Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Equis
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 140

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
[
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

kuptojeni o njerez, gjithcka fillon me trinitetin per kristianet, nuk behet as llogjike e as aritmetike me te. te thuash qe zoti s'ka bir eshte njelloj si te thuash qe zoti ka bir. te dyja pohimet jane paralele, dhe njera nuk eshte me e llogjikshme ose e pranueshme se tjetra. asnjeri s'e ka vulen e diturise ne kete mes. disa njerez besojne njeren disa te tjere besojne ne tjetren. c'ka ketu per mos t'u marre vesh?

interesante eshte jogadishmeria e myslimaneve per te pranuar besimin e "infideleve", ne sasi dhe forme eshte e ndryshme, por ne thelb eshte reflektuese e atyre qe ndodh ne bote [/B]Lost Soul,u mundova te illustroj mendimin tim ne ate forme te thjeshte apo primitive sic e thua ti si nje femi i klases se trete,per tevetmin fakt qe t'i afrohesha deri diku nivelit tend intelektual,dhe me gjithe thjeshtesine matematikore,prap nuk e ke kuptu qe jo te gjithe njerezit kane trut etua.

Ne kete teme nuk po veme ne diskutim nese eshte Jezusi bir i zotit apo jo,por nese Krishti ne vetvete eshte perendi apo jo.Cdo njeri ka mendimin e tij dhe mundohet ta argumentoje ate.Prandaj eshte kjo teme.
Por neseti nuk je e afte te kesh ndonje mendim tendin per asnje gje ne ket bote nuk e kuptoj per cfare ha m...kot

Dhe kush thaqe un jam mysliman?

P.S. thuhet"infedele" dhe jo "infidele".Ndryshe jobesimtare nese ishte ajo qe kishe ne mendje dhe jo delet.


Pershendetje e dashur

__________________
............U must keep yourself alive........that's the most important think ........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2006 20:04
Equis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Equis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Equis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Equis Shto Equis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Equis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

ok equis e dashur...

e lejme ketu.. vetem dicka..
kur nje person thote dicka, ai duhet te mbroje ate qe thote, kurse te tjeret kane te drejte te gjykojne dhe peshojne (mos)pranojne ato qe thote ky personi... s'eshte patjeter nevoja qe cdo njeri te kete qendrim (si ne rastin tim) per te hyre ne debat...

me fjale te tjera..

ne nje gjygj, eshte detyra e prokurorit te vertetoje fajesine e te pandehurit, avokati s'ka per te detyre te vertetoje pafajsine, detyra e avokatit eshte thjesht te hedhe poshte akuzat e prokurorit.. ky eshte roli im ne kete debat...

po nejse.. te kerkoj ndjese per ndonje ofendim, por ka qene totalisht pa qellim te keq... dhe asnjehere s'kam thene qe je mysliman..

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2006 21:45
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Equis
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 140

Lost_ Soul

Ne radhe te pare te kerkoj une falje per menyren teper harbute qe u shpreha,u mundova ta modifikoj me vone por pa sukses,ishte thjesht nje shfrim i castit qe s'kishte te bente aspak me ty dhe padashje e shpreha aty.

Me fal Te lutem .

P.S."Equis e dashur.????",po un jam cun.

__________________
............U must keep yourself alive........that's the most important think ........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2006 20:15
Equis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Equis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Equis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Equis Shto Equis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Equis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bëri edhe shumë shenja të tjera në prezencën e dishepujve të tij, të cilat nuk janë shkruar në këtë libër.
Joh 20:31 Por këto gjëra janë shkruar që ju të besoni se Jezusi është Krishti, Biri i Perëndisë dhe që, duke besuar, ta keni jetën në emër të tij.

Me respekt:
Bariu.

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2006 20:44
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jasemina
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 45

Bariu pergezime, vertet ke folur drejt.Kush do te zbuloje apo te bindi veten me idene e tij le ta lexoje vete Biblen. Ke te drejte dhe kur thua se te kerkosh nje te vertete, duhet te lexosh me vemendje dhe te qendrosh larg mendimit tend, ndryshe kurre nuk do te gjesh rezultat ne çka lexon, veç se do te shtosh injorancen tende. Mendoj se shkruesit e temave mund dhe te lexojne librat fetare ( nese u intereson) para se te kundershtojne apo aprovojne nje mendim.

