Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet stigmatizuar Janulla Rrapi?
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Amor Alucius, shume shpesh i meshoni fjaleve ''marredhenie seksuale me nje te mitur'', por nga ana tjeter harron se Renato nuk ishte nje burre 40 vjec qe paska genjyer nje te mitur, megjithse ajo ka qene 17 vjec, pra per 300 dite futej ne rrugen ligjore te cdo lloj martese dhe te cdo lloj marredhenie dhe me 40 vjecare e me 50 vjecare dhe te cdo vendi te botes. Po ate moshe kishte dhe Renato, apo nje vit me i madh.
Babi jot Amor Alucius vertet thote; qe te jesh prind eshte shume e veshtire, dhe kete shprehje te babait gabimisht ia keni mveshur te tjereve dhe pa dashje ia keni hequr Zonjes Rrapi. Me c'te drejte e keni bere kete gje?
Aty me lart pashe shprehjen e dikujt qe thote; Duhet t'i rrespektojme vuajtjet e tyre.
Se c'eshte nje vuajtje e perditshme, e gjalle dhe qe te flet cdo cast ne dhome, kuzhine, korridor e ne te gjithe shtepine, ne nuk e dime, nuk e jetojme, ne nuk e ndjejme...por te pakten duhet ta kuptojme.
Kjo eshte arsyeja qe ti flet ne kete menyre, sepse flet mbi samarin tend dhe jo te nenes se demtuar.
Nenat edhe kur i kane djemte ushtare, qajne e vuajne e jo me ta kete ne shtepi pa patur asnje lloj shprese te metejshme per te.
Ajo vete pohon se; nuk kam mbaruar letersine qe te shkruaj bukur, por ne ato qe thote po na e kalon ne te gjitheve, sepse ne shprehjen e saj; Mua ne media me flet zemra ime e vuajtur pa dashur vete ajo, pa e zgjedhur ajo kete shprejhe, i ka dale ne menyre direkte, pa leje, pa zbukurime...ashtu sic del e verteta. Me kete shprehje ajo na e kalon dhe neve qe gjoja ''dime te shkruajme''
Kur kjo grua e vetme i ka bere balle sistemit me gjakatar ne Europe, nuk e ka problem te beje balle nje forum. Ajo po del hapur dhe me guxim ne cdo sfide qe i behet, duke deklaruar dhe se cila eshte, dhe se cfar ka bere etj. Asgje nuk mban fshehur.
Per mua ajo eshte nje Shote Galice.
Ajo mbron femijen e saj ashtu si nenat e verteta dhe prej kesaj gjeje nuk pret ndonje shperblim, por asaj i flet zemra e vuajtur gje te cilen ti Amor Alucius as qe e ke idene se cdo te thote.
Ne vendin e saj, nuk e di a do kisha aq kuraje t'u dilja gjerave perballe me kaq guxim dhe me kaq sinqeritet, duke mos marre parasyshe asgje.
Hasmeria ne Shqiperi ka tjeter ngjyra, por ajo as qe po hakemrret, por vetem po thote te verteten. Perderisa nuk pret asnje perfitim nga kjo gje, nuk eshte asgje tjeter vetem se e folura e zemres se vuajtur Stop !
Ruaju mallkimit te nje nene se kurrre nuk gjen qetesi.
Ne nje kohe qe Renato eshte jeta e saj dhe une nuk dua te hyj ne pershkrime te mundshme per Renaton sepse del sikur dua te paraqes fyerje per nje djale qe nuk eshte me sic ka qene dikur.
Kjo gje pra jetohet cdo dite nga kjo grua dhe ti ke guxim e flet per shpirtngushtesi e cinizem per te. I plasi asaj per cmim Nobel....mua me iku djali e ju flisni enderra ne beze.
Edhe me fe edhe me Darvin edhe me Frojd, kjo grua eshte me se ne rregull ne sjelljen e saj.
Ajo ka te drejten e nenes.

