Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Diskutime te Lira per Kosoven
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Patjetër që janë probleme më tepër të ndërlikuara në zgjidhje se në dukje, por duke menduar faktet e parafolësit...

Kur u bashkuan DëGoli me Adenhauerin, a i kërkuan falje (jo vetëm falje publike sa për "diplomaci") popujve të njëri-tjetrit, apo thjesht u bashkuan se "ua tha truri"?!

Sa herë Serbia (ose Greqia) ka treguar pendim për krimet e bëra ndaj nesh, duke patur parasysh që Gjermania e tregoi atë pendim -akt, thjesht, diplomatik- ndaj Polonisë deri në vitet '90-ë (p.sh.)?!

Si mund të kërkohet e të punohet për "bashkimin" e Ballkanit dhe "integrimin" e tij në Evropë, kur Shtetet (d.m.th., udhëheqësit e popujve dhe Kombeve) kriminelë -si Serbia e Greqia (p.sh.)- vazhdojnë të ekzistojnë e ndjellin vetëm urrejtje?!

Pse duhet, vetëm ne shqiptarët, të mendojmë për "vëllazërimin e paqen" me fqinjët tanë, kur fqinjëve tanë as u shkon ndërmend diçka e tillë e jo më të na lënë në qetësi (si Komb shtet-formues)?!

P.S. Kjo sa për t'u kufizuar në problemet etnike, që në Ballkan janë probleme (mbi)jetese; d.m.th, pa u futur në probleme organizimi shoqëror të 1 Shteti (Kombi).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2005 01:37
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Per Kosoven

De Gaulle nuk kerkoi e nuk kish pse te kerkonte falje,nderkohe qe Gjermania(udheheqesit) e beri kete ne nje moment te veshtire politik e ekonomik,ne nje kohe kur vendi gjendej i copetuar ne 4 pjese dhe lengonte ndoshta me shume se cdo shtet tjeter qe pakten te pakten statusin e fituesit,plaget e luftes.Nuk mendoj se kjo ishte dicka me teper se pragmatizem politik(do ish naivitet te mendoje te kunderten),por qe pavaresisht nga e gjitha kjo perputhej me interesat e momentit te te dyja shteteve(sot protagonistet kryesore te Europes se bashkuar).E morra per shembull shtrengimin e dores per te treguar se eshte nje shtrengim qe do shfaqej shume i nevojshem ne rastin e Kosoves dhe se per faj te kujt nuk ndodh kjo nuk i hyra,sepse eshte shume kompleks si fenomen.Jam shume koshient se do na duhet te presim akoma dhe disa kohe qe te shohim nje gje te tille(zgjidhjen me te frytshme mendoj une),deri sa historia(politikanet)te nise e te ktheje faqen.E kjo per te thene qe nuk ka popuj kriminele,(do me dukej shume delirante te thosha nje gje te tille),por ka individe te tille.Per sa kohe qe ne ballkan nuk do ndryshohen disa mentalitete te ngurrosura e te ashper ndaj ndryshimit,kurre nuk do shohim progres.Nje popull ngelet thjesht nje popull,me vlerat qe e karakterizojne,me historine,kulturen etj etj.Duhet ditur ne kete rast si ta shkembejme kulturen e duhet ditur te tolerojme,sepse ne se vazhdojme akoma me idera gjakmarrjeje,pervecse nje "kenge te bukur rap",do ndertojme kala prej rere qe i merr deti me dallgen e pare.Fatkeqesia jone ishte te ndodheshim pikerisht ne nje situate te tille,me politikane driteshkurter te cfaredolloj nacionaliteti qofshin,te cilet vazhdojne te mendojne se epoka e frymave fashiste-nacionaliste eshte zgjidhja e shumepritur,e ne vend qe te hapin portat e progresit vazhdojne te akuzojne njeri tjetrin si popuj kriminele..............................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2005 21:11
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

1- Në cilat pika përputhen momentalisht interesat e shqiptarëve me ato të serbëve (e grekëve) dhe sa po bëhet nga ana tjetër për të na "miqësuar" si popuj?!
Sa kanë përfituar shqiptarët nga "Bashkim, vëllazërimi" e nga "Proletarë të të gjitha vendeve, bashkohuni!"?!
Pse s'na lënë ne shqiptarëve 1 herë të bashkohemi me njëri-tjetrin e pastaj shohim si mund të "bashkohemi e vëllazërohemi" me fqinjët tanë?! (nuk do ishte më llogjike?)
Sipas mendimit tënd, cilët të duken më tolerantë mes shqiptarëve, serbëve e grekëve?

2- As unë s'akuzova popujt si kriminelë.

Citim:
Po citoj ato që thashë
...kur Shtetet (d.m.th., udhëheqësit e popujve dhe Kombeve) kriminelë

Po të lexohet më me vëmendje, mund të kursehen shumë fjalë (e mesazhe).

P.S. Si e kuptove që jam adoleshent e më pëlqejnë "trimëritë e këngëve rap"?

