Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Teste Letersie > Testi nr1
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Testi nr1

1- Cila poemë e Mjedës është cilësuar si metafora më e bukur dhe më e madhe e jetës njerëzore?

a) Lisus
b) Scodra
c) Andrra e jetës
d) Liria

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2004 18:51
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Keshtu pa e mendu shume tham se asht Poezia
ANDRRA E JETES.......
__________________________________________________
_____
nqs e kam gjete do te thote qe kam pase nji mesuse te mire letersie.

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2004 19:13
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Tresh!
Ti si nje shkodran i mire nuk do e gaboje kete pergjigje.

Tani po vazhdoj me pyetjen tjeter:

2. Cila vepër e Rilindjes Kombëtare shënoi agimin e një periudhe të re në letërsinë kombëtare?

a) Bagëti e bujqësia
b) Juvenilja
c) Këngët e Milosaos
d) Kënga e sprasme e Balës

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2004 19:23
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Mendoj "Kenga e Sprasme e Bales"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2004 04:45
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Une mendoj se eshte kenget e milosaos

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2004 10:22
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fluturake
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 27/02/2003
Vendbanimi: gjithkund e askund
Mesazhe: 174

Me duket sikur eshte "Bagetei e bujqesi",mbase e kam gabim,por keshtu mendoj.

__________________
Njerez te mire jane ata qe vetem e mendojne ate qe te tjeret e bejne me gjithe mend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2004 12:21
fluturake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fluturake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fluturake (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė fluturake't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: fluturake Shto fluturake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fluturake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Ndoshta me duhet te bej nje nderhyrje ndihmese!

behet fjale per "agimin e nje periudhe te re ne letersine kombetare" edhe pse nje nga keto vepra ben pjese ne Rilindjen Kombetare. Pra letersia e rilindjes e ka plotesuar fazen e saj fillestare dhe zhvilluese. Jane krijuar kushtet per nje levizje te re. Cila nga keto vepra eshte e mbrumur me ideale te reja qe largohet paksa nga ato qe ishin cilesite e Rilindjes.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 12:42
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Talking

ami

po atehere vetem juvenilja ka ngelur
e gjetaaaaaaaaaaa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 14:14
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Te lumte Jimmy84!

E gjete, Ndre Mjeda eshte shkrimtari qe qendron ndermjet Rilindjes dhe letersise se Pavaresise vepra e tij ben lidhjen ndermjet ketyre te dyjave dhe vepra e tij shpesh eshte e veshtire te kuptohet se ciles periudhe letrare i perket. Per kete gje mund t'ju tregoj nje episod qe me ka ndodhur ne provimin e letersise se Pavaresise.:

Pasi kisha dhene provimin me shkrim po prisja ne korridor me studente e tjere qe Profesori te na therriste dhe pasi te na bente pyetjet me goje te na vinte noten. Me kishin rene ne provim Noli, Konica dhe disa pjese te Migjenit. Kisha mbushur rreth gjysem fletore me pergjigjet e pyetjeve.

Hyj ne zyren e profesorit dhe i them emrin nderkohe qe ai kerkon ne mes te fletoreve te tjera, fletoren time. E hap, e shfleton, ngadale dhe me thote nese kenaqesha me nje note gjashte (6).
- Çfare kam gabuar ne pergjigjet e mia profesor i thashe?-
- Nuk je dakort per noten? - me pyet ai
- jo i thashe, thjeshte dua te dij se ku jam pergjigjur gabim .

Atehere ai i drejtohet asistentes e cila nenqesh dhe pregatitet qe te me beje pyetje te veshtira.

- çfare di per Fishten dhe Lahuten e Malesise?

Une isha shume i pregatitur per Fishten sepse lahuta e Malesise eshte vepra me e veshtire e asaj periudhe te letersise, dhe fillova te flas rrjedhshem rreth saj. Asistentja meqe nuk me kapi dot te papregatitur ne ate pyetje, rrudhi fytyren dhe me tha:
- Kete e di,- kalojme ne nje pyetje tjeter!-

- Cfare di per andra e Jetes -
- Me falni, - i them une, - Mjeda ben pjese ne Letersine e Rilindjes dhe ate provim une e kam dhene njehere,-

Jo se nuk dija te flisja per te, por, me besdiste fakti qe po kerkonte te me kapte ne gabim dhe menyra e saj e nenqeshjes per pretendimin tim.

- E di ti apo e di une se ciles periudhe i perket - me tha ajo e nxehur.

Une me qetesi, u perkula, hapa çanten dhe nxorra librin e Letersise shqipe. I tregova pa folur po me nje nenqeshje ndarjen e kapitujve dhe Ndre Mjeden qe ishte shkrimtari i fundit i Rilindjes Kombetare.

Flake e kuqe ajo u kthye nga Profesori, i cili nderkohe po lexonte fletoren time, dhe i tha:
- Une mendoj qe ti veme nje nente (9) -
- Dakort - i tha Profesori dhe me vuri noten ne libreze.

E tregova kete episod per te treguar se eshte e veshtire te percaktosh vendqendrimin e Mjedes ne Letersine Shqipe per sa i takon periudhes letrare.

Qellimi im ne kete Test nuk eshte qe te paraqes thjeshte nje pyetesor, por qe nepermjet kesaj gare te kendshme te zgjerohen njohurite dhe te shpjegohen edhe "persete" e pergjigjeve. Ndaj do ju lutesha qe kur pergjigjeni te shkruani me pak fjale perse jeni pergjigjur keshtu dhe cfare vije logjike keni ndjekur. Kjo do te na ndihmonte te gjitheve qe te krijojme nje ide me te sakte rreth pyetjes dhe pergjigjes se dhene.

Ju faleminderit

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 18:19
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Pyetja nr 3

3. Në cilën poezi Naimi ka thurrur vargjet më të bukura për gjuhën shqipe:
“Gjuha Jonë sa e mirë!
Sa e ëmbël! Sa e gjerë!
Sa e lehtë! Sa e lirë!
Sa e bukur! Sa e vlerë!”

a) Korça
b) Fyelli
c) Shpreh
d) Fjalët e qiririt

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 18:21
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Teste Letersie > Testi nr1

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.