Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Ndryshimet dialektore dhe veshtiresite qe sjellin ne komunikim..
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha SEXI

E kush te tha njehere qe e kishim fjalen per akrepat e ores...

hahahahaha
akrep-bubrrec-
moj bubrrec moj bubrrec
ti gjith diten rrin tuj hec.

nuk e di ndoshta pse ka me shum ne Turqi e arabi ndoshta pse eshte shqip
psh akrep-a krep si thojm te krep un ty etj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2007 16:58
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Re: Eeeemmmm...

Citim:
Po citoj ato që tha SEXI

I dashur Jarigas...
Me duket se ne disa raste te gjuhes po ngaterrohesh dhe ti...
Sa per fjalen "çizme" nuk eshte Hungareze i dashur por eshte 100% Turqisht...dhe deri tani asnje nuk kam degjuar ne Shqiperi ti thote "qafore"çizmeve.Qafore eshte diçka shume ndryshe psh.qaforja e qenit ose dikur ne ushtri,ushtaret i venin nje cope (beze) jakes se xhaketes dhe ate quanin qafore...
Per fjalen "jastek" qe gjithashtu eshte Turqisht nuk e zevendeson dot ne Shqip me fjalen "shilte" sepse "shiltet" jane jasteket qe ia ve karrigeve te derrases ose kauçukut...Nuk jane fjalet Turke qe po te tingellojne nga çdo ane i dashur,por jane fjale qe jane perdorur perhere nga Shqipetaret se nuk kane me se ti zevendesojne tjeter...
Respekte...




Fjala 'qafore' ishte nje propozim, sepse ne te vertete perdoret ne ato kuptime qe permende ti...izmet ne fund te fundit jane kepuce me qafe te gjate.....Po ta pyesesh njerin se ç'kepuce ka mbathur, po te te pergjigjet 'qafore' veshtire te kuptosh tjeter gje perveç çizmeve...Nejse, hungarezet vertet i thone ashtu....Kur thua qe eshte 100% turqisht, me jep te kuptoj qe e njeh turqishten si shqipen, prandaj me pelqen...Turqit me duket se i quajne 'sandal'....Po ekspert je ti......Po 'kambale' ose 'kambaleca' si ju duket?

Kurse 'jastek'-un e zevendesoj qe ç'ke me te , me shilte....Shilte-ja ç'eshte? Nje kellef pelhure i mbushur me te tjerra, perdorimi pastaj mund te jete i gjithanshem....
Pastaj thirrja qe bera une ishte pikerisht me ate qellim qe ti shpreh: nuk duhet te shohim pas çdo fjale qe tingellon pak shtrember, fjale turke....Kur i thone "Mu bo ferra , Ibrahim...."..hahahahahah

Sidoqofte, kush do qe te beje krahasimet e njkohshme ne shume gjuhe te huaja la te ndjeke kete shteglidhje(ju pelqen kjo fjale per te treguar 'link'?)
http://www.logosdictionary.org/pls/dictionary

Sa per jorganin e pata me pikepyetje ne ishte shqip apo jo,mbulesa padyshim qe eshte......Kuverte vjen nga neolatinet 'coperta' qe do te thote pikerisht mbulese.......

Kurse çelik pa dyshim qe eshte turke,hekur eshte shqip....Meqe çeliku gje tjeter s'eshte veçse hekur i perzier me karbon, mund ta quajme 'hekurforte'...Si thoni, a ju pelqen?
Me siper kam parashtruar fjalen 'açik', se ishte ajo vegla metalike me te cilen ndiznin llullen apo pipen, dhe ishte prej çeliku,hekurforti pra....

Sa per akrepin, e thashe njehere se eshte kafshe qe na e kane sjelle turqit, keshtu qe s'ka perse te kemi nje emer te posaçem shqip.[po sikur ky emer te vije nga rrenja 'grep', se fundi akrepi "ą(asht) si grep, do te thote qe turqit e kane marre nga ne?] Juve te nxirrni perfundimin qe me mire ju pershtatet.....