Modifikuar nga Perendia datė 15/04/2005 ora 01:26

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2005 00:04
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Per Kosoven

Qe te jesh me i qarte Perendia mesazhi qe kam nisur nuk ka te beje fare me ty,ose per te qene me i sinqerte ka te beje shume pak.Me shtrove disa pyetje qe do te te jap mendimin tim meqenese ka 2 here qe me drejtohesh direkt.Interesat e perbashketa te vendeve qe permende shtuar ketu edhe vendet e tjera te ballkanit qendrojne ne qindra marreveshje qe mund te realizohen ne te mire te ketij rajoni,perfshire ketu ato tregtare,ekonomoke,kulturore,artistike etj etj.Apo ndoshta nje shengen ballkanik qe do te rezultonte shume pozitiv mendoj une,e pastaj nuk po permend heqjen e taksave qe do te sillte nje boom te fuqishem ne ekonomine e lire,e ku nuk do ishe i detyruar te blesh mallra te monopolizuara,do nderpritej detyrimisht trafiku klandestin gjithashtu ne brendesi te ballkanit,kryesisht drejt Greqise etj etj.Por te gjitha keto nuk mund te vine me fryme urrejtjeje.Nuk e kuptoj gjithashtu pse ke bindjen se une mendoj se jane shqiptaret qe e bllokojne kete proces.Nuk e kam thene kurre nje gje te tille.Nuk te fola per bashkim,por per integrim,ka ndryshim shume te madh midis ketyre dy koncepteve.Sidoqofte ne se do mendimin tim personal une jam kunder bashkimit te Shqiperise me Kosoven,ne se me bashkim nenkuptoje kete aspekt,do te isha shume me teper per pavaresine,e kjo jo per ndonje arsye qe mund te mendosh ti,por sepse kjo do te ishte nje vetevrasje per ne si shqiptare.Ne nuk mund te ekzistojme kurre si nje shtet i vetem me Kosoven dhe do te te jap arsyet e mia per kete.Ne rradhe te pare kjo nuk ka per te ndodhur kurre,sepse eshte e pamundur llogjikisht.Mendo se cfare diferencash e problemesh ekonomike mund te sillte nje bashkim i tille.Mjafton te shikosh se cfare problemesh paten e vazhdojne te kene bashkimi i Gjermanise se lindjes e asaj te perendimit,e jo me nje vend i varfer si Shqiperia.Duhet te mendosh gjithashtu se jane komunitete qe megjithese shqiptare kane evoluar ne drejtime te ndryshme,e nje bashkejetese do te sillte menjehere probleme sociale,duke filluar nga zgjedhjet,partite politike,rregjistrimi i popullsise,per te mos folur per opinionin nderkombetar qe do hiqte vizen e kuqe per integrimin tone ne Europe,sepse nuk mund t'i ndryshojme kufijte keshtu me nje te rene te gishtit e te bejme bashkime artificiale,me duket me shume shovinist ky si koncept se sa llogjik.Do te isha me teper per nje Njehsim te gjuhes shqipe sic e permenda pak me pare,per nje Njehsim te historise,e po te ishim shume te guximshem edhe te festave kombetare.Ne kete raszt do shohesh qe do kete shume me teper mirekuptim e dashuri nga te dyja anet e kufirit.Kjo do te ishte nje e ardhme e sigurt si per shqiptaret e Kosoves edhe per ata te Shqiperise.Pyetjes tende se kush jane me tolerante midis shqiptareve,grekerve apo serbeve nuk i pergjigjem se per te qene i hapur me duket naive.Per adoleshent nuk te morra,nuk e kuptoj se si arrite ne kete perfundim,edhe qe te pelqejne trimerite e kengeve RAP nuk e kam menduar aspak,megjithese nuk e quaj aspak te turpshme te degjosh RAP,apo ta pelqesh ate,sidoqofte te kerkoj falje per keqkuptimin e krijuar.Citimin tend e kishe ndryshuar pak megjithese nuk dua t'i hyj se jane vogelsira qe nuk sherbejne per asgje.Per sa i perket shkrimeve te mia te teperta je i lire,si cdo individ i lire(qofte ky edhe i privuar nga drejtimi sovranit,popullit te tij)te mos i lexosh,madje edhe t'i perbuzesh.Nuk them kurre se ajo qe them une eshte e verteta,jam shume i hapur te debatoj madje.Te pershendes dhe ish nje kenaqesi njohja me ty,te kam folur me te vertete shume hapur per te te shpalosur ate qe mendoj realisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2005 01:20
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Patjetër që mesazhet s'kanë të bëjnë me mua, por pak a shumë u je përgjigjur mesazheve të mia (direkt ose indirekt) dhe, pikërisht, ai është debati. Megjithatë po i lëmë mënjanë ironitë (qofshin pasive)!

Ato interesa që ke përmendur ti, vërtet janë "të përbashkëta" e do t'i jepnin Ballkanit 1 rritje ekonomike, por deri më sot serbët e grekët nuk kanë treguar të kenë interesa të tilla ndaj shqiptarëve (apo gabohem?) dhe nuk po japin shenja që në 1 të ardhme (të afërt apo të largët) mund t'u interesojë diçka e tillë.
Atëherë, si mund të arrihet ky "integrim i Ballkanit"?