__________________
Te erdhi hareja, ngaqe gjithcka ne univers rrotullohet.
"And whomsoever Allah guides, for him there will be no misleader".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 09:40
jasemina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jasemina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jasemina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jasemina Shto jasemina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jasemina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bëri edhe shumë shenja të tjera në prezencën e dishepujve të tij, të cilat nuk janë shkruar në këtë libër.
Joh 20:31 Por këto gjëra janë shkruar që ju të besoni se Jezusi është Krishti, Biri i Perëndisë dhe që, duke besuar, ta keni jetën në emër të tij.

Me respekt:
Bariu.
bariu te lumte ke folur tamam lal,
ne bibel eshte shkruar dhe shume do tju mendojne per budallenj per keto qe thoni ose adhurues te djallit por besimi juaj tek zoti ka per tju shpetuar.

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 13:58
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmArTs_WAY
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/06/2006
Vendbanimi: Maqedoni
Mesazhe: 50

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato që tha katilesha_007
e lexova me vemendje ate c'ka me kishe shkruar...e dije se edhe une jam myslimane dhe para se te behesha ateiste edhe une kam besuar,pak apo shume nuk ka rendesi,une si cdo njeri tjeter kam besuar sipas menyres time....ti do te pyesesh veten se si valle u bera ateiste? se cfare ndodhi brenda meje qe une bera nje ndryshim kaq "drastik"?..epo realiteti qe me rethon duke mos perjashtuar ketu edhe njerezit perreth meje,ku shumica prej tyre jane besimtare e mgjt i kam pare te bejne gjerat nga me te rendomtat e nga me te uletat,pastaj ndonese myslimane une jam rritur ne nje ambient te krishtere,madje edhe sot shoqeria ime me e ngusht e krishtere eshte....e keshtu duke u rritur,mendimet na ndryshojne,besimet gjithashtu,te pakten mua me ka ndoshur keshtu....

E nderuar katilesha, e kam të qartë, se tek ti paska ndikuar rrethi për tu bërë një ateiste. Unë para ca viteve kam qenë në një rreth edhe më të keq. Kam qenë në një rreth që i thonë vetës musliman e besimtar, mirëpo aspak nuk i kanë veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fëmij, i mirrnin të holla, malltretonin vajza, iknin prej orëve të mësimit, nuk mësonin etj., e që e keqja më e madhe që bënin ata ishte që nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindërit. Dhe po të kisha vazhduar me këtë shoqëri sigurisht që një ditë do të isha sikur ata, mirëpo ja që sot (duke falenderuar Zotin) jam në rrugë të drejtë (sepse jam distancuar nga ata). Thotë një proverb: “Zemrat janë të dobëta, e dyshimet janë të forta”. E pas kësaj vijon thënja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund të bie në to”. C’ka dua të them me këtë? Dua të them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije të plotë, ai largohet nga një shoqëri e degjeneruar sepse frikësohet se edhe Ai mund të bie në humnerën në të cilën ata kanë ra më herët. Prandaj ty e nderuar, të këshillojë të lexosh rreth besimit, dhe të mos tolerosh që në vetën tënde të ndikojë cdo kush që të afrohet. Mbase nëse je një besimtare e vërtetë ti besimin tënd do ta dëshmosh, edhe nëse dikush të kundërshton, Ti, (inshAllah) edhe atë mund ta kthesh në besim kur ti flasësh me argumente. Sa për ilustrim po ceki një tregim për një beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe përgjigjur duke iu thënë: “Kur dal me devet e mija për ti kullosur, ndonjëherë shoh nëpër shkretëtirë shenja (gjurmë) të këmbëve, dhe menjëherë më shkon ndërmend dhe them: ‘këndej paska kaluar ndonjë njeri, dhe paska lën shenjat e këmbëve ne shkretëtirë’ dhe pastaj i them vetvetës: ‘Kur gjurmët në shkretëtirë kanë një shkak prej të cilës janë bërë (d.m.th. këmbët e njeriut), atëherë Cili është Ai shkaktar i krijimit të Qiejve dhe Tokës’ e sigurisht është ndonjë i Gjithëditur (Zoti) që krijoi këto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua të them..? Kur një beduin ka pasur logjik ti thotë këto fjalë, qka mund të thuhet në kohën tonë kur (falenderim ndaj Zoti) shumë janë ata që lexojnë e logjikojnë. Neve mund të flasim edhe këtu në forum për besimin në Zotin Një, nëse ke dëshir.
Citim:
Po citoj ato që tha katilesha_007
por nje gje di te them se ateizmi nuk eshte mosbesim,eshte thjeshte nje dyshim

