Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re shield-trinity-scutum-fidei-english.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 162 herė.

m'u desh nja gjysem ore per te lexuar mbi trinitetin dhe te kuptoj qe ti s'e ke kuptuar mire ate, prandaj edhe te duket sikur ke bere ndonje zbulim te madh.

triniteti thote:
zoti eshte nje dhe ekziston njekohesisht ne tre entitete
i ati
i biri
dhe shpirti i shenjte..

i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)
(meqe s'merrem me fe dikush tjeter mund te elaboroje me shume ketu po te doje)

kjo eshte pa u zgjatur shume.

kjo eshte baza e besimit kristian i nderuar, ky nuk eshte nje konkluzion qe duhet te vertetohet apo hidhet poshte sic po mundohesh ta paraqesesh ti. me kot lodhesh duke prure citate nga bibla dhe t'i perdoresh si argumenta per te konkluduar mbi statusin e jezusit. ato citate jane thjesht rrjedhime te faktit qe jezusi eshte zot dhe njeri njekohesisth, jo anasjelltas sic ke bere ti. te gjitha ato citate qe ke prure ne fillim jane mbeshtetur ne faktin qe jezusi eshte zot dhe njeri. ti ke bere pikerisht te kunderten, mundohesh t'i perdoresh per te hedhur poshte pikerisht faktin nga te cilat ato kane rrjedhur.. ???!!!

tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 03:34
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Simona
Keshilltare e ''NR''

Regjistruar: 15/10/2005
Vendbanimi: Ne Seline Roze
Mesazhe: 330

Bravo lost_soul se do na vdiste injorant njoni,car halli modh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 04:31
Simona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Simona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Simona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Simona Shto Simona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Simona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul


i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)


tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet [/B]


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 10:01
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Joh 1:1 Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi.

Rev 19:16 Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshën ishte shkruar një emër: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtë deri në Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi që, ndërsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morën lart në qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen në Jeruzalem me gëzim të madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht në tempull duke lavdëruar dhe bekuar Perëndinë. Amen!

Kjo eshte ajo qe thote Bibla.
Ju pershendes:
Bariu.

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 14:03
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate


kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 16:53
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Equis
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 140

JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

I nderuar Smart!

Ke bere shume mire qe e ke hapur kete teme.Se fundi me ka qelluar te bisedoj me nje grup njerezish te cilet jane futur ne nje sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,qe eshte kisha e Jezusit apo ku e di une dhe qe e quajne nje fe me vete.

Jam shume dakord qe Jezusi nuk eshte zot,por ka qene nje profet i mbarsur me frymen e shenjte,qenuk e mohoj te kete lindur ne menyre hyjnore sic pershkruhet ne bibel.Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille.Njerezit si Bariu,marrin citate pa fund nga bibla,te mesuara permendsh qe cuditerisht vetem ata i kane lexuar sepse personalisht nuk i kam hasur asnje here kur e kam lexuar dhe rilexuar ate.Ti Smart solle shume fakte te shklruajtura ne bible qe vertetojne ate qe thua ti edhe une bashke me ty.Ndoshta nuk jam i afte t'i citoj permendsh ato shkrime por per nje gje jam i sigurt.Jezusi nuk ka thene kurre qe eshte perendi,aq me pak te kete mbushur mendjen njerezve ta besojne nje gje te tille.Eshte nje keqinterpretim i jashtezakonshem qe vazhdon prej shekujsh,dhe ndoshta qe ne momentin e pare kur kane shkruajtur dhijaten e re.Vete fakti se ajo eshte shkruajtur nga 40 dishepuj apo prifterinjteben te dyshosh ne saktesine e ketyre shkrimeve,aq me teper qe nga njeri ungjill ne tjetrin mund te gjesh shkrime kontradiktore apo qe nuk gjenden ne tjetrin.Kujt duhet t'i besojme pra?

