Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Shqiperia Etnike Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Bota Ed

Me duket se po keqkuptohemi me simbolet. une nuk po flas per simbolet e kombit qe jane absolutisht te njejta dhe te pandryshueshme por po flas per simbolin e shtetit te pavarur te Kosoves ( kur te krijohet) dhe kur te kete vendin e vet ne organizatat nderkombetare duke filluar qe nga OKB ato simbole shteterore nuk mund te jene te njejta me te shqiperise ( te pakten keshtu mendoj) dhe hymnin ata e kane nje kenge te kohes se luftes mendoj.

Psh cekia tjeter flamur ka si simbol kombi dhe tjeter si simbol shteteror. Sigurisht qe nga flamuri i kuq me shqiponjen me dy koka nuk hiqet dore sepse eshte identiteti jone kombetar.

me respekt
Analistja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2003 16:00
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Endrit

Endri jam shume skeptike te pakten per nja 20 vjet se mund te bashkohemi. pastaj nese behet fjale vetem per kosoven dhe shqiperine eshte tjeter gje, nese behet fjale per bashkimin e trojeve te tjera ku jetojne shqiptaret ( maqedoni, Mali i Zi dhe Greqi) atehere kjo eshte absolutisht e parealizueshme sepse nuk ndryshohen kufijte dhe shtetet nuk ndertohen mbi baza etnike.

sa per kosoven dhe shqiperine jane shtete qe nuk kane hedhur rrenjet akoma te kene trung te forte, baza te forta. prandaj nese ndodh bashkimi ne keto kushte qe jane te dyja pervecse nje kaosi total dhe nje vakumi ligjor apo toke pjellore per trafiqe dhe kriminalitet nuk shikoj asnje dobi tjeter per fat te keq.

me respekt
analistja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2003 16:05
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

"per flamurin Kosova do kete simbol pak me te ndryshem se Shqiperia sepse permban edhe pakica te tjera kombetare te cilat gjithsesi jane pjese e popullates se Kosoves.
Kosova nuk eshte etnikisht vetem shqiptare por ka edhe pakica serbe, boshnjake, turke prandaj edhe nuk mund te kete te njejtin simbol si shqiperia"

Besoj se per ate gje kishe te beje fjale.

Une per veten time nuk jam per bashkimin dhe e kam bere te qarte, vetem hapa mundesine qe kjo gje mund te ndodhi ne vitet e ardhshme nese ne kemi lidhje te forta me te. Nuk mund te injorohet ceshtja shqiptare. Nje nga keto dite duhet te konfrotohemi me te. Per mua tani per tani rendesi eshte pavarsia e saj dhe jo bashkimi qe mund te sjelli kaos ne rajon pasi sic e shikon shqiperia lekundet lart e posht mezi e kontrollon shteti shqiptar e jo me shqiperine etnike.

Thjesht hapa mundesi se kjo gje (bashkimi) mund te ndodhi per te pare opinionet e shumicave.

Per mua pavarsia e saj eshte nje hap para, dhe pikerisht se kosova nuk eshte e pavarur pengon zhvillimin tone.

Gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2003 17:44
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

per simbolin shteteror

plotesisht dakort per pavaresine si hapi me i rendesishem jo vetem per zhvillimin tone por ne pergjithesi per paqen dhe zhvillimin e gjithe ballkanit por sidomos te vete Kosoves.

weekend perfekt
analistja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2003 18:00
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kosovari
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2003
Vendbanimi: New York City
Mesazhe: 24

Endri Endri

Endri shume gabim e ke kur thua se kosova ka edhe pakica tjera dhe nuk e shte e paster etnikisht. Mos harro shqiperija e jugut eshte e mbushur me ortodoks qe ne fund te fundit e mbajne veten Grek, apo vllehet a nuk jane pakica ata.

Mos harro Kosova nuk eshte pjsese e shqiperise. Kosova gjithmone ka pase zakonet dhe emrin dhe dialektine e saj, perkundrazi ku ne shqiperi ke shume fise ne kosove ke nje Dardanet, prandaj shqipetaret dhe kosovaret kane prejardhje ilire dhe aty bashkohen e ndahen merre si te duash.

Pse te mos shkruan ne pasaporte shtetas kosovar gjuha kosovarqe psaporta e leshuar nga republika e kosoves.