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2007 18:46
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha Isra
Sipas studiuesve te shqipes, shume fjale te huaja jane bere prone e leksikut te shqipes dhe zevendesimi i tyre me fjale te reja nuk mund te behet më, te tilla jane fjale qe kane hyre heret dhe jane pervetesuar plotesisht, te cilat tani nuk i dallojme nga fjalet e tjera te leksikut te shqipes, psh, shendet, qytet, xhep, mjeshter, fis, kendoj, vaj, pyll, tashme jane fjale te huazuara nga turqishtja dhe nuk mund ti zhdukesh me.
Por mos harroni se kemi mjaft fjale te huzuara dhe nga sllavet si psh, trup, kocke, grusht, cekic, memec, prashit, gostit, pushke, etj, etj. edhe shume fjale nga latinishtja..floke,koke, prind, kusheri, femije, kenge, shkurt, mars, prill etj.....

Po rive nje pjese poezie te fan NOlit, qe e ka thene nje anetare diku me lart.

Psh, vjersha e Fan Nolit,,

, se ç'u shporr xhumhurieti
se ç'u rehatos mileti,


se sulltanin prape e gjeti
se, qe kur e humbi, s'fjeti.
etj

pra, ndikimi i fjaleve te huaja, me kete rast i jep ngjyrim stilistik poezise, sic kane bere shume nga poetet tane...




Isra,....kur thua qe ato fjale kane prejardhje te huaj, na permend edhe burimet po pat mundesi......

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2007 18:52
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Re: Sa e Turqizuar eshte gjuha shqipe...?

Gjuha shqipe është e tuqizuar aq sa ka qenë ndikimi osman në zona të caktuara .Përshembull ,në zonen verilidore ,duket të ket patur jo aq ndikim të madh , por në përgjithësi askush nuk ka mundur t'i përballoj ndikimit pesëshekullor .po si të dilet nga kjo situatë ?!-shum e thjeshtë : ka popuj që jan asimiluar fare për një periudhë shum më të shkurtër se sa e jona me turqit,prandaj duhet të jemi të kënaqur që kemi shpëtuar me kaq.Sa për dialektet ,rruga më praktike është të shfletohet dialektologjia dhe do të qartësohemi shum shpejt se gjuha letrare është vetëm gjuha e shkruar (do të ishte e rruges që ne të gjitë tu permbahemi rregullave të gjuhes se kështu i ndihmojmë njeri-tjetrit dhe interesit të përgjithshëm) Dialektet janë baza gjuhësore por unë kam dronë se lokalizmat nuk na ndihmojnë në komunikimin edhe ashtu gjysmak që e kemi ,sidomos tani në mënyren se si komunikon bota sot , më shum me shkrim sesa me gojë !Eshtë detyrë morale e secilit nga ne që brezave t'u lëmë një gjuhë të pasur ,ejo të bëjmë të kunderten .Ma do mendja se nga mënyra e të shkruarit nuk më njihni se nga jam !Do të kisha dëshirë që asnjë nga anëtaret e forumit të mos idalloj nga dialekti se kësisoi e rrespektojmë gjuhen tonë ........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:07
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Profesor mendoj se tu leme te shkruar gjuhen dialektore eshte pasuri.
Gjuha letrare eshte e sajuar dhe nje konglomerat fjalesh sa dialektore e te huaja. Njerzit vertet shkruajne dhe duhet te shkruajne bukur e ne gjuhe letrare por mos harro se flasin gjuhen e nenes ate te vendit ku kane lere.
Ja nje histori e vertete.
Nxenesit po mesonin germen A.
Per Ilustrim kishin vene ne foto nje kokerr arrre.
Mirpo jo te gjithe i thone arre!!!
A e madhe shtypi, a e vogel shtypi.
a, a akakrruku.
Femija e njeh per kakrruk.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:27
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Re: Re: Sa e Turqizuar eshte gjuha shqipe...?

