Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > dipllomat shqiptare
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

Citim:
Po citoj ato që tha misterioz
O "belgium" ekuivalenca dipllomes (shkolla e larte)behet dhe ne ate moment te pyesin e do per te vazhduar studimet apo per te gjetur pune,une po te sqaroj rastin e atyre qe jane rezident te perhershem ne Belgjike (me ose pa nacionalitet belg),dhe ekuivalencen ta bejne por se sa vite te njohin kjo varet nga ajo qe te kam sqaruar me siper.Edhe nji diçka tjeter institucioni ekuivalences se flamandeve i pranon programet edhe ne anglisht + qe procedura eshte me e shpejte ndersa institucioni frankofon i do te perkthyera ne frengjisht nga nje perkthyes i gjuhes frenge,biles ky duhet te jete edhe i njohur(traducteur juré) .
N.q.s. ke nevoje per adresa dhe nr. telefonash me thuaj dhe pastaj sqarohesh vete.
Ps.ka dhe marifete te tjera qe behen ketu me programet nga shqiptaret qe ti i quan "ufo".



misteriozi ne folem per shqiptaret dmth jo rezidenta dhe jo belg .
se me qen rezident ne belgjik edhe pa letra ke status azilanti asgje me teper dhe qendrim te pakufizuar ne koh .
keto gjera i di un dhe ato programet qe din me bo (ufot) ne thonjza i di shum mir .
por si kam ren kurr asaj ruge se o rug me pengesa plako.
mua sme ka pyetur njeri nese do te punosh apo jo si po thua ti se ketu esht vend i lir .
nga momenti qe ti mer leje qendrimi si student pasi ke kaluar provimet kuptohet qe punon nese ke aftesi ti besh te dyja edhe punen edhe shkollen .
per nr telefonash e kshu gjonash flm per shpirtmadhesin lal po me mir shkoj ja jap leket zezakut qe vjen nga afrika sesa shqiptarit emigrant qe behet perkthyes ne komisariat e qe me pas mundesi edhe baben e vet e shtrydh per pak euro te qelbura .
ka shum shqiptar ktu qe jan bamiresa ne kulm kur ju paguan 10000 euro per me bo dokumentat .
nese e ke fjalen per kto lloj njerzish si du fare ato nr lal .
se ktu me qen perkthyes i betuar si thua ti ne radh te par duhet te jesh njeri pa moral .spiun .dhe pa karakter .
sepse kur shef mjerim njerezor çdo dit neper komisariate vertet duhet te jesh qelbesir te punosh aty e tju bosh keq njerzve ndonjiher nga zori ndonjiher nga qefi .
se fundja fare shqiptaretketu te poshteruar jan ne çdo lloj drejtimi mjafton te kalosh i xhiro nga rue brabant e shef thell sa vleresohen shqiptaret ketu .
imagjino pastaj me kalu nga diplomat e gjona me te nevojshme te jetes sa veshtir e kan shqiptaret me mbijetu .
kur kam punuar ne hotel hilton vetem pse isha shqiptar u desh te kaloja provim sepse isha i padenj me qen kamarier ke funderinat e botes .
kto gjera besoj i di ti ska nevoj me u zgjat .
kur belgjika ste njef si shtet si do me te njoft diplomen ??
e di ti qe edhe konsullaten e kan hap nga zori ne shqiperi .
thuaj shyqyr qe na njohin shkollen e mesme .
ke flamandet sdi ça te them sepse sjetoj atje por ma mer mendja qe jan me te lir sesa francezet per keshtu gjerash .
per me e mbyll po te tregoj i barcalet per trajtimin qe na bohet ketu : shko njoni me nji vend me kerku pun i shkreti i vesh mir tu qesh me embelsi .
del patroni dhe i thot mir se erdhe zotni dhe pret me i thon emrin ky i shkreti : i thot ky me quajn adem nejse u shtang pak ai belgu po i dha dum punes dhe e pyt keni shkoll ?? po thot shqiptari universitet .
sa gjuh flisni ??
ja pret shqipoja 5ah sa mir thot belgu shum mir qenkeni tamam per ket pun ju .
mendohet pak dhe thot me falni sju pyeta nga jeni cili vend ??
shqiptari me ate zerin e mekur tu u dridh thot me turp te madh (kshu bojn shum ktu ngaqe i ka qelb emigrimi) jam shqiptar zoteri .
belgu brenda secondes nderon çehre dhe zbardhet ne fytyr me nji buzeqeshje te ngrir i thot ah kuptova me falni per momentin skemi nevoj shum te madhe por nese kaloni pas NJI VITI mbase hapet ndonji vend :-)))))).
kjo e barcalet shum banale por qe shpjego shum gjona mbi jeten e nji shqiptari ne belgjik e besoj edhe ne vend tjeter ska shum ndryshim :-)
hajt ciao misteri

