Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Jarigas. ideja eshte qe ne duhet te shprehim mendimet tona pa u perpjekur te imponohemi.

 



Sigurisht, e duhet edhe t'i permbaheni temes , apo jo??E sidoqofte te shprehim mendimin tone rreth nje argumenti te perbashket, se perndryshe njeri i bie gozhdes e tjetri...........

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2007 06:29
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jolanda
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/11/2007
Vendbanimi: ncncncn emigrim
Mesazhe: 146

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


Sigurisht, e duhet edhe t'i permbaheni temes , apo jo??E sidoqofte te shprehim mendimin tone rreth nje argumenti te perbashket, se perndryshe njeri i bie gozhdes e tjetri...........




Ke shume te drejte jarigas nuk ka vlere diskutimi kur te iken filli.
Po sa i kujdesshem qe je

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2007 07:25
jolanda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jolanda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jolanda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jolanda Shto jolanda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jolanda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha jolanda



Ke shume te drejte jarigas nuk ka vlere diskutimi kur te iken filli.
Po sa i kujdesshem qe je



 

 

 I kujdesshem dhe i pasjellshem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2007 23:22
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


 

 

 I kujdesshem dhe i pasjellshem



I pasjellshem????

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2007 07:00
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jolanda
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/11/2007
Vendbanimi: ncncncn emigrim
Mesazhe: 146

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


 

 

 I kujdesshem dhe i pasjellshem





Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2007 07:25
jolanda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jolanda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jolanda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jolanda Shto jolanda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jolanda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

pershendetje..

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

-"Dëgjo , O Izrael! Zoti, Perëndia ynë është një i vetëm!" (Ligji i Përtërirë 6:4)
"Unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër; jashtë meje nuk ka Perëndi." (Isaia 45:5)
-Nuk ka Perëndi tjetër veç një. (1 Kor. 8:4)
-"Dhe kush më sheh mua sheh Atë që më ka dërguar." (Gjoni 12:45)
-Dhe ëngjëlli duke u përgjigjur i tha [Marisë]: "Fryma e Shenjtë do të vijë mbi ty dhe pushteti i Shumë të Lartit do të të mbulojë me hijen e vet; prandaj i shenjti që do të lindë prej teje do të quhet Bir i Perëndisë." (Luka 1:35)
-[Jezui duke iu folur dishepujve të Tij] "Dhe unë do t'i lutem Atit dhe Ai do t'ju japë një Ngushëllues tjetër, që do të qëndrojë përgjithmonë me ju; Frymën e së vërtetës, që bota nuk mund ta marrë, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh, por ju e njihni sepse -Ai qëndron me ju dhe do të jetë në ju." ... "Nëse ndokush më do, do ta zbatojë fjalën time; edhe Ati im do ta dojë dhe ne do të vijmë tek ai dhe do të bëjmë banesën tek ai." (Gjoni 14:16-17, 23)
[/list]



nuk e kam ndjekur kete diskutim qe nga fillimi sepse nuk kisha kohe t'i lexoja te gjitha por kam lexuar faqet e fundit..sidoqofte desha thjesht te shtoja dicka ne diskutim..
Dihet qe libri i Shenjte, Bibla, eshte ndryshuar me kalimin e kohes dhe fakt per kete eshte qe sot ne qarkullim ekzistojne me shume se nje Bibel me permbajteje te ndryshme nga njera tjetra..kjo ben qe edhe te kemi nje mesazh te ndryshuar nga ai Origjinal i Zbritur..qe do te thote se teksti fillestar i zbritur nga Zoti eshte ndryshuar..
Megjithate Triniteti me sa di,(ne jam gabim me korigjo) nuk gjendet ne Bibel por eshte fryt i mendjes njerezore.. Ne Bibel Zoti shprehet qarte (duke mare parasysh edhe ndryshimet qe jane bere): Perëndia ynë është një i vetëm, Unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër; jashtë meje nuk ka Perëndi. ,Nuk ka Perëndi tjetër veç një., "Dhe kush më sheh mua sheh Atë që më ka dërguar."..etj etj.. duke iu referuar versetit te fundit, Jezusi thote, kush e sheh ate, sheh Ate qe e ka derguar..dmth dikush tjeter e ka derguar....
pastaj..kush eshte Jezusi??ai nuk ishte me pare..nuk egzistoi me pare por vetem pasi.." i shenjti që do të lindë prej teje do të quhet Bir i Perëndisë." (Luka 1:35) .. nga ku shohim qe Jezusi (a.s) e kishte nje fillim..dhe e kishte me pas edhe nje fund..apo jo??dmth qe si mund te themi qe Jezusi eshte pjese e Zotit (trinitet) i Cili (Zoti) nuk ka nje fillim, kurse vete Jezusi e pati nje fillim??..a mundet kjo??
sidoqofte te keshilloj ty dhe te gjithe atyre qe besojne ne Jezusin (a.s) si Zot apo pjese e Zotit (istagfirullah) te shihni nje debat per kete ceshtje mes dy dijetaresh ku njeri mbron tezen e pare dhe tjetri e mohon duke na sjelle fakte qe Jezusi eshte nje i derguar i Zotit ashtu si shume te tjere..kerko ne www.youtube.com per ""Is Jesus God? - Deedat vs Sjoberg"" ose ka plot video te tjera me titull: "is Jezus God"??..shpresoj ta shohesh dhe te kuptosh te verteten..
rrespekte a.m

