Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha cancer
Qka thone ajetet e kuranit dhe hadithet e pejgamberit per cmimin e energjise, do rritet apo jo?


Ti sikur po akuzoje besimtaret per injorance te gjuhes shqipe. Apo shkruajte ''Q'ka' me ironi..pa pa sa humorist ky cun..

O robi pa nivel, ke probleme me te medha se cmimi energjise elektrike, do te kerkojme per ndonje hadith qe keshillon si te largohesh nga fodulleku mo?

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2008 13:13
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Moderatori, te lutem fshij gjith ato mesazhe te miat qe qenkan fut ketu, dje pata probleme me faqen e forumit, thonte qe nuk po futen dot shkrimet, po qenkan fut sa here qe i kam klikuar..

Qenkeni frymezuar nga Vodafone dhe amc-ja me duket, mire ato i rikthyen leket e mesazheve te njejta, po ju, car do ktheni?:p

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2008 11:08
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

PULA VEZEN APO VEZA PULEN.
Jo se kam gja kundra shkences por shkenca do kushte per tu zhvillu ashtu sikurse edhe evolucioni.
Ma s'parit kemi dy kimi, ate organike dhe inorganike.
Kemi kater elemnte kryesor te zhvillimit te jetes, ajri, uji, dielli dhe toka.(qofte dhe mungesa e njeres se ktyne elementave ben te pamundur zhvillimin e jetes)
Kemi qelizat e thjeshta dhe te komplikuara.
ADN(strukture e komplikuar)
Kemi genet.
Ne fund kemi syte.
Mbi te gjitha trurin qe na jep mundesi te studiojme gjerat.
Pak e veshtire te besohet se te gjitha erdhe si shkak i evolucionit.
Dikur edhe une mendosha si ti me ane te evolucionit, mirpo ka disa gjera qe nuk me bindin dhe keto gjera per mua jane baraz me mister, mister per mu eshte edhe egzistenca e zotit.
Ti thua ndodhi nje mrekulli qe ne veze ra fara e u ngjiz nje zog natyrisht femer e qe beri shume veze dhe pastaj te gjithe prisnin mrekulline e quajtur gjel (kikikikiiiiiii).:p pra njelloj si besimtaret.
Ore Veza mund te jete qelize e thjeshte por fara jo. dhe ajo duhet te dali nga dikush e pastaj don kusht te ngjizi.
Embrioni i sotem ne kushte laboratorike do kushte te zhvillohet.
Qumeshti eshte miliona baktere te gjalla qe kur fermentohen me ane te fares behet kos ja ky eshte evolucion. apo brumi me fare fryhet dhe futet ne furre piqet e na del nje buke e mire.
Reaksione kimike, berthamore gjenetike etj.
Mos mendo se nuk i mendojme keto gjera por jemi te pafuqishem perpara strukturave te tilla organike si organe e trurit syrit apo gjuhes etj.
Kufiri qe ndan te miren me te keqen sipas Ezopit ka te njejtin emer te njejten origjine, tani a eshte Zoti apo evolucioni pak rendesi ka perderisa te dyja jane akoma mister.


Tolstoi faleminderit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2008 20:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

piktor

Ti nuk e di dhe nuk e verteton dot si ka lindur jeta. As nuk e di dhe nuk e vertetoj dot. Hipotezat jane 2: shkenca apo feja. Une zgjedh shkencen sepse:

1. Ne jeten time nuk kam pare, degjuar apo ndjere asnjehere pranine e Zotit apo te ndonje mrekullie
2. Nuk njoh asnje njeri qe te kete pare, degjuar apo ndjere ndonjehere pranine e Zotit apo te ndonje mrekullie
3. Teoria e Bibles eshte pa pike llogjike: Zoti e krijoi njeriun dhe i kerkon atij qe ti bindet se perndryshe shkon ne ferr, Zoti na del diktator apo varja.
4. feja eshte politike e ndyre ndaj mendjeve te dobeta bazuar mbi ca libra qe sdihet kush i ka shkruajtur, dhe cuditerisht 3 fete kryesore (krishtere, myslimane, cifute) kane lindur ne te njejtin vend!!!!
5. kur mendoj qe ne vendet perendimore nje femije nuk i mungon asnje gje dhe ben nje jete normale, kurse ne Afrike psh femijet vuajne nga uria bota me duket e padrejte. Ca mutin kishte ndermend ky Zoti kur e krijoi ate, qe njerezit te vuanin?
6. eshte e bukur te mendosh qe ka nje qenie superiore qe te do te miren (sic thuhet neper librat e fese), por po ta mendosh holle holle nuk eshte aq bukur kur mendon se duhet te besh ca ti teket kesaj qenies superiore se perndryshe ha mut.