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 07:39
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
notti_stellate
Ne sherbim te Hippocrates

Regjistruar: 25/03/2003
Vendbanimi: _
Mesazhe: 19

Citim:
Po citoj ato që tha misterioz
O "belgium" ekuivalenca dipllomes (shkolla e larte)behet dhe ne ate moment te pyesin e do per te vazhduar studimet apo per te gjetur pune,une po te sqaroj rastin e atyre qe jane rezident te perhershem ne Belgjike (me ose pa nacionalitet belg),dhe ekuivalencen ta bejne por se sa vite te njohin kjo varet nga ajo qe te kam sqaruar me siper.Edhe nji diçka tjeter institucioni ekuivalences se flamandeve i pranon programet edhe ne anglisht + qe procedura eshte me e shpejte ndersa institucioni frankofon i do te perkthyera ne frengjisht nga nje perkthyes i gjuhes frenge,biles ky duhet te jete edhe i njohur(traducteur juré) .
N.q.s. ke nevoje per adresa dhe nr. telefonash me thuaj dhe pastaj sqarohesh vete.
Ps.ka dhe marifete te tjera qe behen ketu me programet nga shqiptaret qe ti i quan "ufo".


Ekuivalencen e dipllomave jua bejne shume rralle cuno,dhe nese jua bejne (noj rast i rralle) keto njerez nuk gjejne pune ne lartesine e dipllomes te tyre pasi jane te pakta institucionet qe pranojne t'i besojne dikujt te dipllomuar jashte vendeve Perendimore.Dhe besoj,dhe ato njerez qe vijne me aspiracione shuhen mjaft shpejt kur kuptojne se cfare niveli ka patur arsimi ne Shqiperi.
S'eshte e veshtire te gjesh perkthyes qe jane te regjistruar nga komuna e qytetit ku banon,madje dhe une kam ndihmuar ne shume raste te tilla.
Pastaj je ne nje shtet tre-gjuhesor dhe te mos flasesh asnjeren nga keto gjuhet perfekt dhe do te hysh ne pune?Hahahaha Do flisje me gishta?

Vlaanderen & Brussel Hoofdstedelijk Gewest njihen per nivelin nga me te lartet te Europes Perendimore te pregatitjes universitare te studenteve.

Prinderit e mi kane bere nje ekuivalence te tille per njeren nga dipllomat(ate shqipetaren),procedura ka qene pak e gjate por ne fund moren nje ekuivalence totale te tyre.Im ate dha dhe nje provim para nje komisioni ne lidhje me masterin e tije,doli super.Madje ka bere dhe doktoraturen kendej.Por ama e fliste frengjishten perfekt pa ardhur kendej fare ndaj bohh...per punen e gjuhes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 09:36
notti_stellate nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė notti_stellate Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me notti_stellate (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: notti_stellate Shto notti_stellate nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto notti_stellate nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

Citim:
Po citoj ato që tha notti_stellate

Ekuivalencen e dipllomave jua bejne shume rralle cuno,dhe nese jua bejne (noj rast i rralle) keto njerez nuk gjejne pune ne lartesine e dipllomes te tyre pasi jane te pakta institucionet qe pranojne t'i besojne dikujt te dipllomuar jashte vendeve Perendimore.Dhe besoj,dhe ato njerez qe vijne me aspiracione shuhen mjaft shpejt kur kuptojne se cfare niveli ka patur arsimi ne Shqiperi.
S'eshte e veshtire te gjesh perkthyes qe jane te regjistruar nga komuna e qytetit ku banon,madje dhe une kam ndihmuar ne shume raste te tilla.
Pastaj je ne nje shtet tre-gjuhesor dhe te mos flasesh asnjeren nga keto gjuhet perfekt dhe do te hysh ne pune?Hahahaha Do flisje me gishta?

