Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ne proze apo ne poezi ndjeheni me mire?
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Pog_jani
Anetar i ri

Regjistruar: 24/07/2003
Vendbanimi: Has
Mesazhe: 7

Ne proze apo ne poezi ndjeheni me mire?

Sa per veten time ndjehem mire ne poezi.Por do te rezervohem dhe do te pres pergjigjjen tuaj.




NA SHKRUANI

__________________
MIRE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2003 15:21
Pog_jani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pog_jani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pog_jani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pog_jani Shto Pog_jani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pog_jani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
^AngeL^
**** **** ****

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: U.K
Mesazhe: 538

poezi eshte me mire

un shkruaj poezi sa her ndihem keq dhe shum her i perziej germat dhe me lot.


kjo poezia e shkruar nga une ne nje nat me shi nga ora 1 e nates

NATE ME SHI
Ah sonte ky shi
e shtojne lotet e mi
se ty ste kam prane
te puth,te them nje fjale

Ah sonte kto re
yjet i mbuluan
me kend te kaloj naten
apo me shiun duke vajtuar

Perse o perendi
kerko lote nga une
apo me fatin tim te hidhur
ti nuk ngopesh kurr

Perse o nate e erret
qiellin e mbulove
yjet mi rrembeve
zemren ma shkaterrove

Cfare te mbaj mend syt e mi
nje erresir te shkretuar
apo vetem lotin qe kullon
dhe doren duke shkruar.

__________________
Ste don ai qe ti fshin lotet por ai qe ste len me qa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2003 17:42
^AngeL^ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ^AngeL^ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ^AngeL^ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ^AngeL^ Shto ^AngeL^ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ^AngeL^ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
^AngeL^
**** **** ****

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: U.K
Mesazhe: 538

E URREJ SHIUN KUR BIE

Ne kete nate qaj si femi
ne cdo cast te mendoj ty
t'kujtoj me mall e deshperim
se nuk je me fati im
e urrej sonte kte shi
sepse jane lotet e mi
te urrej ty me shum
se cdo gje ne bote
se nga zemra sme del dot.

__________________
Ste don ai qe ti fshin lotet por ai qe ste len me qa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 17:23
^AngeL^ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ^AngeL^ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ^AngeL^ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ^AngeL^ Shto ^AngeL^ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ^AngeL^ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
^AngeL^
**** **** ****

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: U.K
Mesazhe: 538

Ne Ferr E Strehuar
Thash qe me vertet me do
por isha gabuar
se zemra e shpirti im
ne ferr u strehuan
ne erresir qendroj
ku vec lotet e mi
qe vizellojne shikoj
ku ndjej mungesen e dashuris
ku dhimbjet me pushtojne
ku zemra e shpirti im vajtojne.

__________________
Ste don ai qe ti fshin lotet por ai qe ste len me qa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 17:26
^AngeL^ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ^AngeL^ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ^AngeL^ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ^AngeL^ Shto ^AngeL^ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ^AngeL^ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lakanderi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: kulle e hirit
Mesazhe: 71

Une ndihem me mire ne proze.Besoj se te pakten 80% e gjerave qe lexoj ( hiq revista dhe gazeta) jane proze.Por kjo s`do te thote se poezia nuk me pelqen fare.Ja tani lexova perseri poezite e Migjenit dhe mbeta i shokuar nga talenti,realizmi dhe intensiteti i vargjeve te tij.Te tilla perjetime,dhe te tille talent nuk ka cdo njeri.Dhe ne kete cast mua nje poezi e tij me mbush me shume se nje gjysem romani.
Mbase une nuk di ti lexoj si duhet poezite.Une i lexoj ne menyre pakez egoiste dhe feminore d.m.th. tani,ne kete cast,une dua qe filan poezi te me shkunde,ta kuptoj,te me jape nje mesazh te forte ose te me hape rrugen qe te kuptoj dicka (s“ka rendesi,mund te jete edhe teme e thjeshte).Para ca kohesh lexova 4-5 poezi te Zhak Preverit dhe mu duken thjesht fantastike.Lexova dhe disa poezi te Kadarese,poezi te cilat dikur me pelqenin shume dhe (te me ndjeni) mu duken kot.Pra tek mua ka rendesi casti kur i lexoj dhe gjendja ose nevoja ime momentale.
Ne leximin e prozes kem me shume pervoje dhe nuk me ndodh keshtu.
Naten !

__________________
Njehere ben dasme i varfri,dhe i cahet daullja!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2003 01:22
Lakanderi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lakanderi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lakanderi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lakanderi Shto Lakanderi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lakanderi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

ndjehem me mire ne proze .me pelqen me shume te lexoj ne proze.gjithmone kam patur pershtypjen qe poezia eshte e nje shkalle me te larte si art ne krahasim me prozen dhe duhet te lexosh shume per te kuptuar nje poezi moderne psh.po lexoja nje dite poezi te dylan thomas dhe kishte perdorur kaq shume figura letrare dhe ngjyra dhe analogjira sa u ngaterrova dhe s'po e gjeja fillin se cili ishte mesazhi qe donte te percillte me ate poezi.poezia eshte e mbrekullueshme por art i veshtire.

edhe kur shkruaj ndjehem me mire ne proze, me vjen me natyrshem sesa ne poezi.situatat ,personazhet ,fjalet i gjej me lehte por per fat te keq kam pak durim ne mbarimin e novelave .shume kam filluar por pak kam perfunduar.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2003 02:42
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ne proze apo ne poezi ndjeheni me mire?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.