Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Sa te vetedijshem jemi per narcizizmin tone?
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
mjellma
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 29/12/2002
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 45

Sa te vetedijshem jemi per narcizizmin tone?

Tema e hapur prej Mendimtarit "Ceshte dashuria?Ja si e konceptoj une." solli shfaqje te ndryshme mendimi,por ajo qe me beri me shume pershtypje ishte reagimi jone ndaj replikave,menyra e "zjarrte" e te mbrojturit te ideve dhe ne shume raste edhe e ekzagjeruar....Kjo gje tregoi faktin qe ne e kemi te veshtire te pranojme mendimin oponent,gje qe ne fakt tregon shkalle mbivleresimi te vetvetes....reagimi im ne keto caste qe nje buzeqeshje dhe ideja per te biseduar se bashku,jo per te replikuar,sa jemi ne gjendje te pranojme ne vetevete faktin e te qenit narcist,te "dashuruar" pas qenies sone.....jam teper kureshtare te shoh se sa perqind do te arrijme te pranojme kete fakt ne nje bisede te thjeshte midis nesh..................le ta krijojme se bashku vazhdimin..............................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 08:26
mjellma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mjellma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mjellma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mjellma Shto mjellma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mjellma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Mjellma verejtje me shume vend

ne fakt do te thoja se te arrijme te jemi te vetedijshem per mbivleresimin e mendimit tone eshte sfida me e madhe e cdo shqiptari/ shqiptareje. Megjithate mendoj se tek femrat shqiptare egziston nje tolerance shume me e madhe ne komunikim.
Pse meshkujt e kane kaq te veshtire te pranojne mendimin e te tjereve sidomos te femrave, fenomen qe eshte shume i pranishem ne Shqiperi por ajo qe me habit me shume eshte kur shfaqet tek persona qe jetojne prej vitesh jashte shtetit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2003 17:39
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
per ju me ju
Anetar i ri

Regjistruar: 15/01/2003
Vendbanimi: jasht
Mesazhe: 1

sa te vetedijshem jemi per narcizizmin tone

sipas kembes blihet edhe kepuca
kaq kisha dhe mos u merzisni ju vajza se keshtu e ka jeta
ose tjetra "burri bon punen e gruja bon burrin"
ho me u gzute

__________________

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2003 20:41
per ju me ju nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė per ju me ju Vizito faqen personale tė per ju me ju't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: per ju me ju Shto per ju me ju nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto per ju me ju nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roni
Anetar

Regjistruar: 07/12/2002
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 15

Smile

Te qenit narçizist nuk eshte e keqe, ka vendin dhe kohen e tij per tu perdorur, puna eshte kur e perdor gjithmone.

Doja te kuptoja: kjo teme eshte per shqiptaret apo personat ne pergjithesi? Kohet e fundit jemi mesuar te qortojme, ulim, demtojme identitetin tone si shqiptar, duke u shfajesuar "ne" qe jemi jashte shtetit, duke e vendosur veten "me lart" se sa ata qe jane ne atdhe.
Mendim plotesisht i gabuar dhe politikisht jo korrekt. Nuk e di adukaten e asnjerit nga ju, dhe ne kete rast flas per veten.
Prinderit me kane dhene bazat e edukates sociale kulturore dhe jetesore; une kam marre njohuri ne shkolle, komunitet, shoqeri. Te gjitha keto gjera, qe jane te ndervarura nga njera tjetra ne shume pika, kohe te ndryshme dhe rendesi po te ndryshme, vleresohen dhe merren si eksperience personale nga une ne bazen e gjykimit tim, qe ne kete rast eshte koeficienti i te gjithave. Si rezultat kam personalitetin tim dhe menyren e te shprehurit, qendrimit dhe veprimit ndaj personave te tjere dhe vetes.
Dua te dal tek ajo qe jo te gjithe kane te njejten shkolle, edukim, prinder, jete sociale, shoqeri etj etj, duke çuar ne ate qe ne quajme diversitet nga njeri-tjetri.
Te qenurit narçiz ne boten e sotme nuk eshte nje fenomen vetem shqiptar, eshte nje dukuri e çdo personi, ne çdo vend te botes, kush me shume e kush me pak.
Ndoshta tek ne ndodh qe shume (shumica) jane te tille, dhe ne menyre te egzagjeruar, por kjo sdo te thote qe SHQIPTARET jane te tille, te pakten une per vete s'e pranoj.