Vlaanderen & Brussel Hoofdstedelijk Gewest njihen per nivelin nga me te lartet te Europes Perendimore te pregatitjes universitare te studenteve.

Prinderit e mi kane bere nje ekuivalence te tille per njeren nga dipllomat(ate shqipetaren),procedura ka qene pak e gjate por ne fund moren nje ekuivalence totale te tyre.Im ate dha dhe nje provim para nje komisioni ne lidhje me masterin e tije,doli super.Madje ka bere dhe doktoraturen kendej.Por ama e fliste frengjishten perfekt pa ardhur kendej fare ndaj bohh...per punen e gjuhes.





plotesisht dakord me notti stellate .
e verteta esht e till dhe se ndryshojm dot.

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 10:02
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Citim:
Po citoj ato që tha notti_stellate

Ekuivalencen e dipllomave jua bejne shume rralle cuno...
....Prinderit e mi kane bere nje ekuivalence te tille per njeren nga dipllomat(ate shqipetaren),procedura ka qene pak e gjate por ne fund moren nje ekuivalence totale te tyre.



Si ndryshoj presjen .
Kete gje me duket se po them dhe une,biles po tregoj dhe rruget qe ndiqen per ta bere ate.Si puna e prinderve te tu une njoh me dhjetra qe kane bere ekuivalencen biles qe punojne edhe ne Komitetin Europian.

Ps.fakti qe njerit prej prinderve te tu i eshte bere ekuivalenca totale do te thote qe dipllomat njihen se sa rrale ate nuk e dime as une as ti,ata qe i hyjne kesaj rruge(te ekuivalences) do t'ju njihet nje diçka.Puna eshte te guxosh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 10:35
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Per belgium.

- Asgje s’te mora vesh se ç’ke dash me shkrujt,vetem nji gje kuptova qe ke mllef te madh per shqiptaret ,rrjedhimisht edhe per veten tende.
Dy sqarime te vogla dhe eshte e kote diskutimi me ty.
Numrat e telefonava dhe te adresave qe do te jepja jane te dy institucioneve te ekuivalences qe ndodhen ketu ne Bruksel,njeri eshte i flamandeve (nuk eshte e thene te jete ne flandër) dhe tjetri eshte i frankofoneve.


-citim-
"keto gjera i di un dhe ato programet qe din me bo (ufot) ne thonjza i di shum mir".

Ja qe s’dike gje fare biles kuptohet dhe nga menyra se si shprehesh gjithe fodullek si i rrahur me jeten,ule pak hunden plako se s’te ben keq.Kur them programet eshte fjala per programet qe te kerkojne ata te ekuivalences per te te njohur diplomen dhe ata ufot per te cilet ti shkruan me perçmim para se te bejne ekuivalncen kane marre informacione te ndryshme nga me te mundshmet d.m.th. jane treguar pak “dobiça“ ,informacioni i pare eshte ky
1 - qe diplomat nuk verifikohen por vetem kontrollohen.
2-per ekuivalencen e diplomes merren per baze programet dhe seminaret qe jane bere ne vendet perkatese dhe qe ti vete jua dorezon ketyre.
3- ata te euivalences jane me “liberale“ kur ne kerkesen qe ben per “ekuivalencen“ ju thua se e dua per efekt pagese ne pune(niveli pages A1,A2,A3 etj..) dhe nji plus i madh kur ju çon dhe nji leter nga vendi ku punon.
Mbas ketij informacioni(fillestar) disa nga keta ufot kane shkuar tek nji nga universitetet qe perfshin degen per te cilen kane mbaruar studimet .Tek sekretaria ose nepermejt studenteve te tjere aty kane marre te gjitha programet e degeve per te cilat jane interesuar (d.m.th. dega ku kane mbaruar),pastaj keto programe se bashku me programet e veta te cilat i kane marre nga Shqiperia i kane perpunuar (d.m.th. programve te veta ju kane bashkangjitur dhe disa tema nga programet e ketushme)dhe se bashku me diplomen i dorezojne ne nji nga keto dy institucione.

