Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Germat shqiptare ne disa laptop-e dalin prape se prape. Zakonisht disa germa ne mes zevendesojne tastjeren numerike, por kjo aktivizohet pak veshtire me FN + .....

Sidoqofte menyra me e mire ketu ne forum nuk eshte te perdoresh kode kur shkruan. Une per shembull kopjoj germen ë tek ndonje fjale e forumit (psh ketu lart eshte "Asnjë ikonë") dhe pastaj mjafton te shtyp CTRL+V sa here dua te dale ajo germe. I vetmi disavantazh eshte qe nuk e ben dot me shume se me nje germe njekohesisht.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga kontinenti datė 07/03/2007 ora 04:11

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 21:26
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Konte nuk jam i sigurt qe fjala Ollonar eshte safi shqipapo turqisht.
Me kujtohet nje komshia jone e cila ishte nga fshati i Hysni Lepenices,nga Lepenica pra e cila e therriste keshtu dhjetorin.Do te informohem per kete fjale.

Pak fjale te vjetra;

bobole lloj peme e cila bene disa fruta te vogla sa nje sacme.jane te embla.
kicke kembe lepuri,dhelpre,kunadheje
roshkolla lloj bime bujqesore qe bene kokrra te vogla me te cilat behet byrek.I kam hasur ne nje fshat te Tepelenes ku i kam provuar.
cirak lloj kandili prej tunxhi
sebep shkak
karroqe ene qe merr 10kg bereqet
fjeshter njerk,babaqafor
arqe arke me kapak ku mbanin ushqimet
kadishte fuci druri ku mbanin misrin
arzamen like rrezikshmeri
sakem mos veprim ne kundershtim me deshiren e dikujt qe ka pushtet
kadro (nxjerr ne kadro)fotografi
ngrehoset folje qe ka koptimin e te dukurit
kecerr nje mashkull i veshur bukur(ai eshte veshur kecerr)
meroj folje qe shoqeron nje te share ne Laberi(te merofsha te teme)
E hethi ka kuptimin e nderzimit te bagetive.
gacile emer i perdorur per nje ene H2O ne Shqiperine e mesme.
nerqez njeri me shpirt te keq
bylmez njeri tap topi,i paditur
bye-bye

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2007 21:39
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

Fjala QEMANE

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Fjala Qemone - qemane
Kjo fjale eshte zhdukur pothuajse.
Eshte vegel muzikore, ose ka qene e tille.
Une per vete nuk kam pare kurre qemone - qemane qe te them formen e saj.Në disa krahina shqiptare fjala QEMANE-QEMANIA e. f. .....violinë

Gjithashtu sipas fjalorit të gjuhës shqipe të vitit 1954 fjala QEMANE....VIOLINË

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 17:33
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

ja dhe disa te tjera:
Tupan-daulle
sqoll-lavaman
qaranik-tip rafti jasht shtepise.
kaki-saç

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 19:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Shishjoll , = behet fjale per nje fushe te mbjelle me jonxhe. Mund te jete dhe nje fushe me bar, teper e gjelberuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 06:52
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Ca dmth picirri? Thuhet per shembull "Me zuri picirri"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 07:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ne anet tona fjala picirr ka kuptimin vuajtje.Psh Pa picirr filani.Kur bene nje pune te veshtire.Ose nje lloj frike se mos dikush te keqtrajton.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 15:29
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

1-Taksirat.Na zuri taksirati ka kuptimin na zuri belaja.Kur thuhet Taksirat e ke,por te lutem beje kete apo ate pune etj.
2- ixhat ka kuptimin e nje cope rrobe e blere me metro.Nuk e di mund te jete edhe turqisht.(kujtime nga gjyshja).
3-Sallhan ka kuptimin per dike qe bredh lart e poshte,merret me llafe e nuk punon.
4-Pekmez lloj embelsire e bere nga rrushi,qe i ngjan mjaltit me ngjyre kafe te zente.

IQVLORA vura germen T tek fjala e pare e mesazhit (Taksirat) sepse besoj se e ke harruar.

(Kontinenti)

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga kontinenti datė 12/03/2007 ora 22:16

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 16:11
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

shesholli-udhe.rruge kembesore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 18:38
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEXI
*BIZNESMENE*

Regjistruar: 08/09/2006
Vendbanimi: ISTANBUL
Mesazhe: 3939

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Konte nuk jam i sigurt qe fjala Ollonar eshte safi shqipapo turqisht.
Me kujtohet nje komshia jone e cila ishte nga fshati i Hysni Lepenices,nga Lepenica pra e cila e therriste keshtu dhjetorin.Do te informohem per kete fjale.Sa per kete fjalen " Ollonar " Turqisht nuk eshte...po dhe Shqip sikur nuk ma kane zene veshet ndonjehere...

Edhe fjala qe ke shkruar pak me lart nuk ekziston ne Turqisht... ( 2- ixhat ka kuptimin e nje cope rrobe e blere me metro.Nuk e di mund te jete edhe turqisht.(kujtime nga gjyshja).

__________________
* HA...PI...RRI *

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 19:09
SEXI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEXI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEXI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SEXI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEXI Shto SEXI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEXI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.