Nga ana tjetër thua se bashkimi Shqipëri-Kosovë do të ishte 1 bashkim artificial dhe je kundër tij. Mua artificial më duket ai "integrimi i Ballkanit" e natyral më duket bashkimi i shqiptarëve. Si mund të pretendohet që bashkimi mes nesh qënka artificial, kurse integrimi i Ballkanit (që në fund të fundit është bashkim ballkanik) qënka natyral?
2 nga arsyet që jep janë "problemet e Gjermanisë pas bashkimit" dhe "viza e kuqe ndaj integrimit tonë në Evropë se kufijtë s'ndryshohen".
Të dyja "arsyet" më duken pretekste.
Sa ngjajnë Shqipëria e Kosova sot me 2 Gjermanitë para bashkimit? Ekonomikisht (të dyja palët) jemi në 0, çfarë do humbasim për të qenë më keq se 0?
Si "shqiptarë që kemi evoluar në drejtime të ndryshme" do mësojmë nga njëri-tjetri e shumë shpejt do mësohemi me njëri-tjetrin. Kësaj shtoji edhe plotësimet që do i bëjmë njëri-tjetrit (si "Shtete") me mungesat që kemi veç e veç (toka, minerale, ushqime, etj, etj). Dhe aty fillon fuqizimi i bashkimit të shqiptarëve (Shtetit Shqipëri-Kosovë).
Ku e shikon vizën e gjelbër sot për integrimin tonë në Evropë, meqënëse po të bashkohemi do na "heqin vizën e kuqe"? E sa mendon se do bashkohet vërtet Evropa e sa do durojë e "bashkuar"?
Dhe e fundit e më interesantja, pse mendon se qënkërka shovinizëm bashkimi i shqiptarëve? Me atë llogjikë dilet në përfundimin se përçarja e shqiptarëve është atdhetarizëm (apo ndo1 lloj "detyre hyjnore") dhe (me)padashje dalin në dukje gjëra të "reja".

Me "shkrime të tepërta" e kisha fjalën për shkrimet e mia (shpjegimet).

Për mua, zgjidhja e problemeve të Ballkanit qëndron tek shqiptarët. Dhe njëra rrugë është 1 Shtet i fuqishëm shqiptar, kurse rruga tjetër është zhdukja e shqiptarëve prej Ballkanit. Dhe për mua, siç po rrjedhin ngjarjet nuk jemi larg 1 lufte tjetër në Ballkan dhe shkaku nuk do jemi ne (si gjithmonë).

P.S. Ditë tjetër vazhdojmë, se sapo "plasi bomba" këtej nga unë.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 00:28
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Orlock
Soul Rebel

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Suedi
Mesazhe: 46

Nuk jam ndonjë përkrahës i bashkimit Kosovë - Shqipëri. Mirëpo ky lloj bashkimi do të ishte shumë më i natyrshem se sa ai që të formohet një lloj federate/bashkimi/konfederate/diqka tjeter Ballkanike. Ajo do të ishte shumë më artificiale dhe kundër secilit shtet. Pasiqë asnjëri shtet nuk ka interesa në këtë drejtim. Ndoshta shtetet tjera kanë (nuk e di dhe nuk më intereson edhe aq shumë) por Kosova dhe Shqipëria, momentalisht nuk e kanë atë interes. Të bashkohemi me shtete që kan pretendime territoriale, kjo është shumë larg realitetit ballkanik.
Procesi i BE-së është i gjatë dhe shkallë shkallë (mos të hyjë andej sepse besoj se secili e ka të qartë atë proces). Kështuqë që kjo të bëhet e mundur në Ballkan duhet së pari që shtetet mes veti të pajtohen, të kalojnë 200 vjet, e pastaj ndoshta do të ishte e mundur. Kjo sepse në gjeneratat tona ekziston urrejtja. Sa të ketë gjallë familje të viktimave në Kosovë ky bashkim është i pamundur (vetëm nëse bØhet në mënyrë diktatoriale). Unë i urrej serbët si popull, jo si individ. ØMe këtë urrejtje do të vdes e kurrë nuk do ta hjek. Fëmijët e mi nuk dua t“i shoh të shoqëruar me serb. E pra tash, përpiqu ti p sh pikë së pari mua dhe 2 milion kosovarë t “a nderrojnë mendimin.

__________________
Memento Mori

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 12:57
Orlock nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Orlock Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Orlock (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Orlock Shto Orlock nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Orlock nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Per Kosoven

Po citoj cdo paragraf te shkrimit tend per te qene sa me i sakte ne pergjigjet qe jap,te cilat do i jap ne varesi te ketyre paragrafeve.


Ne fillim ke thene:


Ato interesa që ke përmendur ti, vërtet janë "të përbashkëta" e do t'i jepnin Ballkanit 1 rritje ekonomike, por deri më sot serbët e grekët nuk kanë treguar të kenë interesa të tilla ndaj shqiptarëve (apo gabohem?) dhe nuk po japin shenja që në 1 të ardhme (të afërt apo të largët) mund t'u interesojë diçka e tillë.
Atëherë, si mund të arrihet ky "integrim i Ballkanit"?