Per shqiptaret qe vine nga Shqiperia dhe duan te vazhdojne universitetin ose studime pas universitare shkollat e ketushme kane politikat e tyre qe s’kane te bejne fare me shtetin.Provimet qe jep per tu futur ne nje nga shkollat ketu ndryshojne nge njera shkolle ne tjetren.
Ne pallatin e drejtesise eshte lista e perkthyesve shqiptare te betuar te njohur prej shtetit belg,te siguroj une qe shume prej tyre jane me te vertete artista dhe jo spiuna pa moral e karakter siç i fut ti te gjithe ne nje thes.Aaa n.q.s. ti i njef te gjithe dhe personalisht eshte gje tjeter.

Ps.ketu po flasim per ekuivalencen ne pergjithesi(jo per rastin tend)se ka te tjere qe lexojne dhe duan ndonje informacion me shume,n.q.s. ti ke te na japesh bujrum ndryshe hesht dhe mos na derdellit shume per spiuna e ufo, jo rrace e poshter qe i ka qelb emigrimi e ku di une çfare.
Keto gjera ti them miqesisht dhe eshte e kote te zgjatemi ne diskutime te teperta,besoj se u kuptuam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 10:37
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Per belgium.

Citim:
Po citoj ato që tha misterioz
- Asgje s’te mora vesh se ç’ke dash me shkrujt,vetem nji gje kuptova qe ke mllef te madh per shqiptaret ,rrjedhimisht edhe per veten tende.
Dy sqarime te vogla dhe eshte e kote diskutimi me ty.
Numrat e telefonava dhe te adresave qe do te jepja jane te dy institucioneve te ekuivalences qe ndodhen ketu ne Bruksel,njeri eshte i flamandeve (nuk eshte e thene te jete ne flandër) dhe tjetri eshte i frankofoneve.


-citim-
"keto gjera i di un dhe ato programet qe din me bo (ufot) ne thonjza i di shum mir".

Ja qe s’dike gje fare biles kuptohet dhe nga menyra se si shprehesh gjithe fodullek si i rrahur me jeten,ule pak hunden plako se s’te ben keq.Kur them programet eshte fjala per programet qe te kerkojne ata te ekuivalences per te te njohur diplomen dhe ata ufot per te cilet ti shkruan me perçmim para se te bejne ekuivalncen kane marre informacione te ndryshme nga me te mundshmet d.m.th. jane treguar pak “dobiça“ ,informacioni i pare eshte ky
1 - qe diplomat nuk verifikohen por vetem kontrollohen.
2-per ekuivalencen e diplomes merren per baze programet dhe seminaret qe jane bere ne vendet perkatese dhe qe ti vete jua dorezon ketyre.
3- ata te euivalences jane me “liberale“ kur ne kerkesen qe ben per “ekuivalencen“ ju thua se e dua per efekt pagese ne pune(niveli pages A1,A2,A3 etj..) dhe nji plus i madh kur ju çon dhe nji leter nga vendi ku punon.
Mbas ketij informacioni(fillestar) disa nga keta ufot kane shkuar tek nji nga universitetet qe perfshin degen per te cilen kane mbaruar studimet .Tek sekretaria ose nepermejt studenteve te tjere aty kane marre te gjitha programet e degeve per te cilat jane interesuar (d.m.th. dega ku kane mbaruar),pastaj keto programe se bashku me programet e veta te cilat i kane marre nga Shqiperia i kane perpunuar (d.m.th. programve te veta ju kane bashkangjitur dhe disa tema nga programet e ketushme)dhe se bashku me diplomen i dorezojne ne nji nga keto dy institucione.

Per shqiptaret qe vine nga Shqiperia dhe duan te vazhdojne universitetin ose studime pas universitare shkollat e ketushme kane politikat e tyre qe s’kane te bejne fare me shtetin.Provimet qe jep per tu futur ne nje nga shkollat ketu ndryshojne nge njera shkolle ne tjetren.
Ne pallatin e drejtesise eshte lista e perkthyesve shqiptare te betuar te njohur prej shtetit belg,te siguroj une qe shume prej tyre jane me te vertete artista dhe jo spiuna pa moral e karakter siç i fut ti te gjithe ne nje thes.Aaa n.q.s. ti i njef te gjithe dhe personalisht eshte gje tjeter.

