Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
hyperborea
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/10/2008
Vendbanimi: elba
Mesazhe: 45

Persa i perket zbuleses dhe librit te avestes duhet te kuptosh qe nuk eshte bibla i pari liber i shenjte mbi siperfaqene tokes. Ka qene para tij avesta, pjese te saj jane bashkangjitur bibles.

__________________
not all that glitters is gold and not all gold glitter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 11:08
hyperborea nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hyperborea Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hyperborea (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hyperborea Shto hyperborea nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hyperborea nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

edhe une i kam shkru nja 2-3 ungjij po ce do se skane vlere.....

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 12:08
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hyperborea
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/10/2008
Vendbanimi: elba
Mesazhe: 45

Ore tresh mos na u bej si shakaxhi ketu tani ti.

Meqe e ke te veshtire te kuptosh atehere me duhet te te shpjegoj qe bibla eshte e ndertuar nga fjalet e zotit dhe supozohet qe ka qene e pandryshuar. Gjithashtu thuhet se te gjithe ungjijte e mundshem te asaj kohe jane perfshire ne bibel (gje qe nuk eshte e vertete). Egzistenca e ungjijve te tjere mbahet sekret nga kisha sepse kjo hedh poshte teorine qe bibla eshte nje liber i pandryshuar. Egzistenca e ungjijve te tjere hedh poshte kategorikisht qe jezusi eshte zot.

Tresh ti mund te kesh shkruar ndonje ungjill por besoj se ai ungjill qe ke shkruar ti nuk i afrohet as te thembrat ungjillit te shkruar nga Maria Magdalena. Maria Magdalena ishte bashkekohese e Jezusit dhe ungjilli i saj nuk eshte perfshire ne bibel. Ndersa ungjijte e Mateut Markut dhe Lukes jane shkruar me dhjetera vjet pas vdekjes se krishtit e megjithate jane perfshire ne bibel dhe kjo do te thote se ne nje fare menyre jane te mbushur me pasaktesi.

Tresh ti gelltit pa veshtiresi ate qe te vene perpara pa e vrare mendjen shume se cila eshte e verteta. Une ve bast qe besimi per ty eshte gjithcka. Ti ke gjetur nje qoshe te ngrohte me ane te se ciles ti i shpeton egersise se botes ku jeton dhe nuk e vret mendjen nese qoshja qe ke zene eshte e mire apo jo mjaft qe ajo ty te te shpetoje prej makthit te perditshem. Ti tresh as qe e vret mendjen se cila eshte e verteta.

Tresh ti as qe e ke idene se cfare rendesie mbart ne vetvete ungjilli "i padobishem" koptik i Judes. Po nejse. Vazhdo te besosh tresh eshte dicka e mire.

__________________
not all that glitters is gold and not all gold glitter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 16:54
hyperborea nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hyperborea Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hyperborea (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hyperborea Shto hyperborea nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hyperborea nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hyperborea
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/10/2008
Vendbanimi: elba
Mesazhe: 45

Tungjatjeta cedrus

Tungjatjeta perseri Cedrus. Me behet qejfi qe lexoj mesazhet e tua.

Te me falesh cedrus nese ne kete mesazh do te merrem pak me ato qe the ti.

Eshte e vertete qe Konstantimi i Madh (qe ishte nje shqiptar) ishte i pari qe le te themi legalizoi fene dhe e ktheu ate ne obligim per shtetasit e vet. Por cedrus mos harro se Konstantini u soll si nje politkan i mirefillte. Ai "legalizoi" besimin fetar me te vetmen arsye qe te bashkonte fort perandorine e te mos e linte te percahej. Pra theksoj ketu qe Konstantini nuk e legalizoi besimin fetar sepse ishte besimtar i thekur por e beri kete gje thjesht per politike.

__________________
not all that glitters is gold and not all gold glitter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 17:03
hyperborea nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hyperborea Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hyperborea (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hyperborea Shto hyperborea nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hyperborea nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

hajt se tesh po te kalon edhe ty , zakonisht mban 3 dite.....

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 17:20
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hyperborea
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/10/2008
Vendbanimi: elba
Mesazhe: 45

A eshte Jezusi Zot?

Ka ardhur koha per te thene te verteten ashtu sic ajo eshte.

A eshte Jezusi Zot?

Te krishteret thone duke ngulur kembe qe ai ishte.

Ndersa myslimanet ne menyre qe te fitojne perparesi mbi fene e krishtere mundohen qe te gjejne sa me shume fakte qe te vertetojne se Jezusi nuk eshte Zot dhe kete e bejne thjesht per te ulur fene e krishtere e per te paraqitur fene myslimane si me superiore e permes kesaj te tentojne te shtrihen edhe me shume.

