Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

[QUOTE]Po citoj ato që tha Ornela
[B]Lela, nuk thash qe kam frike se nuk meson italishten, perderisa e mesova une ne moshe me te madhe se ajo, un thash diçka tjeter... Ajo filloj te flase shume vone, dhe tani nuk flet mire, dhe eshte ne klas te pare, prandaj thash qpare qe dua te shkoj ne te njejtin livel me te tjeret se mos me mire une i flas ne italisht, kto te shtepise ne dialekt, ne shkolle ka anglisht, dhe shqip ti flas un asaj dhe e rrumbullakos
Megjithate, sa ta shoh qe fillon e permirson te folurin qe te jet autonome, atehere do filloj ti flas pak me shume shqip


Te njejten problem kam dhe une me cunin.E kam 3 vjec e gjysme .Te foluri po i vjen me vonese por zgjuarsia nuk i mungon.I njef te gjitha shkronjat dhe ndonje fjale apo emrat e shokeve ne anglisht .Shkon ne kopsht dhe ka ecur shume mire ne shtimmin e fjalorit,por prape e theksoj qe flet me pak se moshataret e vet.Mundohem t'i flas shqip ne shtepi dhe le te themi se 60% te rasteve me kupton ,por pergjigjen ma kthen anglisht.Sic e kam shprehur dhe me lart besoj, e ka me te lehte te flase anglisht i ka te veshtira fjalet shqip dhe shume fjale nuk arrin ti shqiptoje plotesisht.Megjithate vazhdoj t'i flase shqip se e di qe goja ka per ti ardhur shume shpejt dhe ka per ta mesuar nje dite shqipen.Te njejten keshille me dha dhe mesuesja e tij.Folini gjuhen tuaj ne shtepi djalit, -me tha ,se anglishten ka per ta mesuar vet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 22:45
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

kjo eshte nje teme shume interresante qe kam menduar shume kohet e fundit. une nuk kam femije se nuk jam i martuar, po motra dhe burri i saj kan e 4 femije, edhe motra e dhendrrit ka dy femije, pra 6 femije qe nuk e flasin shqipen. prinderit e tyre flasin vetem shqip neper shpi po ata kalojne kohe ma shume me njeri-tjetrin dhe nuk e flasin ship shume ,shume pak. ata jane lind e rrit ktu, edhe nuk kane naj komunitet shqiptares ktu ne perendim te SHBA. edhe per mua hera e pare qe po shkruaj shqip tash 15 vjet, kur e gjeta ket forum mu dukt vedi shume i humbur, dhe kur mendoj per nipat dhe mbesat e mi me vjen shume keq, se ata do te humbin krejt kshtu. po tani motra po i nis femijt ta kalojne veren ne shqiperi, kjo ma merr mendja se do ti ndihmoje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2008 12:14
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela
Lela, nuk thash qe kam frike se nuk meson italishten, perderisa e mesova une ne moshe me te madhe se ajo, un thash diçka tjeter... Ajo filloj te flase shume vone, dhe tani nuk flet mire, dhe eshte ne klas te pare, prandaj thash qpare qe dua te shkoj ne te njejtin livel me te tjeret se mos me mire une i flas ne italisht, kto te shtepise ne dialekt, ne shkolle ka anglisht, dhe shqip ti flas un asaj dhe e rrumbullakos
Megjithate, sa ta shoh qe fillon e permirson te folurin qe te jet autonome, atehere do filloj ti flas pak me shume shqip
Ah.. nuk te thash per çunin si e kercen popullorçen hahahahahaha, ja atij per shembull kam filluar ti flas shqip pak me shume sepse ai flet dhe perserit ç'do gje ( ben tre vjeç ne mars )

Me kuptove pak a shume?? :p Akuzo po deshe tani se e paske bere si rruge me shqiptaret e tjere qe "justifikohen" atje :p



Ornela mire çeshtja jote, ne kete rast, edhe justifikohet, po per shume e shume rastet e tjera qe po diskutojme ketu cfare duhet te themi?
Te thashe qe pothuajse 60% e prinderve sot nuk i flet femijes shqip. Po mire qe i flasin gjuhen ku jetojne por dhe ate te shkrete ja flasin gjysma gjysma se eshte normale qe nuk e dine aq mire nga ana grammatike sa ta flasin paster, panvaresisht qe femija e meson grammatiken me vone neper kopshte dhe shkolla.

Edhe une shpesh shikoj qe femijet qe kuptojne 2 gjuhet (shqipen dhe ate te vendit qe jeton) aty eshte ai qe zgjedh ne cilen gjuhe te flasi sepse i vjen me lirshem nje gjuhe se sa tjetra.
Por them qe prindi si prind qe eshte, duhet ta pretendoje nga femija te foluren shqip ne shtepi.