Nuk e kuptoj pse je kaq i bindur qe une mendoj te kunderten e asaj qe thua ti,sidoqofte ngelem pjeserisht ne mendimin tend.Per sa i perket Greqise ka nje permiresim te marredhenieve te meparshme(nuk dua te pretendoj me kete se problemet jane zgjidhur).Kur kam folur,kam folur per ballkanin ne pergjithesi dhe nuk jam shprehur se po i bllokon Shqiperia proceset e progresit e sa per integrimin e shteteve ballkanike midis tyre te jesh i bindur qe ai do te arrihet dhe nuk eshte aspak i pamundur.Mos valle mendon ti se Serbia do te futet ne bashkimin europian me keto probleme etnike qe ka sot???Ja ku dalim qe interesat reale te Serbise ekzistojne qe problemet Kosove-Serbi te marrin fund.Duhet vetem kohe,sepse te gjitha shtetet europiane do te shkojne detyrimisht drejt bashkimit europian sa do kohe qe te marre,asnje shtet nuk mund te ekzistoje i vecuar nga tere te tjeret,e per kete duhet INTEGRIM,PAQE,PLOTESIM STANDARTESH,DEMOKRACI etj etj.Qe te behen te mundura te gjitha keto duhet qe urrejtja Kosove-Serbi te marre fund,ndaj interesat ekzistojne e shume te forta madje,ceshtja eshte se sa pragmatiste jane politikanet e shteteve per t'i shfrytezuar,kur do te behen koshiente se rruga drejt europes do te thote STOP urrejtjes.Rumania dhe Bullgaria psh,nuk arriten te hyne me shtetet e tjera te lindjes ne europe me 2004,por pritet qe te jete me 2007.Nje nga problemet e shumta qe kishin ishte pikerisht respektimi i pakicave kombetare,e te siguroj qe ne 2007 do i kene vene mire "gishtin kokes"per kete ceshtje.Aktualisht po pergatis nje punim me titull "Turqia dhe bashkimi europian"qe me sherben per studimet e mia ketu dhe po e shoh se sa te pamundur do ta kete Turqia hyrjen ne bashkimin europian,ne se nuk zgjidh problemet etnike qe jane mjaft te nxehta gjithashtu.E te siguroj qe Rumania e Bullgaria nuk do te ishin kaq afer europes se bashkuar ne se do te kishin pasur armiqesi e probleme te renda(te lehtat do te ekzistojne gjithmone)me vendet e tjera te ballkanit.Ndaj per ato vende te ballkanit qe jane larg europes se bashkuar keto probleme duhet te marrin fund.


Me pas ishe shprehur:


Nga ana tjetër thua se bashkimi Shqipëri-Kosovë do të ishte 1 bashkim artificial dhe je kundër tij. Mua artificial më duket ai "integrimi i Ballkanit" e natyral më duket bashkimi i shqiptarëve. Si mund të pretendohet që bashkimi mes nesh qënka artificial, kurse integrimi i Ballkanit (që në fund të fundit është bashkim ballkanik) qënka natyral?
2 nga arsyet që jep janë "problemet e Gjermanisë pas bashkimit" dhe "viza e kuqe ndaj integrimit tonë në Evropë se kufijtë s'ndryshohen".
Të dyja "arsyet" më duken pretekste.
Sa ngjajnë Shqipëria e Kosova sot me 2 Gjermanitë para bashkimit? Ekonomikisht (të dyja palët) jemi në 0, çfarë do humbasim për të qenë më keq se 0?
Si "shqiptarë që kemi evoluar në drejtime të ndryshme" do mësojmë nga njëri-tjetri e shumë shpejt do mësohemi me njëri-tjetrin. Kësaj shtoji edhe plotësimet që do i bëjmë njëri-tjetrit (si "Shtete") me mungesat që kemi veç e veç (toka, minerale, ushqime, etj, etj). Dhe aty fillon fuqizimi i bashkimit të shqiptarëve (Shtetit Shqipëri-Kosovë).
Ku e shikon vizën e gjelbër sot për integrimin tonë në Evropë, meqënëse po të bashkohemi do na "heqin vizën e kuqe"? E sa mendon se do bashkohet vërtet Evropa e sa do durojë e "bashkuar"?
Dhe e fundit e më interesantja, pse mendon se qënkërka shovinizëm bashkimi i shqiptarëve? Me atë llogjikë dilet në përfundimin se përçarja e shqiptarëve është atdhetarizëm (apo ndo1 lloj "detyre hyjnore") dhe (me)padashje dalin në dukje gjëra të "reja".