Jezusi ka thene qe gjithska qe thoshte dhe bente,te gjitha rrethanat e jetes se tij ishin paracaktuar me pare nga Ati,Perendia.Zotit te tij qe i lutej dhe i kerkonte ndihme.Ai Zot Perendi qe i jepte fuqi te permbushte detyrat e veta,te bente mrekulli apo te shpaloste fjalen e perendise.Eshte fakt qe Jezu Krishti ishte krejt i pafuqishem pa ndihmen e Zotit,gjithshka qe thoshte apo bente thoshte qe vinte nga Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij.Si mkund te ishte pra Krishti Zot?Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?A mundet qe Zoti i plotfuqishem krijuesi i gjithersise te linte veten e tij te rrihej perbuzej apo te vdiste ne kryq?Me e pakta do ndodhte nje shkaterrim tjeter si ai i kohes se NOhes.

Vete Kisha e krishtere eshte ne themele te gabuara,Njerezit praktikojne idhujtarine duke adhuruar kryqin statuajat e shenjtoreve dhe quajtur krishtin zot kur zoti eshte nje dhe i vetmi.

Ky eshte mendimi im pershendetje

__________________
............U must keep yourself alive........that's the most important think ........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 18:54
Equis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Equis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Equis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Equis Shto Equis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Equis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

Citim:
Po citoj ato që tha Equis

.......
Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille
.............


po pse s'e paska thene?, vetem pse ndoshta s'eshte permendur ne menyre eksplicite?? (qe duhet verifikuar siqofte). zotrote je i gatshem te pranosh qe kurani me "malet dhe fushat levizin" e ka pasur fjalen per rrotullimin e tokes dhe jo fjala vjen per levizjet tektonike, nderkohe qe s'je i gatshem te pranosh te njejten menyre te gjykuari per biblen..
Citim:
Po citoj ato që tha Equis

...........
Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij
.................


lexoje trinitetin dhe atehere keto fjale do te kene kuptim

Citim:
Po citoj ato që tha Equis

...........
Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?
.................


cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.

Citim:
Po citoj ato që tha Equis

...........
sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,
.................


eh.. sa pak mjafton qe njeriu te filloje te besoje neper gjera... nuk cuditem qe njeriu beson ne zot..

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2006 20:35
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmArTs_WAY
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/06/2006
Vendbanimi: Maqedoni
Mesazhe: 50