Citim:
Po citoj ato që tha profesor59
Gjuha shqipe është e tuqizuar aq sa ka qenë ndikimi osman në zona të caktuara .!Eshtë detyrë morale e secilit nga ne që brezave t'u lëmë një gjuhë të pasur ,ejo të bëjmë të kunderten .Ma do mendja se nga mënyra e të shkruarit nuk më njihni se nga jam !Do të kisha dëshirë që asnjë nga anëtaret e forumit të mos idalloj nga dialekti se kësisoi e rrespektojmë gjuhen tonë ........



profesor zakonisht fjalet e profesoreve sbahen dysh por kesaj here sjam dakort me ty...te flasesh me dialekt nuk do te thote qe sdo tu leme nje gjuhe te paster brezave qe do vine por du ju leme dhe dicka te shejte ate gjuhe qe na kan fol gjyshet stergjyshet ,prinderit me ate gjuhe qe jemi rrit ate gjuhe qe bente kuptoje s enga vije ....une kenaqem kur flas me dike ne dialekt sepse me kujton qytetin tim dhe eshte e vetmja menyre qe me ben te mendoj se jam akoma pjese e atij qyteti.
Une jam krenare qe flas ne diaket dhe kete gje mundohem tja mesoj dhe femijes tim .Ne cdo shtet te botes mendoj ka nje gjuhe zyrtare dhe cdo vend ka dialektin e tij ....si mund ti degjoj kenget e Isuf Myzyrit te kenduara pa dialektin e Elbasanit ?Me thuaj si mund ta kendoj ne shqipe te paster;

Ka mot mot e disa muej
keni pas miqesi te ran
tash do ti kallzoj gjithkuje
vet ke ik e mu mke lone
sillu sillu dynja e vjeter kshu e ka then perenia
Zoti osht nji sbahet tjeter kete e din e gjithe njerezia .......

si do ishte ne shqipe te paster???

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:29
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Re: Re: Re: Sa e Turqizuar eshte gjuha shqipe...?

Fjalen ekisha për gjuhen e shkruar - vetem për të shkruaren . Nëqoftëse ne shkruajmë secili në dialektin e vet , nuk do të meremi vesh sepse nuk jemi të gjithë nga e njejte zonë . unë përsonalisht nuk e kam këtë problem se dialektologjinë e kam mësuar nga profesor Qosja i Elbasanit por vështërsitë në komunokimin me shkrim jashtë normes letrare paraqesin problem . Gjithësesi çdo kritikë na ndihmon të gjithëve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:44
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

imen najher e shkruj dhe ne dialeket me shpeton ndonje fjale ....por nese do shkruaj ndonje leter o dicka tjeter e shkruaj zakonisht ne gjuhen letrare (haj ndonje zanore o shtoj "imen" ven e pa ven po kuptohet se car doja me than )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:51
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Profesor, deri me sot edhe ne vazhdim ka qene dhe do te jete problemi i fjaleve te huaja qe hyjne çdo dite e "pasurojne " gjuhen tone te bukur shqipe. Vertet ke kapur nje aspekt te rendesishem per gjuhen letrare te shkruar por mendoj se me e rendesishme eshte ajo qe permenda une mesiper.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 20:52
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Ajo që theksuat më siper ,jose nuk më pëlqen edhe mua ,por,në ritmet e zhvillimit dhe praktiken e globalizimit , mbetet vetem dëshirë. Ai që jeton në Zvicer ose ka jetuar ,ka parë se me gjithë përpjekjet 700 vjeqare nuk u arrit të krijohet një gjuhë e dytë gjermane për arsyet që i përmenda më siper.Ne jemi popull me një gjuhë që nuk i rrezikon të tjerat gjuhë por ne jemi të rrezikuar seriozisht pas emigrimit në masë të shqiptarëve në vendet që kan ndikim shum të drejtperdrejt,si për shembull itlishtja e greqishtja e të ms qoftë e thënë që fëmive tanë tu themi --" Na ishte njëherë një popull që fliste shqip" .Këtë e them nga friga e praktikes së përditshme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 21:33
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:32 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Dialektet > Ndryshimet dialektore dhe veshtiresite qe sjellin ne komunikim..

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.