Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Obama dhe sherbimi shendetsor ne USA
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Obama dhe sherbimi shendetsor ne USA

Cfare dini per sherbimin shendetsor dhe reformen e presidentit amerikan ne kete fushe?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 13:28
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Re: Obama dhe sherbimi shendetsor ne USA

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Cfare dini per sherbimin shendetsor dhe reformen e presidentit amerikan ne kete fushe?


........... U bere dhe ti me keq se belga ........... e hap tema me nje fjali.
Per zgjuarsine qe te atribuohet ...... nuk te lejohet nje gje e tille.........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 14:08
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Amerikanet e kane me shume frike. Nuk kane besim se do fuksionoje.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 16:49
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
Amerikanet e kane me shume frike. Nuk kane besim se do fuksionoje.


A e dine amerikanet se si funksionon??????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 17:40
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha turll


A e dine amerikanet se si funksionon??????


Kryesisht mendojne qe cilesia e sherbimit mjekesore do te bjere pertoke nga reformat e Obames. Dihet qe ata qe jane ne punera me insuranca te mira nuk i perkrahin reformat e Obames. Nuk shohin asnje lloj perfitimi nga ato, vetem demtime te sistemit mjekesore.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 20:19
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Kryesisht mendojne qe cilesia e sherbimit mjekesore do te bjere pertoke nga reformat e Obames. Dihet qe ata qe jane ne punera me insuranca te mira nuk i perkrahin reformat e Obames. Nuk shohin asnje lloj perfitimi nga ato, vetem demtime te sistemit mjekesore.Qe do te thote se ata nuk kane idene se per cfare reforme behet fjale, dhe si do funksionoje.
Megjithate presim te kthehet Cedrus nga plazhi/argjerimi per te marre vesh dicka me konkrete ........... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 21:04
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha turll


A e dine amerikanet se si funksionon??????Turll po e rrit vleren e IQ me te tilla batuta.

Vertet a e dine amerikanet se si funksionon?

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Kryesisht mendojne qe cilesia e sherbimit mjekesore do te bjere pertoke nga reformat e Obames. Dihet qe ata qe jane ne punera me insuranca te mira nuk i perkrahin reformat e Obames. Nuk shohin asnje lloj perfitimi nga ato, vetem demtime te sistemit mjekesore.Pse e thua kete?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2009 02:36
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

[QUOTE]Po citoj ato që tha turll


Qe do te thote se ata nuk kane idene se per cfare reforme behet fjale, dhe si do funksionoje.
Megjithate presim te kthehet Cedrus nga plazhi/argjerimi per te marre vesh dicka me konkrete ........... .
[/QUO


me sa shof ty prisnin cedrus cna thu per temen

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2009 02:52
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4060

Citim:
Po citoj ato që tha turll


A e dine amerikanet se si funksionon??????


JO u duk nga votat e MA!!!!!!!!!! PFFFF

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2010 02:43
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4060

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Cfare dini per sherbimin shendetsor dhe reformen e presidentit amerikan ne kete fushe?

A te hedh une kete artikullin nga cnn sa per te kontribuar me pak info ketu mqs e rastisa mbreme kete teme? Ma mer mendja se ju qe jetoni ne Amerike e kini hasur kete lajm (http://www.cnn.com/2009/HEALTH/06/1...sics/index.html)

Rofte google translate mgjs perkthimi nuk eshte sh i mire gjithsesi eshte i kuptueshem. Nese dikush nga ju moderatoret ka kohe per ndonje korigjim, hidhuni se mua s’me mbetet hatri

1.Pse është reforma e kujdesit shëndetësor një çështje e nxehtë tani?
Pak e me pak amerikanët kanë sigurim shëndetësor, dhe për këtë arsye nuk mund të përballojë nje kujdes mjekesor të mirë. Rreth 46 milionë amerikanë nuk kanë sigurim, dhe 25 milionë më shumë janë underinsured. Një arsye madhore për këtë krizë është se shumë punëdhënës i kanë ndaluar duke ofruar siguracion për të punësuarit për shkak të kostos së lartë. Në Shtetet e Bashkuara, gjithsej shpenzimet e kujdesit shëndetësor ishte $ 2.4 trillion në vitin 2007 - apo $ 7,900 per person - sipas një analizë të botuar në revistën Punëve të Shëndetësisë. Shtetet e Bashkuara shpenzon 52 për qind më shumë për person sesa komb tjetër më i kushtueshëm, Norvegji, sipas Fondacionit Kaiser Family. Ka pak debat se kujdesi shëndetësor reforma është e domosdoshme - Presidenti Obama, Republikane dhe Demokratike, anëtarë të Kongresit, American Medical Association and Health Insurance Planet e Amerikës, e cila përfaqëson industrinë e sigurimeve, të gjithë kanë rënë dakord sistemi duhet të ndryshohet, edhe pse ata nuk pajtohen se si të bëhet kjo.

