Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


ok ne radhe te pare duhet te dish se pellazg vjen nga fjala pellg=pelargos dhe pellazge jane ata qe banojne ne zonat e ketij pelagu=pellgu te mesdheut dhe ata ishin shume fise jo vetem shqiptare, prandaj mos i bej kaq reklame te madhe ketij emri sepse nuk do te thote kurgje si emer sa per dijeni.

ilir do te thoja nenkupton shume dhe ketu jane rrenjet tona.




Hahahahahaha ca zberthimi etimollogjik

Pse mos te themi Pelagu = Plaku dmth ata qe ishin popullsia me antike,me kuptimin Plaku,pleqte,te vjetrit

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 12:02
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Re: Pellazget

Citim:
Po citoj ato që tha cuninteligjent
Per te gjithe te interesuarit po jap vetemnje fakt. Greket e quanin veten e tyre Hellas = diellore (yjore). Ndersa iliret quheshin si per cudi Ilire (qe do te thote yjore ose te ardhur nga yjet). Iliert Diellin dhe yjet si per cudi i quanin me nje fjale te perfafert me fjalen greke. Iliret kishin fjalen Hyllas = Yll (diell) dhe e konsideronin veten e ardhur nga yjet. Provat materiale te zbuluara nga arkeologet qe i perkasin kultures dhe jeteses ilire tregojne se kjo kulture eshte rreth disa mijera vjet me e vjeter se ajo kuture qe u quajt kulture helene. Pra lind pyetja greket kane kopjuar shume aspekte te jetes se tyre nga Iliret apo greket nuk ishin gje vecse evoluimi i shoqerise Ilire? Sepse te dhenat e deritanishme tregojne se greket nuk jane gjekundi dhe iliret dominojne ne gadishullin ballkanik. Iliret, epirotet, maqedonasit, traket, daket etrusket nuk ishin greke por kishin rrenje te perbashketa. Po greket ku jane?

Aq me teper qe perendite e olimpit kane te gjitha emra qe shpjegohen me shqipen e sotme. Mos Harroni:

Zeus=zus= zysh=msus=mesues.
Aferdita= Afer dites ose mengjesit
Athina= e thinjura
Apollon= Hap Udhen
Etj etj etj

E cfare doni me tjeter?

E fundit fjala grek eshte fjale Shqipe

grek= grabit dhe me kete emer ata njihen sot ne bote. Greek. Nje ofendim per te gjithe greket sepse ne bote thuhet : Nese nje greku i jep doren kur ta marresh prape numero gishtat ose : never trust to the gift of a greek.


Cuninteligjent




Plotesisht dakord.Vete Ylliret quheshin Yllore njesoj si Hellenet .Jane dy fjale qe jane e njejta fjale ,vetem sepse permbajne ate qe ne gjuhesi quehet rotacion.

Po te rrotullosh germen N me R sic ndodh shpesh ne gjuhen Shqipe midis dialektkit Geg dhe Tosk (shembuj Vena= Včrč , Rena= Rčrč ,Vlona=Vlora,Bona=Bčra),keto dy fjale Yllire dhe Hellene dalin Ylline ose Hellere,keshtu qe keto fjale jane rrotullimi i njera tjetres sipas dialekteve te zones.Dihet qe ne greqishten e vjeter dhe ne homerishte shumica e fjaleve jane ne dialekt geg ,rrjedh qe hellen eshte dialekt geg.

SHembuj Kranion = Per-krenare nga dial geg Krena ,Krye = Koke
Kracia= Kryesia,kryesoj,zoteroj nga gegerishtja Krye
Arki= Krye eshte vetem nje shtremberim i kesaj fjale

Jane tre shembuj qe rrjedhin nga fjala Krye qe perdoret vetem ne dialekt geg .

