Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > e beni shpesh rolin e vezhguesit ne jet ??
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

e beni shpesh rolin e vezhguesit ne jet ??

do doja te dija nese ju ndodh ndonjiher gjat jetes se perditshme te mernit rolin e vezhguesit qe mundohet te kuptoj diçka nga veprimet nga qeshjet levizjet e dikujt ose ambientit rethues ne pergjithesi .

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Qershor 2005 11:33
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Belgium....shpesh here.
Por,kryesorja eshte qe te mos biesh ne sy.
Vezhgim ne kete rast do te thote qe te lexosh gjuhen e levizjeve,tonin ,fjalen qe gjoja doli si rastesisht,veshtrimin e plot te tjera....!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2005 08:37
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Pershendetje,
Besoj ajo qe vihet re me teper nqs i kushton pak rendesi veprimeve te te tjereve, edhe vezhgon per nje periudhe kohore pak a shume te gjate, eshte nje fare hipokrizie e pandergjegjshme.
Shume menyra te te shprehurit edhe reagime tregojne ate qe vertet njeriu ndjen, edhe pse ndergjegjshmerisht kujton ose mundohet te tregoj se ndjen dicka krejt te kundert.
Por me e mira qe mund te ndodhte, per mendimin tim, do te ishte qe njeriu te ndalonte per nje moment edhe te vezhgonte veteveten nga nje kendveshtrim i huaj. Keshtu qe nuk do te justifikonte sjelljen e tij por do te arrinte kuptonte fillesen e arsyes se kesaj sjellje.

__________________
"Ne qiellin e purpurte plote shkendija,
Do te shterhiqen si diell edhe endrrat e mia. E kur nata te bjeri si gjithemon edhe sot, yjet do te jene endrra qe diell su ben dot!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2005 07:10
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Unhappy

Po, vezhgoj shume, jo se me pelqen por mi kap syri te gjitha pa e kuptuar as vete. Dhe sa me shume vezhgoj aq me shume vuaj. I shoh te gjitha, te cilat do te ishte me mire te mos i shihja. Kam vene re se njerezit qe nuk vezhgojne jane nje qind here me te lumtur.
Balzak ka shkruar: "Vezhgimi eshte dhunti e njerezve te vuajtur"
Ai ishte nje nga keta.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 15:17
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Ketu ne US thone qe eshte mungese kulture ta vezhgosh tjetrin, po them te drejten une e kam patur kete ves dhe po mundohem te heq. Nganjehere me duket se po tashoh nje njeri drejt e ne sy apo ta vezhgoj me vemendje mund ta lexoj ose ( figure them out). Kjo eshte sepse njerezit me duken intrigues dhe miserioze por une nuk e bej me dashje disa njerez si une jane shume kurioz.
pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2005 08:46
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Emy
Anetar i ri

Regjistruar: 16/10/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 26

edhe mua me ndosh shpesh,por zakonisht me njerezit "e cuditshem" nuk edi po me bien menjehere ne sy,
dhe ndonjhere mundohem edhe te kuptoj se pse ajo sjellje(kjo ndoh zakonisht kur nuk kam se me cfare te merrem se kur nxitoj as qe me ze syri njri )
pacim

__________________
Cdo sakrifice ja vlen nqs mendon ate qe do te behesh nje dite!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2005 08:53
Emy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Emy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Emy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Emy Shto Emy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Emy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Citim:
Po citoj ato që tha freespirit
Ketu ne US thone qe eshte mungese kulture ta vezhgosh tjetrin, po them te drejten une e kam patur kete ves dhe po mundohem te heq. Nganjehere me duket se po tashoh nje njeri drejt e ne sy apo ta vezhgoj me vemendje mund ta lexoj ose ( figure them out). Kjo eshte sepse njerezit me duken intrigues dhe miserioze por une nuk e bej me dashje disa njerez si une jane shume kurioz.
pershendetje



nuk duhet ngateruar survejimi me vezhgimin pasiv
dhe filozofik .
ajo qe thua ti quhet survejim dhe bezdis personin ndaj te cilit kryhet.
pyetja esht pak me e thell se kaq.....

