Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Muhejminu nuk e di cfare provash kerkon ti per mosmarrjen e Zanafilles ne kuptimin e pare. Une per vete besoj qe njeriu ka ardhur nga majmuni gjate procesit evolutiv sic e ka shpjeguar Darwin. Ti mos beson gje qe bota eshte 6000 vjet e vjeter? Zoti e ka krijuar boten dhe eshte Inteligjenca qe e mban universin, ky koncept eshte shpjeguar ne Zanafille me krijimin e botes ne 7 dite. Nqs do vazhdonim akoma ta merrnim Zanafillen si baze shkencore, do binin poshte jo vetem teorite e Darwin-it por dhe ato te Brunos, Kopernikut, Keplerit, Galileit etj. Ti kerkon prova, provat i ke sheshit, Bibla nuk eshte liber shkencor. Eshte e cuditshme si mund te vazhdosh te besosh te kunderten. Shkenca dhe Feja jane dy gjera te ndryshme dhe nuk duhen perzier, ndryshe do kthehemi ne kohet e Inkuizicionit dhe te djegies se librave e njerezve. Ne nuk e duam kete gje, apo jo?


Po pra, problemi jot eshte shume i thjesht ti je darvinist me ide, po je dhe shum per te qesh. Se ti sbeson te Zanafilla dhe Beson te Jezusi???Tashi perdersia Zoti nuk e krijooi njeriun perse duhet te vinte ne toke per ta shpetuar ate???? Un nuk marr zanafillen per baze une marr Kuranin, une besoj se Zoti e krijoi njeriun dhe gjithe universin, une jam musliman. Ndersa sa per Zanafillen si ka mundesi qe ky liber u fut ne kanonet biblike duke qen i tille dhe pse Zoti e lejoi ket gje? Nese Zoti s'ekziston? PSe Jezusi eshte shpetimtari dhe Zoti????ti je kontradiktor

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2007 15:05
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

ja sikur ta dija, une qenkam darvinist dhe ateist, keshtu na dolen konkluzionet e tua. nuk ke marre vesh absolutisht asgje nga sa kam shkruar me siper, dhe me duket se jam shprehur mjaft qarte. njekohesisht nuk i je pergjigjur pyetjeve te mia. vetem ke cituar mesazhin tim per te me akuzuar pa baza fare. Te kam thene me duket qe besoj ne krijimin e universit nga Zoti, lexoje me kujdes, por nuk besoj qe njerezit e pare ne toke kane qene nje Adam dhe nje Eve. me qarte se kaq nuk mundem ta them, thuaj cfare te duash pastaj, qe jam ateist, heretik, satanist, protestant etj etj nuk e di se cfare tjeter mund te trillosh. Njerezit e pare ne toke kane ardhur duke u evoluar gradualisht nga Australopitecus Afarensis deri tek Homo Sapiens. Tani me duket pak e tepert qe ti e te tjere te besoni qe ka pasur nje Adam e nje Eve (apo Adem e Hava) dhe keta kane bere femije, pastaj femijet jane ciftuar mes tyre per te bere prape femije deri ne shumimin e popullsise. Aq me teper qe ne do ishim pjelle e nje incesti gjigand, dhe si rrjedhoje do kishim dale pak handikapate

Por megjithese personazhe simbolike dhe jo reale, Adami dhe Eva jane te rendesishem per fene sepse shpjegojne ne menyre metaforike se pse njeriu eshte qenie jo-perfekte dhe ka nevoje per nje Shpetimtar qe te pranohet ne parajsen e humbur.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2007 23:03
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Jo more une nuk kam akuzuar askend, nese do te flasim per ket tem nuk i takon doktrines Krishtere(madje te asnje sekti kristian sebsoj ti takoj kjo ide) prandaj un pres nga ty qe te mos "flasim" ne ket tem me per idet e tua. Me sa di une i trashi, doktrina e krishtere mbeshtet iden se Zoti eshte krijuesi i Gjithckaje dhe eshte krijuesi i njeriut. tani me shume pak fjal une po te shpjegoj more i dashur Send me an angel shume thjesht dhe pastaj kam nje pytje per ty.


Sikurse dihet tashme, pali ka nje teologji te Adamit te pare dhe atij te fundit, ne kete teologji qe ai e parashtron ne letrat e tij paraqiete shume paster mekati i hap[ur i Adamit(dhe une nuk mendoj qe Pali na paska ardhur me nje metafor per te na pershkuar kete ide). Po keshtu ne nuk KEMI asnje material te qarte dhe historikisht tte sakte per te pohuar se ka pasur mor po vetem nje hebre apo nje nga eterit e kishes qe ka menduar se Adami nuk ka qen personazh historik. Prandaj une po pyes, nese Adami i pare eshte nje metafore, a nuk eshte dhe ai i fundit nje i tille??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Korrik 2007 12:01
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

-------------- Vete besimi fetar eshte nje metafore ,sepse bazohet ne misticizem dhe per pasoj eshte nje shprehje  metaforike zhvillimit jetesor plus MORALIN.Po te flasim per kristianizmin une do thosha se krisitanizmi solli dy te mira kryesore per njerezimin.--


  1. -RREFIMIN  --si institucion me vete ,duke treguar ne kete menyre me te vertete se SHPIRTI existon si nje organ jetesor i njeriut qe ka dhe ai nevoje per sherbimin e tij te vecante
  2. MESHIREN   ---- qe eshte shume e mire per te nxitur dhe ruajtur paqen dhe harmonine ne bote dhe qe ndihmon ne cuarjen perpara  te civilizimit ne  shoqerin njerezore ,pamvaresisht qe gjate shekujve kisha ka abuzuar me te por te pakten kisha gjeti forca reformatore brenda vetes per tu reformuar ,me perjashtim te ortodoxizmit qe ngeli nje pjese tamam fondamentaliste ne ushtrimin fanatik ,refraktardhe aspak ne perputhje me kohen moderne qe i ben bibles .