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 12:34
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Jam plotesisht dakort me Pmtgj qe thote qe duhet reformuar akademia e shkencave, me kete akdemi qe ka zene myk ne kolltuqe jo vetem behet harta e greqise deri ne Vlore por nuk jemi as pasardhes te ilireve. Megjithese jemi autoktone ne trojet tona, kokeforte dhe te shkathet si Iliret mbajme dhe trashegojme zakonet dhe emrat e tyre thone se nuk jemi ne gjendje te vertetojme kete. Hajde akademi hajde. Mbasi Ilire jo pellazge jo çifute jo greke as latine çfare jemi dhe kur rame nga qielli ju lutem.


piktori

naimi edhe sami frasheri buronin mjalte per prejardhjen tone pellazge.Demetrio Camarda ,filolog arberesh , e pate vertetuar me kohe lidhjen pellazge-shqipe me ane te studimit te tij gjuhesore..Ndersa Thomopulo-de angeli-vlora sollen mbishkrime pellazge qe lexohen vetem me shqipen tone....VALLE SI NUK U BENE PAKE KURIOZ AKADEMIKET TANE PER KETE CESHTJE....TI STUDJONIN VETE MBISHKRIMET.
Stefanaq Pollo me A Puton kane shkruajtur edhe nje version te historis se shqiperis...ne te cilin na thone"....nuk mund ti lidhim pellazget me iliret,pasi mungon shkrimi i i ilirishtes,megjithse jane gjendur mbishkrime shqipe ne italin e jugut,mesapike.........."....A mundesh ta kuptosh nje gje te tille???edhe perse e njohin shqipen e mesapishtes,serishte thone se nuk eshte shkruajtur gjuha jone"....SI E SHPJEGONI JU KETE??MIRE UNE....JAM NACIONALIST,BALLIST,KOMUNIST....JU QE E VESHTRONI ME NJE KENDEVESHTRIM TJETER ...SI E SHPJEGONI.

REFOREM NE AKADEMIN E SHKENCAVE....DIJA KA NEVOJE PER MENDIME TE FRESKETA EDHE SHKENCORE,JO PER BYKUN E INJORANCES.NE SE DO ISHA NE SHQIPERI EDHE NUK DO NJIHJA GJUHE TE HUAJA ,NUK DO TA KUPTOJA KURRE AKADEMIN TONE TRADHETARE....... ,NDODHEM JASHTE ,EDHE LEXOJ LITERATURA TE NDRYESHME ..NDAJ ME IKEN TRURI KUR VREJ SE SA EMBEL NAAAA IIIII FFFFUUUUUSSSIIIN GJITONET,DUKE NA NDEZUR ZJARRET E TYRA NE SHTEPIN TONE...PO NA BEJNE MINORITARE NE DHEUN MEME,FALE INJORANCES EDHE PADITURIS SONE....FAJTORE ESHTE AKADEMIJA JONE E SHKENCES..E TURPESHMJA.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 15:51
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

ne cfare gjuhe jan zberthyer poemat????
te homerit apo te eskilit..qofshin???

dhe meqense qenka shkruar ne shqip,pse i kane zberthyer nga greqishtja????--

se me keto qe thoni ...po behet nje rremuje e gjysem

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 17:33
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Arilabi.

Ezopi thoshte: Gjuha eshte ajo qe na bashkon ajo qe na ndan.

 Sot eshte e veshtire te thuash me siguri se ka qene e shkruar shqip dhe se greqishtja e vjeter ishte gjuhe shqipe.

Mjafton te kuptosh se gjuha e sotme shqipe(letrare) ndryshon shume me ate te foluren e perditeshme, shto ketu dhe veshtiresine e dialektit gege per tu shkruar me 36 germat standart sepse nuk do te mjaftonin as 72 germa.

Mirpo po citoj vetem Aristidh Kolen i cili shkruan se shume fjale te Iliades jane apo ngjajne me shqipen. Kjo gje ishte parathene dhe nga te tjere. Plus Thomollopolo apo Camarda etj.

Mirpo as shqipja e sotme sidomos ajo letrare nuk na ndihmon ne kete fushe prandaj eshte krijuar ky mish mash.

Megjithate rendesi ka qe kjo kryeveper e shquar boterore eshte perkthyer edhe ne shqip :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 20:10
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

ore ti ...atccccc

ne ca gjuhe eshte zberthyer,vepra e homerit????

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 20:17
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Atccc :p

kaq dita kaq shkrujta.