Përshëndetje të nderuar…
Mbase e nderuar ke bërë disa koncpetime prej mendimeve të tua të pabaza, une do të të kundërpërgjigjem me citate biblike, mirëpo mundësisht të më ktheni përgjigje për çdo pikë që do t’a ceki e nderuar:
1. Vetë besimi i njeriut në vete ngërthen se Ai (njeriu) duhet ta njeh Zotin e Tij, me cilësi të përsosura e të veçanta, që i takojnë vetëm Atij. Për Jezusin kemi lexuar se ai bënte gjum, e lodhej, këtë e argumenton citati biblik ku thotë: “Dhe Jezusi, i lodhur nga udhëtimi, u ul pranë posit“. (Gjoni 4), apo citati tjetër që thotë: “Ai ndërkaq po flinte në kiç mbi një jastëk”. (Marku 4:38)”, e qe në citate tjera të Biblës mund të shohim se Zoti nuk i ka këto cilësi, si p.sh. citati ku thotë: “Perëndia i përjetësisë, Zoti, krijuesi i kufijve të tokës, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarësia e tij është e panjohshme”. (Isaia 40:28), apo tek Psalmi thuhet: “Ja, ai që mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle“. (Psalmi 121:4)”. D.m.th. për Zotin Bibla na mëson se prej cilësive të Tij janë: 1) moslodhja, 2) pagjumesia, 3) perjtesia, 4)krijues, 5)zgjuarsia, ndërsa në anën tjetër Bibla na mëson se Jezusi kishte këto cilësi: 1)lodhej, 2)pushonte, 3) bënte gjumi, etj. E që këto cilësi janë në kontradikt me ato të Perëndis. Dhe ato e nderuar që keni thënë ju, se njëkohësisht mund të jenë të dy, dhe duke e thënë, se kjo ëshë vetëm besim, dije, se njeriu (i mençur) nuk pason qorrazi, mirëpo besimin e tij e argumenton, që në atë mënyrë ta kënaq zemrën e tij, e nderuar. Të lutem më sjell argumente, si ka mundësi (që një logjikë e shëndoshë) të pranojë që Zoti, të lejoj që njerëzit (krijesat e Tij) t’a malltretojnë, apo si ka mundësi që njeriu të pranojë, që Zoti i Cili e Krijoi Atë (njeriun) që shkrihet në një cilësi e qenie të krijesës së tij. Ajo për çka akuzohet Zoti i Lartësuar (d.m.th. cilësitë njerëzore) janë gënjeshtra të gënjeshtarëve, dijeni o njerëz Zoti është i pastër prej këtyre të metave (gjmësia, lodhje, harresa etj).
2. Sigurisht jofillimi dhe jombarimi është cilësi e Zotit të Madhëruar. Nëse neve themi që Zoti, për një periudhë kohore (sic thonë krishterët) u shkri në qenie njeri (njëkohësisht duke qenë Zoti), iu themi se kjo është një e kotë, që e pranojnë vetëm injorantët. Zoti është i Pastër prej kësaj që i mvishet. Jezusi ishte ai që dha shpirt, siç na tregon Bibla: “...''O Atë, në duart e tua po e dorëzoj frymën tim!''. Dhe, si tha këto, dha fryma”. (Luka 23:46), të nderuar kërkojë përgjigje të më jepni se kujt ia dha këtë frymë, dhe pse i tregoi Atit kur Ai (Jezusi) ishte vetvetiu Ai. D.m.th. kjo është një kontradiktë krishtere, që merreni me mend, edhe Shën Agustini, ka pohuar se gjatë tërë jetës së tij ai nuk ka munduar ta kuptojë trinitetin. Ju lutem, kur Ai (si udhëheqës shpirtëror e prift) nuk ka mundur ta kuptojë (sepse siç thonë ata, njeriu e ka mendjen e ngushtë për ta kuptuar) atëhere, pse ti o i krishterë mundohesh të më bindësh mua se triniteti është i vërtetë mirëpo ja që sipas teje unë nuk po e kuptojë. Mbase as ju nuk jeni duke e kuptuar, dhe thoni: “Mendja është e vogël për të kuptuar këtë fenomen”. Të nderuar, Bibla thotë një një citat: “ai që i vetmi e ka pavdekësinë dhe rri në dritë të paafrueshme, të cilën asnjë njeri nuk e ka parë kurrë dhe as mund ta shohë; atij i qoftë nderi dhe pushteti i përjetshëm”. (1 Timoteu 6:16). Të nderuar, këtu Bibla tregon se Zoti ka një cilësi që asnjë njeri nuk e ka parë. Kur Bibla thotë: “ai që i vetmi e ka pavdekësinë” tregon se kjo është një cilësi që e dallon Zotin. Ne citatin e parë tregon se: 1)Jezusi merrte frymë, 2) Ia dha frymën Atit (në duar e Tij), ndërsa për cilësi të Zotit në citatin e parë dhe atë të dytë shohim se: 1) Zoti, është i vetëm, dhe të gjithë vdesin përveç Tij, 2)Atij i takon nderi dhe pushteti. E si ka mundësi që Zoti i Madhëruar, të bie në malltretimet e krijesave të Tij, kur ai ka pushtet e nder, e fuqi?!
