Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > A eshte PC juaj gati per Windows Vista?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Post

A eshte PC juaj gati per Windows Vista?

Mgjs Microsoft lajmeroi qe sistemi i ri operativ Vista nuk do dale ne treg para Janar 2007, shume kompani prodhuese kompjuterash kane filluar te nxjerrin ne shitje PC qe jane te pershtatshem per Windows Vista. Mgjs ka nje mimimum te pranueshem konfigurimi per pc tuaj, prape nuk mund te jeni te sigurte se cfare duhet saktesisht. Per kete gje, Microsoft ka nxjerre ne sitin e tij, nje program te vogel qe kontrollon pc tuaj per te pare nese eshte i pershtatshem per Vista-n, si dhe jep rekomandimet e duhura per kete gje, dmth nese duhet me shume RAM, apo karta grafike duhet ndryshuar etj etj. Link per ta shkarkuar eshte: http://www.microsoft.com/windowsvis...or/default.mspx dhe programi quhet Windows Vista Upgrade Advisor Beta.

Nqs jeni te interesuar te dini nese i plotesoni kushtet minimale per Vista, ju ftoj t'i hidhni nje sy ketij programi te Microsoft.


Personalisht, laptopi im i ploteson, vetem 2 gjera me duhet te blej extra, RAM dhe nje HDD. Aktualisht kam 512 MB RAM dhe 40 GB HDD. Karten grafike mqs e marr nga RAM-i, kam mundesi ta rris deri ne 128 MB nga 64 qe e kam aktualisht, prandaj nja 2 GB RAM (qe eshte dhe max qe suporton laptop im), nuk do jete nje investim i keq. Per rrjedhoje, laptopi im eshte tamam per Windows Vista Business Edittion.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2006 12:27
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Hummm, e zbrita por nuk me keshilloi per ndonje upgrade ndoshta ngaqe gjithcka e kam rinovuar para pak kohesh dhe tashme jam me Pentium 4 HT 3.6 me 2 Giga RAM dhe 2 HD nga 140 GB.Ummm, I imi eshte gati per Vista Super-Pro edition

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2006 11:20
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Admirali ti po na e keshillon qe ta isntalojme dhe ne???
C'fare ka me shume Vista nga Windowsi normal???

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2006 11:25
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

Lordo ti qenke ne rregull plako, telegram Billit te te jape Vista-n

----------------------------------------------------

Lela

Vista, ne krahasim me sistemet e tjera operative te Microsoft ka ndryshime, ka nje firewall me eficent, nje mbrojtes kundra spyware, nje sistem per te monitoruar hdd (volume manager), vete si nderfaqes grafik i eshte perafruar atij te Apple. Dritaret qe hap psh ke mundesine ti shohesh ne 3D etj. Per te ditur me shume ja ku mund te lexosh dicka: http://www.microsoft.com/italy/wind...ta/default.aspx

Persa i perket faktit nese te duhet ta instalosh apo jo, kjo varet nga preferenca jote, nese ke qejf qe te jesh nga te paret qe e provon si sistem apo deshiron te presesh.

Normalisht do ju keshilloj qe te mos nxitoheni dhe sikur Vista te dale sot ne treg. Derisa XP qe keni ju ben pune per mrekulli, mos u hidhni me vrap tek Vista, pasi mund dhe te keni probleme, prisni me mire derisa te formohet mire si sistem, pasi produktet e reja, ne fillim fare dhe kane defekte.

Pra Lela, mbaj me mire ate qe ke, XP nuk do zhduket brenda nates dhe po doli Vista ne treg. Ka akoma persona qe mbajne Win2000 dhe kur XP u me vite ne treg (kjo dhe nga preferencat e tyre).

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2006 11:35
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Ne fakt XP punon per mrekulli, dhe s'kam pasur asnje problem me pc qe 2 vjet qe e kam blere.

Thks Admiralo shpjegime shume te sakta.
Une po pres njehere

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2006 12:57
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Ne fakt XP punon per mrekulli, dhe s'kam pasur asnje problem me pc qe 2 vjet qe e kam blere.

Thks Admiralo shpjegime shume te sakta.
Une po pres njehere



Si gjithmone ne sherbim te popullit jemi

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2006 23:31
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
C0nTr0ll3r0x
HaXoR IT Pr0gRamInG

Regjistruar: 30/05/2006
Vendbanimi: HaXoR r0x World
Mesazhe: 5

Citim:
Po citoj ato që tha Lord_Of_The_Strings
Hummm, e zbrita por nuk me keshilloi per ndonje upgrade ndoshta ngaqe gjithcka e kam rinovuar para pak kohesh dhe tashme jam me Pentium 4 HT 3.6 me 2 Giga RAM dhe 2 HD nga 140 GB.Ummm, I imi eshte gati per Vista Super-Pro edition


Processor Speed: 3.0GHz
System Bus: 2400MHz
Cache Memory: 1MB + 1MB on die Level 2
System Memory: (RAM): 2GB
System Memory: (RAM) Expandable To: 4GB
Type of Memory: (RAM) PC3200 DDR400
Hard Drive Type: Serial ATA/150 (7200 rpm)
Hard Drive Size: 500GB
Graphics: NVIDIA GeForce 7900GTX
Video Memory: 512MB

*Lord Of The Stings ... po mua me bika te keme "Laboratorin e Bill Gate" plako :pP .. ateher mu dashka te instaloj "Super Bill" :p haahhhah

__________________
[FBA]=>[Full.Blood.Albanian].OUR Albanian Pride We Will Never Hide.OUR Albanian Race NoBody Will Disgrace.&Thin The Day We Dia..OUR Albania Flag Always Stands High.Albanian Pride In Our Mind, Albanian-Security-Clan Is Our Kind.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2006 03:18
C0nTr0ll3r0x nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė C0nTr0ll3r0x Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me C0nTr0ll3r0x (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė C0nTr0ll3r0x't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: C0nTr0ll3r0x Shto C0nTr0ll3r0x nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto C0nTr0ll3r0x nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Jo jo, ty i bie qe te punosh ne dy pune se i ke bere leket kompjuter.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Korrik 2006 07:12
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha Lord_Of_The_Strings
Jo jo, ty i bie qe te punosh ne dy pune se i ke bere leket kompjuter.



o lordo je njish plako, ta kam thene edhe nje here tjeter qe je njish per keto ironite, drejtuar ketyre pseudo te rriturve...



peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2006 22:55
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Peace bro.

Mgjt kujdes mos me ha me sy


Kalofsh mire.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Korrik 2006 13:09
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > A eshte PC juaj gati per Windows Vista?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.