Ne kete pike nuk me ke kuptuar fare dhe je plotesisht gabim.Ti ke shume probleme ne ndarjen e koncepteve integrim e bashkim e po te hyja te te jepja perkufizimet do tejzgjatesha jashte mase.Se sa natyral eshte integrimi i vendeve ballkanike ta shpjegova me poshte.Pastaj si mund te jete integrimi ballkanik nje bashkim ballkanik???I njeh konceptet apo ke folur me pasion se keto gjera jane shume te ndryshme nga njera tjetra.Si mund te pretendosh gjithashtu te ndryshosh kufij te percaktuara me 1913 keshtu me "koken tende" kur ti e di mire se eshte e pamundur e ku me nje te rene te gishtit Kosova te behet pjese e Shqiperise???Aq me keq qe jemi 0 ne ekonomi,e te siguroj qe ka edhe shume me keq se 0.Ate ekonomi te dobet ne do ta shkaterronim ne nje bashkim me Kosoven.Ka shume ngjashmerira midis shteteve qe kane dashur apo duan te bashkohen po ketu nuk e kam vendin qe te t'i numeroj.E pikerisht se Gjermania ishte nje shtet aq i fuqishem arriti te lehtesoje problemet e bashkimit,ne nuk i kemi keto struktura.Si nuk u krijokerkan probleme te renda sociale ne se bashkohesh pas gati nje shekulli,e fillon te bashkejetosh???Ne ate bashkim-shtet qe ke folur ti e ate Shqiperi te fuqishme,te krijohet pak pershtypja se jemi te "Liza ne boten e cudirave"dhe me vjen keq te ta them po ti nuk ke as konceptet baze dhe nuk je aspak i informuar.Ti thua qe Kosova qe ka gati nje shekull qe drejtohet nga te tjere e nuk ka as minimumin e eksperiences politike per te ekzistuar e vetme te na bashkohet me nje shtet tjeter sic eshte Shqiperia qe eshte keqazi e destabilizuar politikisht.Ne kete rast ku do shkojme???Drejt cfare fuqizimi???E kupton qe ndihma qe do i japim ne njeri tjetrit ne mungesa eshte krejtesisht e pavlere sepse ne kemi nevoje te jashtezakonshme per import dhe ajo ndihma do ishte tmerresisht modeste per sa i perket atij fuqizimit, e nuk do sherbente per asgje???Keto jane argumente ne ajer e te thena sepse duhet thene dicka.Sa per dijenine e atyre qe nuk jane te informuar Shqiperia ka bere hapa(megjithese modeste)drejt Europes e se shpejti mendohet te nenshkruhet marreveshja e asocim stabilizimit,nderkohe qe negociatat ka kohe qe jane hapur.Kjo eshte nje pjese e rruges drejt europes se bashkuar dhe cdo shtet e ka driten jeshile te hapur,mjafton qe te permbushesh standartet,e si te tilla nje bashkim artificial me Kosoven do i conte ne piken 0,sepse tregon papjekuri te theksuar politike,e nxit probleme te reja ne ballkan.Fatmiresisht qe ka shume pak politikane shoviniste qe ta shprehin nje gje te tille.Duhet hequr dore nga keto prirje nacionalizmi ekstremist qe e thellon pellgun ne te cilin ndodhemi.Kurse asaj qe thua se percarja do ish atdhetarizem,me duket ose ironi frustrimi intelektual,ose pamundesi per te analizuar informacionin.
Te siguroj gjithashtu se europa do te shkoje e gjitha ne integrim e do duroje per shume kohe si e tille.Per kete duhet te lexosh historikun e krijimit se Europes se bashkuar e menyrat se si funksionon tani,perfshire ketu dhe projektet.


Ne fund ke thene:


Për mua, zgjidhja e problemeve të Ballkanit qëndron tek shqiptarët. Dhe njëra rrugë është 1 Shtet i fuqishëm shqiptar, kurse rruga tjetër është zhdukja e shqiptarëve prej Ballkanit. Dhe për mua, siç po rrjedhin ngjarjet nuk jemi larg 1 lufte tjetër në Ballkan dhe shkaku nuk do jemi ne (si gjithmonë).


Kesaj me vjen keq qe nuk do i jap koment,por do le te tjeret(ata qe munden) qe te vleresojne se sa larg realitetit eshte dhe deri na cfare pike qendron naiviteti.
Te uroj gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 16:58
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

orlock shyqyr zotit qe kjo çeshtje dmth bashkimi ska ngel ne doren tende lal se mjer shqiptaret pastaj dhe analistja kerkoj falje nese kam shokuar sadopak dike me fjalet e mia .:-)

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2005 08:49
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Meqë unë jam "naiv" dhe ti duhet të jesh "i pjekur e i thellë", më thuaj si i shikon ti serbët e grekët për të arritur në konkluzionet e tua mbi të ardhmen (qoftë e afërt a e largët) e përbashkët që na takon ne shqiptarëve të ndajmë me ta! Dmth ku e bazon arsyetimin që jep mbi zgjidhjen e problemit?
Për të patur 1 zgjidhje si ajo që shtron ti, duhet të ketë politikanë (udhëheqës) nga të gjitha palët që të jenë të gatshëm të përulen, dialogojnë, kërkojnë falje, bashkëpunojnë, të shohin të ardhmen si bashkëjetesë (të njëjtën gjë ke thënë edhe ti e s'jam kundër teje në atë mendim si zgjidhje). Por aty ku kundërshtohemi është realiteti!
Deri më sot politika (udhëheqja) e anës tjetër punon hapur dhe fshehtazi kundër nesh; pra s'na takon ne shqiptarëve të shtrojmë e të punojmë për atë zgjidhje se llogjika të çon që do dalim të humbur.
Futemi më në thellësi, tek popujt!
Nqs s'e di, pyet disa serbë se ça kuptimi i jep ai popull fjalës "shiptar" dhe ç'mendojnë për ne (jo vetëm për shqiptarët e Kosovës, se serbët s'bëjnë dallime); pastaj pyet edhe disa grekë se ça kuptojnë me fjalën "allvanos" dhe ç'mendojnë për ne (se as grekët s'bëjnë dallime)!
Dmth, duke parë se sa na duan neve këta 2 popuj dhe duke ditur se politikanët (udhëheqësit) e nesërm të këtyre popujve do dalin nga popullsia e sotme nuk duket se do ndryshojë politika e tyre (e ndjekur deri më sot) ndaj nesh.
Pra, ajo zgjidhje do vijë pas shumë brezash (për mua) dhe ndryshimi që thua ti varet kryekëput nga serbët e grekët e jo nga ne; ose po të ndodhë ndo1 "mrekulli mbinjerëzore".
Ose 1 rrugë më e thjeshtë për ty: këto që na predikon ne shqiptarëve, ec e predikojua serbëve e grekëve e do shohësh sa do të ndjekin e sa do e pranojnë atë zgjidhje!