2. Pra, le të fillojë me Obama. Cilat janë planet e tij për riorganizimin e sistemit?
Një pikë qendrore e planit të presidentit është për të krijuar një qeveri të mbështetur programin e sigurimit shëndetësor që do të jetë një alternativë për të gjithë amerikanët, të ngjashme me Medicare si është tani një mundësi për të amerikanëve mbi moshën 65 vjeçare. Ai gjithashtu ka thënë se ai do të shikoje ndalesat kundër siguruesit diskriminimin kundër personave me para-kushtet ekzistuese, si dhe stimuj për njerëzit që të shfrytëzojnë shërbimet parandaluese dhe planet Wellness. Obama përshkroi këtë plan javën e kaluar në një takim në sallën e qytetit Green Bay, Wisconsin, dhe në ueb-faqen e tij.

3.Si is eshte plani i presidentit per te paguar për këtë?
Obama tha se ai është identifikuar tashmë "qindra miliarda dollarë" me vlerë të kursimeve në buxhetin federal që mund të ndihmonte reformën e kujdesit shëndetësor e financave, të tilla si shrrënjosjen mbeturinave, mashtrim dhe abuzim në Medicare dhe Medicaid. Ai propozoi gjithashtu uljen e taksave për amerikanët zbritjeve të ardhura të larta.


4.Cfare mendim kane republikanët e planit të Obamës?
Në veçanti, nuk ju pëlqen ideja e të pasurit programin qeveritar e sigurimit shëndetësor për të gjithë amerikanët. Ata frikësohen se punëdhënësit do të zgjedhin për të drejtuar qeverinë e sigurimeve për sigurimin privat, sepse opsioni I programit qeveritar pasi do jete më pak të shtrenjtë, por republikanë thonë se ai do të jetë cilësi më të ulët. Për më shumë informacion, shih Web site-Shtëpia e pakicave Drejtues John Boehner së.

5. Mqs ata nuk më pëlqejnë idetë e Obamës, si mendojne republikanët për reformën e kujdesit shëndetësor?
Republikanët mendoj se plani i Obamës është i kushtueshëm dhe do të bëjë sigurim shëndetësor më të shtrenjtë, jo më pak. Në një plan të përshkruara gjatë kësaj jave, Dhoma republikanët propozuar pushimet e taksave individuale për blerjen e sigurimit shëndetësor dhe "pishina" e shteteve dhe të biznesit të vogël për të marrë të ulët koston e kujdesit shëndetësor në plan. Ata gjithashtu propozoi rritjen e nxitje për njerëzit për të ndërtuar llogaritë e kursimeve shëndetësore, duke u lejuar fëmijëve të varur për të qëndruar në politikat e prindërve deri në moshën 25 dhe punëdhënësve për të inkurajuar punonjësit shpërblim për shëndetin e përmirësuar.

6. Unë jam i lumtur me siguracioin qe marr nga punëdhënësi im. Çfarë do të thote per reforma e kujdesit shëndetësor?
Nëse ju merrni cilësi të lartë të sigurimit shëndetësor nga punëdhënësi juaj, Obama tha se, plani i tij nuk do të ndryshojë atë, dhe ju akoma mund të mbani sigurimin tuaj dhe mjekët tuaj. Republikanët, megjithatë, tha se nëse Obama merr rrugën e tij, ka një shans të mirë për punëdhënësin tuaj do të ndalojë blerjen e sigurimeve private të keni dhe tani në vend të zgjedhë për më pak të planit të shtrenjtë të qeverisë.

