Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > njoftime nga dhe per moderatorin e zones
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7606

Admiralo,
c'ke me biondet ti?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2007 00:30
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

bashkim temash

tema "shtatzania" hapur nga kacurrelsja eshte bashkuar me temen "shtatzania" hapur nga NS-6.mund ta gjeni ne postimin e fundit te faqes 9 dhe fillimin e faqes 10 te asaj teme.
arsyet:
-ekzistenca e 2 temave me te njejtin titull. po ashtu edhe perpjekja per te mbledhur postime qe flasin rreth te njejtes ceshtje ne nje teme te vetme!

me mirkuptim.
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2007 11:00
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

perfundimi i vendosjes se kodeve

njoftoj qe mbarova pak a shume vendosjen e kodeve per pjesen me te madhe te mesazheve ne zonen e mjeksise.jam perqendruar me shume ne ato mesazhe qe kane nje mundesi qe te permenden me kalimin e kohes. cdo kod u vendosur eshte unik dhe nuk ka (ishallah!) 2 mesazhe qe kane te njejtin kod. secili kod perpara se te vendoset eshte kontrolluar qe te mos jete vene me para,kshu qe secili mesazh ka nje kod unik.

se shpejti do pergatis ne nje teme te vecante tutorialin qe keni pare ne faqen 3 te kesaj teme dhe me ndihmen e admineve do ta vendos ne faqen kryesore te zones se mjeksise

per cdo problem ose gjetje mesazhesh me kode te njejte,jeni te lutur ta sinjalizoni ketu!

me mirkuptim!
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2007 00:01
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

bashkim temash

tema "kanceri ne sy" i hapur nga kotka eshte spostuar ne brendesi te temes "Kanceri dhe tumori" e gjeni ne faqen 10 te asaj teme.

arsyet:
-kemi te bejme me nje pyetje qe ka te beje me temen ku e kam spostuar.
-tentativa per te mbledhur postimet me te njejtat tematika nen nje teme.

gjithsesi,nese personit nuk i pelqen ky veprim,mund ta shkruaje ketu ose te me kontaktoje me MP dhe veprimi mund edhe te anullohet

Gjithmone me mirkuptim!
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2007 23:38
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

bashkim temash

tema "Veshkat dhe disa pathologji te tyre" e hapur nga Mister_DXP eshte bashkuar me temen "Semundjet e veshkave dhe aparatit urogjenital"

arsyet:
-fakti qe kemi te bejme me 2 tema qe trajtojne ceshtje afersisht te njejta (dmth te dy temat trajtojne semundje nga veshkat dhe e dyta e siperpermendur zgjerohet edhe me pjesen tjeter te aparatit urinar)
-tentativa per ti bashkuar temat me te njejten lloj tematike qe te mos behet rremuje.

per cdo paqartesi ose kritike,ju lutem te shkruani ketu!
gjithmone me mirkuptim!
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2007 23:32
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

bashkim temash

1.tema "Farmakologjia II" hapur nga Aljohin eshte bashkuar me temen "ilacet dhe kerkimet rreth tyre" hapur nga eliz.
arsyet:
-fakti qe kemi te bejme me 2 tema qe flasin per ilacet.
-avantazhi qe ka postimi i Aljohin per ate teme duke qene se paraqet nje klasifikim shume te rendesishem te ilaceve qe perdoren sot per sot dhe qe mund te sherbeje si piknisje per ceshtje te tjera qe kane te bejne me ate teme!

2.tema "Mjeksi me ndihmoni" hapur nga interesantja eshte spostuar ne arkiv.
arsyeja:
-tema i ka plotesuar qellimt e veta dhe mund te konsiderohet e mbyllur!

per cdo kritike,jeni te lutur ta beni!
Gjithmone me mirkuptim
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2007 15:19
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

tema "si ta kuroj" hapur nga klodel u bashkua me temen "Ilacet popullore" te hapur nga Enigma.
arsyet
- fakti qe hapesja e temes kerkonte informacione per nje terapi mjeksore te nje semundjeje!
-mundesia qe ne te ardhmen nese ka shkrime mbi kete ceshtje te vendosen po atje!

gjithmone me mirkuptim!
NS-6

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2007 23:05
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Question

verejtje per NS-6

verejtje NS-6:
po shkepus nje tekst na faqja 31(postim i NS-6), po te kesaj teme dhe thote:,,nr.39:cfare gjenome ka virusi HIV?gjenome me ARN apo me ADN? pergjigje: virusi HIV ka gjenome me ARN.per te arritur qe te formoje nje gjenome me ADN dhe te futet ne gjenomen qe qelizave perdor nje enzime qe quhet transkriptazi invers qe kthen ARN ne ADN!
edhe nje tjeter fragment(faqja18 po te kesaj teme):,,......sulmon qelizat muskulare (dhe kjo mund te vertetohet duke matur enzimen kreatin kinazi formen MM qe shtohet pasi qe shkaterrohen qeliza muskulare)...

atehere ...........perNS-6....... kur thuhet emri i ndonje enzimi i shtohet prapashtesa aza, ndersa gabimi juaj eshte te enzimi transkriptazi dhe duhet te jete transkriptaza...dhe ne rastin e dyte enzimi kreatin kinazi duhet te jete kreatin kinaza .Sipas regulles (shihi me poshte) mendoj se keshtu duhet te jete.....Ndoshta rregulla ketu nuk vlen dhe dhe keto jane dy perjashtime.........Mendoj se kete gje e keni ditur mirepo eshte gabim ne te shkruarit(lat. lapsus gallami.........se di a me g a me k) dhe fajtor eshte kompjuteri.............jo be kompjuteri po....po prap ju......heheheheh.