Citim:
Po citoj ato që tha MAUBERT
Mos valle mendon ti se Serbia do te futet ne bashkimin europian me keto probleme etnike qe ka sot???Ja ku dalim qe interesat reale te Serbise ekzistojne qe problemet Kosove-Serbi te marrin fund.

Pyeti serbët se ç'duan më tepër, futjen në BE apo Kosovën pa shqiptarë, e do shohësh interesat reale të Serbisë!
Citim:
Po citoj ato që tha MAUBERT
Ti ke shume probleme ne ndarjen e koncepteve integrim e bashkim e po te hyja te te jepja perkufizimet do tejzgjatesha jashte mase.

S'është nevoja të më shpjegosh përkufizimet! Për të patur 1 nocion rreth tyre mjafton të hap 1 fjalor, por edhe po s'pata fjalor mjaftojnë 2 minuta në ndërrjet dhe besoj se do i kapja gjërat shpejt.
Ai ndryshimi që ti e bën aq abismal është njësoj si ndryshimi mes bukës dhe brumit; s'janë hiç të ngjashme, por buka pa brum s'bëhet. Dhe integrimi përfundon në bashkim (do apo s'do ti)!
Citim:
Po citoj ato që tha MAUBERT
Si mund te pretendosh gjithashtu te ndryshosh kufij te percaktuara me 1913 keshtu me "koken tende" kur ti e di mire se eshte e pamundur e ku me nje te rene te gishtit Kosova te behet pjese e Shqiperise???

Sa herë kanë qëndruar kufijtë e Evropës (dhe Ballkanit) pas 1913?! Ose sa ngjajnë kufijtë sot me kufijtë e 1913?!
Citim:
Po citoj ato që tha MAUBERT
Ka shume ngjashmerira midis shteteve qe kane dashur apo duan te bashkohen po ketu nuk e kam vendin qe te t'i numeroj.E pikerisht se Gjermania ishte nje shtet aq i fuqishem arriti te lehtesoje problemet e bashkimit,ne nuk i kemi keto struktura.Si nuk u krijokerkan probleme te renda sociale ne se bashkohesh pas gati nje shekulli,e fillon te bashkejetosh???Ne ate bashkim-shtet qe ke folur ti e ate Shqiperi te fuqishme,te krijohet pak pershtypja se jemi te "Liza ne boten e cudirave"dhe me vjen keq te ta them po ti nuk ke as konceptet baze dhe nuk je aspak i informuar.Ti thua qe Kosova qe ka gati nje shekull qe drejtohet nga te tjere e nuk ka as minimumin e eksperiences politike per te ekzistuar e vetme te na bashkohet me nje shtet tjeter sic eshte Shqiperia qe eshte keqazi e destabilizuar politikisht.Ne kete rast ku do shkojme???Drejt cfare fuqizimi???E kupton qe ndihma qe do i japim ne njeri tjetrit ne mungesa eshte krejtesisht e pavlere sepse ne kemi nevoje te jashtezakonshme per import dhe ajo ndihma do ishte tmerresisht modeste per sa i perket atij fuqizimit, e nuk do sherbente per asgje???

Meqë i dike, krahasoje me Gjermaninë (e pas-bashkimit) në shek.XIX, jo me Gjermaninë (e pas-bashkimit) në shek.XX se kushtet dhe problemet i kemi si gjermanët para Bismarkut (Bismarku, për kohën, jetonte në "botën e çudirave").
Kuptohet që kemi nevojë për import, por importohet kur prodhohet (e jo pordhë) dhe që të prodhohet duhet lëndë e parë e krahë pune dhe aty do dalë ndihma që do i japim njëri-tjetrit.
Citim:
Po citoj ato që tha MAUBERT
Keto jane argumente ne ajer e te thena sepse duhet thene dicka.Sa per dijenine e atyre qe nuk jane te informuar Shqiperia ka bere hapa(megjithese modeste)drejt Europes e se shpejti mendohet te nenshkruhet marreveshja e asocim stabilizimit,nderkohe qe negociatat ka kohe qe jane hapur.