Jane zberthyer nga greqishtja e vjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2008 20:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

----------Ne tani po marrim vesh se  KY MUHABETI I HISTORISE SE GREKEVE ESHTE SI PUNA E BARSOLETES SE NATRADINIT------SEPSE GREKET KANE VEPRUAR TAMAM SI PUNE E NASTRADINIT---------------.....................Nastradini njehere  teksa po zbriste per ne qytet ruges takon nje komshine e tij dhe pasi pershendeten.komshiu e pyeter ku keshtu?-Nastradini i thote : do vete deri ne qytet.- Komshiu i thote o me bej nje nder se doja dhe une te vija ne qytet por nuk mundem dot sot ,ke mundesi te ma marresh lopen dhe ta shesesh,une kaq leke dua ti po e shite me shume meri per vete ato leke.--Nastradi i thote:,Dakort--Dhe Nastrua shkon ne qytet e shet lopen dhe vjen prap ne fshat dhe ja shtron me te pire ne klub te fshatit.Aty rastesisht takon komshiun e tij i cili thote: C'bere me lopen time,e shite apo jo?Nastradini thote:Cfare lope,une s'te kam mare ndonje lope ty-- Komshiu e hedh ne gjyq.U caktua dhe data gjyqit dhe nastradini nuk donte t'ja dinte, nuk vente fare te paraqitej ne gjyq .Komshiu e takon nje dite dhe i thote se nuk vjen ne gjyq.Nastradini ja kthen:--Po une nuk kam roba c'fare te vesh qe te paraqitem ne gjyq.-Po hajde se ti blej une,c'far robash do ti?:--I thote komshiu. Dhe nastradini i thote : Une s'kam as pantallona as xhakete.--Komshiu ja blen edhe pantallonat edhe xhaketen dhe i thote:Tani hajde ne gjyq.nastradini thote:--Ore une vij po dua dhe nje pallto.Ok i thote komshiu dhe i blen dhe pallto.Por Nastradini thote prapo dua edhe nje borsaline dhe nje bastun te mire.-Komshiu ja blen dhe ato.Dhe pasi vishet dhe ngjishet si zotni me robat qe i bleu komshiu Nastradini shkon ne gjyq. ----------Dhe gjyqtari i degjon te dy.Ne fillim degjon komshiun e Nastradinit.Komshiu ankohet se Nastradini i shit lopen dhe nuk i dha parate.Pastaj foli Nastradini i cili tha:-------Z.gjykates  LOPA NUK ISHTE E TIJA POR E IMJA--Fshatari i thtoe gjykatesit:Ky genjen ,lopa ishte e imja.---Nastradini ja pret:---MOS E BESO KETE ZOTI GJYKATES,KY  EDHE PER KETE KOSTUM QE UNE KAM VESHUR REZIK DO THOTE ESHTE I TIJA.---Fshatari i thote:--Po kostumi eshte i imi se une ta bleva.-NASTRADI I THOTE:--JO PO ME KE BLERE DHE PALLTON ,APO BASTUNIN.---Komshiu i shkrete i thote--Po une or ti bleva se ti nuk kishe.--..............Dhe gjyqtari pasi degjoi edhe  keto "PRETENDIME QESHARAKE DHE SKANDALOZE" TE KOMSHIUT pa permendur qe  KOMSHIU Ishte VESHUR THJESHT NDERSA NASTRADINI I "VESHUR" SI ZOTNI, e mbylli SEANCEN  duke i dhene te drejte NASTRADIDNIT dhe duke e percjelle Komshine me duar bosh.-------------------------TANI KESHTU ESHTE DHE KJO PUNA  JONE ME GREKET.GREKET KANE MARRE KAQ SHUME NGA HISTORIA E SHQIPERISE ,NGA KULTURA ,NGA KENGET ,NGA GJUHA, NGA VESHJET FOLKLORIKE,NGA VALLET,DHE MBI TE GJITHA NGA GJUHA  -----SAQE E KANE BERE TAMAM SI PUNA E NASTRADINIT ME KOMSHINE------

----------------DHE SADO QE ARISTIDH KOLA I KA FAKTUAR TE GJITHA ATO QE GREKET KANE MARRE NGA IDENTITEI SHQIPTAR PER TE KRIJUAR IDENTITETIN E TYRE ,ATO  JANE KAQ SHUME SAQE BEHEN TE PABESUSHME,EDHE PER NE---------------

