Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Nuk e kam kuptu se nga vjen fjala kaqol ?
Edhe sot pothuajse te gjithkund perdoret dhe nenkuptohet nje njeri mendje lehte, tru thare etj.
Por, e kemi dhe ne kuptmin si; kaqol arrash.
Cfar eshte kaqoli i arrave?
Kaqoli i arrave eshte mjeti kur luhet me arrat.
Arrat vendoseshin diku larg ne grumbull dhe se largu lojtaret gjuanin sferen (kaqolin) dhe kush i nxirrte arrat nga rrethi apo trekendeshi ku ato ishin vendosur.
Kur isha i vogel kurre nuk e kemi quajtur ''kaqol'' por thjeshte zar.
Me nje fjale: - A luajme me zara?
Gjithashtu, kur luanim me zara ose kopaca (komcat e medha te palltos i kemi quajtur ''kopac'' = vjen nga fjala kupë ) pasi benim vijen atje tej, benim dhe trekendeshin e vogel ku vendosnim komcat e vogla ose ''kopacat''.
Vija atje tej kishte emrin bat, fjale qe ende sot nuk e di se si dhe nga ka ardhur? Pse e quanim keshtu? Natyrisht e kishim te trasheguar nga me te medhejte.
Shprehjen kalimbat e perdornim shpesh sepse, po qe se ''kopaci'' jot e kalonte batin atehere humbisje lojen.
Po ashtu ne keto lojra e siper, perdornim dhe fjalen lloc, me nje fjale: ai lloci pra zari apo kopaci (sipas lojes) lloci brenda trekendeshit, me nje fjale ngeci.
Lloc besoj se vjen nga fjala ''llucë'' pra duhet te jete fjale e adoptuar nga shprehja ''ngeci ne lluce''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2007 04:53
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Ka mundesi qe fjala kaqol te vije nga fjala qole.
Cfar eshte qolja ?
Qolja ka qene dikur para 80-100 vjetesh, nje sherbetor qe e mbanin bejleret apo agallaret ne shtepi apo neper dyqanet e tyre, pra ne nje far menyre ishte dhe si i punesuar dhe thjeshte sherbetor, pa rroge, por qe hante e pinte nga zoteria e tij.
Qolen e conin ku te donin neper punet e tyre.
Prej ketu duhet te jete dhe prejardhja e fjales kaqol pasi nga ana kuptimore, ngjajne sepse edhe ai qe me lart e thame si: ''kaqol arrash'' e cohet nga te doje lojtari.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2007 05:00
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Po postoj edhe une disa fjale te perdorura ne rrethin e Vlores

Si cdo krahine e shqiperise edhe krahina e Laberise ka perdorur fjale te vjetra shqipe,te cilat tani pothuajse jane harruar.Une coku perdor ndonjehere fjale te tilla per te kujtuar gjyshen time te mire ,por bie ne bresherine e kritikave te gruas,e cila me thote ngele Turqi gjithe jeten.
Me te vertete fjalet e vjetra me sjellin para syve fytyren e dashur te gjyshes Merushe e cila ishte bije nga nje dere e fismeo permend disa prej tyre:

1-vocke ose pllocke eshte ene qeramike e vogel afersisht si kotruvja me dallimin e vetem se nga njera ane eshte e rrafshet.Ajo ish e rrafshet sepse me shume perdorej nga kaloresit per te qendruar mire ne samarin e kafshes.
2-krreje eshte folje qe ka kuptimin e fjales nxjerr.Kjo fjale perdoret edhe ne kete forme: nje rapsod popullor ose poet ne laberi thuhet kerren vjersha(bene vjersha)
3-kosor vegel bujqesore per te korrur grurin ose barin ose draper.Koser gjithashtu eshte vegel me bisht te gjate qe perdoret per te korrur barin,jonxhen.
4-katershore-fletore e diteve te sotme.
5- brashnje kepuce lekure te vjetra te degraduara.Kur duan te shajne ndokend ne laberi i thone :Ik or brashnjar.
6-bucjele eshte lloj ene prej druri me te cilen labet mbanin uje ne krua.E ngarkonin me litar mbas kurrizit.(Ju kujtoj se A Mula ka kenduar nje kenge per nje vajze me kacurella te verdha te ciles i kerkonte pak uje)
6-poturre ka kuptimin pantallona
7-demir oxhak eshte nje mjet hekuri i gjate 1 kut ne forme u -je te permbysur.Ka dy kembe nga njera ane dhe dy nga ana tjeter.Edhe siper ka dy copa hekuri me te dy skajet perpendikul.Perdoret per te mbajtur fundin e druve kur vendosen ne oxhak.Perdoret edhe sot.
8-çeço, ne laberi keshtu thirret ndonjehere babai,xhaxhai ose vellai i madh.
9-cingla eshte nje cope druri cilindrik rreth15-20 cm me diameter 1-15 cm perdoret per te luajtur nje loje e ngjashme me kriketin.
10-tragaç shkop rreth 80 cm i cili perdoret per te goditur cinglen.
11-tarbacik ka kuptimin i shkurter
12-magje lloj govate prej dru vidhi ku labet lanin rrobat ne krua.
13-pelivan perdoret edhe si emer mashkulli, por ka edhe kuptimin e njeriut qe hidhet dege me dege
14-zuske femer e pamoraleshme
15-kobar ka kuptimin vjedhes, hajdut
Kaq per sot me vone do te postoj fjale te tjera sepse di shume.