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2005 21:03
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Citim:
Po citoj ato që tha belgium


nuk duhet ngateruar survejimi me vezhgimin pasiv
dhe filozofik .
ajo qe thua ti quhet survejim dhe bezdis personin ndaj te cilit kryhet.
pyetja esht pak me e thell se kaq.....


Prof.dr. Belgium vezhgim dhe survejim tomato tamato, se dija qe ishit kaq eksperte ne fushen e "vezhgimit filozofik" po meqe pyetja eshte me e thelle mund te jeni me specifik ose konret. Une mendoj se qe te dy e vene njeriun dhe me duket se survejimi eshte me i fshehte sepse nuk i bie ne sy personit tjeter perkundrazi vezhgimi eshte kur shikon pa kujdes.
me sqaro
freespirit

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2005 22:01
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Citim:
Po citoj ato që tha freespirit

Prof.dr. Belgium vezhgim dhe survejim tomato tamato, se dija qe ishit kaq eksperte ne fushen e "vezhgimit filozofik" po meqe pyetja eshte me e thelle mund te jeni me specifik ose konret. Une mendoj se qe te dy e vene njeriun dhe me duket se survejimi eshte me i fshehte sepse nuk i bie ne sy personit tjeter perkundrazi vezhgimi eshte kur shikon pa kujdes.
me sqaro
freespirit



antar i flakt i forumit fajtori.
kur them rolin e vezhguesit ne jet duhet ta kuptosh per çfar behet fjal pa pasur nevoj per qartesime .
por meqe ke prob me imagjinaten dhe me mendimin e thell po ta shtjelloj pak .
ajo qe kam dashur te them esht vezhgim i dukurive ne jet i ambientit qe na rethon i karaktereve i pamjeve fytyrave qe na kalojn si klishe çdo dit perpara gjat jetes .
gjith ky univers perben materien te cilen e vezhgojm dhe futemi shum thell neper honet e mendimit duke bluar neper zgavrat e trurit gjith hamendjet gjith dyshimet gjith frikat gjith taktikat e mundshme qe mund te kapi mendja njerzore .
dmth kjo qe shpreh un esht shum larg survejimit policor te mirfillt dhe banal :-)))
pra pak me shum imagjinacion me shum thellesi :-))
respekte

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2005 00:00
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Citim:
Po citoj ato që tha belgium


antar i flakt i forumit fajtori.
kur them rolin e vezhguesit ne jet duhet ta kuptosh per çfar behet fjal pa pasur nevoj per qartesime .
por meqe ke prob me imagjinaten dhe me mendimin e thell po ta shtjelloj pak .
ajo qe kam dashur te them esht vezhgim i dukurive ne jet i ambientit qe na rethon i karaktereve i pamjeve fytyrave qe na kalojn si klishe çdo dit perpara gjat jetes .
gjith ky univers perben materien te cilen e vezhgojm dhe futemi shum thell neper honet e mendimit duke bluar neper zgavrat e trurit gjith hamendjet gjith dyshimet gjith frikat gjith taktikat e mundshme qe mund te kapi mendja njerzore .
dmth kjo qe shpreh un esht shum larg survejimit policor te mirfillt dhe banal :-)))
pra pak me shum imagjinacion me shum thellesi :-))
respekte


Faleminderit per sqarimin dhe per arrogancen. Mendoj se sipas pyetjes origjinale qe ke bere dhe sipas sqarimit tend kam dhene pergjigjen time. Me duket se te pelqen ti ngacmosh njerezit pa arsye. Ky eshte mendimi im ashtu si une e shikoj dhe smund te me imponohesh. Mendoj se duhet te respektojme mendimin e njeri -tjerit. Megjithate dua te shtoj se pyetja nuk eshte shume e formuluar dhe specifike, shume gjera duam te themi po varet si shprehemi .Formulimi i Paqartesuar i pyetjes le vend per shume mendime te lejueshme.
bye-bye

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2005 04:26
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > e beni shpesh rolin e vezhguesit ne jet ??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.