----------------------POR GREKET VET E DINE KETE QE ATA JANE NJE KOMB FANTAZME QE CDO GJE E TYRE NUK ESHTE E TYRE,POR E KOMSHIUT TE TYRE NDAJ DHE GREKET I JAPIN KAQ RENDESI FESE---saqe vetem tani se fundi me kerkesen e forte te EU  greket u detyruan te heqin [perkatesine fetare nga pashaporta---NGA ANA TJETER ATA USHTROJNE NJE TERROR TE PASHEMBULLT MBI MINORITETET ETNIKE DHE KETE TEROR E UDHEHEQ KISHA ME IDEOLOGJINE E SAJ BIZANTINE DHE BARBARIKE NE CDO ASPEKT----------ATA KETE TEROR E FITUAN QE NE FILLIM KUR I PERCANE ARVANITASIT DHE KISHA HARRITI QE ARVANITASIT ORTODOX TI HIDHTE KUNDER ARVANITASVE MUSULMANE---DHE QE NGA AJO KOHE KJO TAKTIKE E KISHES U PA SI E SUKSESHME DHE ATA E VAZHDOJE ATE EDHE SOT------------

-----------------------Por tani ka nje dicka tjeter qe punon kunder tyre-----------kjo eshte demokracia e vertete.SA ME SHUME DEMOKRATIZOHET GREQIA AQ ME KEQ ESHTE PER TE,dhe kjo duket qe tani,ne YOU TUBE  kane filluar ARVANITASIT E PARE TE POSTOJNE VIDEO KU ARVANITASIT KENDOJNE KENGE SHQIPTARE ,DHE GREKET JANE ALARMUAR  ,   ose 30 mije shqiptaret ne EVRO TE GREQISE QE THONE HAPUR: NE JEMI SHQIPTAR,apo ne greqine e veriut ku vajti edhe TOP CHANEL dhe chamet ortodox i thane :---KETU CDO GUR PO TA KTHESH PERMYS FLET SHQIP-besoj keto qe thash mjaftojne per KEDO QE KA DY FIJE TRU NE KOKE JO NE B...----por ky eshte nje PROCES,ESHTE NJE FILLIM,NE HAPAT E PARE ..........POR ESHTE I PANDALSHEM,pamvaresisht se greket punojne me Janullatosin ketu tek ne,qe te greqizojne sa me shume shqiptare ,popullsia e tyre eshte si nje mine me sahat te CILEN PUSHTETARET TANE E KANE NE DORE TA SHPEJTOJNE SHPERTHIMIN E SAJ,por ata jane ca langaraqe (kur themi ne Vlore) te cileve ju ka ngelur mendja tek lufta midis njeri tjetrit; keta palaco nuk marrin shembull Nga MAQEDONIA E CILA NJE ZOT E DI SE CFAR SHTETI ESHTE DHE PO I DISKRETITON GREKET NE CDO ASPEKT

--------------------VEPRA E HOMERIT ESHTE SHKRUAR NE GREQISHTEN HOMERIKE ,--- E CILA NUK KA ASNJE LIDHJE ME GREQISHTEN E SOTME  qe quhet dhimotika-----------POR  GREQISHTJA E SOTME KUR U KRIJUA 1000 VJET ME PARE MORI  FJALE NGA AJO,E MEGJITHATE ESHTE SHUME E NDRYSHME------------NDERSA  GJUHA SHQIPE KA NGJASHMERI  ME SHUME SE 90% ME TE---DHE KETE NGJASHMERI ME MIRE SE KUSHDO E KA  VENE NE DUKJE ARISTIDH KOLA QE  ESHTE I VETMI QE E NJEF SHKELQYER SI SHQIPEN DHE GREQISHTEN-----

----------------DHE PERDERISA GJUHA SHQIPE KA NGJASHMERI TE JASHTEZAKONSHME ME NJE GJUHE  QE KA VDEKUR 2500 VJET ME PARE--KJO TREGON SE  AJO GJUHE ESHTE NJE DIALEKT I SHQIPES-----SEPSE NDRYSHE NUK KA SI SHPJEGOHET ,OSE ATEHERE DUHET TE THEMI SE SHQIPTARET PER 2500 E KANE LEXUAR  NE ORIGJINAL HOMERIN SA E KANE BERE UJE ----------------