Se duke thene he se meson neser...ikin ditet dhe femijet e harrojne qe duhet te flasin shqip.Sado qe mund te kene menyre zgjedhje, nganjehere duhet te jete prindi i forte dhe ta imponoje gjuhen.
Femijen e vogel e komandon si te duash deri sa s'kuptojne akoma...pastaj kur rriten eshte teper vone se fillojne e te japin urdhera ne shtepi.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2008 14:59
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Kurti, si ty dhe une isha gati duke e harruar shqipen, po ku te lene kto te forumit ti nxjerrin fjalet me zorr :p le po filloj ajo (nuk e mbaj mend pseudonimin tani) qe ne disa komente me siper thone :
kjo fjale shkruhet keshtu ... kjo tjetra keshtu... Me beri te kujtoj ate filmin e vjeter shqiptar MËSONJTORJA
O lela ta ndryshova mendjen eh... e pe qe e kisha tamam "justifikimin" haahhahahahaha (bej shaka :p )

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2008 15:34
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Ornela nganjehere nuk te vej faj, sepse edhe streset e jetes na bejne te tille.

Te kujtoj dhe une qe i vetmi motiv qe jam rregjistruar ne forum, ka qene pikerisht per komunikimin (ne menyre te shkruar letrare) te gjuhes shqipe.

Edhe une kur kam ardhur ketu ne Itali kam qene shume e vogel, dhe shkollat i perfundova te gjitha ne Itali. Dhe te them te drejten pothuajse per gati 8 vjet nuk e kam ushtruar shqipen e shkruajtur sepse kisha mesimet e shkolles per te bere te cilat ishin te gjitha ne Italisht. As prinderit nuk e vrisnin trurin per kete gje se punoni gjithe diten....por e shikoja veten qe kur doja me shkruajtur shqip kisha shume mangesi dhe ngatarresa me ll e dh ku vihet ë ne fund te fjaleve e shume e shume gjera te tjere, qe fal forumit une fillova te shkruaj mire. Kam akoma sot nje fjalor shume te varfer te gjuhes shqipe...por te pakten duke lexuar dhe shkruajtur ne net rikujtoj shume fjale qe i kisha harruar komplet.

Doja te thoja, qe ja vura vetes detyre qe te mos harroja gjuhen Shqipe. Dhe ky eshte i vetmi motiv qe une qendroj me qejf ne forum...vetem per te pasur mundesi me shkruajtur shqip, me qe gjate dites shkruaj vetem italisht.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2008 15:47
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Tani ke thene fjale te sakta, jam plotesisht dakort me ty.   Prandaj thash ne fillim qe motivet mund te jene te ndryshme, normale qe kush ka mundesine ti mesoj femive shqip do bente mire   Jam e sigurte qe kontakti ka te beje me kte dhe kush i le femijet ne shqiperi sikur dhe nje muaj ato e mesojne shpejt

Un ktu ne forum u shkriva duke lexuar lloj lloj shprehjesh qe i kisha harruar

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2008 19:19
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
doli
nosferatu 4ever and ever

Regjistruar: 11/06/2007
Vendbanimi: Diku aty ku drita e ke veshtire te depertoj.......
Mesazhe: 236

Re: Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Citim:
Po citoj ato që tha Alban Kraja
Pse, jo radhe, nuk u mesohet shqip femijeve qe lindin ne perendim?
Inferioritet, injoranze, nihilizem apo neglizhim nga ana e prinderve?
Mirepres mendimin tuaj.


sepse prinderit do jene varja........
une shqip i flas dhe italianeve imagjino sikur te kisha femij

__________________
Tani rrugen time shikoj...dikur ku e lashe aty tani do e filloj,
i vetem dhe pa meshire qe kur dielli serisht te linde,zemra akullin ta ket shkrire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2008 03:48
doli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė doli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me doli (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė doli't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: doli Shto doli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto doli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Re: Re: Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Citim:
Po citoj ato që tha doli

sepse prinderit do jene varja........
une shqip i flas dhe italianeve imagjino sikur te kisha femij



te lumt ty.... keshtu nuk humbet gjuha shqipe :p

Ps. Sa bukur do ishte te flisnin te gjith shqip, apo nuk eshte dhe nje gjuhe e embel

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2008 08:20
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
doli
nosferatu 4ever and ever

Regjistruar: 11/06/2007
Vendbanimi: Diku aty ku drita e ke veshtire te depertoj.......
Mesazhe: 236

Re: Re: Re: Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela


te lumt ty.... keshtu nuk humbet gjuha shqipe :p

Ps. Sa bukur do ishte te flisnin te gjith shqip, apo nuk eshte dhe nje gjuhe e embel


ktu paskemi rene dakord bashke
gjuha shqipe gjuha qe dashuroj me gjith shpirt
krenaria e c'do shqiptari eshte shqiperia me te keqiat dhe te mirat e saja (te pakten per mua)
te flisnin te gjithe shqip do ishte mbrekulli
bravo
je tamem shqiptare

dmth je njeshe se cdo shqiptar eshte njesh
vetem ata qe nuk flasin shqip i kam inat
se na turperojn

__________________
Tani rrugen time shikoj...dikur ku e lashe aty tani do e filloj,
i vetem dhe pa meshire qe kur dielli serisht te linde,zemra akullin ta ket shkrire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2008 19:18
doli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė doli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me doli (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė doli't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: doli Shto doli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto doli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

tek forumi horizont e mesova shqipen

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2010 06:24
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.