Ps.ketu po flasim per ekuivalencen ne pergjithesi(jo per rastin tend)se ka te tjere qe lexojne dhe duan ndonje informacion me shume,n.q.s. ti ke te na japesh bujrum ndryshe hesht dhe mos na derdellit shume per spiuna e ufo, jo rrace e poshter qe i ka qelb emigrimi e ku di une çfare.
Keto gjera ti them miqesisht dhe eshte e kote te zgjatemi ne diskutime te teperta,besoj se u kuptuam.





vertet sja vle me fol me ty plako mir e the .
nji gje prej meje kto mund tja thuash dikujt qe jeton ne kin ose ne hen por jo mua qe jetoj ketu dhe keto gjera i di aq sa i di dhe ti .
por ti paske ate kompleksin e dhis se zgjebosur dhe bishtin perpjet plako .
un se kam kete e shof realitetin ne sy ashtu si esht.
dhe ata lloj shqiptaresh qe thua ti sjan shqiptar asnjeri se te gjith shqiptar shqiperie jemi e kena me vite ketu po sna i boni njeri keto privilegje .
ke puna e perkthysave qe qekan artista ti e di mir sa vlen nji artist shqiptar dhe çfar arti ka shqiperia e sotme .
persa i perket urrejtjes ndaj shqiptarve aty gabohesh dhe te keshijoj te vesh syze cervikale plako se shifke shum larg dhe u mjaftoke vetem me fjalet qe shkrune neper forume .
un jam shqiptar dhe shum her me teper se ti mbase por smund ti mbyll sot e me bo qorrin kur gjithça esht gri per ne shqiptaret .
persa i perket perkthimit ska nevoj me fol shum se ti e di shum mir se kush jan ata njerez qe behen perkthysa ne emigrim ska nevoj me te bo noi skic se qeke tip inteligjenti me mungesa te thella perceptimi te realitetit .
ose se ke prob ti kete lloj jete makabre qe bejn shqiptaret te duket mir mbase .
urrejtjen her tjeter mos e permend per tu dukur patriot se ka shum patriota me fjal qe kan zen deren e azileve ktu tu qajt si viktima lufte e un kam 5 vjet ketu student shqiptar e jo azilant qe ka mar letrat belge e fillo bon per per thu se ka kap yjet .
ato ekuivalencat qe thu ti ekzistojn vetem per qytetaret e bashkesis evropiane e shqiptaret as nuk figurojn ne evrop lal prandaj hapi syt mit.
nuk o se ka shqiptar ne evrop emigranta e na njef bota .
si shtet si komb sna njef njeri ose edhe kur na njofin direkt fjalen e par e thon komb prostitutash ose drogaxhijsh .
esht mir me qen krenar qe jemi shqiptar por kasnjiher sduhet te harojm ate çfar jemi me te vertet ne shqiptaret .
sot per sot jemi vertet komb ufosh .
qeveri mafjozash korrupsion krim prostitucion drog munges sistemi shoqeror munges rendi
kto si them un as urrejtja ime nder thonjza per shqiptaret por realiteti .
mendon ti qe njerez e kombe te till kan me i fut noiher ne evrop ??
thiri mendjes lal se ti boke sikur nuk shef .
spo zgjatem mo e sta kthej mo pergjigje sepse ketu kur debaton direkt bohesh antishqiptar ose lloj lloj emrash sepse spranohet debati lir ka shum kufizime .
po per ekuivalencat e gjona tjera kshu pun shkollash sma mbush dot mendjen ti se jam ketu ne bruksel e di mir ça bohet .
ktu edhe patenten per te ngar makinen ka 6 muaj qe na e njohen jo mo diplomen .
per te punuar ne komunitetin evropian si shqiptar edhe me qen zheni me shum se 6 muaj spunon dot edhe po e gjete punen te thon na falni por munges letrash sju punesojm dot .
mos te flas per ato azilantat e perjetshem qe kan ngel ne stadin ne vend qendro qe prej 20 vjetve ktu .
ciao i her se u zgjata shum dhe po te merziz zoti patriot i flakt .

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 11:13
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Ok.i terheq mbrapsht llafet qe thashe ,po me duket sikur ne postimin tim te pare kam shkruajtur thjesht per ekuivalencen dhe thjesht edhe per te ndihmuar dike qe ka nevoje per me shume informacion.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2005 17:16
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

MISTERIOZI!

