Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shqiperia, Shqiperi, Dhe Vetem Shqiperi!!! Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

E kush nuk e ka ëndërr Shqipërin ose vëndin e lindjes të tij. I uroj vetes që të kem kurajon të vendos për tu kthyer në Tiranë mbas 2 a 3 vjetëve....

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Gusht 2005 23:03
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
E kush nuk e ka ëndërr Shqipërin ose vëndin e lindjes të tij. I uroj vetes që të kem kurajon të vendos për tu kthyer në Tiranë mbas 2 a 3 vjetëve....


Mire e ke o amoxil ta befte mbare te kthehesh, une pasneser do kthehem po jo per fare ama. Do kthehem per pushime. Hajt ju uroj gjithe te mirat dhe forum te mbare. Mirushkruafshim.

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2005 17:51
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Citim:
Po citoj ato që tha Hektori


Mire e ke o amoxil ta befte mbare te kthehesh, une pasneser do kthehem po jo per fare ama. Do kthehem per pushime. Hajt ju uroj gjithe te mirat dhe forum te mbare. Mirushkruafshim.



Mirë u lexofshim Hektor edhe ja kalofsh mirë....

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2005 01:20
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Hamza Bushi: Ndërtojmë shtëpi në Greqi, me bullgarët e rumunët
Quhet Hamza Bushi dhe është 27 vjeç. Jeta e tij ka kaluar përgjatë një emigracioni të thellë dhe të vështirë, por Hamzai na tregon se vështirësitë nuk e kanë trembur asnjëherë. Ka lindur në Peshkopi dhe ka mbaruar aty shkollën 8-vjeçare, më pas shkollën e mesme për ekonomik në Lezhë dhe prej 11 vjetësh familja e tij jeton në Tiranë. Jeta e tij tashmë është e ndarë midis dy shtetesh, Shqipëri – Greqi. Kjo tashmë përbën rrugën e jetës së tij. Punon në Greqi dhe lekët që merr i harxhon në Tiranë me miqtë dhe të afërmit. Puna e tij e përhershme në mërgim ka qënë ndërtimi dhe ai beson se do të vazhdojë të punojë gjatë në këtë profesion.Midis Tiranës dhe Athinës, ku ai jeton prej 7 vjetësh dhe ku ka miq të shumtë edhe nga vende të tjera, ai mendon se ka një hendek të madh, midis asaj që përbën shpirtëroren dhe materialen. “Kapitalizmi në Greqi ka kohë që mbizotëron dhe kjo i ka bërë ata si popull më të ftohtë, indiferent dhe të prirur drejt parasë si i vetmi kriter vlerësues për njeriun, kurse shqiptarët për vetë faktin që janë vetëm 15 vjeçar në ekonomi tregu, janë më të dashur dhe më njerëzor, por ka nga ata që herë pas here e nxjerrin kokën dhe tregojnë rinovim të traditave të mrekullueshme shqiptare,- thotë me keqardhje Hamzai.”
I është dashur të largohet në Greqi sapo i kishte mbushur të 20-at, padyshim për t’u ardhur në ndihmë familjarëve të tij dhe për të siguruar ca para më shumë si çdo i ri tjetër. “Fillimisht,- na tregon ai, ka qënë e vështirë, sepse nuk dija as gjuhën, vendin dhe nuk e kisha të qartë se me çfarë do të merresha. Largimi nga shtëpija me të gjitha komoditet që të ofron ajo e sidomos për pjatën e ngrohtë të gjellës që ta sjell nëna kur vjen nga puna është vërtet ëndërruese kur je atje larg dhe shpesh të vjen të rigosh lot të nxehtë trishtimi, por nuk ke nga t’ia mbash, të duhet të çohesh sërish dhe t’ia nisësh çdo gjëje nga e para, sepse për ndryshe