Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Krijimi - evolucioni
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

E bukur, interesante

Ndoshta kjo video do te ishte interesante per temen tone duke na dhene informacion te rendesishem dhe ngritur pyetje te rendesishme!.

http://www.youtube.com/watch?v=Ed5m...E1C6F0C32270E31

Bariu

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2014 10:35
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 868

Bari, ma hodhe, po e kisha vet fajin, qe nuk i kisha pare faqet e kaluara te kesaj teme, te cilat sapo i pashe. Ti qenke sqaruar mire nga Soul vite me pare ne kete teme. E c'te shtoj me une! Vetem se te te perseris, un shikoj dhe lexoj mjaft shkrime fetaresh kristiane dhe myslimane ne internet, te cilet tregohen aq shume qesharake me historirat dhe argumentet e tyre, sa me ngelet te mendoj vetem: O Zot/Perendi (sepse nuk e di c'eshte atje lart) pse i ke denuar keta fetare kaq shume!? Po nga i gjeni gjith ato shkrime fetaresh xhanem, qe nuk i qendrojne realitetit?! Pse i shtroni aq banal temat e evolucionit? Dhe keshtu genjeni veten!
Beso c'te duash dhe si te duash! Por mos i deformo faktet shkencore! Ekziston apo jo nje Ide (hegeliane) universale, apo nje lloj Llogjike universale, apo nje Energji krijuese me Arsye, apo nje energji e perjetshme qe transformohet ne materie, apo nje Zot, apo nje Perendi, apo thjesht nje Krijese qe ka krijuar gjithshka, apo cfar te duash dhe ne cdo lloj mistike te duash, kete une nuk e diskutoj sepse nuk kam fakte per ta diskutuar kete teme. Cdo njeri ta llogjikoje si te doje vete. Por qe te me paraqesesh ketu Biblen (e po deshe edhe Kuranin) si liber qe na jep te verteten, ky esht vetmashtrimi me i madh i yti dhe cdo kujt qe mendon si ty.
I gjithe ky diskutim me kujton ate pjesen tek nje film shqiptar: e bere si kalama o Lame! Ndaj dhe thashe se ma hodhe kesaj radhe.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2014 21:09
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Me vjen mire qe lexove

Gezohem qe ke patur mundesine te lexosh disa nga gjerat e mesiperme. Une si shume te tjere kam nje pikepamje dhe me provat qe kam, kam te drejte ta mbaj dhe ndaj me te tjeret. Sigurisht qe ti je i lire qe te mbash tenden, une besoj se Perendia e ka krijuar njeriun me vullnet te lire mes te tjerash, pra te zgjedhe cfare qe te beje, e besoje.
Nese cdo gje perreth nesh qe eshte ne rregullsi ka nje beres, une mendoj se universi qe eshte shume me i nderlikuar se gjerat qe ne njerezit kemi ndertuar, ka nje beres gjithashtu.
Ne Bibel, thuhet se Perendia e krijoi gjithcka nga azgjeja dhe ne fund te gjithe krijimit Ai krijoi njeriun, vula e krijimit te Perendise.

Te them te drejten duhet me shume besim te jesh nje ateist, evolucionist se nje i krishtere. Pasi te besosh evolucionin, d.m.th te besosh ate qe nuk provohet, nuk shikohet por eshte thjesht nje teori. Te jesh nje krishtere, do te shohesh cdo gje perreth jeje qe dora e njeriut ka bere dhe po mund te mendosh se edhe per universin ka nje beres.

P.sh. Si vezhgohet sot evolucioni i majmunit per t'u bere njeri?
Nuk kam pare kurre nje prove, por lexoj se ka ndodhur edhe pse nuk eshte e provuar. Ky eshte nje shembull i asaj qe nuk besoj une edhe shume te tjere. Ka shume shkencetare te Krishtere ne bote qe dine te kene nje balance mes asaj qe lexojne ne Bibel dhe zbulimeve shkencore. Bibla nuk eshte liber shkencor, ne te Perendia ka zbuluar planin e Tij per shpetimin e njeriut nga mekati me ane te kryqit dhe ringjalljes s Jezu Krishtit.

Faleminderit qe u bere pjese e kesaj teme
Bariu

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2014 12:02
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 868

Bari, besimi duhet tek ai qe beson se Bibla eshte nga Zoti, dhe jo tek ai qe e shikon perdite evolucionin. Edhe tek majmunet e sotem biles, tek shume prej tyre vihet re nje lloj evolucioni, biles shume me i shpejte nga ai qe ka ndodhur me parakaluesit tane homonide. Ka shume emisione televizive qe tregojne kete fenomen. Nese ti do te jetosh nja 1 mije deri 10 mije vjet, ke per te pare qenie te tjera me te zhvilluara nga disa majmune te sotem. Ti dhe une nuk jetojme kaq shume, por breznite e ardhme do e shikojne edhe me teper evolimin e shume majmuneve, te ingranuar ne shoqerite njerezore, te cilat edhe keto do te ndahen nga njera-tjetra edhe me shume nga sa jane ndare deri tani, po per shkak te ketij evolucioni; panvarsisht se ligji i pershtatjes ndikon gjithashtu ne kahun e kundert.
Nese diku ne Univers ka nje Zot/Perendi, qofte edhe afersisht sipas pikpamjes bibliko-kuraniste, eshte shkenca ajo qe do arrise ta zbuloje Ate dhe jo shkrimet fetare, qe me se shumti i kane sherbyer mbreterve sundues, dhe as u ka rrahur per Zot ne Qiell.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2014 10:30
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Fakte!