Ku i keni argumentet të nderuar?! Një shembull: Nëse jeni në një dhomë, me një shok apo shoqe, dhe dëshironi ta rrihni, dhe ajo thotë: “Më ndihmoni!”, atëherë ju menjëherë, filloni të dyshoni se ju nuk jeni vetëm Aty (me shokun apo shoqen), mirëpo është edhe dikush që ju përcjell (fshurazi). I njejti ilustrim vlen edhe për citatin ku Jezusi i tha Atit: “''O Atë, në duart e tua po e dorëzoj frymën tim!'', që tregon se Jezusi nuk ka folur me vetvetën mirëpo me dikë, që Ai e llogariste Një e të Vetëm.
Vlen të tregohet fjala e Biblës: "Para se të kishin lindur malet dhe para se ti të kishe formuar tokën dhe botën, madje nga mot dhe përjetë ti je Perëndia”. (Psalmi 90:2), e që ky citat tregon se Jezusi nuk është Profet, sepse ai kishte një fillim.
3. Apo a ka mundësi ndonjëri prej jush të nderuar anëtarë (të krishterë) të më tregoni se si Zoti, të mos e dijë se kur bëhet dita e gjykimit, kur ai vet e ka caktuar atë ditë? Nëse Jezusi na qenka Perëndi, pse u përgjigj për pyetjn se kur do të ndodhë dita e gjykimit duke thënë: ''Sa për atë ditë dhe atë orë, askush nuk e di, as engjëjt në qiell, as Biri, por vetëm Ati”. (Marku 13:32), nga pjesët e fragmentit as engjëjt, as biri, nënkuptojmë se: Të gjith këto janë qenie në vete, dhe nuk janë bashk siç pretendojnë të krishterët për birin (dhe shpirtin e shenjtë) se janë bashkë me Atin. Nëse biri nuk e din, e Ati po e di, ndërsa ata janë një sipas juve, a d.m.th. kjo se ata nuk ishin krejt Një? Ju lutem, ta keni parasysh se njerëzit nuk pasojnë më verbërisht teoria, mirëpo hulumtojnë, dhe dijeni se këto teoria të kota nuk i merr askush përderi të mos i argumentoni. Jezusi ishte Profet, dhe Ai nuk i dinte çëshjtjet (dijet) që Zoti nuk ia ka dhënë. Nga ai citat i lartëpërmendur ne arrijm të kuptojmë, se Jezusi nuk është Gjithëdijshëm, e si ka mundësi që Zoti te jetë mosnjohjes i asaj që Ai vet ka krijuar?! Zoti është gjithëdijshëm, e ketë na e tregon citati biblik, i cili menjëherë e rrëzon në tokë teorinë se Jezusi është Zot (i cili ishte me dituri të kufizuara): “Mos u bëni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjërat për të cilat keni nevojë, para se ju t'i kërkoni”. (Mateu 6:8). Unë (si musliman) besoj se Zoti i Lartësuar, është i gjithëdijshëm dhe them që, s’ka asnjë krijes të gjithëdijshme.
4. A ka mundësi të ma sqaroni të nderuar thënien e Jezusit që e shënoi Gjoni: “Unë s'mund të bëj asgjë nga vetja ime”. (Gjoni 5:30), që na tregon se ato që Ai mund t’i bëjë, i bën nga fuqija që ia jep Zoti i Tij, i cili sipas Zanafillës është i plotëfuqishëm: “Unë jam Perëndia i plotfuqishëm…”. (Zanafilla 17:1). Të nderuar a nuk është ky një argumente i qartë, se Jezusi nuk është Zot?! Apo a ka mundësi të më sqaroni, si ka mundësi që një Zot, të kërkon ndihmë nga engjëjt e Tij, dhe ata ti ndihmojnë, lexo citatin: “Atëherë iu shfaq një engjëll nga qielli për t'i dhënë force”. (Lluka 22:43) e neve mund të kthehemi menjëherë tek citati që thotë se: “… Perëndi i plotfuqishëm”. (Ekzodi 6:3), e si ka mundësi të ketë nevojë një i plotëfuqishëm për fuqi që ti jipet nga krijesat e Tij që janë me fuqi të kufizuar (sikur engjëjt)? A nuk eshtë ky argument se Jezusi nuk është Zot?.