Por sidoqofte ju e keni shkruar ne fund kete fjali,,........nese ndokush ka per te shtuar ose korregjuar nese kam bere nje gabim..'', pra i pranon korigjimet dhe kjo eshte super eshe per veten jam ashtu .....

Te them te drejten edhe postimet e mia jane me plot me gabime ne shkruarit (lat. lapsus gallami.........se di a me g a me k),dhe mendoj se s'eshte asgje.Me keto ceshtje meret gjuha. Por kur eshte puna per terme sigurohem shume........edhe pse e kisha nje ne vend cerbelumi une thojasha cecebelumi....(e mas 343434343434354 e shkruaj 1.........hehehehehe), ne mos gaboj ne emra, terme, ne shkence se per ne gjuhe nuk merzitem........fare.....filloj me te madhe apo me te vogel........na mungon nje shkronje........tepron nje shkronje etc........dhe besoj se cdo kush ti fale dhe s'eshte asgje, por kam deshire te mos gaboj sa me pak sidomos te shkruaj cdo gje ne norma letrare.......edhe ne postime edhe kur shkruaj mesime........
Mirekuptimi nuk eshte as ne Hene as ne Diell, po ne Toke ne mes njerezve.........atehere po jap sqarime se si emertohet nje enzim.........

Enzimet me pare jane emertuar me emra te vjeter(po eshe tash ) trivial p.sh: tripsin , pepsin( i tret proteina, gjendet ne lukth) etc. Mirepo disa e marrin emrin nga karakteri i reaksionit p.sh: nese eshte procesi oksidoreduktures enzima quhet oksidoreduktaza ose hidroliza hidrolaza etc.... etc....mirepo ndonjeher kemi edhe kete forme enzimi qe e zberthen saharozen quhet saharaza........maltozen-->> maltaza etc ......d.m.th. sipas emrit te substratit,mendoj se substrat i thone.......
.........per te enzimet transkriptazi &kreatin kinazi mund te jete ne rregull po nese shkojme sipas rregulles jo d.m.th. sipas asj qe e kam mesuar une.......

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2007 16:39
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

emertimi qe i kam bere enzimave si transkriptazi invers vjen me shume si pasoje e faktit qe une nuk studjon ne shqiperi dhe per kete arsye mundohem qe ta them ate qe di ne menyren sa me te afert. emertimi transkriptazi eshte emertimi qe jam ndeshur ne italisht keshtu qe e kam vendosur ne ate menyre...nese nuk do ta beja ate,atehere do jepja emertimin amerikan por qe nuk doja ta beja...pra,e gjitha vjen per shkak se nuk i di rregullat e emertimit ne shqip dhe jam munduar ti vendos me perafersi... me kane thene edhe shume here te tjera keto gjera por prap se prap ato gabime i bej,dhe jo me vetedije...psh fjala duodenum perkthehet 12gishtor ne shqip...nese une nuk e di kete fjale une do perdor fjalen duodenum dhe do ta shoqeroj me shpjegimin e fjales dhe mendoj qe me aq e kam mbyllur ate ceshtje...normalisht qe njeri qe studjon ne shqiperi do te ma korregjonte ate gje por ne kete menyre ka shume e shume fjale te tjera...prandaj ajo qe bej eshte qe fjaleve tu jap emertimin me aq sa di (askush nuk shkon pertej mundesive te veta) dhe shpjegimin ngjitur qe cdokush ta marre vesh...

per sa i perket pyetjeve,ne kete teme nuk duhet te kete askush ngut...pak a nga pak do jepen pergjigjet (ka pase nje kohe qe i jam pergjigj pyetjeve te mija dhe pyetje qe kishin nje kohe te gjate qe ishin pyetur) por duhet me bere te ecin perpara edhe temat e tjera qe ka kjo zone mjeksie dhe sic e ke pare cdo teme "riciklohet" pas nje fare kohe...ajo qe ka rendesi eshte qe cdo dite te kete dicka te re qe personi qe ndjek kete zone ta lexoje...

besoj se me kupton se ku dua te dal!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2007 18:31
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

bashkim temash

tema "libra mjeksie falas" hapur nga Dr.Devil eshte bashkuar me temen "perstudentet e mjeksise materiale didaktike online" hapur nga KRISTAL.DOC.

arsyet:
-sugjerim sipas te cilit kemi te bejme me 2 tema qe ne permbajtje jane te ngjashme!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2008 00:18
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > njoftime nga dhe per moderatorin e zones

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.