Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

binjake monozigote por jo identike

Cod. A11012007

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6

pra,cdo ovocit fekondohet vetem nga nje spermatozoid (kush pyet po si ka mundesi qe kemi 2 binjake homozigote,i them qe me pas zigota gjate blastocistit ndahet ne 2 dhoma qe formojne 2 femije,kurse per ato qe pyesin per binjaket heterozigote u them qe jane 2 ovocite qe prodhohen nga vezoret e femres dhe qe te dyja jane fekonduar...koha per te shtuar disa gjera qe sapo i degjova dhe do ju jap edhe linkun se ku i degjova :
eshte fjala per ata qe quhen binjake homozigote ,,dmth qe formohen nga e njejta veze! e reja qe degjova ishte qe shkencetaret e kane me mire te thone binjake monozigote se sa identike (edhe pse keto ndajne te njejten gjenome) dhe arsyeja eshte kjo: ne pergjithsi binjaket identike jane te te njejtit seks por ne nje pakice te rasteve jane te sekseve te ndryshme...si eshte e mundur?eshte e mendur nese kur kemi nje zigote me kromozomet seksuale XXY...kjo kur ndahet,ndonjehere i ndodh qe te humbe nje kromozom dhe te ngelen XX por edhe rasti tjeter...qe te mbese XY dhe te formohen keshtu 2 binjake qe nuk kane seksin e njejte...per detaje te meteperta shikoni ne linkun ketu...nje preview e National Geographic per nje emision:

http://www3.nationalgeographic.com/...eo_preview.html

e papare :p

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:54

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2007 22:35
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

si shpjegohet dhe cfar ka arritur shkenca te zbuloj ne lindje me deshtimet natyrale (ose si ta them kur femija vdes gjat formimit)?????????

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 00:46
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

shkaqet e aborteve

Cod. A12012007

deshtimet mund te ndodhin si pasoje e nje demi nga nena ose e nje demi te brendshem tek femija.
demtime nga jashte mund te jene aksidentet qe mund te cojne ne trauma direkte mbi zonen ku qendron fetusi dhe te shkaktoje hemoragji qe mund te cojne brenda pak kohesh ne nje vdekje te fetusit si dhe vendosje ne rrezik te jetes se nenes se tij.
mund te ndodhe ne raste hemoragjish te nenes per arsye te ndryshme si psh koagulopati.
ka raste qe mund te provokohet me ane te teknikave te ndryshme (kjo me deshire te nenes).ky, me shume, eshte rasti i atyre qe kane mbetur shtatzene "gabimisht".
po ashtu mund te kemi abort spontan kur femija ka vdekur ne uterus dhe nxirret ne menyre spontane.vdekja mund te vije per pasoja te ndryshme: kam lexuar per raste qe femijes i perdrydhet kordoni ombelikal (ai qe lidh kerthizen e femijes me placenten) rreth trupit ose qafes dhe con ne nje hipoksi dhe mund te coje ne vdekjen e femijes ne uterus. mundesi tjeter mund te jene probleme me kordonin ombelikal vete nese ky peson nje ngushtim ose bllokim qe do te conte ne nje ulje te qarkullimit te gjakut (dhe hipoksi) si dhe nje mbledhje te materialeve qe fetusi normalisht ja kalon nenes per ti hequr.

tek vdekjet spontane te femijeve (qe shoqerohen me abortin spontan),mund te permend rastet e nje mosrritjeje normale te trurit (ne pergjithsi jane te nje grade shume te avancuar keto raste.ka raste qe jane nenat ato qe kerkojne abortin kur shohin nje grade te avancuar te nje semundje neurologjike tek femija.me ka qelluar nje autopsi e nje femije te abortuar qe e kishte deshtuar nena per nje arsye te tille) ose te organeve si zemra qe cojne shume ne nje vdekje te fetusit.

dhe ne fund,ashtu si edhe ne shume semundje te tjera,ka gjithmone raste qe nuk kuptohet se nga se mund ti ndodhe vdekja.

keto di une si arsye...nuk di me saktesi se sa eshte ne gjendje nje abuzim substancash qe te shkaktoje abort (probleme neurologjike dihet qe le tek femija por nuk di se sa eshte % per abortet)...

nese dikush mund te shtoje me teper eshte i lutur ta beje...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 22:08
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Smile

13 foto nga shtatzania

Cod. B05022007

per kenaqesine e te gjitha nenave dhe atyre qe do behen nena, do te paraqis pak nga pak 13 foto te marra nga nje sit italian qe paraqesin fazat kryesore te femijes qe nga momenti i formimit te zigotes e deri ne fund te shtatzanise...
kur i kam pare,me te vertete qe jam mahnitur...kam pare edhe shume foto te tjera por keto ishin shume te goditura...pas ketyre ndoshta shtoj edhe ndonje tjeter por keto 13 ishin te vecanta

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 02/01/2008 ora 23:15

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shkurt 2007 23:12
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

foto 1 : pika e bashkimit

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 1mod.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 347 herė.

Cod. A05022007

Momenti i futjes se spermatozoideve.Sapo futet i pari,e gjithe siperfaqa i nenshtrohet nje depolarizimi qe bllokon futjen e spermatozoideve te tjere...