Kam dhe shume argumente ne lidhje me evolucionin po besoj kaq mjafton, + qe po pertoj te shkruaj

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2008 23:33
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt ajo qe ndryshojme une dhe ti eshte se une gjithsesi i druhem Zotit, nuk jam fetar sepse asnjera nuk me bindin, por nuk kam si te mohoj diçka qe mund te egzistoje, pavarsisht nga forma apo menyra.
Nganjehere ndodhin gjera qe shkenca nuk i zgjidh dot.
Psh mami im te shkruan lungen. Disa te tjere te leshojne ne toke vilen e rrushit, etj
Dje po degjoja ne radio per keto gjear dhe ka shume gjera qe te bejne te mendohesh pak para se te thuash ska apo nuk egziston.
Ne Trento me dukej se ishte nje shkolle e specializuar per keto gjera futi naj gjiro anej se ndoshta te vjen besimi ne Zot.
Persa i perket atyre te tjerave te femijve etj me duket se i kam cekur dhe une me perpara ne tema te tjera biles te ilustruar me nje imazh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 20:45
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

piktor

une nuk them qe zoti nuk ekziston dhe pike. Une them qe ska arsye qe te besoj qe zoti ekziston. Fakti qe ka dukuri qe nuk mund te shpjegohen nuk do te thote qe zoti ekziston, apo jo?Duhet te jesh njeri pa sy e vesh qe ta thuash kete gje.
Po te tregoj nje dukuri te tille reale: Kur kam qene i vogel (3 apo 4 vjec) papritur me iku goja, doja te flisja po nuk thosha dot asnje llaf. Pas shume ditesh e shqetesimesh gjyshja me con te nje plake ne nje fshat te rrethit ku banoja e cila 'me kendoi kanatieren'. Pas gjysem ore fillova te flisja. Ajo plaka nuk ishte fare besimtare, tha vetem qe dikush e ka pare cunin me sy te keq. Kjo ngjarje eshte akoma e pashpjegueshme per mua, por ska si ta lidh me zotin, skam arsye

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 21:03
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po flasim per mistere. Zoti eshte mister, mrekullite jane mister, vendet e shejta, shtrigat, dragojte, syri i keq apo supersticionet etj te gjitha keto mendoj se jane te mjaftueshme per te ndier diçka te mbinatyrshme them une pra qe te çojne tek ajo qe diçka mund te jete. Apo jo shen Thoma.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 21:17
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

pikerisht, po flasim per mistere jo per zotin (te pakten jo ate zot qe predikon feja, sepse ndoshta fuqi pertej natyres qe ne njohim ekzistojne,nuk e di)

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 21:26
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sajmolabi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/04/2007
Vendbanimi: IT
Mesazhe: 111

te mendosh se ne tere kete gjithesi nuk ka jete eshte prej injorantesh....te mendosh se nuk ka jete inteligjente eshte komike....te mendosh se ne,njerezimi me primitivizmin tone fetar jemi inteligjente eshte sarkazem...kushedi se sa po qeshin mbi kokat tona...njesoj si qeshja une me shoket e mi kur ishim te vegjel e conim milingonat balle per balle per tu ndeshur....keto qenje me hierarki,rregulla mbretereshe sovrane,ushtare magaziniere puntore ,spiune,e shume e shume zanate te tjera,...por qe ne fund nuk arrijne te ngrene ate koken e vogel e te kuptojne qe ne po luanim me to,...keshtu jemi ne......e te mundohen sa te duan ata adhuruesit e feve ta shpjegojne me zot,,,ata e vetmja gje dhe them e vetmja qe dine te sigurt eshte se s'dine asgje.

__________________
E MEGJITHATE RROTULLOHET

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2008 02:27
sajmolabi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sajmolabi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sajmolabi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė sajmolabi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: sajmolabi Shto sajmolabi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sajmolabi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sam1r
Anetar i ri

Regjistruar: 29/11/2009
Vendbanimi: Fushe Kosove
Mesazhe: 7

Mua me duket se vetem injoranca ose mos-interesimi rreth jashtetokesoreve, i ben disa persona te besojne qe nuk ka gjera te tilla. Me gjithe keto deshmi qe vijne nga e gjithe bota, tash e shume shekuj me radhe me te vertet eshte per t'u quditur se si vihet ne diskutim ekzistenca e tyre.. dhe prania e tyre ne Toke.

Me respekt,
Samir Shahini

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2009 11:57
Sam1r nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sam1r Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sam1r (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sam1r Shto Sam1r nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sam1r nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:08 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.