E nderuara katilesha007, unë të kundërshtojë në këtë pikë, me ca fakte. Mosbesimit në gjuhën arabe i thonë kufër, e që nëse e përkthejmë në mënyrë bukfale d.m.th. mbulues (i të vërtetës). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj në Zot, ti je atëherë ateiste, dhe je duke bërë mosbesim. Dyshim është ky: (shembull) Një njeri thotë: Unë besojë në Zotin Një, mirëpo ja që më janë futur ca dyshime se ku është Ai. E që ka shumë prej njerëzve që mendojnë kështu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirëpo (ka pohuar) vetëm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij është parcial e i mangët.
Citim:
Po citoj ato që tha katilesha_007
ahharrova te them dicka;me beri shume pershtypje aty ku thoje se Zoti do et shperblente per ketea dhurim (shkrim)qe je duke me bere mua..deomos Zot i shperblen ato qe mundohen te kthejne ne rrugen e tij ata qe nuk besojne ne te,por nuk mendon se njeriu duhet ti beje nganjehere gjerat pa pritur,apo pa shpresuar tek nje shperblim...se kjo me con ne mendimin se ti beson apo predtikon ne nje fare menyre besimin tend vetem per te qene i shperblyer..dhekjo i dashur nuk eshte besim i mirfillte......edhe dicka tjeter,te siguroj qe jam e lumtur me besimin tim,..rruga jetes time nuk eshte erresire,perndryshe do i binte qe une te isha njeriu i erresires dhe une e ndjej qe uk jam.....

Unë atë e mora shembull për ta elaboruar ate se cdo vepër e mirë është adhurim dhe për të ka shpërblim, mirëpo nuk ia kam vën në postimin tim kornizat se duhet me doemos të shpresohet. Jo ti edhe nëse nuk shpreson apo nuk e ke atë qëllim, nëse vepra është e mirë Zoti (inshAllah) do ta pranojë e do të të shpërblejë (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili është duke kuntribuar në të mirë, do të shpërblehet me të mirë, e ai i Cili thërret në të keqe Atij do ti jipet ajo që e meriton, denimin e dhëmshëm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmë, mirëpo se si është realiteti. Sepse është një realitet që nuk mohoet, se shumë vepra të këqija njeriu i pranonin si të mira. Vallë, si mos ta quajmë errësirë kur ti jeton në një jetë duke mohuar Atë i Cili ta ka dhuruar Atë jetë.
Citim:
Po citoj ato që tha dreqja shkodrane
une besoj dhe shume biles se triniteti te con ne nje dhe ajo nje eshte Zoti vete

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.
Citim:
Po citoj ato që tha dreqja shkodrane
Ati i Biri Dhe Shpirti shenjte=cdo methane kja per ty smart a e din ti si e ke hap ket tem,per menimin tem kjo teme asht tendencioze.