Modifikuar nga kontinenti datė 11/08/2007 ora 17:51

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 17:34
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Sa per Asllan Rusin...eshte e njejta sjellje, por me te tjera ngjyra.
Asllan Rusi, ky djale kaq i pater ra ne dashuri te vertete.
Vertet nuk ka qene adoleshent, por Asllan Rusi u cmend dhe keto cmendjet te kesaj natyre, jane shume te mistershme sepse nuk ka qene i dashuruar vetem Asllan Rusi ne kete bote apo Renato.
Kane qene plot dhe nuk jane cmendur.
Atehere pse keta djem cmendeshin, apo dilnin nga karakteri i tyre dhe nuk ishin me ato qe kishin qene?
A ka ndonje domethenie ketu?
Apo ka inxheksione qe u a benin gjoja per ilac derisa sa t'ua shkaterronin sistemin nervor, ashtu dhe sic u a shkaterruan.
E forte paska qene dhe kjo Janulla qe kerkon te jete fitimtare edhe mbi inxheksionin misterioz bere djalit te saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 17:44
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Kur do mesohemi te flasim te verteten duke e hedhur tej llumin e tifozerise i cili po na ha te gjalle si ne politike, si ne gjykimet tona mbi boten, si ne jeten tone te perditshme?
Kjo eshte arsyeja qe kemi mitingje te kota dhe kur shkojme ne shtepi s'kemi as drite e as uje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 17:46
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Te me falin parafolsit por me duket shume e konsumuar kjo teme dhe pastaj ka te beje me gjera personale qe jane thene e sterthene.

Dihet se nje fjale e Kadarese ne at kohe te bente kriminel.

Ne fund te fundit siç e tha dhe zonja Rrapi si shkrimtar vlen kurse si njeri jo do te thote gjithçka.

Persa i perket çeshtjes se dashurise normal qe kur je i ri nuk mendon per moshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 17:48
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha sarandaebukur
Nga shkrimet e juaja me duket sikur jeni motra e Kadarese dhe nje mize si jeni juve nuk me ha Ok.

Zonje,mos bini kaq shpejt,me kaq pak,nga piedistali(apo imazhi) i zonjes te kulturuar qe drejtohej ne forme civile ne postimet e tjera.
Nese ju,zonje,keni llogjikuar ne te njejten forme sic bete me mua ketu(pra duke me akuzuar se je kjo,se je ajo) ne ceshtjen e djalit tuaj atehere i qendroj me teper se kurre opinioneve qe shpreha mesiper.

Ne po diskutonim,pra po shkembenim mendime,ju nese jeni ne gjendje te shkembeni mendime,pse jo?ndoshta dhe fakte,perderisa e keni bere ceshtje publike,atehere bejeni.Nese jo,atehere mos mendoni qe do dilni fitimtare tek "poplli" ketu vetem ngaqe familja Kadare s'del interneti te mbroje interesat e veta.E aq me pak do dilni fitimtare me mua,personalisht,duke bere akuza te tilla.

Kontinento,lexo replikat e mia ne faqet e mepareshme po deshe nje pergjigje.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 20:55
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
varka
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 27/04/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 685

Zonja saranada(nqs je ajo) kam dy pyetje te cilat do te na ndihmojne shume te kuptojme temen.
1-Cfare kerkoni ju nga ismail kadare dhe nga e bija e tij?
2-Cili eshte qellimi i gjithe kesaj historie?
3-pse ke zgjedhur median per te arritur qellin tuaj ?
flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 20:58
varka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė varka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me varka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: varka Shto varka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto varka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Amoro, une jam jashte cdo paragjykimi.
Por ti nuk ke lindur ende, se kur te ndodhe kjo atehere do te flasesh ndryshe.
Le te sillemi jashte tifozerise dhe t'i veme pikat mbi ''i''.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 21:36
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Femija eshte guri me i shtrenjteper mua, eshte jeta ime

Zonjushe amor mu mbush mendja qe je e pamartuar, te uroje te marresh nje burre te mire dhe kur te behesh nene flasim bashke.

