Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Arkiva > Muslimanėt: S’e duam bustin e Nėnė Terezės nė Shkodėr
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ESHI
Veteran ne forum

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 840

Erdhen dritat ne Shkoder dhe s'kane me c'merren tjeter kto papunsat.

__________________
Kujtimi eshte e vetmja parajse nga e cila nuk mund te na debojne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2006 19:22
ESHI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ESHI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ESHI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ESHI Shto ESHI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ESHI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Tereza,

Tereza eshte figure fetare dhe jo kombetare.

Pse te mos nderohet me buste edhe Gorge Tenet (Gaqo Koka) ish shefi i CIA nga riviera shqiptare?

Pse te mos nderohet njesoj edhe nobelisti i vetem shqiptar Ferid Murat?

 

 

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2007 22:31
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Booh, cfare budallalliqesh.
Tamam njerez bukeshkale.
Shqiptaret duhet ta kene per nder qe Nene Tereza, per te cilen ka degjuar e gjithe bota, eshte shqiptare. A nuk e kuptojne keta njerez qe ajo, po po ajo, na ka vene ne harten e botes? Kurdo qe nje njeri te pyese per Shqiperine, nuk eshte keq te permendehet edhe emri i saj, imazhi jone si popull do te duket me bukur, nqs ajo perfshihet ne pershkrime per Shqiperine.
Kur qenka bere feja kaq e rendesishme ne Shqiperi aman, cfare njerezish jane ata qe pretendojne se jane fyer nga lartesimi i nje figure katolike, kur thyejne sa e sa rregulla te ashtuquajtures fe te tyre?

Hallall ata qe e kane kundershtuar, njerez me nivel qenkan. Mbase, pas disa vitesh do te perfshihen ne histori, se si njehere po sulmohej Shqiperia nga Vatikani, presioni po shtohej qe shqiptaret te nderronin fe, ndersa Skenderbe-dashesit shkodrane e kuptuan mire kete manuvren nga perendimi, ngulen kembe ne te tyren dhe ja!!! Sot ne kemi nje Shkoder pa buste Nene Tereze. Cfare trimash, cfare heronjsh. Nuk u be syri drite jo!

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2007 02:33
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Blerina,

A eshte Nena Terez figure kombetare apo fetare?

Munde te permendesh nje te mire qe kane pare shqiptaret nga Vatikani?

Munde te pergjigjesh per mirnjohje ndaj Tenetit dhe Muratit apo edhe Belushit, Dragotit etj...

Juve me teper keni shkruar ndjenjat e tua se sa nje  analize apo gjykim te ftohte.

 

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2007 21:20
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Re: Blerina,

Citim:
Po citoj ato që tha Petrit Kola
A eshte Nena Terez figure kombetare apo fetare?

Munde te permendesh nje te mire qe kane pare shqiptaret nga Vatikani?

Munde te pergjigjesh per mirnjohje ndaj Tenetit dhe Muratit apo edhe Belushit, Dragotit etj...

Juve me teper keni shkruar ndjenjat e tua se sa nje  analize apo gjykim te ftohte.

 



E permenda me siper se cfare ka bere Nene Tereza per shqiptaret: Na ka vene ne harte! Po po, na ka rregulluar imazhin tone...heren tjeter kur te flase ndonje i huaj per mafien shqiptare, kunderpergjigja do te jete...po Nene Tereza?Edhe ajo shqiptare ishte.

Ferid Murati, James Belushi, Dragoti, etj. etj, famen e kane fituar per vete, ndersa Nene Tereza per nje popull te tere. Para asaj ulen ne gjunje lidere vendesh te fuqishme, pse jo, populli i saj?

Miresia nuk kushtezohet vetem ne fe.

ps. eshte Balerina, jo Blerina.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 01:33
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Oh Balerina...

Pra me sa kuptoje une neve shfrytezojme famen e saj prej fetare- bamirse me te vetmin arsyetim sepse ajo ishte shqiptare qe te kundershtojme propoganden e keqe kryesiosht greko-serbe... Une mendoje se ky eshte nje veprim i zgjuar qe e shfrytezojme ate indirekt sepse per sa i takon Shqiptarizmes ajo ka qene indiferente.

Thuam vetem nje fjali qe ajo ka thene ne favor te shqiptareve. (Papa Vojtila ka bere me shume per shqiptaret. Ai i eshte lutur zotit; "Zot rruaji shqiptaret") 

Perse te mos e bejme kete gje me personat e tjere (Dragoti, Tenet, Belushi...) qe ashtu si Nena Terez nuk kane pyetur ose kane pyetur shume pak per Shqiperine?

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 03:14
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Re: Oh Balerina...