 ----------Fjalet e tjera jane  pjesa e mistikes me ringjalljen qe megjithese nuk eshte e vertete ,(  kur shen Pali vajti ne Athine dhe e  paraqiti kete teori te tijen para flozofeve atje ata megjithese e lejuan ta paraqiste teorine tij nuk e pranuan ate ndonese dikush nga ata shkruajti dhe nje veper per teorine ringjalljes)     duhet thene se eshte nje gjetje e bukur. Si dhe aspekti moralizues te cilen e kane te gjitha fete.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2007 02:30
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Gjithsesi kjo nuk i jep pergjigje aspaka asaj qe une kam pyetur dhe asaj qe une kam ngritut ne diskutim......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2007 16:38
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Per zotin nuk mund te thush dot-----------AS EXISTON AS NUK EXISTON------------por ne  e pranojm ate apriori si dicka per te cilen kemi nevoje te shpjegojme ato qe shkenca s'ka mundur dot ti harrije,----dhe sa me shume qe shkenca perparon aq me shume humbet pushteti i zotit mbi ne.Sa per krishtin ai eshte nje vegel per te realizuar mistiken e ringjalljes ,qe nuk eshte e vertet fare si realitet ,por ka me teper efekt moral,per te justifikuar moralin kristian----------flm

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2007 21:26
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Si humb pushteti i Zotit mbi ne se nuk e mora vesh? Shkenca me e zhvilluar ska qene ndonjehere se tani, por kudo leshohen paralajmerime te apokalipsit... temperaturat rriten pa kontroll, shembje tokash, termete, uragane etj etj kudo, gjithnje duke u shtuar. Cpavaresi kemi ne, kur sjemi te zote te ndalojme vdekjen,e te pakten as te themi sakte se kur do vije, cpavaresi kemi ne?

'Zoti e humbet pushtetin mbi ne' eshte shprehja me pakuptim qe mund te thote nje njeri qe beson Zotin. Si e beson Zotin? Ceshte Zoti, cvecori ka? Apo gjithe informacionin rreth Zotit e ke nga perrallat greke? Jo miku, perkufizimin e Zotit si nevoje per te emertu ate qe nuk shpjegohet, ka mbet ne librat e historise se komunizmit, e ne ato libra kane mbet shume njerez fatkeqesisht.

Cjane shkencat ekzakte qe te merren si autoriteti i vetem per te thene fjalen mbi dicka. Kush paska vertetuar qe ato mund te vertetojne cdo gje qe ekziston? Apo a mund te vertetojne qe dicka nuk ekziston?

__________________
dita me e bukur: sot

Modifikuar nga tolstoy86 datė 31/07/2007 ora 17:23

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2007 17:15
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Po pse, Zoti e ndalon vdekjen?Ku??? Kur????
S'me ka arritur akoma ne vesh ndonje lajm per njerez te pavdekshem.........
Muhabet pese me hic ai qe ben ti o Tole.....
Raimondi do te thote qe sa me perpara shkojme, aq me shume e kuptojme se cdo e mire apo e keqe na vjen vetem nga vetja jone dhe pike......

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2007 23:09
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bleta punetore
sindikaliste

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Mesazhe: 2075

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
per krishtin ai eshte nje vegel per te realizuar mistiken e ringjalljes ,qe nuk eshte e vertet fare si realitet ,por ka me teper efekt moral,per te justifikuar moralin kristian----------flm


aaaaa, mos ma prek Krishtin se e kam xhan!

Krishti nuk eshte as vegel e as justifikim... nese strumentalizojne ne kurriz te tij, kjo eshte pune tjeter!
Morali kristian ne vetvete s'ka nevoje per justifikime: cdo gje behet ne emer te dashurise. Krishti e perfaqeson dhe na hap syte ne kete drejtim.
Krishti eshte nje revolucionar si ne teologji dhe sociologji.
Afron njerezit me Zotin dhe me njeri-tjetrin.

Persa i perket jetes se pertejme do doja te mos kish fare... por ketu do bija ne kundershtim me ate c'ka ai ka profetizuar... por nje kristian i vertete duhet te jete gjithmone ne kerkim ne fund te fundit.... s'ka pse ushqehet vec me dogma qe jane shkruar mes kohes se Krishtit e mes kohes sone.

__________________
. . due gocce di chanel

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2007 23:31
bleta punetore nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

ajo qe me shqetson ketu eshte se te gjithe koet postime te bera se fundmi nuk kane aspak lidhje jo vetem me temen, por as me ate qe une dhe te tjere kan pyetur ketu.

nga njera ane me del dikush dhe me flet se Jezusi eshte nje revolucionar (nderkoh qe kisha nuk e njeh fare Mesian-Cristos ne greqisht, si nje C'e Guevara i vitit 32 p.e.s por e njeh si birin e vetem lindur te Perendise, si Zot etj...)

pra me pak fjale, verej qe shpjegimet e 'teologeve" mungojne dhe kane filluar te shtohen shpjegimet e disa personave qe smerren vesh ne jan mish apo peshk, mesa po shoh doktrina krisitane paska dhen doreheqien ketu.


me te mira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2007 23:44
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.