Se sa hapa ka bërë politika "shqiptare" drejt Evropës duket tek ultimatumi që dha si BE-ja, ashtu edhe NATO-ja mbi zgjedhjet e tanishme:
Bëni zgjedhje të pastra e do ulemi të bisedojmë duke filluar nga fillimi, nqs jo, priten marrëdhëniet.
Tjetra, se sa larg është Ballkani nga 1 luftë duket tek mbijetesa e shtetit artificial "sllavo-maqedonas". Ai "shtet" (që është 1 mini-jugosllavi) vazhdon të ekzistojë për interesa politike të të tjerëve (as të shqiptarëve e as të sllavëve). Kur ato interesa të "zjejnë" do ja shikosh fundin "vëllazërimit e integrimit shqiptaro-sllav"!

------------------------------------------
Tani të kthehemi tek "çështja personale", se shumë herë më ke bërë "cilësime intelektuale" indirekte. Ato "cilësime" në gjuhën popullore përkthehen në ofendime ose sharje; dhe meqë mua s'më pëlqen të përdridhem me "cilësime intelektualësh" dhe jam i drejtpërdrejtë kur dua të shaj dhe s'kam ndërmend të ofendoj (se të gjithë jemi të zotët e trima virtualë), them se do ja vlente më tepër për debatin t'i lije!
Debatet më pëlqejnë, se njeriu mëson e piqet nga debatet; por mos kërko reagime adoleshence, se s'do gjesh!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2005 03:04
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Pergjigje

