Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

asllan-trim....qe vjen nga turqishtja qe do te thot luan
karrashti-marrje-dhenie
nikoqir-i paster
xhevap-shpjegohu,shpjegim...nga turqishtja mendoj
zengjin-i pasur
rrezil-i cmendur
pacavure-lecke
qyç,pllockar-çeles
listopath-pirg i madh
pekmez-gjelle me duket?
terkuz-litar
cmilar-dalt
kacave-sopate

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 19:41
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

per mu deri m'tash ka kene
nikoqire- kursimtare shpiake.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 20:25
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEXI
*BIZNESMENE*

Regjistruar: 08/09/2006
Vendbanimi: ISTANBUL
Mesazhe: 3939

Ari fjala xhevap nga Turqishtja vjen qe do te thote pergjigje ose llogari ne disa raste...
Gjithashtu dhe fjala pekmez eshte Turqisht qe do te thote musht...

__________________
* HA...PI...RRI *

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 11:14
SEXI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEXI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEXI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SEXI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEXI Shto SEXI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEXI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

po e filloj me nje vjersh


....dale bej te pi cingare se
nuk jam çanaku me dhalle
por jam bilbili me palle

pastaj..

lanet paç xhelil oshtima....etj etj...

çanaku --ene per te pire dhalle
lanet-- i mallkuar ..i mohuar... ne vjersh ka mallkim.. por ne e perdorim i mohuar..nga turqishtja...mendoj
biçim-tip
biçimses-njeri i keq..turqisht..
tellall-lajmetar--vjen nga anglishtja.---.tell all----..qe do te thote tregoj te gjitha
gune -
sharku-qe te dyja jane veshje te perdorur nga barinjte per te brojtur nga shiu,.bora..era.. e dyta eshte prej lesh dhie....e para nuke di sakte
llogje-fjale nga gregjishtja --logo, ose logjia-

mehalle-lagje e vogel fshati

hode-dhome qe perdorej kryesishte per te pritur mysafiret

hipi-mullar me kashte,gjeth.etje..
katua-vend per te mbajtur lopen

qymec-kotec

llozhar-i piset

lamash-njeri imbaruar
qorrsokak- ..psh e futi ne qorrsokak.. e futi ne probleme .. vjen nga fjala sokak-qe do te thote rruge te ngushta te shtruar me gure
NUK E DI nqs I KA SHKRUAR IQVL.. ME PARE... POR ME KORRIGJONI KUSH KA KOHE....HAJDE TUNG

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 19:24
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi


tellall-lajmetar--vjen nga anglishtja.---.tell all----..qe do te thote tregoj te gjitha


Hera e pare qe e mendoj fjalen tellall me anglishten.
Dhe kjo po me ben te mendohem shume.
Mos valle eshte nje rastesi kjo?
Mos valle fjala ''tellall'' eshte turqishte dhe ka rastisur te jete fiks me zberthim ne anglisht?
I them keto sepse, eshte e pa mundur te vije nga anglishtja ne gjuhen shqipe.
Po qe se nuk eshte turqishte, atehere me kete fjale hapet nje kapitull tjeter.
Vazhdoj te besoj se, eshte e pa mundur te vije kjo fjale nga anglishtja.
Ose eshte shqipe, ose turqishte.
Po qe se vertetohet se eshte shqipe....kjo fale hap nje dritare te madhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 20:10
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Hera e pare qe e mendoj fjalen tellall me anglishten.
Dhe kjo po me ben te mendohem shume.
Mos valle eshte nje rastesi kjo?
Mos valle fjala ''tellall'' eshte turqishte dhe ka rastisur te jete fiks me zberthim ne anglisht?
I them keto sepse, eshte e pa mundur te vije nga anglishtja ne gjuhen shqipe.
Po qe se nuk eshte turqishte, atehere me kete fjale hapet nje kapitull tjeter.
Vazhdoj te besoj se, eshte e pa mundur te vije kjo fjale nga anglishtja.
Ose eshte shqipe, ose turqishte.
Po qe se vertetohet se eshte shqipe....kjo fale hap nje dritare te madhe.

KONTE..po te tregoj nje tjeter..... por me perpara do te beja nje pyetje.. nqs keni ose perdorni emer te tille si KACANDON..?BESOJ SE JO kete emer e perdoren vetem kurveleshi i poshtem...dhe nje here ne piknik po tregonim njgjarje te ndryshme.. mua se nga me erdhi emri KACANDON ...dhe pyeta shoket a dini nga vjen emri kacandon?

KACANDON-DO TE THOTE TRIM,GUXIMTARE


jo me thone shoket.. atehere....ne nje fshate nga bregu i deti gjate luftes nacional-clirimtare na quhej nje djale trim qe quhej ANDON... DHE PER ITALIANET ISHTE ARMIK...dhe keshtu italianet i dhane kaça... d.m.th ndjekje ne shqip...
kaca-andanoni....ndiqni andonin... keshtu fillonim te qeshnim me te madhe.. ashtu ishte dhe ajo e fjales TELLALL...

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 20:33
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Kthic (theksi bie mbi zanoren i) = mendjemadhe

Kacere =tip i hedhur shume.-perdoret ne perkedheli me shume.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 20:58
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Citim:
Po citoj ato që tha Enya
Kthic (theksi bie mbi zanoren i) = mendjemadhe

Kacere =tip i hedhur shume.-perdoret ne perkedheli me shume.

saj kacerres.. ne nga anet tona i themi kacorr....qe kuptimi eshte i njejte..pa dyshim...po te kujt zone jane?

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2007 21:04
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

suferin-era e veriut.

qefin-shalli
qe mbajne ne koke muslimanet..arabet
ne perdorim
...je me qefin ne koke --d.m.th je ne rrezik..

sepse sipas arabeve qefina ose shalli qe mbajen e kane edhe per te mbuluar ne rast vdekje...d.m.th simbolizon jeten sot per neser... nuk e di se sa ma verteton IQVL.KETO OSE KA DJENI

mejdan-hapur.. ne menyre figurative krenar..supatrembur


yxhym- iken yxhym---iken me vrap

qesendi-lexet

sevda-terhqje..kjo vajze me hodhi sevdan..-

batakçi-mashtrus

batall-hiç asgje..shembull..na la batall--na la ne vend numuro

sorrollatem-bredh larte e posh pa bere asgje...vjen nga fjala sorre..,sorra-shpend

qelepir-per dy lek
shembul..e bleva qelepir...ose badjava.. d.m.th lire

IQVL..KONTE.. ME KORRIGJONI.. HAJDE TUNG

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2007 23:02
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi
qelepir-per dy lek
shembul..e bleva qelepir...ose badjava.. d.m.th lire


Qelepir eshte, pa leke fare, falas.
Duhet te jete turke kjo fjale.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2007 07:02
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Fjale te harruara shqipe ose dialektore.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.