5. Bibla neve qartë (për të zotët e mendjes) tregon, se Zoti nuk mund të shihet (në këtë Botë), duke thënë: "Ti nuk mund të shikosh fytyrën time, sepse asnjë njeri nuk mund të më shikojë dhe të jetojë". (Ekzodi 33:20), ndërsa Jezusi ishte ai që njerëzit e shihnin: “Atëherë njerëzit, kur panë shenjën që bëri Jezusi, thanë: Me të vërtetë ky është profeti, që duhet të vijë në botë”. (Gjoni 6:14). Vallë, o njerëz a nuk jeni duke pare argumente, që citati na tregon se Jezusi ishte një Profet?! Një anëtare këtu ka thënë: “dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..”, e unë të them (duke të pyetur) si ka mundësi, që një gjë që Zoti thotë ska mundësi, njëkohësisht të tregon se Bibla është e mundshme. Vallë, Zoti i Biblës, është i pafuqishëm për ti obliguar gjërat (që ka thënë që s’mund të bëhen) të mos bëhen?!. Bibla na thotë, dhe këtë e besoj, se njeriu nuk ka mundësi të sheh Zotin (në këtë Botë), ndërsa Ti e nderuar thua se Jezusi është Zot, e për të cilin Bibla na thotë se njerëzit e kanë parë.
6. Kaptina Jakobi (në Bibël) na tregon që: “...Perëndia nuk mund të tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri“. (Jakobi 1:13), e që Marku thotë për Jezusin (Profetin) i cili ishte : “...i tunduar nga Satanai (djalli)”. (Marku 1:13), apo edhe Mateu na tregon se: “Atëherë Fryma e çoi Jezusin në shkretëtirë, që djalli ta tundonte“. (Mateu 4:1). Ju lutem, Bibla na tregon se Zoti: a)nuk e mund e keqja, b)nuk e mund djalli, c)ai nuk tundon askë, ndërsa Jezusi: a)i tunduar nga satani, e që kjo na tregon se Jezusi nuk është Zot, e as bir, por është Profet. Vallë, a nuk janë këto fakte e argumente bindëse?! Vallë, çka kërkoni, të vijë Jezusi, që të na tregojë?.. Dijeni se (inshAllah) Jezusi (Isau paqa qoftë mbi të) do të vijë dhe e vërteta do të ngadhënjej.
7. Q’farë kuptimi ka kjo, që Zoti t’i lutet Zotit? “ndërsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tërhiqej në vende të vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej në vetmi”, “dhe ra në gjunj dhe lutej”, “shkoi në mal për t'u lutur, dhe e kaloi natën duke iu lutur Perëndisë” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), apo siç na tregon Mateu: “Dhe, si shkoi pak përpara, ra me fytyrë për tokë dhe lutej” (Mateu 26:39), më tregoni kujt i lutej Jezusi?, krijesave të Tij?, Zotit të Tij,? Kujt, kujt?... Ju lutem, mos u tregoni naiv, mbase e dijmë (të vërtetën) se Jezusi ishte i Dërguari i Zotit, dhe një njeri si gjithë ne, mirëpo kishtë një status më të lartë, “Profet i Zotit” dhe bënte mrekullira. Lluka më lartë na tregon, se ai nuk ishte Zoti, por ishte Profeti i Cili: “...e kaloi natën duke iu lutur Perëndisë” (9:18).
8. Q’farë thuani për këto citate që tregojnë Profetësinë e Jezusit (paqa qoftë mbi të!):
a) “Atëherë njerëzit, kur panë shenjën që bëri Jezusi, thanë: Me të vërtetë ky është profeti, që duhet të vijë në botë”. (Gjoni 6:14)
b) “...por vullnetin e Atit që më ka dërguar...” (Gjoni 5:30,31)
c) "Bekur qofte ai qe vjen ne Emer te Zotit...ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]
d) "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter." [Marku 12, citati 29-32], a nuk po e shihni: Hyu ynë. D.m.th. paska pas Hy (Zot) Jezusi (profeti).
e) "Kush ju pranon juve, me pranon mua, e kush me pranon mua, pranon ate qe me dergoi mua. Kush pranon profetin pse eshte profet, do te marre shperblimin qe i takon profetit." [Bibla: Mateu 10/40-41]