Te ardhmen une e shoh ashtu sic e kam shpjeguar edhe shume here me pare,e vetmja mundesi per shtetet problematike si Serbia apo Shqiperia,per te prekur nje te ardhme te ndritur e te sigurt,EUROPEN E BASHKUAR.Per kete duhen politikane largpames ashtu si edhe e kam thene shume here me pare,te cilet per hir te interesave TE TYRE e te askujt tjeter,duhet t'i hapin rrugen paqes,INTEGRIMIT.Me thoshe te pyes serbe apo greke si mundesi me e lehte per te arritur konkluzionin(te drejtin).Padashje ne kete rast do vazhdonim me gabimin e te pergjithesuarit,nuk me intereson te pyes ashtu edhe si nuk i kam syte e mbyllur per te pare interesat reale.Megjithate meqenese sperdredhjet intelektuale te neverisin,po perpiqem te te jap nje shembull konkret,te cilin nuk eshte fare nevoja ta marr si te tille,po e bej me teper per te te treguar qe je ne gabim ne pergjithesime(ose sperdredhje intelektuale qe fsheh urrejtje).Nje nga miqte e mi me te mire ketu eshte serb Beogradi,me gjenerata te tera serb,e nuk ka cuditerisht aspak te njejtin mendim mbi shqiptaret nga ata qe shprehe ti.E ne se do te te hyj me teper ne hollesira,ka qene i pari njeri qe me ka ndihmuar me mberritjen time ne Paris,ku ashtu si edhe shume shqiptare te tjere kam hasur ato problemet e integrimit ne jeten sociale te nje shteti tjeter,nga ato qe i dime te gjithe e nuk eshte nevoja t'i permend.Padyshim qe asnjehere shqiptaret me serbet nuk do kene te njejtin mendim mbi drejtesine e asaj lufte mesjetare,por kjo nuk pengon aspak qe si pragmatiste e te matur te kuptojme se cfare duhet per te prekur ate endrren e fuqizimit,EUROPEN.Edhe ne se do te ishte e vertete ajo shovinizem-zgjedhje,pra nje Kosove pa shqiptare e nje Serbi e katandisur si mos me keq(besoj e kupton qe Serbia kurre nuk do preke me Kosoven,sepse dihet se ku e coi lufta e cfare qendrimi do mbanin shtetet),nuk na takon neve te shprehim aspirata te tilla,ne se duam te shpetojme nga katandisja.Vertet mendon gjithashtu se politikanet e nje vendi dalin nga ajo shtresa e mesme e popullsise qe mund t'i ndeshim ne rruge cdo dite?Nje politikan eshte pragmatist,e si i tille e kupton fare mire(ne shekullin tone)qe lufta do te thote mjerim,e qe EUROPE do te thote paqe,e kete te jesh i bindur qe qofte Serbia apo Greqia e dine mjaft mire.Mos te te vije aspak cudi gjithashtu lufta shtet-shtet,ajo do te ekzistoje perhere,ashtu si sot ne te gjithe boten,por kjo lufte ka rregulla e nuk behet me me shpata,behet fjale per lufte ekonomike,ekspansion kulturor,evazione monetare,shoke bursiere etj etj.Lufte e cila nuk pengon aspak shtetet per te kuptuar interesat e perbashketa.Mos valle mendon se midis shteteve te europes se bashkuar nuk ka perplasje interesash,lufte e deshire per te kapur kreun e drejtimit?Patjeter,por kjo lufte nuk eshte primitive e nuk pengoi askend per te shkuar drejt integrimit europian,sepse te gjithe e pane si te vetmen zgjidhje per t'i bere balle supermacise amerikane,superfuqise ekonomike kineze,apo superfuqise elektronike japoneze,e shume shume shembuj te tjere si keta.Sa per perkufizimet Integrim e Bashkim me vjen keq qe nuk ndryshon mendim,sidoqofte e quaj te kote te merrem me kete aspekt e te te tregoj qe jane shume te ndryshem si koncepte.Apo qe integrimi vetem disa here konkludohet me bashkim.Mos valle nje integrim midis shteteve arabe,kryesisht magrebine deshi te thoshe bashkim?Apo ai amerikano-kanadez,mos valle dhe ai qe nje bashkim?Po ai franko-gjerman?Koreano-japonez,portugezo-spanjoll,integrimi midis disa shteteve amerikano-jugore?Per kufijte ke te drejte kur me thua qe kane ndryshuar shume here dhe eshte gabimi im qe jam shprehur keq.Po a mos valle nuk jemi te gjithe koshiente qe pikerisht keto ndryshime kufijsh ishin fatkeqesia e shekullit 20?Si u ndryshuan keta kufij?Cfare solli lufta si pasoja?E kjo deshire per ndryshim kufijsh a mos valle na ka verbuar syte per te pare se ne cfare hendeku do perfundonte shqiperia ne te gjitha aspektet e ne hapat e saj MODESTE drejt BASHKIMIT EUROPIAN(te lutem mos ndryshosh sensin e fjaleve te mia).Edhe neqoftese nuk ka pasur fare si c'mendon ti(kurrsesi e vertete)mos valle keto idera do i pershpejtonin hapat?Cfare krize do risillte ne ballkan nje bashkim Shqiperi-Kosove(qe gjithsesi ngelet thjesht utopik)???Vertet mendon se me tu bashkuar do zjeje zhvillimi e krahu punes,bashkepunimi etj etj.Mbi bazen e cfare eksperience apo diturie politike,mbi bazen e cfare strukturash?Ku e sheh fuqizimin ti ne kete bashkim kur dihet fare mire qendrimi i cdo shteti dhe mundesia e madhe e nje lufte te re???Mendon akoma se nje gje e tille do lejohet?Kurrsesi...
Meqenese me permende Gjermanine e Bismarkut,si mund te besh nje krahasim te nje epoke ku lufterat shiheshin(ishin)si mjet fuqizimi,flas per lufterat e armatosura?Sa gjera kane ndryshuar qe nga lufta e Krimese?Ne deklaraten e tij ne Shtator 1862 Bismarku shprehej:Gjermania nuk interesohet per liberalizmin e Prusise,por per fuqine e saj.Nuk eshte me diskutime apo maxhorance votash qe do zgjidhim problemet e medha te epokes sone,por me arme e me gjak.E duke qene se ne shekullin e 19 armet e gjaku rezultuan pjeserisht efektive,ne shekullin e 20 rezultuan totalisht te deshtuara.A e ben ndryshimin e madh midis te tilla deklaratave,e te tille mentaliteti qe per kohen mund te qe edhe i drejte,me epoken tone?Bismarku qe nje njeri jashtezakonisht realist,ky qe edhe celesi i suksesit te tij,pikerisht kete realizem duhet te perqafojme e jo metodat e shekullit te 19 qe nuk kane te bejne fare me keto te sotmet.E mos harro qe pikerisht ku Bismark i nje politike te ashper anti-austriake bashkepunoi me Austrine ne zgjidhjen e krizes se shtetit danez qe solli dhe vdekjen e Frederikut te VII.Me pas nevoja ja solli qe te hapte luften,por sepse te tilla ishin interesat e momentit,tonat nuk kane fare te bejne me te gjitha keto.Me thoshe gjithashtu se shteti artificial Serbi-Mal i Zi pas nje zjerje interesash do me bente te shihja vellazerimin shqiptaro-serb.Ne rradhe te pare ky vellazerim nuk ekziston,por edhe po te ekzistonte nuk e shoh shume lidhjen midis ketyre dy aspekteve.
Ne fund po kthehem te ceshtja personale.E rilexova shkrimin tim dhe e pashe qe e kisha kaluar limitin ne disa vende,e qe per ty jane ofendime,ke shume te drejte e per kete te kerkoj te falur,te shpreh edhe keqardhjen time per kete e te premtoj qe nuk do kete riperseritje te atij lloji.E vleresoj gjithashtu gjakftohtesine tende e me pelqen qe ne kete rast ruan ekuilibrat.Per sa i perket trimave virtuale,mos valle duhet te te ftoj ne duel ne fushe te hapur qe si i tille te jem njerezor e real?Kjo e fundit ishte me teper per shaka,por dua te te tregoj qe ketu nuk jemi per te krahasuar trimerite,e neqoftese deshiron mund edhe te ta pranoj ketu ne forum qe ti je shume me trim apo i fuqishem se une,gjithmone ne se kjo gje te qeteson.Sidoqofte nuk mendoj se asnjeri prej nesh eshte ne nje nivel te tille per te hapur te tilla biseda.Te uroj gjithe te mirat dhe e mirepres pergjigjen tende...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2005 02:52
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Diskutime te Lira per Kosoven

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.