Po cila eshte e verteta? E verteta eshte se qe te dy palet jane vendosur ne anet e barrikades dhe jane kthyer thjesht ne fanatike qe mundohen te mbrojne me sa fuqi qe kane besimin te cilit i perkasin e permes kesaj edhe te mundohen te fitojne perparesi mbi religionin rival.

Besimi i tepert con ne fanatizen. Ne fakt ne themel te te dy feve (si krishtere dhe myslimane) qendron besimi. Te dy fete predikojne saktesisht te njejten gje. Shpetimin e njerezve permes besimit tek Zoti. Bile edhe profetet i kane te njejte. Por meqe te dy religjionet i perkasin zotit atehere perse e luftojne si armiq te betuar njeri tjetrin? Thjesht per egoizem edhe pse zoti urdheron qe asnjehere te mos behet lufte ne emer te tij.

Jezusi tha ligji i vetem qe ju sjell eshte DASHURIA. Duajeni njeri tjetrin me te njejten dashuri qe ju desha une.

Islami thote " Selamu alejkum" (paqja qofte me ty) dhe shtylla baze e besimit islam eshte paqja.

Atehere perse luftojne te krishteret dhe myslimanet? Thjesht sepse jane kthyer ne fanatike. Tanime nuk adhurojne zotin por me teper perpiqen te genjejne veten se besimi i tyre i kote eshte i forte.

Po cila eshte e verteta? A eshte Jezusi Zot? Nga nje studim i hollesishem i te kater ungjijve del se ne asnje vend Jezusi nuk ka deklaruar : UNE JAM PERENDIA. Ne asnje fjali ne bibel nuk gjendet fjalia qe sapo thashe. Jezusi fliste permes parabolave dhe permes tyre njerezit nenkuptuan se ai ishte Perendia. Jezusi nuk u tha atyre asnjehere qe ishte Zot. Keshtu ato qe ka thene Jezusi jane: Une jam rruga, e verteta. Kush vjen tek une eshte i shpetuar. PO keshtu Jezusi tha: Une jam drita. Askush nuk mund ta shohe atin pervec se permes meje. Etj etj. Ne te gjitha to qe thoshte Jezusi asnjehere nuk deklaroi Une JAM PERENDIA. Perkundrazi edhe ne momentet kur e pyesnin : A eshte e vertete se ti je biri i Perendise si per cudi Jezusi pergjigjej : Ti po thua. Askush nga ne sot dhe ata qe jetuan me Jezusin nuk e dine te verteten. E verteta zbulohet duke kerkuar ajo asnjehere nuk jepet e gatshme ashtu sic mundohen ta japin si krishteret ashtu dhe myslimanet.

A ishte Jezusi Zot? Kete gje asnje njeri qe jeton sot ne bote nuk mund ta thote me siguri. A eshte e vertete qe Jezusi nuk ishte zot? Edhe kete asnje nejri qe jeton sot ne bote nuk mund ta thote me sigurine maksimale. Askush nuk e di te verteten.

Po cila eshte e verteta? Le te shohim se cilat jane bazat e fese qe te kuptojme te verteten. Thashe se si per fene myslimane dhe ate te krishtere baza eshte besimi. Pra kush beson tek zoti eshte i shpetuar. Po a eshte e vertete kjo gje? A jane te shpetuar ata qe jane besimtare? Sepse si ne bibel dhe ne kuran thuhet se shume do te thirren por pak do te zgjidhen. Sigurisht qe nuk jam une ai qe duhet te gjykoj por edhe pse cdo besimtar mysliman apo i krishtere qofte eshte i bindur se per shkak te besimit eshte i shpetuar perseri nen syrin tim kjo gje nuk eshte e sigurt. Sepse askush nuk e di c mendon zoti. A nuk e la Zoti Moisiun ne shkretetire dhe nuk e lejoi te futej ne token e premtuar? Askush nga ne nuk e di si funksionon mendja e zotit. Askush nga ne ne fund te fundit nuk eshte i sigurt nese eshte i shpetuar apo jo. Sepse shpetimi yne nuk ka te beje me besimin tek zoti por me dicka tjeter. Zoti i krijoji bimet, kafshet, njerezit qe te shtoheshin e te shumoheshin mbi planetin toke. Pikerisht kjo eshte beslidhja e zotit me krijimin e tij. Fertiliteti dhe shumimi. Vete zoti krijoji nga asgjeja dhe e lejoi edhe njeriun qe te krijohej dhe te krijonte. Si perfundim cilesia me e mire e Zotit eshte krijimi dhe jo besimi. e cta donte zoti nje qenie qe i beson? Besimi nuk mjafton. Tek jakobi thuhet : "EDHE DEMONET BESOJNE SE ZOTI EGZISTON POR DRIDHEN NGA FRIKA". Pra besimi eshte i gabuar si per myslimanet edhe per te krishteret dhe kjo nuk eshte ajo qe do te predikonte zoti. Bekimi i fertilitetit dhe shumimit te secilit prej nesh eshte dhurata e vertete me te cilin na ka gezuar zoti. Dhe nuk eshte aspak rastesi qe edhe altaret e pare jane ngritur pikerisht per kete gje pra per shumimin dhe fertilitetin. Prandaj kryheshin sakrifikime per bekimin e te mbjellave, prandaj ngriheshin altare ne kujtim te zotave te fertilitetit si Baal, Ashteroth, Isis, Kultit te dionisit etj.