Kurse per ty z. Varka  mendoj se je baba . Te pyes c`far do te beje ti po te ishe ne vendin tim, besoj se do ta vrisje se me trima je mare ? Ok

Kalofsh dite te mira , jete te gjate ju dhe femijve

Te pershendes Janulla

 

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 21:46
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
varka
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 27/04/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 685

Saranda mos me paragjyko se secili nga ne e di se ku i dhemb plaga por une personalisht nuk i ndaj keto te fundit me publikun.Ne rastin tend me vjen vertet keq per djalin dhe ty dhe asgje nuk e justifikon ate qe ju ka ndodhur por mundohu te pyesesh njehere vehten pse e ben te gjithe kete dhe na jep ndonje pergjigje se jam shume kurioz.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 23:25
varka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė varka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me varka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: varka Shto varka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto varka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Per Varken

Dashuria Fatale .

I dashur lexues.

Sot po ju paraqes nje pjeseze nga vellimi me poezi nga

Renato Rrapi.

E verteta eshte se Renato e jetoi vete ate dashuri.

Renato studjonte per violin dhe gjithashtu luajti si actor ne

kinematografi.

Ai nuk merr persiper te jete poet .Ai ka shkruar ne vargje

historine e tij te dashurise.Dashuri fatale. Dashuri e

paperseriteshme.Sa e mahniteshme aq tragjike.

Mendja me shkon tek Shekspiri.Sikur te gjendej sot nje

Shekspir, jam e sigurt se kjo Dashuri do t`ja kalonte

dashurise "Romeo e Xhuljeta".

Renatos ia dhunuan, ia reckosen , ia vrane Dashurine.

E pagoi shtrenjte Dashurine e tij.

Torturat e kane bere te paafte te perceptoje, e kane bere te

pandjeshem .Per te gjithe ecen koha vetem per Renaton jo !

Ai nuk e njeh kohen, ai nuk e ndjen gezimin apo hidherimin.

Fytyra e tij ka ngelur i ngrire ne nje si shprehje :

NA ISHTE NJE HERE...

Renato nuk dashuron ,megjithe mencurine e dikurshme dhe

hijeshine qe Zoti i fali .

Dhe Renato akoma nuk ka arritur te urreje , askend , kurre !!!




DASHURI dhe BRENGE

Kur ty te njoha isha mjaft i ri,
me mijera pyetje,me mijera dyshime,
i ri qe arratisej ne nje bote pa fre,
plot endrra ,hove dhe ngurrime.

Nder syte e mi ti ndrojtjen e thelle e pe
dhe mallin qe ne ato dite plot vlime,
ma celte buzeqeshjen , dhe n`hare,
me bente qe te ndiej prape deshperime.

*********************************

Ndonjehere ti vec me nje veshtrim,
me nje levizje dore me c`armatos,
edhe diku me mbetet nje vegim,
nje gjurme e nje te qeshure q`u sos,
nje flakerim qe derdhet thelle ne shpirt,
qe duke me falur gaz prap me plagos
E prap me zhurit me ndjenjen tende te dlirte.

Edhe trupin me , ah , renkim nder vale,
ekstaze gazi te pafund ma tret...
dhe para teje flirtohem per nje mend,
kjo dashuria jone ,mua po me cmend

***********************************

Po bien gjethet..Edhe ti me pyet,
per lotet a me djegin valle ?
Kjo ndarja jone fare po me mbyt.
Ah, kohen ne, perse s`e ndalim valle ?

Dhe ne nga ndjenjat tona qe na i genjejne,
tretemi prap ne gaz e shprese.

***********************************

E dashur, lerme vetem,qe agimi
porsi nje foshnjeze te me gjeje ne gjume,
Edhe kur s`jemi bashke, mua vegimi
yt` i shtrenjte te me fanitet aq shume.

***********************************

Dhe gonxhes ti s`ja hoqe gjithe petalet,
s`e ndjeve vehten tej e tej te amshuar?
C`do puthje qe prej meje ty t`falet
a s`ma ktheve me te flakeruar ?
Me ndez aq shume sa une s`kam te shuar...