Te mbrosh mendimet e tua eshte diçka me vlere, krenare dhe qe te jep besim tek vetja per ato qe thua/ben dhe kjo gje mua me pelqen shume. Ne shume raste quhet "kokefortesi", "krenari e tepert" ose dhe paedukate, thjesht sepse jemi mesuar te mbijetojme. Per shume kohe kemi ngrene bar dhe kemi mbijetuar, dhe kjo ndjenje qe na del nga shpirti nuk eshte e gabuar. Per mua ehste çelesi i suksesit te nje personi, sepse kerkon gjithmone me shume, nuk ngopet kurre, dhe ne xhunglen qe na rrethon eshte i vetmi mjet mbijetese.

E vetmja gje qe mund te themi, pa kaluar ne ekstreme, eshte qe te jemi te moderuar, ne perdorjen e narçizizmit ne jete, sepse si çdo gje qe teprohet, te ben dem.
Me kete e mbyll dhe ju uroj te vleresoni me shume ato qe na kane mesuar dhe ti merrni ne anen pozitive, duke u munduar jo te shfajesoni dhe mbroni veten, duke dale si mbrojtesit e evropianizimit te shqiptareve, por thjesht si persona me te moderuar !

Sciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2003 05:54
Roni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Roni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roni Shto Roni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mjellma
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 29/12/2002
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 45

Roni!!!!!!!

Roni,nuk po te kuptoj ?????Nuk besoj se mund te gjesh nje fjali te vetme qe te pretendosh nje nendarje te tille si narcizizmi shqiptar dhe narcizizmi boteror....s'ka nje nendarje te tille ne kete teme,perkundrazi.Ajo qe desha te shprehnim ketu eshte pikerisht narcizizmi jone vetjak si qenie njerezore,qe nuk na ndan nga qeniet e tjera qe jetojne ne bote.Ne jemi te ndertuar biologjikisht dhe psikologjikisht sipas parimeve te pergjithshme dhe nuk bejme dallim nga asnje....ato qe jane parime te pergjithshme jane te tilla per te gjithe,shprehja e tyre ne personalitetet tona,po qe eshte individuale dhe pikerisht kete individualitet do te deshiroja te shprehnim te gjithe,nese do te interesonte kjo teme.Personalisht mendoj se narcizizmi eshte nje shfaqje personaliteti tek te gjithe,diku e shfaqur me forte,diku me e ekuilibruar dhe nuk e shoh me syrin e te qenit nje veti jonormale,deri ne ate shkalle sa te mos arrije te vleresoje realitetin perreth,pervec realitetit te tij personal.Por te gjithe shprehim nje shkalle te ndryshme te tij dhe pikerisht kete do te me pelqente te vereja,nejse ti pak a shume e dhe nje shfaqje te tille.....te pershendes mjellma!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2003 05:02
mjellma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mjellma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mjellma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mjellma Shto mjellma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mjellma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Me deshiren per t'iu permbajtur temes se hapur nuk po filloj me diskutimet mbi mendimet e te tjereve pasi Mjellma na fton te themi dicka nga vetja jone. Per te thene kete dicka nga vetja jone ne radhe te pare nuk duhet te jemi pergjithesues pasi secili nga ne ka te vecantat e tij te cilat e formojne ate si njeri dhe nxjerrin ne dukje karakteristikat vecuese.
Unë për veten time nuk jam Narciz. Pasi me mungon plotesisht egoizmi, ose me sakte perpiqem qe ne rradhe te pare egoizmin tim ta shtrij edhe tek personat me te cilet kam nje raport. Ndoshta narcizizmi im eshte karakterial ose ideor, pra ndoshta kjo anon me teper nga egoizmi, (ne kuptimin e mire te fjales), sesa nga Narcizizmi. Kjo vjen ndoshta pasi jo vetem tek vetja por edhe tek te tjeret nuk me pelqen te ndalem ne siperfaqe por ta zberthej ne brendesi te karakterit dhe te nivelit kultural.
Narcizmin si dukuri une nuk e trajtoj si nje dege te vecante por ne lidhje me pjeset plotesuese te nje karakteri dhe te ndervarur me keto pjese.
Pra perfundimi!
Me duket se nuk jam Narciz dhe nuk para me pelqejne Narcizet sepse e quaj si nje karakteristike individuale dhe siperfaqesore, gje kjo qe bie ne kundershti me marrdheniet qe une dua te krijoj me te tjeret. Me pelqen te rrethohem nga njerez te cilet te me japin dhe tu jap, ndihme, sinqeritet, mbeshtetje, dukuri keto qe bien ndesh me te qenurin Narciz.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2003 05:54
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roni
Anetar

Regjistruar: 07/12/2002
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 15

Thumbs down

Ok mjellma, e shoh qe nuk kupton as ato qe thua ti vete.