Sa me perket mua nuk kam qellim qe te gjej fakte per te sulmuar biblen ashtu sicv bejne myslimanet. Por ajo qe dua une e shte e verteta dhe kjo e vertete thote qe shume gjera ne bibel jane shtrembuar me qellime te caktuar te nejrezve te caktuar duke shtremberuar keshtu edhe besimin e drejte ne zotin. Kjo e vertete e shtremberuar solli edhe lindjen e sforcuar te nje besimi tjeter te verber qe ishte besimi mysliman. Per sa kohe do te vazhdojme qe te jemi nje shoqeri me pak vlera civilizimi ne te cilen grupime te caktuara do te luftojne nejri tjetrin thjesht dhe vetem per pushtet atehere asnjehere nuk do te dime se cila eshte e verteta dhe do ta sulmojme njeri tjetrin thjesht per perfitime eprsonale duke harruar vlerat e verteta te aktit me te shenjte mbi siperfaqen e tokes qe eshte krijimi. Per sa kohe do te luftome dhe vrasim njeri tjetrin atehere ne do te shkaterrojme dhe krijimin qe Zoti e solli mes nesh.

Me respekt hyperborea.

__________________
not all that glitters is gold and not all gold glitter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2008 17:47
hyperborea nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hyperborea Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hyperborea (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hyperborea Shto hyperborea nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hyperborea nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

A eshte Jezusi Zot ? Bibla thote PO!

Edhe pse kemi lexuar ne kete teme shume pasazhe nga Shkrimi i Shenjte, Bibla qe tregon se Krishti eshte Zot, peseri mund te shohim disa prej tyre.

Gjoni1:1 Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi.
13:12-14 12 Kështu, mbasi ua lau këmbët, mori përsëri rrobat e tij, zuri vend rishtas në tryezë dhe u tha atyre: "A e kuptoni këtë që ju kam bërë? 13 Ju më quani Mësues dhe Zot, dhe mirë thoni, sepse jam. 14 Në qoftë se unë, Zoti dhe Mësuesi, ju kam larë këmbët, edhe ju duhet t'i lani këmbët njëri-tjetrit.
20:26-29 26 Dhe tetë ditë më vonë, dishepujt ishin përsëri në shtëpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonëse dyert ishin të mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: "Paqja me ju!". 27 Pastaj i tha Thomait: "Vëre gishtin këtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorën dhe vëre në brinjën time; dhe mos ji mosbesues, por besues!". 28 Atëherë Thomai u përgjigj dhe i tha: "Zoti im dhe Perëndia im!". 29 Jezusi i tha: "Sepse më ke parë, Thoma, ti ke besuar; lum ata që nuk kanë parë dhe kanë besuar!".
1 Korintasve 1:1-3 1 Corinthians 1:1 Pali, i thirrur apostull i Jezu Krishtit, me anë të vullnetit të Perëndisë, dhe vëllai Sosten, 2 kishës së Perëndisë që është në Korint, të shenjtëruarve në Krishtin Jezus, të thirrur shenjtorë, bashkë me të gjithë ata që në çdo vend e thërrasin emrin e Jezu Krishtit, Zotit të tyre dhe tonit: 3 hir dhe paqe për ju nga Perëndia, Ati ynë, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

Keto jane vetem disa nga shume pjeset e Shkrimit te Shenjte qe tregojne se Krishti eshte Zot dhe se si te Krishteret e adhurojne sot keshtu bene edhe ne kohen e tij.
Zoti ju bekofte ndersa lexoni
Bariu

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2009 11:32
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
piu
Anetar i ri

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 12

Re: A eshte Jezusi Zot ? Bibla thote PO!

Hyjsia e Jezus Krishtit eshte nje nga temat me te diskutuara, por gjithashtu njera nga me te keqkuptuarat nder shekujsh per me shume do ju inkurajoja te lexonit me http://pergjigje.org/jezusi/hyjesia/index.htm lexim te kendshmem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2009 14:56
piu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė piu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me piu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė piu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: piu Shto piu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto piu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.