Të gjithë krishterët janë të një mendimi, që të ikin nga temat, me një moto duke thënë se këto tema janë tendencioze, apo më qesharakja sic ka pohuar një krishter: “Mendja është e vogël për kuptuar trinitetin” e duke e shkëputur këtë thënje nga tregimi për Shën Agustinin. Nëse na qenka mendja e vogël, pse Zoti nuk na e ka krijuar më të madhe për ta kuptuar trinitetin.
Unë këtu ka shumë kohë që kërkojë debat të mirrëfillt, më kanë shkuar shumë orë duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen këtu dhe thonë se janë këto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonëse për të krishterët është, sepse sic transmetohet, edhe Shën Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirëpo një fëmij një ditë ia kishte vërtetuar se mendja është e vogël për ta kuptuar, dhe ai kishte fillur të “besojë” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur për ti’a sqaruar popullatës, sepse ai ishte udhëheqës shqpirtëror.
Kur Shën Agustini, njëri prej personaliteteve me famë të madhe tek të krishterët nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojë trinitetin, apo ska pasur mundësi ta perceptojë (me logjike te shendoshe), atëherë pse mundoheni ju kur jeni nxënësit e Tij.
Unë deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjëri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj të ketë ndonjëri që do ti sqarojë.
Citim:
Po citoj ato që tha lost-soul
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

Këtë edhe nëse ia ka drejtuar ndokujt tjetër, unë prap do të ndërhyjë e nderuar. Nëse qenkan shkrimet tona sikur të fëmijeve, atëherë ju (që nuk na ktheni përgjigje) jeni edhe më fëmij, mbase s’keni fakte këtyre fëmijëve t’i ktheni përgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com

__________________
Islami, alternative e diteve te sotme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 20:23
SmArTs_WAY nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmArTs_WAY Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmArTs_WAY (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SmArTs_WAY't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmArTs_WAY Shto SmArTs_WAY nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmArTs_WAY nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato që tha SmArTs_WAY

E nderuar katilesha, e kam të qartë, se tek ti paska ndikuar rrethi për tu bërë një ateiste. Unë para ca viteve kam qenë në një rreth edhe më të keq. Kam qenë në një rreth që i thonë vetës musliman e besimtar, mirëpo aspak nuk i kanë veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fëmij, i mirrnin të holla, malltretonin vajza, iknin prej orëve të mësimit, nuk mësonin etj., e që e keqja më e madhe që bënin ata ishte që nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindërit. Dhe po të kisha vazhduar me këtë shoqëri sigurisht që një ditë do të isha sikur ata, mirëpo ja që sot (duke falenderuar Zotin) jam në rrugë të drejtë (sepse jam distancuar nga ata). Thotë një proverb: “Zemrat janë të dobëta, e dyshimet janë të forta”. E pas kësaj vijon thënja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund të bie në to”. C’ka dua të them me këtë? Dua të them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije të plotë, ai largohet nga një shoqëri e degjeneruar sepse frikësohet se edhe Ai mund të bie në humnerën në të cilën ata kanë ra më herët. Prandaj ty e nderuar, të këshillojë të lexosh rreth besimit, dhe të mos tolerosh që në vetën tënde të ndikojë cdo kush që të afrohet. Mbase nëse je një besimtare e vërtetë ti besimin tënd do ta dëshmosh, edhe nëse dikush të kundërshton, Ti, (inshAllah) edhe atë mund ta kthesh në besim kur ti flasësh me argumente. Sa për ilustrim po ceki një tregim për një beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe përgjigjur duke iu thënë: “Kur dal me devet e mija për ti kullosur, ndonjëherë shoh nëpër shkretëtirë shenja (gjurmë) të këmbëve, dhe menjëherë më shkon ndërmend dhe them: ‘këndej paska kaluar ndonjë njeri, dhe paska lën shenjat e këmbëve ne shkretëtirë’ dhe pastaj i them vetvetës: ‘Kur gjurmët në shkretëtirë kanë një shkak prej të cilës janë bërë (d.m.th. këmbët e njeriut), atëherë Cili është Ai shkaktar i krijimit të Qiejve dhe Tokës’ e sigurisht është ndonjë i Gjithëditur (Zoti) që krijoi këto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua të them..? Kur një beduin ka pasur logjik ti thotë këto fjalë, qka mund të thuhet në kohën tonë kur (falenderim ndaj Zoti) shumë janë ata që lexojnë e logjikojnë. Neve mund të flasim edhe këtu në forum për besimin në Zotin Një, nëse ke dëshir.