Ne fund duhet thene dicka meqenese ketu shumica juaj jane fetare-----------Te gjithe emrat me te cilet greket mburren qe jane emra kristiane ata ne shumice dermuse jane emra HEBRE,PRA EMRA CIFUTE,SEPSE KRISTIANIZMI I KA RENJET NE HEBRAIZEM DHE EMRAT E TYRE KRISTIANET I KANE EMRA CIFUTE  NE MBI 80% E TYRE DHE PJESA TJETER JANE EGJYPTIANE  sci eshte emri VASIL) ,libiane apo dhe shqiptare-----------PORSE TE GJITHE KETA EMRA JANE GREQIZUAR DUKE JU SHTUAR SUFIXIN--S-,dhe kete taktike ndjekin greket ne te gjitha fjalet e tyre qe kane marre nga shqipja ,i vendosin nje sufix--s- ne fund dhe emri behet grek,historia behet greke---dhe kjo teori qesharake ka zene vend  edhe ne auditoret nderkombetare ----sepse Shqiperia e krijoi shtetin shume vone dhe greket i kishin zene aleancat e fuqishme ne evrope te cilat benin ligjin ,sic ishin ANGLIA,FRANCA RUSIA---------Dhe nga ana tjeter Shqiperia ishte ne maxhorance mysylmane,c'ka greket e shfrytezonin duke pare qe evropa ishte shume sensitive per religionin ne kohen kur po ngjizej teoria e helenizmit,POR TANI KOHET KANE NDRYSHUAR DHE NE JEMI NJE SHOQERI E HAPUR ,EVROPA TANI NA NJEF ME MIRE DHE NUK I BESON PERRALLAT E GREKEVE,dhe cdo dite e me shume po dalin studjuaes te huaj qe po e vene ne dyshim autenticitetin grek.tani cdo gje varet nga,shqiptaret pasi vetem ne mund ta bejme oponencen e kesaj historie,dhe me konkretisht ARVANITASIT JANE ATA QE MUND TA HEDHIN NE KOSH TE PLERAVE GREQINE DHE HISTORINE E SAJ,SEPSE ATA JANE REALITET I GJALLE I FALSITETIT TE HISTORISE GREKE--------------------

mendimi im eshte se gjuha greke,kultura dhe cdo gje e tyre jane si nje makine e vjedhur te ciles NJE KOMB QE VETEN E QUAN GREK,------POR QE GENETISTET AMERIKANE ,ME TE MIRET TE KOHES SE SOTME MODERNE I NXOREN GENET E TYRE NGA SUB -SAHARA DHE ME NJE NGJASHMERI PREJ VELLEZER TE NJE GJAKU ME ETIOPIANET,----------(ky eshte nje fakt shkencor 9 MUAJ ME PARE,jo nje perralle e dale nga prapanica  e "stermunduar" nga devijimet e institkteve njerezore te disa prifterinjve  greek ortodox),------I KA NDERUAR TARGEN DUKE I SHTUAR NJEi ------S-.

 

 

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2008 03:46
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

raimondi me pelqeve shume.Gezohem qe nje njeri i shkolluar si ju e sqaron kaq mire ceshtjen greke.VETEM DIJA NA SHPETON NGA KTHETRAT GREKE.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2008 12:09
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi
ore ti ...atccccc

ne ca gjuhe eshte zberthyer,vepra e homerit????



aRILABI

hidhu ne fletet e para te kesaj teme edhe lexo se ne c gjuhe eshte shkruajtur homeri.
ne shek 6-5 p e s mbizotronte JONISHTJA NE ATHINE.JONE = PELLAZGE.
ME 427 P E S FORMOHET PER HERE TE PARE "GJUHA TEKNIKE GREKE" E CILA U PERHAP SI GJUHA E PERBASHKET E asaj kohe ,edhe jo si gjuha e ndonje kombi.
Doreshkrime origjinale te Iliades apo Odiseas NUK KEMI veprat vijne te DORE RI SHKRuAJTURA brez pas brezi me piknisje shek e 2 te eres sone,kohe kur greqishtja ishte gjuha e fese edhe latinishtja gjuha e shtetit te perandoris romake,keshtu qe detyrimishte qe u bastarduan nga greket,ndaj nuk kane as rregull as rime ,,,i nderuar.

besoj se te mbulova plotesishte,ndryshe hidhe mendimin tende qe ta diskutojme,ne menyre qe te "thyejme edhe kodet??".

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2008 12:20
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.