Nuk ka nevoje per 100 shenja pikeçuditese ose pikepyetje per te shprehur mendimin tend(narçize), thjesht po diskutojme me duket !

Une hodha nje mendim, ne baze te nje pike te melartme, pra mora nje rast dhe dhashe pergjigjen time. Nqse ti ke gjera te tjera, thuaji. Me vjen per te qeshur me nivelin e diskutimit, detyrohemi gjithmone ti hidhemi njeri-tjetrit ne qafe sapo shohim diçka qe s'na bind.

Shihemi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2003 15:13
Roni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Roni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roni Shto Roni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Jam dakord me mjellmen, plotesisht, dhe me analisten gjithashtu. Nje gje qe me ben pershtypje qe ne pamje te pare eshte sa me qejf i lexoj ne keto rubrika fjalet e vajzave shqiptare, jane me elokuente, me te organizuara ne mendime, me te thjeshta ne te shprehur, qe tregon qe dhe idete i kane me te qarta ne koke.
Dhe vertet eshte e rralle te gjesh meshkuj shqiptare qe megjithese kane jetuar jasht eper shume vite, nuk kane marre shume nga edukata perendimore ne kete drejtim.
gjeja e pare qe kam mesuar kur kam ardhur ketu eshte te flasesh shkurt , qarte, dhe me fjalet me te thjeshta nga e gjithe gama e fjaleve te fjalorit qe shprehin te njejtin mendim.
Narcizizmi eshte pjese e natyres se njeriut, pa ate une nuk mund te kuptoj asnje qenie njerezore. Ajo qe ndryshon te njerezit, eshte perpjekja per t'u imponuar te tjereve mendimin qe kane per vete e vet. Dhe ne shqiptaret e kemi shume te theksuar mungesen e tolerances ne kete drejtim. Duke filluar qe nga idete per politiken, veshjen, artin, letersine etj. Une kam shoke shqiptare qe nuk arij me te bej asnje lloj bisede me ta, sepse e di qe do filojne te imponojne idete, qe shpesh i kane dhe te pabazuara, dhe shtoji dhe faktin qe une jam femer........si thoni juve, do lene ata t'i dale fjala nje femre?? Mos o zot, nuk ben vaki. Dhe me e keqja eshte qe jane me shkolle. Duke filluar nga shume zakone, qe jane me te vertete prapanike ( ja dhe nje fjale qe e kishim harruar), dhe ne vend qe meqe erdhen ne perendim, te mesojne dicka te re, te sillen me ndryshe, te kene nje tjeter stil jete, meqe u eshte dhene mundesia per ta nisur jeten nga e para ne nje toke te re, ata jo vetem qe nuk nxene ( dhe nga mengjesi ne darke mburren qe jane te zgjuar, jane me shkolle, nuk jane katundare si amerikanet, qe ketu duket sa pak te zgjuar jane ) por i perforcojne me shume tiparet e personalitetit te fituare ne Shqiperi.
Une nuk dua te dal ketu e te them, une jam me e mira, por erdha ketu me mendje gjysme te hapur, dhe ketu e hapa mendjen plotesisht, e hapa per cdo gje, dhe jam ne pozicion receptiv per cdo gje te re e te mire, fleksibel per te papriturat e jetes ketu, fleksibel ne zgjedhjet e mia per te ardhmen. Jo te ze qoshen e, te dredh duhanin e te mburrem nga mengjesi ne darke, qe jam shume e shkoluar, qe jam shume e ngritur, qe mua duhet te me vijne gjithe te mirat jo ketyre katundareve north amerikane ketu etj.
Ndaj perfundimisht, shoqeria ime tani perbehet kryesisht nga keta north amerikane, qe dine cfare eshte toleranca, qe dine si te respektojne, qe nuk e ngrene zerin te mburren se sa shkolle kane ( dhe CA PREJ TYRE kane tituj jo vetem nje cope universitet).
Ndaj e fundit ( se e bera roman, si mendimtari me duket ) eshte
FREE YOUR MIND. FREE YOUR MIND. FREE YOUR MIND.............

