Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Po te ktheheni edhe njehere do e kishit lene vendlindjen?
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ata qe e ndjejne veten shqiptar nje dite do te kthehen ne vendlindje,sepse atje ai DHE eshte i dashur e i shtrenjte.Une per veten time do te kthehem patjeter kur te realizoj disa detyrime qe kam si prind karshi femijeve te mij.Keto detyrime jane:

1-Te mbarojne shkollat

2-Te futen ne pune

3-Te martohen

Dhe e fundit kur te dal vete ne pension patjeter do te kthehem ne vendlindje.Jeta ne emigracion eshte nje jete boshe,si per ne prinderit por edhe per femijet tane.Jeta ne Shqiperi edhe pse me nivel te ulet ekonomik ka gjalleri dhe eshte dinamike.Je prane shokve dhe miqve te vjeter,prane te njohurve qe flasin nje gjuhe me ty. Paraja nuk eshte gjithcka.Ajo te siguron disa te mira materiale,por te le mangut shume te tjera.Sido qe te jete gjendja ekonomike e Shqiperise une do te kthehem atje dhe mendoj se do te rroj me mire se te tjeret.Une do te marre dy pensione;nje te Lindjes dhe nje te perendimit.Nuk ja uroj vetes qe varrin ta kem ne dhe te huaj,por ne qytetin tim.Femijet te cilet jane integruar me kete lloj jete te bejne c'te duan.Ne prinderit do te vijme t'i vizitojme ata per qef.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Tetor 2007 14:55
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Do me pelqente,por te them te drejten me keto kushte qe ka Shqiperia tani ,eshte e pamundur te jetosh atje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 01:15
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Gjithmone kthehem dhe gjithmone e le , kjo eshte jeta e shqiptarit !!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 03:48
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Veshtire ti pergjigjesh nje pyetje te tille sepse varet ne çfare kushtesh do isha, nese flitet per kushtet kur ika, natyrisht qe po te kisha pervojen qe kam sot ndoshta  nuk do ikja. Fakti qe edhe ne keto 17 vite emigrim me ka bere ta shoh pak me ndryshe realitetin keshtu qe nuk mund te kem nje pergjigje fikse.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 13:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belga
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/02/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 279

Smile

vendlindja!

vendlindja eshte e shtrenjte dhe kurre s'mund te te harrohet atdheu ku ke lindur e rritur ku ke kaluar femijerine etj....
por me thene te drejten kushtet e renda ekonomike na bene qe ta leme vendlindjen e te emirojme ne perendim;
une jetoj prej 15 vitesh ne belgjike dhe jam stabilizuar familjarisht nuk me mungon asgje por prap na shkon mendja tek atdheu shpesh hapim faqen e forumit shqiptar apo shohim lajmet nepermjet pc ne computer
une s'e kam ndermend te te kthehem ne atdhe por mbase si turiste per te vizituar te afermit dhe farefisin
pershendetje dhe gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 14:57
belga nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belga Kėrko mesazhe tė tjera nga: belga Shto belga nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belga nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

A ka mundesi t'ju beje nje pyetje ju djem e vajza?

Shqiptari  e ka tradite e zakon(e gjithe bota, por ne ne vecanti) te krijoje nje familje apo jo.Ne kushtet e emigracionit per mendimin tim eshte disi e veshtire nje gje e till.A keni menduar se si mund te realizohet kjo enderr e cdo djali e vajze?Apo tani nuk ka me rendesi ky eveniment i rendesishem?Kryesisht flas duke perjashtuar vendet ku ka shqiptar me shumice,si ne Greqi,Itali.Ne Belgjike psh numerohen me gishtat e dores,duke perjashtuar emigracionin e kosovareve ne vitet '60.Ne France po ashtu,Gjermani,Holande,Norvegji,Suedi etj.Do te thote ndonjeri po ti pse shqetesohesh per kete problem.Ua them une;sepse ne bisedat qe beje me miqte e mij diskutohet  me shqetesim edhe ky problem.

Flm

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 16:03
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

baca.me duhet te te falenderoj

edhe GIRALDINA mbreteresha e shqiperise,qe jetoi vetem per 11muaj ne shqiperi
nga zakonet ,nga traditat shqipetare,qe edhe ndonjehere ishin shume te vecanta per nje fisnike,ajo u dashurua pas vendit tone,dhe a e dini cfare???

kishte lene amanetin qe te varrosej ne shqiperi

po kujt i bene moral o IQVLORA?????/

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Modifikuar nga erzeni_be datė 28/10/2007 ora 23:35

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 17:50
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Prsh IqVlora...ku ka shqiptare plot,sic permendni edhe Italine ne te cilen jetoj ,s'do te thote te kete shume shqiptare qe ja vlejne,prandaj mund te shtrohet si problem si te gjitha vendet e tjera te botes!

Sa per temen,do ta kisha lene sigurisht,por mbetet vendi ne te vilin dua te plakem.
Jeta per mua do te ishte me e veshtire se ketu,por jo per kushtet ekonomike,kush eshte i zoti arrin te jetoje ne cdo vend,por tashme eshte ky kantieri im.
Ne vendlindje kthehem sa here te mundem me shume kenaqesi dhe mall,shume gjera me lidhin me token time te dashur...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 18:39
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha briseide

Sa per temen,do ta kisha lene sigurisht,por mbetet vendi ne te vilin dua te plakem.
Jeta per mua do te ishte me e veshtire se ketu,por jo per kushtet ekonomike,kush eshte i zoti arrin te jetoje ne cdo vend,por tashme eshte ky kantieri im.
Ne vendlindje kthehem sa here te mundem me shume kenaqesi dhe mall,shume gjera me lidhin me token time te dashur...


Briseide, se di por kam pasur pershtypjen qe ne Itali dhe ne Greqi ka shume me teper shqipetare(aq me teper studente). Ketu ku jam une, siç tha dhe IQVlora, shqipetaret lere qe i numeron ne gishtat e nje dore por jane dhe njerez qe vijne jo per shkollim por thjeshte per ceshtje ekonomike.
Ndaj ju andej mos u ankoni fare persa i perket debitit te meshkujve/femrave me origjine shqipetare

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 18:49
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Prsh IqVlora...ku ka shqiptare plot,sic permendni edhe Italine ne te cilen jetoj ,s'do te thote te kete shume shqiptare qe ja vlejne,prandaj mund te shtrohet si problem si te gjitha vendet e tjera te botes!

Sa per temen,do ta kisha lene sigurisht,por mbetet vendi ne te vilin dua te plakem.
Jeta per mua do te ishte me e veshtire se ketu,por jo per kushtet ekonomike,kush eshte i zoti arrin te jetoje ne cdo vend,por tashme eshte ky kantieri im.
Ne vendlindje kthehem sa here te mundem me shume kenaqesi dhe mall,shume gjera me lidhin me token time te dashur...

Briseide jam plotesisht dakort me ty por mendoj se zhgenjimi nuk mbetet vetem ne origjine. Jeta eshte iluzion thote nje kenge dhe un e mbeshtes sepse vetem kur ke ose njeh esencen mund te flasim per materialin. Pra çeshtja eshte se ketu apo atje jeta nuk eshte fushe me lule apo me e bukur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Tetor 2007 18:50
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Po te ktheheni edhe njehere do e kishit lene vendlindjen?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.