PS: Konte korigjome ne se ka ndonje fjale nga turçelinjte
PS- (Kontineti) - Une te rregullova germat ç.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga kontinenti datė 05/03/2007 ora 23:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2007 10:38
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Po postoj edhe une disa fjale te perdorura ne rrethin e Vlores

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA

4-katershore-fletore e diteve te sotme.


Katërshore - kjo fjale po me ben jashtezakonisht pershtypje.
Mos valle eshte - katërshe ?
Po qe se do me japesh pergjigje perseri si katërshore atehere filli del ne tjeter vend dhe eshte shume me i gjate dhe i nderlikuar.
Mbaresa shore tregon nje kohesisht edhe mbarimin apo fundin e vete objektit te cilit ajo i sherben. Tregon anen e tij. Me fjale te tjera pjesa shore duhet te jete sinonimi i fjales anë dhe kjo ka shume rendesi po qe se e vertetojme kete gje.
Fletorja ka kater anë pra mund te thuhej dhe katëranëshe por, fjala anë me se shumti percepton dicka me te madhe ne shqip, gjithashtu, nuk eshte aspak gabim ne shqip kur thuhet ; katër anët e tavolinës. Apo... anët e lumit, etj.
Ne rastin konkret tek pjesa shore kemi direkt anët.
Per ta perforcuar kete ide, te mos harrojme dhe fjalen; gërshërë te cilen une e shkruajta sipas gjuhes standarte, por ne shume vende ajo fjale thuhet; gërshore apo gërshonë .
Vete puna e gërshërës eshte te ndaje ne dy ane copen e rrobes, bezen, letren etj.
Pjesa gër duhet te jete onomatopaike, pra qe e ka marre kete pjese nga vete tingulli qe leshon gershera kur presim dicka me te.
Por, me e rendesishmja eshte pjesa shore qe e gjejme dhe ketu se?
Fiks eshte sinonim i fjales anë.
Me te gjitha keto po shkoj drejt percaktimit se; Ne anglisht e kemi kete fjale shore e cila nuk tregon asgje tjeter por vetem anën - bregun, e lumit, liqenit, detit etj.
IQVLORA, pres perforcimin tend e te me thuash se si e thoshte gjyshja jote fjalen; fletore ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 00:17
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Edhe 22 te tjera per sot

Faleminderit Konte,per riparimin e germes c ne (ch)!
Gjyshja ime interesohej per mua ne menyre te vecante.Babai im ishte djali i vetem i saj dhe kur kam lindur une ajo eshte gezuar shume dhe me donte jashtzakonisht.Me kete dua te them eshte kujdesur shume per mbarvajtjen time ne shkolle.Ajo me blinte te gjitha sendet e nevojeshme duke filluar nga maja e penes e der tek fletorja.Ajo me thosh:Kur te te mbarohet katershorja thuaji nenes te te bleje nje te re.Kisha degjuar edhe burra te vjeter te cilet perdornin kete fjale per fletoren.Do mundohem ta sqaroj kete fjale edhe me tim ate.Ne mos gaboj,por edhe Naim Frasheri e perdor diku ne poemat dhe vjershat e tij
Disa fjale te vjetra qe m'u kujtuan per momentin:

Ne zonen e Lumit te Vlores eshte perdorur fjala
1-Ollonar qe ishte muaji Dhjetor
2-E xhuma ose e premte
3-katua vendi ku mbaheshin bagetia dikur
4-selgjen vend ku mbaheshin jorganet dhe dysheket.
5-tas,xham,canak-kane te njejtin kuptim ene e vogel prej porcelani,balte ose alumini per te hedhur,bulmet kryesisht.
6-perpeq(e e pare me dy pika siper) lloj embelsire qe behet me qumesht deleje qe kullosin ne mal
7-harapash gjelle qe behet me mill misri te situr e me zorre qengji e gjalpe.
8-kumbullore ose domate(moll t'arta)
9-qemshe ose (garuzhde ushtarie)
10-polkë, nje si lloj xhakete pa jake qe mbahej nga grate e moshuara.
11-mua-mua fjale qe shprehin habi ne laberi.Ne vitet e para te clirimit ne Kuc te Vlores fshataret pane dy automobil;nje veture dhe nje kamion.Nje plake e habitur tha:Mua-Mua a mos valle kjo e madhja e ka bere kete te voglen
12-sepete lloj senduku qe mbaheshin rrobat e veshjes.Nuseve ua nisnin edhe ne paje.
13-hezber simbolizon dike qe eshte i zgjuar,por flete shume
14-lepe ka kuptimin urdhero.Kur dikush therriste duke ju drejtuar dikujt me emer ai/jo pergjigjej lepe.
15-peqe ka kuptimin mire ose dakord
16-xhevap ka kuptimin llogaridhenie paradikujt nqse ke bere ndonje gabim ose pergjigje.
17-acillek (lexo ch) fjale e perdorur ne Kanine te Vlores.Ka kuptimin nje guzhine e vogel jashte shtepise ku gatuhet.
18-bilë ne dialektin cam, bijë (daughter)
19-mec ka kuptimin djale(bir) perdoret ne veri lindje te Shqiperise. Burrel,Kukes etj.
20-qysh ka kuptimin si?Qysh e bere.Si e bere kete apo ate.......
21- serbes ka kuptimin e qendrimit serioz te dikujt ose te disa personave.
22-muhaxhire ka kuptimin refugjat.Gjate luftes njerzit per t'i shpetuar reprazaljeve te armikut shpernguleshin nga nje fshat ne tjetrin,ose nga nje krahine ne tjetren.Sigurisht per tu mbrojtur.
Po mjaftohem me kaq sot.See you