je fiks kampioni i duhur për t’u kapur nga policia.” Hamzai është një djalë i thjeshtë, i cili mendon se kushdo që është larguar në mërgim nesër, pasnesër do të rikthehet në Shqipëri, sepse vetëm Shqipëria,- thotë ai, është për shqiptarët dhe kjo jo për faktin se në Greqi ia ka kaluar keq apo ka pasur probleme me policinë, por për faktin se të paktën këtu mund të komunikosh në gjuhën e nënës tënde. Në Greqi ka shumë miq, shqiptar e grekë, por më përshtypje i bëjnë rumunët dhe bullgarët, që janë më të pasur në shpirt dhe për personazhin tonë të ditës të kesh një shpirt të mirë do të thotë më shumë se shumë. Sot Hamzai na kujtoi diçka që shumë nga ju mund ta kishit harruar, ajo ç’ka i bën jetët tuaja, jeni vetëm ju dhe jo materialia pas së cilës tundoheni dhe lodheni përgjatë gjithë ditës, në të kundërt, ju jeni ca kartmonedha të gjelbërta me emrin e dikujt tjetër…
Ku jetoni aktualisht?
Aktualisht jetoj dhe punoj në Greqi, por jam këtu në Tiranë për pushime dhe pas disa javësh do të rikthehem sërish atje, sepse më pret puna dhe nuk mund të rri dot më gjatë këtu.
Sa kohë keni në Greqi?
Në Greqi kam gati 7 vjet dhe tashmë është kthyer në shtëpinë time të dytë, pasi aty kam miqtë dhe duket se i jam përshtatur deri diku jetesës së tyre, por nuk mendoj asnjëherë të qëndrojë andej, mendoj se shqiptarët e kanë vendin e tyre në Shqipëri edhe pse Shqipëria është larg standarteve europiane, ajo do të dijë t’I presë njerëzit e saj.
Si është jetesa me grekët?
Të gjithë e dinë se grekët janë racistë dhe ziliqarë, por jo të gjithë janë njësoj. Unë kam plot miq grek, me të cilët ia kaloj po aq mirë sa në Tiranë, por edhe shqiptarët kanë bërë shumë prapësira andej, prandaj dhe them se është një situatë gati-gati reciproke. Di të them se nëse je i rregullt në punë dhe nuk bën asgjë jashtë ligjit, atëherë ti shihesh me të njëjtin sy si greku.
A jeni i kënaqur nga puna në Greqi?
Unë punoj prej 7 vjetësh në ndërtim dhe të punoj nuk përbën ndonjë çudi për mua, pasi puna më fal kënaqësi të madhe dhe të ardhura të konsiderueshme, por sido që tëb jetë je në tokë të huaj dhe flet një gjuhë të huaj, ndaj asnjëherë nuk mund të jesh i kënaqur totalisht, por unë deri tani ia kam dalë mbanë.
Mendoni se do të riktheheni në Shqipëri?
Shqipëria është jeta ime dhe padyshim që në të ardhmen do të qëndroj këtu për gjithnjë. Në fakt unë vij dhe iki shumë shpesh dhe më duket se asnjëherë nuk jam larguar totalisht nga Shqipëria. Jeta ime është e ndërthurur midis këtyre 2 shteteve, por Greqia është për grekët, sikundër është Shqipëria për shqiptarët. Çfarë të mungon më shumë nga Shqipëria kur jeni në Greqi?
Çdo gjë. Që nga rrëmuja në rrugë, mosrespektimi i rregullave e deri tek gjërat më shpirtërore që mund të t’I jap vetëm vendi ytë. Në fakt më shumë më mungon njerëzorja, ajo që i jep kripë shqiptarëve dhe i ndan nga të tjerët është pikërisht fakti që kanë një ndjesi humaniteti më të madh se kushdo.
Ku e shikoni të ardhmen tuaj?
Të ardhmen time e shoh padyshim në Shqipëri pranë familjarëve të mi dhe miqve për të cilët ia vlen të kthehesh, por edhe për disa kohë do të qëndroj andej duke e ndarë jetën time midis Greqisë dhe Shqipërisë.
Bisedoi Irena Ruçaj


Marë nga gazeta "SOT"

Ja nji rrefugjat për smari...