Ne amerike apo gjos kund tjeter po tha albanian e marrin si per te shqiperise prandaj duhet te thuash Kosovar se po thae Kosovar Albanian menjeher bjen si nje pakice shqiptare ne kosove qka nuk jemi.

Qeshtja e bashkimit eshte e kote, ne nukjemi as ekonomikisht as ushtarakisht te afte per nje ndryshim te tille e lereme politikisht, politikanet tane jane sikur laviret dhe e them me plotkuptimin e plote te fjales.

Ne jemi popull i ndyre mbase vrajme njeri tjetrin, ne e dime se sa njerez u vrane ne shqiperi kur u hapen depot. Po sikur te na sulmoje ndonje shtet. Ne jemi katastrofe, ne nuk jemi askund.

Shiko Vietnamin, Korene, Qekosllovakine, jane te ndara dhe pse kane qene se bashku, ku i dihet ndoshta ne 25 vitet e ardhme shqiperiaja do te ndahet gjithashtu! A mos valle eshte ne doren tone, JO.

Gjermania ende nuk eshte stabilizuar nga tronditjet ekonomike qe morri kur u bashkua.

E ne duam te bashkojme dy shtete qe jane shtet vetem ne leter.

Mos ju lutem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 00:45
Kosovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kosovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kosovari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Kosovari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kosovari Shto Kosovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kosovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Pikerisht ku/kur e thash kete gje une?
C'ja fut kot NUK kam thene gje te tille

Nuk e kam thene por meqe ti e hape ka pakica serbe ne kosove dhe rome . Asnje shtet nuk eshte i paster etnikisht cdo shtet ka pakica si ne shqiperi qe ka pakica greke, maqedonase dhe vllehet(rumun). Shqiperia e jugut eshte ortodokse dhe un jam puro ortodoks dhe jam shqiptar ne shqiperi vetem 3% pakica ka ku 1% futen tek vlehet dhe maqedonasit. Ortodokset shqiptar nuk quhet grek disa prej tyre duan te quhen ashtu sepse nuk duan te jetojne ne varferi dhe se shteti grek u jep para.

Shqiptaret jane ortodoks dhe mysliman, dhe bashk nuk kane ndryshime se feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
Une as nuk e deshiroj nje fakt te tille qe kosova te bashkohet me shqiperine. Nuk dua te ndryshoj opinion prej teje se njof shume kosovar qe kane mendim tjeter.

Ti po deshe ndrysho emrin nga shqiptar ne kosovar, pashaporten, flamurin e hymnit mua as nuk me behet vone Une jam shqiptar e krenar. Ka plot kosovar ne kete forum dhe dua ti bej te ditur mos te ndjeheni te diskriminuar juve quani veten si te doni.

Nuk e di si therriteni ne Amerike , Une dua te bej pyetje Ti ca e quan veten Kosovar apo shqiptar i kosoves? Besoj se te dyja kane te njejtin kuptim... pasi ne dhe ju kemi qene bashk biles u shkeputem keto vitet e fundit ne 1912 dhe prandaj ju quajne shqiptar dhe serbet e kosoves i quajne serbe.

Te lutem mos fol gjera koti dhe bazohu ne fakte te verteta..

Gjithe te mirat

( Kosova ka qene pjese e shqiperise ne vitet 1912 e mbrapa ca kujton ti se ne kohet e lashta ka pat dhe shtet kosovar? A mos, tani na dolet si maqedonasit qe quajne veten maqedonas por ne fakt jane bullgar dhe serb qe kane ardh ne maqedoni.. )

Note: Une s'kam thene gje te tille dhe shpresoj qe ju te beheni te pavarur dhe ta merrni identitetin sipas deshires suaj.

--------------------------------------
Memedhe quhete toka
ku me ka renure koka,
ku me ka dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,
ku kam pasure shtepine,
ku kam njohur perendine,
stergjyshet ku kane qene
dhe varret qe kane vene,
ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur ku kam qare,
ku rroj me gaz e me shprese,
ku kam deshire te vdese.
--------------------------------------