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2007 06:06
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

do tju lutesha te mos hidhnit balte mbi krishterimin pa lexuar e studjuar me pare tekstet e shenjta te krishtera. ne faqet e para te Ungjillit te Gjonit eshte shkruar se si Biri ka ekzistuar dhe do te ekzistoje gjithmone, dhe ne nje pike te historise njerezore zbriti ne toke me emrin Jeshua. Per debate ne youtube nuk kam as nge as nerva, sepse kam lexuar e degjuar aq shume debate te tilla sa me kane ardhur ne maje te hundes, dhe asnje nuk ma ka mbushur mendjen. Feja ka per baze librat e shenjte, dhe krishterimi ka per baze besimin ne keto libra.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2007 08:26
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

ok SEND_ME_AN_ANGEL, nuk jam njohes i mire i librave te shenjte te krishtere dhe e pohova kete..megjithate cilen Bibel me keshillon te lexoj??
per debatet ne youtube, ata jane video debatesh te mirefillta, debate te atyre me te ditur se forumistave ketu apo jo?..keshtu nqs ty nuk te pelqejne ata debate, eshte pune per ty mua me pelqyen disa dhe tregojne shume..te tjeret qe nuk i kan pare mundohuni te keni durim nqs doni te dini te verteten..ne te kundert jepi lal vrisni kohen ne forum e shkruani me jave te tera pa arritur ne nje konkluzion ..
rrespekte a.m

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2007 17:26
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
klaudio
Thinking ahead

Regjistruar: 19/01/2008
Vendbanimi: LISSUS
Mesazhe: 57

???????????? me te gjane se kjo nuk ka

Nuk marr vesh C'fare kerkojne myslimanet ketu ne ket teme i here qe pyesin apo japin shpjeqime
E kuptova duan Qe ti **** turku akoma e pelqe shume turku
ne lidhje me besim fetar eshte qe te krishteret ishin po feja myslimane kur u kruajua
mos gaboj ishte nje burre qe ne lidhje me historine kishte per nder vetem vrasje dhe lufte prandaj ja edhe terrorrizmi erdh ne toke
Ishte nje lofterat i zoti ai myslimani apo islami e njeta feta eshte po rende nuk ka se nuk jam fut shum me dite per fen islame se tashi me ka ik temperatura 2000 sa te fukqise se diellit
Ja ktu ne londer ku jetoj un duke ikur ne pune me tren Takava nje djae 1m 50 cm mi toke ishte fola me ta mu duk cun i mire mysliman ishte i thash per punes e fes me tha qe nuk jam i ndjekur mbas fes kaloj pak kohe pun 6 muajsh dhe e shof po ate ne tren... C'te them me kishte lan nje mjekerrr , nuk ishte 30cm plus me kishte vu nje katrore ne koke uahahah
As doren nuk ja dhash desh me me fol i thash ashtu si je ba ti as mos gabo me mu afru afrer se te hedh ne shinat e trenit

__________________
Me, my self, and I

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Janar 2008 15:11
klaudio nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė klaudio Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me klaudio (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė klaudio't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: klaudio Shto klaudio nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto klaudio nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Pershendetje

Klaudio pse or nuk te pelqen ty ''katolik'' i keq qe ne myslimanet te diskutojme per keto gjera.Pse o te ndaluar e kemi ne?A nuk jemi vellezer shqiptar qe vijme nga krishterimi edhe ne?Mos ngaterro te gjitheve me ata xhydamet me mjeker qe kur i shoh me vjen per te vjell.A i pe sot ne lajme ata 4-5 mjekroshet qe ua kishin shtrenguar temat policia angleze.Ata jane kontigjent i terrorizmit dhe kane per te shkuar ne ferr te gjithe.Mos na fut te gjithe ne nje thes. edhe nje kshille miqesore nga une:Kur te shkruash  here tjeter duhet te jesh esell jo i karikur me birre.Shikoje sa gabime ortografike ke bere ne nje tekst te vogel.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Janar 2008 16:36
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.