Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
fat_genta
Pse te lodh kjo dileme,beso mor djale si e cfare te dushe e mos u merr me dilema.Kujt po i interesojne dilemat e tua??Nqs ti ke dilema mbaji per vete dilemat e shko e merr pergjigje tek ata qe te mesojne dilemat.
Bariu ska dilema,ke ndonje problem ti?Une skam dilema ke ndonje problem ti?Miliona e miliona te krishtere se kane kete dileme ke ndonje problem ti?
Ja mu pergjigj pse duhet te jem ne dileme une, besoj verberisht apo jo kjo eshte pune per mua e drejta ime si te besoj?
Kur te kem dilema mos u merzit,se di ku te bej pytje e ku te marr pergjigje e sidomos nuk do ju pyes ju qe jeni gjithmone ne dileme me veten tuaj....
Te mos jesh e qarte ne fe ,eshte normale. Te kesh dilema eshte normale.
Dilemat e mia i interesojne cdo personi i cili kerkon te hedhi drite mbi fene e tij.
Ti fol per veten , apo Bariu s'ka goje? qe pergjigjesh ti.
E kush tha se do te me pyesesh mua?( me duket se ty gjithmone te fluturojne gjerat dhe nuk i kap dot) Edhe une ate po beja po pyesja per dilemen time. nese ti nuk di te pergjigjesh leri rradhe te tjereve.
Dhe nese jam ose jo GJITHMONE ne dileme me veten,kjo eshte ajo qe ty nuk te hyn ne pune. Tip interesant ti?!


edhenje gje di te dallosh emrat femerore nga mashkullore ti? sepse genta eshte goce jo cun.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 11:56
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Une tip interesant?
Ti ke ndonje problem qe te pergjigjem,forumi i hapur eshte,do te hysh ne dileme edhe mua tani?
Po ca rendesie ka ketu ne forum nese je mashkull apo femer rendesi ka te mos kesh me dilema ti se edhe po te pergjigjet njeri ja do te te linde dilema tjeter e tjeter e tjeter.....shpirti i kundershtimit....

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 12:06
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

[QUOTE]Po citoj ato që tha tresh
[Kujt po i interesojne dilemat e tua??Nqs ti ke dilema mbaji per vete dilemat e shko e merr pergjigje tek ata qe te mesojne dilemat.


I bie qe ju me mesuat dilemat.
Po bie ne kundershti me veten, nese arrin ta kuptosh, ti dhe jo une tha se nuk do te me pergjigjet. Se cfar jam nuk ka rendesi, rendesi ka qe ti nuk di mire shqip.
Dhe nuk jam shpirt kundershtar une,nese do te arrini te zgjidhni ato "probleme" qe dalin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 13:13
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Ti si e krishtere e une si i krishtere dime shume mire se ku ti marrim pergjigjet e ka shume dilema qe sigurisht qe nuk marrin pergjigje ne forume.
Sa per me e mbylle kete debat me ty,jane shume e shume gjana ne te gjitha besimet fetare qe nuk kane nevoje per matematike fizike e per te mendu dilema apo aksioma po kane nevoje per besim e vetem per besim,per ndryshe do te thuej matematika fetare e fizika fetare apo dilema fetare.

Ps1)Ti e kishe me hall te madh te me shpjegosh qi je Goce e jo Cun ose ndryshe femer e jo mashkull....
Ps2) nqs je prej elbasanit e merr vesht fort mire qi une po shkruj ne dialektin GEG.Po pate dilema edhe per kte ankoju.

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 13:34
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Ne lidhje me kete ceshtje nuk kam asnje dileme sepse Fjala e Perendise eshte shume e qarte. Kur themi se ka dy natyrat pra njerezoren dhe Hyjnoren shpjegon se Krishti ishte plotesisht njeri dhe si i tille biri i Maries por pa baba ashtu sic thote shkrimi:


Luk 1:35 Dhe engjëlli duke u përgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjtë do të vijë mbi ty dhe pushteti i Shumë të Lartit do të të mbulojë me hijen e vet; prandaj i shenjti që do të lindë prej teje do të quhet Bir i Perëndisë.

Pra qe te dyja bashke dhe nuk ka asnje dileme per te krishteret per kete gje. Vetem ne kete faqe eshte shpjeguar shume here, lexoi me kujdes.