Të më përgjigjeni për çdo citat nëse dëshironi debat të mirëfillt.
Kalofshi mirë!
Me rrespekt nga SmArTs_WAY [P.P.S]
kumanova-on-line@hotmail.com

__________________
Islami, alternative e diteve te sotme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2006 16:19
SmArTs_WAY nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmArTs_WAY Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmArTs_WAY (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SmArTs_WAY't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmArTs_WAY Shto SmArTs_WAY nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmArTs_WAY nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Equis
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 140

Re: Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.I (E)dashur lost-soul.Nuk arrij te kuptoj nga fjalet e tua nese thjesht me kundervihesh mua apo me te vertete i mendon keto qe thua.Te lutem pozicionohu dhe shprehe mendimin tend.


Nga njera ane ti me thua qe t'i mare cope ashtu si jane shkruar ne bibel si nje histori qe ka ndodhur,nga ana tjeter duhet t'i interpretoj ashtu si mund te interpretohet kurani pra simbolikisht apo ne menyre metaforike.

Ne bibel thuhet se Perendia e krijoi qiellin token yjet dhe beri te mundur jeten ne toke per 6 dite dhe te shtaten beri pushim.Shkencerisht nje gje e tille eshte e pamundur dhe kete te gjithe e dime shume mire.Njeriu u krijua nga balta,ne fillim burri pastaj gruaja,dolen kallup ashtu perfekt simbas shembellimit te perendise (Vete zoti nuk ngjan me asnje krijese,nuk mund te krahasosh apo t'i shembellesh atij).Sepse eshte i paarritshem,nuk mund t'i japaesh asnje forme asnje ze as seks,as edhe emer.Dhe ti mendon qe njeriu kjo krijese e mjere eshte nje shembelltyre perfekte e perendise kur vete perendi nuk mund te shembellehte me asnje gje?Ne shkrimet e shenjta ndalohet idhujtaria,Vete zoti e ka ndaluar kete gje ne urdheresat e shwenjta te Moisiut si nje mekat vdekjeprures.Por nese do ta marrim Krishtin si perendi,atehere kisha eshte ndertuar ne themelle te tmerrshme mekatare,duke patur ne qender figuren e krishtit mbi kryq,apo imazhe te tij,apo shenjtoreve.Dhe njerezit i pwerulen ketij kryqi,i falen sikur te ishte vete shmebelltyra e Zotit.A nuk eshte kjo idhujtari?Nje mekat vdekjeprures?Mos valle Krishti (Zoti) qe ka lejuar adhurimin e tij,shembellimin e tij nuk bie ne kontradikte te tmerrshme me veten e tij kur ai vete nese do te ishte perendi e ka ndaluar rreptesisht nje gje te tille?


