Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > A mund te ndikoje nje psikolog tek nje njeri depresiv dhe i lodhur nga jeta;????????? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Sigurisht qe nje psikolog ndikon shume ke nje njeri qe vuan nga depresioni. Ne fund te fundit kush nuk vuan nga depresioni sot???

Por ne disa raste ka njerez qe vuajne nga depresioni dhe nuk e dine. Pra bejne nje lufte me vetveten.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2005 01:32
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Re: tung

Citim:
Po citoj ato që tha Rodolf
mbasi mundet te ndikoj ateher a ka mundesi se cili njeri eshte ai qe te me ndihmoje.

kalofshi mire


Une mendoj se i zoti e nxjerr gomarin nga balta. Nuk besoj tek psikologu vetem ne rastin e nje te semuri psiqik qe ka nevoj per kure dhe observacion te vazhdueshem. Psikologu ne ditet tona eshte shume i perhapur dhe kjo eshte me shume per efekte bisnesi. Une mendoj se eshte thjesht bizness dhe nje psikilog nuk ndihmon me shume se nje njeri i perzemert qe degjon vazhdimisht ato qe kemi per te thene. Pse duhet paguar nje psikolog $150.00 ne ore per te thene se kjo eshte e bardhe dhe kjo e zeze zgjidhe e merr ne nje kohe qe njeriu vete e di dallimin flas ne kuptim figurativ. Njerezit normal qofte edhe ata me depression skane nevoj per psikolog dhe per mendimin tim as per ilace megjithate kur nje njeri eshte shume i vetmuar apo ka kaluar trauma ne jete mund te jete i nevojshem.
Rodolf mblidhe veten se sje as i pari as i fundit.
That's life.

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2005 01:58
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Citim:
Po citoj ato që tha rrushi
Pyetje interesante, me ne fund vendosa ti pergjigjem. Si psikologe e vogel qe jam pergjigjja e pare qe me vjen ne mendje eshte "sigurisht". Une kam shume paciente qe raportojne se ndihen me mire pas nje seance dhe kjo eshte arsyeja pse rikthehen cdo jave. Me paciente qe kam 1 ose me shume vjet qe punoj permiresimi eshte me i dukshem. Ka nga ata paciente qe kane nevoje per mjekim per depresionin e tyre pervec terapise, por jo te gjithe. Shumica e pacienteve te mij kane "depresion normal", te gjithe e perjetojme nje gjendje te tille te pakten nje here ne jete. Jam dakort qe pacientet e mij jane experte te "semundjes" se tyre dhe mund te "kurojne" vetveten por nuk eshte aq e thjeshte. Une personalisht kam vuajtur nga depresioni klinic qe kur isha shume e re. Megjithese kam shume njohuri per semundjen dhe madje pretendoj se mund te ndihmoj edhe te tjeret, mu desh te shikoja nje terapist vet. Sigurisht disa nga ju po mendojne "aman c'psikologe dhe kjo " por e verteta eshte qe psikologet nuk jane te perjashtuar nga vuajtja njerezore. Dhe fakt eshte qe me gjithe perpjekjet e mia per tu ndjere me mire, mu desh te degjoja se cfare nje person tjeter mendonte rreth situates. Eshte shume e veshtire te kuptosh vetveten pa ndihmen e kontaktit me njerez te tjere ose boten rreth teje. Shpesh njerez te huaj, nje fjale, nje ngjarje, nje film, nje fenomen ne natyre, nje thenie, nje shkembim mendimesh dhe emocionesh, jashte kontekstit terapeutik, mund te ndeze nje shkendije ne humbneren e shpirtit duke te te lejuar te shikosh thelle brenda teje dhe te arrish ne zbulime, kuptime te reja per veten. Ndryshimi eshte keto pergjithesisht jane rastesi, terapia eshte me e paramenduar.

Me fal por kam nje pyetje meqe je profesionale ne kete fushe. Nuk mendon se terapia apo mjekimet i bejne pacientet te varen ( become addictive) nga to dhe ndalon qe te bejne permiresim te perhershem dhe te arrijne ne nje status te pavarur dhe te ecin me kembet e tyre pa ndikimin e mjekimeve apo therapive?
respekte
respekte

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2005 02:12
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Green_Mamba
'

Regjistruar: 11/03/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 205

O rrushi!
po psikologet nuk kane paciente o yll!!!
paciente mund te kene vetem mjeket dmth MD (medicine doctor). Psikologet kane te drejten e klientit ne keshillim apo psikoterapi etj etj.
Nejse une mendoj se ka qene nje lapsus nga ana jote.

Pune te mbare

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2006 20:11
Green_Mamba nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Green_Mamba Kėrko mesazhe tė tjera nga: Green_Mamba Shto Green_Mamba nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Green_Mamba nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > A mund te ndikoje nje psikolog tek nje njeri depresiv dhe i lodhur nga jeta;?????????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.