Citim:
Po citoj ato që tha Petrit Kola
Pra me sa kuptoje une neve shfrytezojme famen e saj prej fetare- bamirse me te vetmin arsyetim sepse ajo ishte shqiptare qe te kundershtojme propoganden e keqe kryesiosht greko-serbe... Une mendoje se ky eshte nje veprim i zgjuar qe e shfrytezojme ate indirekt sepse per sa i takon Shqiptarizmes ajo ka qene indiferente.

Thuam vetem nje fjali qe ajo ka thene ne favor te shqiptareve. (Papa Vojtila ka bere me shume per shqiptaret. Ai i eshte lutur zotit; "Zot rruaji shqiptaret") 

Perse te mos e bejme kete gje me personat e tjere (Dragoti, Tenet, Belushi...) qe ashtu si Nena Terez nuk kane pyetur ose kane pyetur shume pak per Shqiperine?


Ate nuk e lejuan te vinte ne Shqiperi, cfare flet. Cfare te bente ajo????

"Une e kam perzemer popullin tem shqiptar"- ka thene ajo.

Kaq me nevojitet mua per te provuar qe ajo, ndihej shqiptare. Se politika e atehershme ka qene e qelbur (jo se kjo e sotmja eshte ndryshe), nuk eshte faji i asaj.

Mos te flasin per shqiptarizem shkodranet myslimane, as ti, as une, as prinderit e mi (gjysherit tane jane perjashtime) se te kishim aq ndjenja te forta shqiptarizmi nuk e linim Shqiperine keshtu si eshte sot, as ata qe jetonin dhe llogjikonin ne kohen e monizmit, nqs do te kishin qene aq patriote, nuk do ta kishin lene Shqiperine te perdhunohej nga radikalet komuniste. Padiskutim, qe Nene Tereza ka bere me shume per Shqiperine se te lartpermendurit.

Oh, dicka te fundit..ne nuk e shfrytezojme figuren e saj, ne e lartesojme, te pakten duhet ta lartesojme.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 04:27
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Balerina,

Nena Terez edhe po te kish ardhur me pare do te vinte si nje figure fetare katolike dhe jo shqiptare...

Une nuk jam fetar, por ne se feja perdoret per te percare shqiptaret qe ata te marrin fund si shqiptar une do te kundershtoje.

Mendoje se edhe me Nenen Terez ky eshte rasti.