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2005 03:58
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
E kush nuk e ka ëndërr Shqipërin ose vëndin e lindjes të tij. I uroj vetes që të kem kurajon të vendos për tu kthyer në Tiranë mbas 2 a 3 vjetëve....


Nuk po pergjigjem per te replikuar me postimin tuaj por thjesht dua te shtroj disa pyetje:

Pse te vendosesh pas dy apo tre vjetesh kur mund te kthehesh qe tani???
A do ta besh per nacionalitet kthimin apo per arsye ekonomike??
A do te pranoje te rroje si fukara dhe ne Shqiperi, apo te jetosh mire dhe ne dhe te huaj??

Dhe a ke qene kaq nacionalist kur ke jetuar ne Shqiperi dhe se dije c'ishte emigrimi??
Eshte e vertete qe ne ua ndjejme vleren gjerave kur i humbim ose ndjejme mungesen e tyre..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2005 20:14
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

Citim:
Po citoj ato që tha unforgiven


Nuk po pergjigjem per te replikuar me postimin tuaj por thjesht dua te shtroj disa pyetje:

Pse te vendosesh pas dy apo tre vjetesh kur mund te kthehesh qe tani???
A do ta besh per nacionalitet kthimin apo per arsye ekonomike??
A do te pranoje te rroje si fukara dhe ne Shqiperi, apo te jetosh mire dhe ne dhe te huaj??

Dhe a ke qene kaq nacionalist kur ke jetuar ne Shqiperi dhe se dije c'ishte emigrimi??
Eshte e vertete qe ne ua ndjejme vleren gjerave kur i humbim ose ndjejme mungesen e tyre..



OPINIONET E MIA!!!

1- Nuk dua te kthehem qe tani sepse dua te perfundoje shkollen e larte ketu ku ndodhem per arsye se diplloma e Shqieprise ose me mir e Evropes nuk njihet ne Amerike per mos te then ne gjithe boten. Ndersa e SHBA-S po njihet kudo!

2-Mundesite per te dyja, dhe per nacionalitet dhe per arsye ekonomike.

3-HMMM, spo jap koment ketu! Ose mund te them fukara dhe ne Shqiperi!!!

4-Pake a shum e dija sec ishte emigrimi, por gjithmone kur jeton ne vendin tend nuk ndihesh dhe shum nacionalist, ndersa kur je larg kuptohet dhe ndihet mungesa me shume.

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2005 23:40
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Mendoj se pak a shumë ësht përgjigj syri dhe për mua...
Pastaj është normale se deri sa u largova nga shqipëria për një ose disa arsye, do kthehem kur të shof të arsyeshme kthimin....
Kthimin sdo ta bëj as për nacionalitet as për arsye ekonomike, thjesht do kthehem në Shqipëri se aty kam gjith njerzit e mi. Mund të jesh i pasur sa të duash, por kur nuk ke njerzit e tu pranë nuk ke as qëtesi shpirtërore, kur ske qetësi shpirtërore stë hyn në sy as parja.......
Për fukarallikun se di, smund të gënjej... por besoj se jo.


Citim:
Po citoj ato që tha unforgiven:

Eshte e vertete qe ne ua ndjejme vleren gjerave kur i humbim ose ndjejme mungesen e tyre..

Kjo është e vërtet.....

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 00:54
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

!!!

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re albanian_mafia190.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 54 herė.

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2005 16:03
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re corleon.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 46 herė.

Mafiozët jan siçilian

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Gusht 2005 00:11
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
La_Bella_Mafia
VLONJATJA_SI_SHPIRT

Regjistruar: 29/06/2005
Vendbanimi: TRAVEL_GIRL
Mesazhe: 37

!

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 1000400625.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 36 herė.

ALBANIAN ARMY

__________________
£♀~Nevrike e bukur Simpatike~♀£

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2005 17:48
La_Bella_Mafia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė La_Bella_Mafia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me La_Bella_Mafia (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė La_Bella_Mafia't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: La_Bella_Mafia Shto La_Bella_Mafia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto La_Bella_Mafia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shqiperia, Shqiperi, Dhe Vetem Shqiperi!!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.