Ke shume te drejte paksa se ata qe jetojne ne Europe nuk e kuptojne dot. Perkthimi i diplomes behet dhe dergohet ne cdo lloj universiteti shteteror ne Amerike pasi eshte me kollaj se ne ate privat pasi kushton me teper dhe pasi behet rishikimi i klasave qe ke mbaruar ne Shqiperi u jepet vlera qe kane per ate universitet.Pasi jep testin e anglishtes me perjashtim te atyre qe duan te studiojne matematike, te japin vlersimin e tyre dhe te tregojne se dhe sa klasa duhet te marresh ne ate universitet qe te arrish te maresh master.Nqs je me dokumenta azilli politik shkolla eshte e paguar nga shteti(me perjashtim te atyre qe nuk dalin me nota te mira apo mesatare), vetem se disa libra do te duhet ti blesh vete.Kjo eshte rruga per ndjekjen e studimeve te larta ne Amerike , ndersa per ne Europe nuk e di si behet , me duket se duhet te te dergoje shteti shqiptar me duket me burse.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2005 17:14
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
MISTERIOZI!

Ke shume te drejte paksa se ata qe jetojne ne Europe nuk e kuptojne dot. Perkthimi i diplomes behet dhe dergohet ne cdo lloj universiteti shteteror ne Amerike pasi eshte me kollaj se ne ate privat pasi kushton me teper dhe pasi behet rishikimi i klasave qe ke mbaruar ne Shqiperi u jepet vlera qe kane per ate universitet.Pasi jep testin e anglishtes me perjashtim te atyre qe duan te studiojne matematike, te japin vlersimin e tyre dhe te tregojne se dhe sa klasa duhet te marresh ne ate universitet qe te arrish te maresh master.Nqs je me dokumenta azilli politik shkolla eshte e paguar nga shteti(me perjashtim te atyre qe nuk dalin me nota te mira apo mesatare), vetem se disa libra do te duhet ti blesh vete.Kjo eshte rruga per ndjekjen e studimeve te larta ne Amerike , ndersa per ne Europe nuk e di si behet , me duket se duhet te te dergoje shteti shqiptar me duket me burse.



Je shume i sakte Amoxil!Shum e vertete kjo qe keni shkruar!
Ka vlere dhe diploma shqipe ne amerike, vec ai qe do me genjy!
Pervec se avokater, doktore dhe matematiciene,-cdo lloj shkolle tjeter njihet urgjentisht!

Gjuha eshte kryesorja-po arrite te maresh provimin e gjuhes amerikane
zere se je i punesuar!

Paci fat ju te diplomuarit Shqiptar ne Shqipri!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2005 17:27
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
MISTERIOZI!

Ke shume te drejte paksa se ata qe jetojne ne Europe nuk e kuptojne dot. Perkthimi i diplomes behet dhe dergohet ne cdo lloj universiteti shteteror ne Amerike pasi eshte me kollaj se ne ate privat pasi kushton me teper dhe pasi behet rishikimi i klasave qe ke mbaruar ne Shqiperi u jepet vlera qe kane per ate universitet.Pasi jep testin e anglishtes me perjashtim te atyre qe duan te studiojne matematike, te japin vlersimin e tyre dhe te tregojne se dhe sa klasa duhet te marresh ne ate universitet qe te arrish te maresh master.Nqs je me dokumenta azilli politik shkolla eshte e paguar nga shteti(me perjashtim te atyre qe nuk dalin me nota te mira apo mesatare), vetem se disa libra do te duhet ti blesh vete.Kjo eshte rruga per ndjekjen e studimeve te larta ne Amerike , ndersa per ne Europe nuk e di si behet , me duket se duhet te te dergoje shteti shqiptar me duket me burse.




xilo ne amerik ose jasht evropes mundesit jan te tjera sepse atje ose je me gren card ose azilant ndersa ne evrop shqiptaret qe sjan azilant nuk quhen si evropian dhe skan asnji te drejt konvertimi per diploma ose keshtu gjonash .
ska 8 muaj qe me ne fund pranuar te bejn konvertimin e patentes imagjino diplomat shqiptare qe ktej i quajn ta pavlefshme .

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2005 20:20
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > dipllomat shqiptare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.