Kur e ngrita kete pyetje e ngrita se ka nevoje qe pergjigja te jepet me fakte dhe asgje tjeter. Nese ne krijim ka ngashmeri ajo eshte se kemi Krijues te perbashket dhe jo paraardhes te perbashket.

Mendo pak per mutacionet pozitive qe do te benin te mundur evolucioin e majmunit, sa vezhgohen ato?
Sa eshte nr i kromozomeve tek majmuni dhe njeriu, dhe sa eshte shanci qe nje qenie si njeriu te kete nje paraardhes te tille?
Nese transformimi ka ndodhur per miliona vjet, sa eshte nr i fosileve te ndermjetme?

Perendia e ka zbuluar veten ne Bibel, ne personin e Krishtit dhe ne Krijim,gjithesi.
Une kenaqem me zbulimet shkencore qe permiresojne jeten tone, po ashtu jam krejt kunder zbulimve qe mund te sjellin shkaterrim ne mase si armet berthamore, qe te dyja vijne nga shkencetaret.

Faleminderit
Bariu

__________________
Vetem Jezu Krishti te shpeton!.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2014 14:06
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1137

Mos i beso zotat e rreme bariu. Kthehu ne rrugen e zotit te vertete, ganesha, zoti i elefantit.
Besome do clirohesh nga profetet genjeshtare.
Ganesha te ofron mesim, clirim dhe inteligjence ne boten tjeter.

Faleminderit dhe ganesha te bekofte

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2014 22:31
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Shikova mbreme ne YouTube 2 ore program ne opinion ne lidhje me shqiptaret qe luftojn ne Siri. Ai blendi fejziu faktikisht ben programe te mira..

U cudita sa shume paska hyre fryma dhe mentaliteti arab i fese myslimane brenda nesh. Aq shume saqe edhe kta analistat kunder flisnin me ndrojtje apo frike duke i kundershtuar kta qe e shikonin veten si mysliman ne rradhe te pare pastaj shqiptar.
Eshte per te ardhur keq se frymzimi i tyre dhe vrudhi duke bertitur neper mitingje te ngjan taman si ata arabet atje.
Sidomos ne kosove dhe maqedoni qenka bere vend frym Arabe fare.

Nuk kam asgje kunder besimtarve te mire por qe te hiqen karderra tani ne kosove kur njekohesisht sikur NATO mos te kishte nderhyre Serbia do kishte shfarosur 90% te shqiptarve. Tani kta injoranta palaqo dojn sharia law ne vend, dhe kane zerin me te lart ne nje crowd.
Injorance kolosale.

Une jam mysliman vete por I dua dhe respektoj katoliket apo ortodoxet shqiptar, ndersa kta maskarenj kane futur percarje te urrejn te gjithe ato qe sjane mysliman, edhe skenderbeun biles.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2014 00:40
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14610

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Shikova mbreme ne YouTube 2 ore program ne opinion ne lidhje me shqiptaret qe luftojn ne Siri. Ai blendi fejziu faktikisht ben programe te mira..

U cudita sa shume paska hyre fryma dhe mentaliteti arab i fese myslimane brenda nesh. Aq shume saqe edhe kta analistat kunder flisnin me ndrojtje apo frike duke i kundershtuar kta qe e shikonin veten si mysliman ne rradhe te pare pastaj shqiptar.
Eshte per te ardhur keq se frymzimi i tyre dhe vrudhi duke bertitur neper mitingje te ngjan taman si ata arabet atje.
Sidomos ne kosove dhe maqedoni qenka bere vend frym Arabe fare.

Nuk kam asgje kunder besimtarve te mire por qe te hiqen karderra tani ne kosove kur njekohesisht sikur NATO mos te kishte nderhyre Serbia do kishte shfarosur 90% te shqiptarve. Tani kta injoranta palaqo dojn sharia law ne vend, dhe kane zerin me te lart ne nje crowd.
Injorance kolosale.

Une jam mysliman vete por I dua dhe respektoj katoliket apo ortodoxet shqiptar, ndersa kta maskarenj kane futur percarje te urrejn te gjithe ato qe sjane mysliman, edhe skenderbeun biles.Sa me jane ngrit nervat dhe mua kur e degjova o Kurt. E bejne per para jane mercenare.

Me sa kam degju shqiperia dhe kosova do miratoje 1 ligj qe denohen 15 vjet burg keta derra qe marrin pjese ne lufte.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2014 15:12
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BRUNI11
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 16/04/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 92

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha raid
Mos i beso zotat e rreme bariu. Kthehu ne rrugen e zotit te vertete, ganesha, zoti i elefantit.
Besome do clirohesh nga profetet genjeshtare.
Ganesha te ofron mesim, clirim dhe inteligjence ne boten tjeter.

Faleminderit dhe ganesha te bekofte
Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2014 17:25
BRUNI11 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BRUNI11 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BRUNI11 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BRUNI11 Shto BRUNI11 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BRUNI11 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Sa me jane ngrit nervat dhe mua kur e degjova o Kurt. E bejne per para jane mercenare.

Me sa kam degju shqiperia dhe kosova do miratoje 1 ligj qe denohen 15 vjet burg keta derra qe marrin pjese ne lufte.


Nuk me bezdise fakti se disa besimtar te radikalizuar shqiptar kane shkuar ne Siri dhe i jane ngjitur perkrah atyre tjervet radikale, por eshte shkaterrimi i kultures shqiptare nga brenda qe po ndodh.
Shikon rrepera si zezak kosovar e shqiptar shikon mysliman me mentalitet Arabic puro duke bere edhe mitingje ne mes prishtines mija njerz duke bertitur uluritur allahu ukber.. Ne nje kohe kaq te shkurt dallohemi qe jemi njerz komb kot fare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2014 16:30
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Krijimi - evolucioni

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.