************************************

Ende ne buze zjarri yt me rri,
dhe ne cdo pore ndiej ngrohtesine tende,
ende ne sy e kam ate fshehtesi
E dashur, ti me puthje krejt me cmende.

Kur te kujtoj , atehere vehten time
me nuk e ndiej.Dritaren po veshtroj.
Pas saj po zbret mugetira plot mejtime
E vendi yt eshte bosh...per ty mejtoj.

Ti vec nje pyetje me ben gjithmon
Kerkon te dish perse kaq fort te dua
Po te ta them tani eshte teper vone?
Me pervelojne , o Shpirt, buzet e tua.

I dua shume, e nuk do te rresht Kurre
me puthje t`i mbuloj
magji pa fund me je o nur
dhe ato duar aq zbehtesisht te holla
qe kurre nuk dua t`i humbas
ne magjine tende krejt u krodha
n`at harrim ,ku viti te duket cas.

E dashuroj ,ah, shpirtin tend te vrare,
edhe vetmine e syve te tu duke qare.

***********************************

E dashur, o e dashur!-A kam leje
pa u skuqur Ty prape keshtu te quaj?
Kete emer kaq te shtrenjte , qe vec meje
e therret tani dhe nje goje e huaj.

A kam leje ta mbaj ne shpirtin tim?
A nuk me duhet qe te arratisem
prej endrres time q`e mbrojta me aq deshperim?
dhe prej puthjeve te tua , ah, qe molisem.

A s`po mi fshijne tani puthjet? Humbas i teri,
dhe ledhatimet a s`mi kane grabitur?
Me fal, e me ndihmo, qe une i mjeri
te gjej ate per te cilen jam venitur.

**********************************

Oh sa me dukesh e huaj, kur t` kujtoj
sa larg m`je tretur qe kur me ke braktisur!
A do mundem prape te t` dashuroj ,
kaq fort nga humbja jote e shastisur.

I shoh si m`arratisen keto kujtime,
e s` mund t`i kthej , e s`mund t`i mbaj me dot.
Vec disa here , si ne enderrime,
ne nje buzeqeshje ose ne nje lot
sec me fanitet prape kohe e shkuar,
si prushi qe s`u fik, sec me flakeron,
gjersa kjo zemer e mjere e mashtruar
me pikellim e dhembje e kupton:
se teli q`u kput , me s`tingellon...


**********************************

E njoh une dhimbjen, ankthin ,terrin
t`atyre casteve qe do te m`i kursesh
I njoh une plaget e tua qe te therin
qe t`i shkakton ajo, qe eshte mes nesh.

I ndiej rreziqet e atyre shtigjeve,
qe s`njohin rregulla, kufij,meshire,
qe jane GJITHNJE KUNDER TE GJITHA LIGJEVE,
qe mund te SHKATERROJNE DHE ENDRREN ME TE LIRE

Barra qe permbi supe po ngarkoj
e rende eshte shume,edhe guximi
me te cilin per ne te dy luftoj
s`eshte aq i madh.Porse kam frike ,
se ne nje cast dobesimi
Cdo gje qe kam ,ah, prape do ta dorzoj.

*************************************

Ti je per mua jeta, Ti je dita.
Si fara qe cel gonxhe pa mbarim,
Te cela Ty ne zemer e te rrita.


Dhe emri yt , e dashur, n`adhurim
me tret , edhe nder net me ben te lutem
ashtu si nuk jam lutur kurre me pare,
nuk di se ku te fshihem, ku te futem
nga kjo magji qe zemren ma ka vrare.

E gjitha Ti ma mbushe jeten plot,
e qenia jote shpirtin ma sundon,
e teksa flas , ah , fjale nuk gjej dot
qe dashurine time s`ta deshmon...

Ne mijra gonxhe Ti tek une lulezon.

***********************************
***********************************
***********************************

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 05:22
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet stigmatizuar Janulla Rrapi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.