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga kontinenti datė 06/03/2007 ora 18:51

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 11:30
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Edhe 22 te tjera per sot

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Faleminderit Konte,per riparimin e germes c ne (ch)!
Gjyshja ime interesohej per mua ne menyre te vecante.Babai im ishte djali i vetem i saj dhe kur kam lindur une ajo eshte gezuar shume dhe me donte jashtzakonisht.Me kete dua te them eshte kujdesur shume per mbarvajtjen time ne shkolle.Ajo me blinte te gjitha sendet e nevojeshme duke filluar nga maja e penes e der tek fletorja.Ajo me thosh:Kur te te mbarohet katershorja thuaji nenes te te bleje nje te re.Kisha degjuar edhe burra te vjeter te cilet perdornin kete fjale per fletoren.Do mundohem ta sqaroj kete fjale edhe me tim ate.Ne mos gaboj,por edhe Naim Frasheri e perdor diku ne poemat dhe vjershat e tij
Disa fjale te vjetra qe m'u kujtuan per momentin:

1-Ollonar qe ishte muaji DhjetorNe qoftese dhe Naim Frasheri e ka perdorur fjalen katërshore atehere kjo fjale nuk qenka thjeshte me nje mbarese por eshte fjale origjinale.
Gjithashtu, gjyshja jote qenka shprehur keshtu; kur te mbarohet katershorja .
Kete fjale une e vendos ne nivelin e zbulimit.
Hahahaha....ah moj anglishte qe ke theks te erret, perseri dhe nga ty dallohen fjalet shqipe.
Por fjalen shore kurre nuk do ta gjeja, po te mos ishte gjyshja jote qe e perdorte ate fjale.

Gjithashtu, fjala Ollonar qe qenka dhjetori, kurre nuk e kam degjuar.
A je i sigurte qe nuk eshte turqishte?
Ndokush qe di turqisht, eshte i lutur te na thote se si i thone turqit dhjetorit?
Po nuk qe turqisht, edhe kjo fjale lidhet me dicka....
Nuk dua te flas para kohe sepse nuk di ne eshte turqishte apo jo?

Pra....secili nga ne duhet ta pranoje se, pikerisht ne....nuk e dime te gjithe shqipen.
Une per vete pranoj se di vetem 65% te gjuhes shqipe.

Modifikuar nga kontinenti datė 06/03/2007 ora 19:08

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 18:58
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Formimi i germave ç e vogel - Ç e madhe dhe i germes ë.

Si formohet germa ç e vogel?

Germa ç formohet; mbaj te shtypur butonin alt dhe, djathtas formo numurat 135. Me pas leshoje butonin alt dhe na del germa ç.
Pra; Alt + 135 = ç.

Si formohet germa Ç e madhe?

E njetja metode si me lart me butonin Alt, por ndryshojne numurat qe do formohen.
Mbaj te shtypur butonin Alt dhe me pas formo numurin 128.
Pra kemi; Alt + 128 = Ç

Si formohet germa ë ?

Perseri e njejta metode, numurat ndryshojne.

Mbaj te shtypur butonin Alt dhe formo numurat 137.

Pra kemi; Alt + 137 = ë.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:06
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9456

Keto kombinime dalin vetem me PC fiks. Me lap top nuk dalin. Duhet te ndryshohet komplet tastieren ne shqip, por pastaj nuk dalin disa germa te tjera per gjuhen qe perdorim (si italishtja p.sh)

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:12
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Po ne lap-top si dalin keto germa?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:15
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9456

Del vetem germa ç qe eshte ne te njejetin tast me @

Kurse e me 2 pika dhe ç e madhe nuk dalin.
Nje here qe e nderrova tastjeren ne shqip, mu corjentua e gjithe tastiera, y me dilte ke x, kurse x ke y dhe ? me dilte ke _ c'do gje ishte mbrapsh me nje fjale.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:19
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.