Une nuk jam mysliman as nuk i perkas ndonje feje ne vecanti,prinderit e mia dhe fisi eshte krejtesisht ortodoks,pra nuk eshte se mbroj kuranin ne keto momente,por te them te drejten jam shjume i bindur qe kurani eshte vertet fjala e zotit,i krijuar ne menyre hyjnore,ne ndryshim me biblen,qe eshte krijuar nga njerezit.Vete ne kuran shpjegohen gati te gjitha fushat e shkences,mejeksi,astronomi,gjeologji,fizike,matema
tike,filozofi deri edhe muzike apo art.Aty gjejme shpjegime per gjenetiken,per trupin e njerezveapo te kafsheve,per menyren si funksionon trupi i njeriut,gjaku dhe ndertimi i tij me rruazat e kuqe apo te bardhe.Mos harro qe behet fjele ne shekullin e tete apo te shtate te eres sone.Gjithshka eshte e mrekullueshme ne te,dhe duke mare parasysh qe vete Muhamedi nuk dinte as te lexonte as te shkruante,dhe aq me pak te kishte njohuri shkencore kaq te perparuara qofte edhe per ditet e sotme.Ne bibel un gjej vetem nje histori kontradiktore shpesh here dhe ti me thua ta besoj ashtu si eshte shkruajtutr qofte edhe kur llogjika ime nuk e pranon,qe eshte kontradiktore me veten e vet?Apo perrallat e trinise se shenjte me atin birin dhe shpirtin e shenjte.Qe bejne nje te vetme qe quhet perendi pra te tre se bashku.

Feja duhet te ece krah per krah shkences,gje qe per here te pare ndoshta eshte arritur me kuranin,ndoshta edhe me profete te tjere si Buda apo Krishna Zoroastra Etj.Pse duhet te hedh poshte 6 fe te ndryshme te cilat kane tipare te njejta gati,mesime dhe urdheresa te ngjashme me njera tjetern qe ne kohet e ndryshme kur kane ardhur kane plotsuar njera tjetren .Pse duhet t'i mohoj shkrimet e tyre qe jane shkencerisht te provuara,qe kane llogjike te shnedoshe dhe nje filozofi te mrekullueshme per te besuar qe Zoti sipas te krishtereve nuk qenka vetem nje por tre se bashku,qe ka fytyre dhe shembelletyre (krishti dhe kryqi)qe nuik pranon asnje fe tjeter kur vete profetet si abrahami,krishne,muhamedi etj.kane pranuar qofte dhe parashikuar ardhjen e Krishtit ne Toke.Pse duhet t'i hedh poshte ato dhe t'i marr qofte cope ashtu si jane3 shkruar qofte edhe simbolikisht biblen qe ne shume raste nuk me bind aspak.Por edhe sikur ta pranoja si shkrim te shenjte perseri aty nuk thuhet ne asnje cast qe Krishti e shpall veten Perendi.

Prandaj dhe njehere po theksoj qe Krishti eshte Profet,i derguari i Perendise,qofte edhe lindur ne menyre hyjnore nga MAria e virgjer.(Per Zotin nuk ka asnje gje te pamundur.Por edhe sot shkenca ka arritur te krijoje ne epruvete embrion njerezor pa patur nevoje per mardhenie seksuale,keshtu qe edhe nje vajze e virgjer mund te linde sot ne menyre laboratorike.)

Lost Soul i belive ure really lost.Kur te citosh fjalet e mia ,mundohu te japesh nje shpjegim llogjik ne kunderveniet e tua.

__________________
............U must keep yourself alive........that's the most important think ........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2006 18:34
Equis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Equis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Equis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Equis Shto Equis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Equis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

equis ti je e bindur qe kurani eshte fjala e vertet e zotit gje ti e beson shume,eshte mendimi yt shume mire,dhe thua qe eshte e krijuar ne menyre hyjnore!!
a mund te ma shpjegosh nga je kaq e sigurte per keto qe thua?
mund te me thuash qe i ke degjuar por ti nuk e di ne eshte e sigurte tjeshte beson lal,
prandaj nuk duhet te flasim shume per gjera qe nuk i kemi pare vet tjeshte besojme ne ato kushdo qofte kurani apo bibla...
une vertet besoj ne bibel dhe une mund te them se ajo eshte fjala e vertet e zotit edhe tjetri po ashtu por vetem besjme nuk eshte se jemi te sigurte.dhe dicka tjeter,meqe beson se kuran per ty eshte fjala e vertet a ke marre nsonje gje nga kurani?ke kerkuar dicka dhe te eshte plotesuar?

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shtator 2006 06:26
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.