Solucion i një Asimilimi
Hamdi Nuhiju

       E di shumë mirë se pas këtij shkrimi shumica e “ miqve “ të mi  do të largohen nga unë pasiqë do të frikohen nga pushteti aktual. Por, e vërteta është aq e dashur dhe e mirë saqë edhe mijëra frikat i shuan dhe njerëzit e mëdhenj i bënë përrocka para këtij uragani. Nuk munda të rri e të mos i shkruaj dy-tri fjalë për aktualitetin më të freskët në Maqedoni emërtimi i një instituti shqiptar me emër të një njeriu proserb.
      Shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës  do të luanin me ne ashtu siç po luajnë politikanët tonë me fatin dhe idetë , e mendimet tona. Do të thoshin se ju bërët luftë dhe nuk keni asgjë në dorë. Kanë të drejtë . Ne nuk kemi asgjë e as që do të kemi ndonjëherë përderisa nuk mendojmë drejtë dhe logjikojmë arsyeshëm. Ende sot e kësaj ditë luftojmë për gjuhën , po cfarë jemi ne kur nuk kemi arritur të sigurojmë zyrtarizimin e gjuhës tonë për cfarë na vyen gjitha këto parti politike ?? Në Kosovë në pakon e Ahtisarit gjenë përdorimin e gjuhës serbe në tërë Kosovën  , ndërsa në Maqedoni me popullsi 25 % shqiptar ende sot e kësaj ditë sun po e realizojmë ëndërrën tonë zyrtarizimin e gjuhës shqipe. Gjithë kjo politikë e cila është e përgaditur nga ana e taborit maqedon ka të vetmin qëllim asimilimin e shqiptarëve në sllav dhe të krishter , ose edhe shëndërrimin e shqiptarëve në robër të përjetshëm. Shumë bukur e mbaj mend në shkollë të mesme profesoresha e Maqedonishtes vinte te ne për ta kaluar kohën e lirë dhe për të na paraqitur probleme plus e jo për të na mësuar dhe edukuar. Ndërsa partitë tona politike krenohen me të arriturat në planin kombëtar. Bile inicojnë edhe ngritjen e një instituti shqiptar që është për çdo lavdatë dhe një punë shumë e ndershme dhe e mirë. Por , në vend se të emërtohet ky institut me një emër të arsyeshëm të një shqiptari që ka lënë gjurmë të dashurisë së tij për popullin e vet,  ky institut emërtohet me emrin e Priftit Pjetër Bogdani Makedoni. Këtë fjalën e fundit Makedoni nuk ja shpika unë por vet ai zotëriu e ka vendosur. Le ta dije të vërtetën populli im nuk do e fshehi. Po çuditem me përzgjedhjen e këtij emri , sikur vetëm ky është ai i madhi babai i shqiptarisë , apo se gjithë letërsia shqiptare i përshkruhet këtij individi. Unë do të fsheh të vërtetën për këtë njeri , por historia nuk do e fsheh dhe ajo nuk ndëgjon zërin tim , por zemrën dhe vullnetin e popullit. Historia tregon se Pjetër Bogdani ishte një pjesëmarrës aktiv  në luftën kundër Perandorisë Osmane ose kryqtar i cili mbronte interesat e botës krishtere. Në asnjë vend ai nuk bëri diçka për popullin shqiptar , por vetëm i shërbeu Zotit të tij dhe jetoi për të. Nga historia dijmë se Shkupi ka qenë i shkatërruar tërësisht , poashtu nga historia mësojmë se shkatërrimtarin e Shkupit i nderuari Pjetër Bogdani e pret me urata dhe me dëshirë të madhe në Prizren. Tash Shkupi duhet të formoj një institut me emër të tij???
      Nuk kam kundër krishterimit e as kundër poetëve që kontribuan mjaft për ngritjen e vetëdijës kombëtare dhe atdhedashurisë , por do të jem kundër deri në fund të jetës , një tradhtari kombëtar i cili u fsheh si ideom pas perdeve të historisë dhe na u imponua në pragun tonë pa ftes. Pse në vend të emërit Pjetër Bogdani nuk vendohet emri i rilindësit Jeronim Derada , ose edhe emri i  Hasan Zyko Kamberit? Apo ndoshta këto kanë qenë më pak të vlefshëm se Pjetër Bogdani?
     Si qytetar i thjeshtë shqiptar në këtë vend me të vërtetë jam i fyer mjaft nga ky emër dhe nuk duroj që fëmiu im të hulumtoj në një institut shqiptar të emërtuar Pjetër Bogdani. Si do të ndiheshin shqiptarët sikur në katundet shqiptarë me përkatësi krishtere në rrethin e Vitijës të emërtonim një shkollë me emrin Hasan Tahsini , apo Nasirudin Albani? Sigurisht që nuk do të ndodhte kurrë një gjë e këtillë edhe pse këto emra janë shqiptar , kanë kontribuar mjaft për këtë popull  , dhe se asnjëherë nuk kanë luftuar kundër krishterimit e as kundër krishterëve.
        Ky njeri Cetën e Profetëve nuk e shkruan për hirë të popullit të tij shqiptar , por për hirë të Zotit të Tij. Ju mund të thuani se këtë libër ai e bëri në gjuhën shqipe. Ok , por përmbajtja e saj nuk është në pajtueshmëri me clirimin e popullit shqiptar nga sunduesit osman. Me të vërtetë kemi dy fenomene shumë të kundërta mes tyre . Në njërën anë kemi Sami Frashërin i cili shkruajti mjaft në osmanishte dhe shkruajti veprën Shqipëria Çka Qenë , Çka Është dhe Çdo të Jetë , ndërsa për të as nuk flitet dhe ky nuk meriton një vend në mesin e 105 % shqiptarëve mysliman në Maqedoni , këndej kemi Pjetër Bogdanin i cili luftoi me mish e me shpirt kundër Perandorisë Osmane , askundi nuk dëshmoi dashurinë për popullin shqiptar dhe shkruajti një vepër fyese për të gjitha fetë dhe ritet tjera përvecse krishterimit. E ky duhet të nderohet se kështu po na porosit historia dhe duhet të pritet me këngë e valle. Historia na mëson se në kohën kur Pjetër Bogdani shkruajti veprën e tij ishte shumë aktuale thirrja në krishterizëm  dhe pjesë e kësaj thirrjeje ishte edhe vet Pjetër Bogdani i cili : “ në një relacion të vitit 1675 , që i dërgoi Vatikanit , ai shkruan :” Shqipëria ka munges shumë të madhe e pothuaj se është pa libra në gjuhën e saj...”. prandaj ai ka bërë një libër shqip  dhe në parathënien e cetës se profetëve autori shkruan se këtë e ka bërë me qëllim përforcimi fetar...”  Gjithëçka është e qartë me letrën e tij. Ai i dërgon letër Vatikanit qendrës së thirrjes krishtere në botë , për ta asimiluar popullin shqiptar në krishter . Ja ky ishte synimi i Pjetër Bogdanit , synim ky i cili edhe sot e kësaj ditë po jehonë nëpër trojet tona.
  Populli im i dashur. Të jeni ma syqel para sprovave të këtilla do ta keni më lehtë.

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 21:21
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Arkiva > Muslimanėt: S’e duam bustin e Nėnė Terezės nė Shkodėr

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.