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2003 19:59
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

per ke ka kohe qe ta lexoje!

pershendetje te gjitheve.....Para se gjithash dua te them qe kur vendosa per te shkruajtur mbi kete teme,mendova te lexoje te gjitha (ose me sakte ato qe ja vlenin per tu lexuar).Me kete dua te them qe ngela pak i befasuar nga menyra se si disa shikojne gjerat .Natyrisht qe eshte opinioni i tyre dhe e respektoj ATE,por me keqardhje konstatoj qe perseri jemi larg nga ajo qe ne mund te quajme ''Jo narcizizem''.Nuk shikoj qe tjeter vecse nje rigrupim te shoqerise tone dhe komente te tipit feminist....i referohem ne kete rast ''mjellmes'' dhe ''Ana''.Personalisht besoj se te qenit jashte o brenda shtetit,nuk ka te beje aspak me te qenit narcizist pavaresisht nga seksi jone!Mendoj qe disa njerez pavaresishte nese fshihen mbas nje dipllome nuk behen kurre te tille!!Nuk besoj se nje cope leter eshte Pashaporta jone per kete shoqeri te sotme***** me falni nese u zgjata por doja te thoja qe te sjellurit tone ne shoqerine e sotme eshte thjesht nje sjellje ekondicionuar nga e kaluara!!!DUHET AKOMA KOHE ....DHE RRUGE PER TE BERE.......

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2003 15:44
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Ne cdo gje kur ekzagjerohet i humbet qellimi dhe kuptimi:

E kam degjuar pak si shpesh kete mendimin e femrave te ndrydhura dhe te meshkujve shqiptare qe jane te pacipe. e keni fort gabim vajza te dashura. Pa dale direkt ne teme ti Ana na tregon shoqerine tende me persona me tituj, te cilet jane modeste sipas mendimit tend. Ndoshta ti zogu mahnitesh me thjeshtesine dhe elegancen dhe me dijen e tyre. Nuk ke faj sepse mesa duket prane teje nuk ke pasur njerez te tille shqiptare. Si mund te gjykosh ti nje popull te tere???
Si mund ti vesh keto kufij???????????'
Me cfare te drejte?????????????'

ne kete forum ne kemi barazi ndaj nuk mund te fshihesh pas tezes se pabarazise. Doni te realizoheni doni te na tregoni vlerat tuaja???????????'
Bujrem ja ku e kini hapni tema dhe hidhni mendime interesante. kjo nuk ka te beje me qenien mashkull apo femer. Ka te beje me qenien njeri. Ketu jeni te lira nuk keni as paragjykime as te folura njerezish pas shpine, as peshen e puneve te shtepise dhe as burrin qe ju ndjek nga mbrapa. Ketu jemi njesoj. Ndaj nuk eshte vendi te flisni per paragjykime te ketij lloji.

Ju na shani na nenvleftesoni nuk mendoni qe ne i kemi vene shpatullat botes nuk mendoni qe kemi ngrene burgjet per nje fjale goje, nuk mendoni qe mashkulli shqiptar ka mbi supe sundime mijevjecare. kush te tha ty qe ne nuk jemi te respektueshem?????????'

E ke vene re se po te pyesesh te tere meshkujt shqiptare se nese preferojne femra shqiptare apo te huaja thone gjithmone qe preferojne shqiptaret???????????'
po mos do te thuash qe duan shqiptaret sepse te huajat nuk u pergjigjen apo nuk u pershtaten ????

Nuk mund te te shkoje ne mendje se i dashurojme shqiptaret ?

Pergjithesite mua nuk me pelqejne sepse nje njeri para se te jete shqiptar apo i huaj eshte thjeshte njeri. Mirepo meqe ju na sollet raste shembullore atehere martohuni me to dhe do ta shihni diferencen mes tyre dhe nesh. Kur te gjendeni me nje femije qe do te rritet nen nje dashuri te akullt dhe i cili nje dite do te gjendet pa baba sepse i ati eshte dashuruar pas sekretares ose thjeshte eshte lodhur nga nena e ketij femije.

Nuk jemi me te miret e botes, por ama jemi rritur ne te njetin ambjent me ju dhe kemi marre po te njejten edukate, dhe pershtatemi me mire me njeri tjetrin.

Ketu po flitej per narcizisem
ndersa ti na hidhesh ne probleme te tjera sociale si shtypja e femrave etj.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2003 03:40
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Sa te vetedijshem jemi per narcizizmin tone?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.