E nderuara katilesha007, unë të kundërshtojë në këtë pikë, me ca fakte. Mosbesimit në gjuhën arabe i thonë kufër, e që nëse e përkthejmë në mënyrë bukfale d.m.th. mbulues (i të vërtetës). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj në Zot, ti je atëherë ateiste, dhe je duke bërë mosbesim. Dyshim është ky: (shembull) Një njeri thotë: Unë besojë në Zotin Një, mirëpo ja që më janë futur ca dyshime se ku është Ai. E që ka shumë prej njerëzve që mendojnë kështu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirëpo (ka pohuar) vetëm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij është parcial e i mangët.

Unë atë e mora shembull për ta elaboruar ate se cdo vepër e mirë është adhurim dhe për të ka shpërblim, mirëpo nuk ia kam vën në postimin tim kornizat se duhet me doemos të shpresohet. Jo ti edhe nëse nuk shpreson apo nuk e ke atë qëllim, nëse vepra është e mirë Zoti (inshAllah) do ta pranojë e do të të shpërblejë (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili është duke kuntribuar në të mirë, do të shpërblehet me të mirë, e ai i Cili thërret në të keqe Atij do ti jipet ajo që e meriton, denimin e dhëmshëm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmë, mirëpo se si është realiteti. Sepse është një realitet që nuk mohoet, se shumë vepra të këqija njeriu i pranonin si të mira. Vallë, si mos ta quajmë errësirë kur ti jeton në një jetë duke mohuar Atë i Cili ta ka dhuruar Atë jetë.

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.

Të gjithë krishterët janë të një mendimi, që të ikin nga temat, me një moto duke thënë se këto tema janë tendencioze, apo më qesharakja sic ka pohuar një krishter: “Mendja është e vogël për kuptuar trinitetin” e duke e shkëputur këtë thënje nga tregimi për Shën Agustinin. Nëse na qenka mendja e vogël, pse Zoti nuk na e ka krijuar më të madhe për ta kuptuar trinitetin.
Unë këtu ka shumë kohë që kërkojë debat të mirrëfillt, më kanë shkuar shumë orë duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen këtu dhe thonë se janë këto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonëse për të krishterët është, sepse sic transmetohet, edhe Shën Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirëpo një fëmij një ditë ia kishte vërtetuar se mendja është e vogël për ta kuptuar, dhe ai kishte fillur të “besojë” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur për ti’a sqaruar popullatës, sepse ai ishte udhëheqës shqpirtëror.
Kur Shën Agustini, njëri prej personaliteteve me famë të madhe tek të krishterët nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojë trinitetin, apo ska pasur mundësi ta perceptojë (me logjike te shendoshe), atëherë pse mundoheni ju kur jeni nxënësit e Tij.
Unë deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjëri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj të ketë ndonjëri që do ti sqarojë.

Këtë edhe nëse ia ka drejtuar ndokujt tjetër, unë prap do të ndërhyjë e nderuar. Nëse qenkan shkrimet tona sikur të fëmijeve, atëherë ju (që nuk na ktheni përgjigje) jeni edhe më fëmij, mbase s’keni fakte këtyre fëmijëve t’i ktheni përgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com

uau uuuuuuuuuuuuuu Smart sa pergjigje e gjate jo lal....me fal por se kam lexu all dhe smundem te te jap njepergjigje fixe...ndaj po e le per nje here tjeter.......

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2006 13:00
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Mbi ateizmin ju lutem mund te diskutoni sa t'ju doje qejfi te: http://www.forumihorizont.com/showt...p;threadid=9441

Do te ishte mire qe ketu, t'i permbahemi temes dhe chit-chati te behet te vendi i tij...


flm
erzeni

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2006 09:14
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..Po pse o shpirt i humbur , me budalliqet e tua do merrem une?? Per logjiken qe ke ti, pergjigjen ta kam shkruar shume te gjate madje. Nga fjalia qe te kam shkruar une meriton vetem nje fjale. (po te ndihmoj, eshte ai qe do e besh te fluturoje me zor)

Iher pershendetje te gjitheve dhe suksese ne kete vit akademik qe ka fillu te na e mari shpirtin qe tani.
Na beni ndoj lutje, perfshi edhe ateistet. Ateiste, zereni se jeni ne nje situate teper te veshtire, ku ju, i luteni Zotit me me teper deshperim se besimtaret.

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2006 09:52
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.