Modifikuar nga Endri datė 25/01/2003 ora 05:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 04:48
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
botaed
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 05/01/2003
Vendbanimi: londer angli
Mesazhe: 190

serbit

Ne rradhe te par mor mik i dashur ku e ke degjuar ti qe Fan noli eshte grek,ku e ke degjuar ti qe mijera shqipetar ortodoks ne korce dhe krahinat rrotull saj te cilet jan masakruar nga kisha ortodokse ne periudhen e pararilindjes vetem qe te mohonin te qenit shqipetar jan grek.Me fal per shprehjen (serbit)por krahasimi qe bere ti kjo lloj ironie i shkonte per shtat.Nqs ti ke harruar kosovaret qe spiunonin dhe vellain e tyre tek milicia per te patur nje status me te mir si qytetar te serbise(JUG)atehere ke te drejte qe thua keshtu per ate pakice ortodoksesh te cilet mohojne identitetin per arsye ekonomike.Mos harro pastaj qe shumica e atyre qe pagezohen neper kishat ortodokse greke jane ata myslimanet ne veri te shqiperise.Keta njerez jetojne ne varferi ne shqiperi dhe kan vuajtur gjat femijerise(prinderit tane)plus qe shumica qe e bejne nuk vijne nga nje klase intelektuale por e shohin si mundesine e vetme per te bere nje jete me te mire per femijte e tyre ne shtetin grek ku (fondamentalizmi i krishter)ze nje vend kryesor ne mentalitetin e shoqerise.Mos te harrojme qe pa kontributin politiko-kulturor te ortodokseve te shqiperise une dyshoj shume qe do te kishte nje shqiperi.(E di qe u futa pak ashper por eshte nje ceshtje delikate per te cilen ju premtoj qe nuk kam asnje gje personale)

__________________
E MARTE 8 QERSHOR 2004
DITA ME E ZEZE NE HISTORNE E POLITIKAVE NDERKOMBETARE.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 13:31
botaed nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė botaed Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me botaed (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: botaed Shto botaed nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto botaed nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kosovari
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2003
Vendbanimi: New York City
Mesazhe: 24

OHO

Ja ku qendron problemi.

E shikon se ne nuk jemi te njejte, e si mund te jemi bashk. Une e them haptas pa turp.

Jam Kosovar dhe jam kunder "Shqiperise se madhe", e them kete sepse kjo eshte nje ender eparealizushme. Dhe gjo force ka edhe kunderforcen prandaj ka shume jo vetem une qe jane kunder nje Shqiperije te madhe. PSE? mos jam serb JO. Por deshiroj per nje te ardhme me te mire per vendlindjen time (Kosoven) a mos po pyes shum?

Une jam kunder Armates Kombetare Shqiptare. Ja pse! Se nuk jemi te afte ekonomikisht te perballojme nje ndryshim te tille. Une kam qene ne shqiperi dhe e di kapacitetin ekonomik dhe politik te shqiperise, e lere me ate ushtarak. Shqiperija ende fle ne gjum ndersa Italia vjedh pasurite natyrore nder det!

Ka shume gjera qe Shqipetaret nuk i dine dhe skane per ti ditur sepse ato jane ne duart e faktorit nderkombetar.

Te bashkohen ne kuptimin malli dhe populli te qarkulloj lirshem mirpo te ken dy qeveri dhe ndoshta ushtri te veta, thjeshte pranojeni ma e arritshme eshte ideja per dy shtete te pavarura qe formojne nje federate shqipetare se sa nje shqiperi e madhe.
Ju mund te me akuzoni si antishqipetar mirpo une po mendoj per te mirren e popullit. Politika eshte e ndyre! neve na duhet te bejme manovra te ndyra qe te arrime diku.

Modifikuar nga Kosovari datė 25/01/2003 ora 17:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 17:51
Kosovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kosovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kosovari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Kosovari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kosovari Shto Kosovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kosovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kosovari
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2003
Vendbanimi: New York City
Mesazhe: 24

Endri

Endri ja komenti i juaj


"per flamurin Kosova do kete simbol pak me te ndryshem se Shqiperia sepse permban edhe pakica te tjera kombetare te cilat gjithsesi jane pjese e popullates se Kosoves.
Kosova nuk eshte etnikisht vetem shqiptare por ka edhe pakica serbe, boshnjake, turke prandaj edhe nuk mund te kete te njejtin simbol si shqiperia"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 17:54
Kosovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kosovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kosovari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Kosovari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kosovari Shto Kosovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kosovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Ate e tha analista ku une e citova.. prandaj lexo tere mesazhin

Modifikuar nga Endri datė 25/01/2003 ora 19:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2003 19:13
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Shqiperia Etnike

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.