Cfare te ben te mendosh se kjo eshte pamundur per Perendine? Pra qe Krishti te kete dy natyrat dhe te beje ato gjera qe Ai ka bere?
Ne fund te fundit te gjithe profetet kane nje baba tokesor dhe Krishti jo, te gjithe profetet shpallen Fjalen e Zotit, te gjithe kane vdekur pervec Elias ne Bibel madje per disa nuk dihet se nga se apo kur vdiqen. Per Jezusin te gjitha keto jane te shpjeguara shume qarte edhe qellimi i ketyre gjerave.
E prape ndryshe nga te gjithe ai u ringjall nga vdekja duke ju dhene shprese te gjithe atyre qe besojne ne te qe te jene nje dite me te ne parajse. Ne te gjitha keto gjera te rendesishme nuk ka asnje dileme.

Kjo eshte nje pozite qe Krishti e kishte prane Atit para se te vinte si njeri dhe qe e ka edhe tani kur eshte ne te djathte te Atit ne qiell.

Heb 1 Kurse për engjëjt thotë: ``Engjëjt e vet ai i bën erëra, dhe shërbenjësit e tij flakë zjarri``;
Heb 1:7 ndërsa për të Birin thotë: ``Froni yt, o Perëndi është në shekuj të shekujve; skeptri i mbretërisë sate është skeptër drejtësie.
Heb 13:18 Dhe Perëndia e paqes, që e ngriti nga të vdekurit, me anë të gjakut të Besëlidhjes së amshuar, Bariun e madh të dhënve, Perëndinë tonë Jezu Krisht,
Heb 13:19 ju bëftë të përsosur për çdo vepër të mirë, që të kryeni vullnetin e tij, duke punuar te ju atë që është e pëlqyer përpara tij, me anë të Jezu Krishtit, të cilit i qoftë lavdi në shekuj të shekujve. Amen.

Shqyrtoni shkrime te tilla me motivin e drejte dhe me te vertete do te jeni te bekuar nga Fjala e Perendise.

Gjithe te mirat:
Bariu.

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 13:36
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Tresh se pari nuk e kam fare problem se cfar me ben ti , por te vura ne dukje se e ke lexuar gabim.
Dhe si elbasanllie dhe si qe e kam dhene provim dialektologjine, e kuptoj qe flet ate geg por gegerishtja jote eshte pak e cuditshme.

Bariu me kete te kuptoj qe Jezusi eshte bir i Zotit? dhe jo Zot!?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2006 20:36
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Me vjen mire qe kupton qe eshte Biri i Perendise ky eshte nje hap i mire.
Qe te dy vargjet nga letra e Hebrenjve tregojne Krishtin me natyre Hyjnore ai quhet Perendi dhe nuk quhet kush i tille me atributet e Perendise Krijuesit dhe te Atij qe pershkruhet ne Bibel.

Bariu.

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Tetor 2006 20:34
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Me vjen mire qe kupton qe eshte Biri i Perendise ky eshte nje hap i mire.
Qe te dy vargjet nga letra e Hebrenjve tregojne Krishtin me natyre Hyjnore ai quhet Perendi dhe nuk quhet kush i tille me atributet e Perendise Krijuesit dhe te Atij qe pershkruhet ne Bibel.

Bariu.Me fal por fillove te me ngaterrosh tani.
Hapi i pare eshte se eshte biri, po i dyti del se eshte Zoti? E Zoti i cili e krijoi ku eshte?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Tetor 2006 21:07
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmArTs_WAY
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/06/2006
Vendbanimi: Maqedoni
Mesazhe: 50

Pershendetje anetare te nderuar

Bari i nderuar, te lutem mos merr ca citate biblike e ca ti anashkalosh duke dhene nje koment mbi to me dy fjale... po hajde xhanem beri nje koment aty citateve (qe jane 5% prej atyre qe kemi zbuluar ne, ne Bibel) e qe ne to ka kontadikta... e qe kontradikta apo kontrasti eshte cilesi njerezore,... po q'flas une,... po vet ata te krishteret kane pranuar duke thene se bibla eshte shkruar nga 40 autore.. po nejse... bash me intereson te i shpjegosh ato citate qe tregojne vetite hyjnore e ato njerzore.. hajt mbeqi mire

bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com

__________________
Islami, alternative e diteve te sotme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2006 20:58
SmArTs_WAY nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmArTs_WAY Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmArTs_WAY (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SmArTs_WAY't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmArTs_WAY Shto SmArTs_WAY nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmArTs_WAY nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

o smarts shume i kundervihesh kesaj teme dhe meqe je kaq besimtar i madhe do te na shpjegosh pak nga ajo fejat jote qe ti beson kaq shume?

nese jo do te lutesha shume si shok merre si te duash te mos shkruaj budallalliqe ne kete tem thjeshte sa per te nxehur te tjeret dhe kunderviheni me njeri tjetrin kot?

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2006 14:19
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.