapo kam nisur te punoj me after effects dhe eshte mrekulli gjerat qe arrish te besh me te.

E mira eshte qe videot te behet me camera HD, per kualitet me te mire dhe per tu pershtatur me mire efekteve me te cilat pasurohet nga keto programe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2008 15:30
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Final Cut eshte per Macintosh mesa di. Sidoqofte i jam futur me shume Avid Liquid, e cila shkon perfekt me kompjuterin qe kam dhe ka boll kollajtesira po te mesohet. Gjithashtu efektet jane goxha imediate ne krahasim me Adobe Premiere Pro. Megjithate shume efekte behen vetem me Adobe After Effects, te cilen e kam. Puna eshte vetem se ketyre programeve nuk mjafton ti hedhesh nje sy por duhet dedikuar nje cope jete qe te mesohen.

Ti cfare filmash ben, ke bere ndonje shkolle, i ben teresisht vete? Nese eshte keshtu mund te flasim privatisht per ndonje ide te kendshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2008 16:11
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:25 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Fotografi > Fotografit HDR

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.