Bashkimi i 2 gameteve,spermatozoidit dhe vezes,formojne ate qelize qe do i jape jete nje individi ne te ardhmen.Pra,formohet ajo qe quhet zigote.spermatozoidet,te leshuar bashke me lengun seminal,shkojne nga 40-120 milion/ml. Pasi leshohen ne vagine,levizin me nje shpejtesi rreth 2-3 mm/min dhe u duhet te pershkojne nje rruge rreth 100-150 mm deri tek tubat e Fallopit ku do te ndodhe edhe bashkimi.
Nje kuriozitet qe kam lexuar eshte ai qe deri ne shekullin e 19 mendohej qe individi ishte i kompletuar brenda spermatozoidit dhe se thjesht rritej ne dimensione ne brendesi te vezes,dicka qe doli qe ishte gabim

vazhdojme...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 24/02/2007 ora 13:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shkurt 2007 23:17
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Smile

foto 2: per nje grusht qeliza me shume

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 2modwhite.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 338 herė.

Cod. A06022007

Ajo qe filloi me bashkimin e 2 gameteve,vazhdon me ndarjet e njepasnjeshme duke u shtuar ne numer dhe ne kompleksitet.Zigota ndahet ne 2,pastaj 4,8 e keshtu ne vazhdim.deri ne 8 qeliza jane te gjitha njelloj (staminalet totipotente) prej te cilave mund te filloje cdo qelize e trupit. Per 9 muaj ai grumbull do rritet rreth 200 miliarde here.
Pas 4 ditesh nga fekondimi jemi ne 16 qeliza (blastomeret) dhe quhet morule (foto qe shihni), qe akoma nuk jane vendosur ne uterus.Kjo gje ndodh ne diten e 6. Ne diten e 14 morula do marre emrin e blastules qe eshte e perbere nga rreth 100-150 qeliza.

Vazhdojme ndarje pas ndarjeje :p

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 24/02/2007 ora 21:49

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shkurt 2007 23:00
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Pershtypja: no comment...!

tjetreeen..

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 09:18
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Smile

foto 3: lidhur me nje kordon

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 3mod.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 304 herė.

Cod. A09022007

U bene 6 jave qe nga fekondimi dhe embrioni tani qendron ne ate leng amniotik qe e mbron. Eshte i lidhur me placenten me ane te nje kordoni qe quhet kordoni ombelikal (shpresoj qe te jete i njejti term ne shqip) dhe me ane te tij merr oksigjenin dhe te gjithe ushqimet qe i nevojiten per te zhvilluar,si dhe largon anidridin e karbonit dhe mbetjet e metabolizmit te vet. Placenta i lejon kalimin e molekulave te vogla por nuk lejon qe te kalojne ato me te medhate sic jane ato te gjakut,dhe kjo gje eshte themelore per mbrojtjen e embrionit. Kjo gje mund te kuptohet me mire nese mendojme rastin e nje femije qe ka grupin e gjakut ndryshe nga nena e vet . Nese nuk do te ishte kjo mbrojtje do kishim nje aktivizim te sistemit imunitar te nenes qe do ta konsideronte si dicka "te huaj" per organizmin e vet. Ne kete moment embrioni eshte nga 13 deri ne 22 milimetra i gjate. Eshte koha qe fillojne te formohen edhe gishtat e duarve dhe te kembeve...ju kujtohet procesi?Nje proces i autoprogramuar vdekjeje qelizore qe quhej apoptoze qe ne fund do beje qe gishtat te ndahen njeri nga tjetri.

Per me teper informacione,shikoni edhe postimet:
- si eshte e mundur qe nena nuk e konsideron te huaj embrionin (Cod. A 12042006)
-disa terma qe mund te ngaterrohen(3) (Cod. A 12032005)

vazhdojme...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 24/02/2007 ora 13:56

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 23:29
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

foto 4 : nje gram jete

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 4mod.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 300 herė.

Cod. A10022007

java e 8 e shtatzanise dhe fillojne te formohet trupi dhe gjymtyret.edhe syte jane te dukshem ne keto momente. ne keto momente behet kalimi nga faza emrionale ne ate fetale. fetusi ne keto momente eshte ne gjendje ti pergjigjet stimujve rreth gojes duke levizur muskujt e qafes si dhe duke levizur pak koken...kjo gje tregon qe edhe nervat jane ne ne nje faze goxha te mire zhvillimi dhe se sistemi nervor ka filluar te punoje.
ka filluar edhe formimi i organeve qe eshte i rendesishem edhe per rritjen ne dimensione.
po shihni 23 milimetra perfeksion me peshe 1 gram qe qendron ne brendesi te barkut te nenes
e pabesueshme

vazhdojme ne kete udhetim...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:55

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2007 11:10
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Talking

foto 5 : gugu

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 5 mod.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 264 herė.

Cod. A11022007

i kapur pas kordonit ombelikal,fetusi rritet dhe arrin deri ne 6 cm gjatesi dhe rreth 20 gram diku rreth javes se 12 dhe 15.tani fetusi fillon te levize krahet dhe kembet ne placenten qe eshte zhvilluar plotesisht.syte jane formuar por qepallat akoma jane te mbyllura.ne brendesi te barkut te nenes fetusi eshte i rrethuar nga nje erresire totale edhe pse mendohet se mund te arrije te dalloje ndryshimet e ndricimit qe vijne nga jashte.disa eksperimente kane treguar qe nese i drejtohet drite te forte ne barkun e nenes,fetusi shqetesohet dhe rriten pulsimet rreth 15 here me teper ne minut.
degjoni pak te rrahurat e zemres se nje femije ne javen e 12 :

http://www.focus.it/fileflash/suoni...12settimane.wav

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:56

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2007 11:21
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.