7. Unë kam një para-kusht ekzistuese dhe nuk mund të mar sigurim shëndetësor. Reformën e kujdesit shëndetësor do të më ndihmoni?
Ju keni një problem i tmerrshëm dhe ju jeni në kompani të mira. Miliona njerëz që nuk marrin sigurim me punëdhënësit e tyre përpiqen të marrin sigurim të tyre dhe janë hedhur poshtë, sepse ato kanë një kusht para-ekzistuese. Obama tha se në gjirin e qytetit Gjelbër bashkia takim se në reformat e tij, asnjë plan sigurimi "do të jetë në gjendje të mohojnë mbulim në bazë të kushteve para-ekzistuese," por ai nuk ka shpjeguar se si ai do të forcës kompanitë e sigurimeve për të siguruar personave me para-problemet ekzistuese shëndetësore. Në mënyrë të ngjashme, bindje shkruante në ditarin e tij se "cilësia e mbulimit shëndetësor duhet të ekzistojnë për çdo amerikan, pavarësisht nga kushtet e para-ekzistuese shëndetësore", por nuk shpjegojnë se si ai do të paguajë njerëz për të siguruar me para-kushtet ekzistuese.


8. Si ndihen mjekët për reformën e kujdesit shëndetësor?
Shoqata Mjekësore Amerikane tha se ndërkohë që ajo beson në reformën e kujdesit shëndetësor, "AMA nuk beson se krijimi i një publik të sigurimit shëndetësor ... opsion është mënyra më e mirë për të zgjeruar mbulimin e sigurimit shëndetësor." AMA ka thënë anëtarëve të kongresit se mjekët nga frika një qeveri të re sponsorizuar nga programi sigurimit shëndetësor do të paguajë ato në normat e Medicare. "Rimbursimi normat e Medicare nuk kanë ecur me këtë hap me koston e praktikës," i tha AMA Presidentit Dr Nancy CNN Worldwide më parë këtë javë. "Medicare normat tona janë kthyer në normat e 2001, dhe realiteti është, që nuk është aty ku me qira ynë është, se nuk është aty ku është e energjisë elektrike. Sistemit për pagimin mjekët është një sistem i thyer, dhe të gjithë e pranon atë." Mjekëve të tjerë 'grupe, megjithatë, mbështesin idenë. Akademia Amerikane e mjekëve familjar, mjekët Kombëtare Aleancës dhe grupe të tjera të vënë një deklaratë të mbështetur këtë javë për planin e Obamës. "Duke zgjedhjen e një plani të sigurimit shëndetësor publik do të ndihmojë për ta bërë të kujdesit shëndetësor më të përballueshme për pacientët, të nxisë konkurrencën më të madhe në tregun e sigurimeve dhe garantojnë se cilësia, mbulimi i përballueshëm do të jetë atje për pacientët tanë nuk ka rëndësi se çfarë ndodh," shkroi ato në një deklaratë të përbashkët ..

9. Obama ka përmendur kostot e larta të kujdesit shëndetësor në McAllen, Texas, disa herë. What's up with that?
Sipas hulumtimit të bërë në Institutin e Dartmouth, mesatarisht për person koston e shërbimeve shëndetësore për McAllen janë qielli-lartë në krahasim me shpenzimet në qytete të tjera. Në McAllen, përfituesit e Medicare shpenzon mesatarisht $ 15,758 në vit, ndërsa mesatarja e pacientit në Medicare LaCrosse, Wisconsin, shpenzon $ 6,412 në vit. Një krahasim: kostoja në Miami, Florida, eshte $ 18,170, krahasuar me 7.478 $ në Portland, Oregon. Dartmouth hulumtuesit besojnë se mjekët në qytete të lartë me çmim të priren për të referuar specialistëve më shumë dhe kanë më shumë gjasa për të vënë pacientët në spital më tepër se trajtimin e problemeve të tyre mbi një bazë pacient i jashtëm.
10. Si jane shpenzimet e kujdesit shëndetësor në SHBA ne krahasim me shpenzimet në vendet e tjera?
Në Shtetet e Bashkuara, çdo person shpenzon mesatarisht 6.714 $ për kujdesin shëndetësor. Kjo është dukshëm më e lartë se në Britani të Madhe, ku $ 2,760 per person eshte shpenzuar apo në Francë, ku kostoja është 3.449 $ per person, ose në Kanada, ku kostot mjekësore janë 3.678 $ per person, sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe zhvillimi. Përderisa disa do të argumentojnë se kujdesi mjekësor është i mirë në Shtetet e Bashkuara se sa në këto vende të tjera, të tjerët do të thonë se e kundërta është e vërtetë. Për shembull, Shtetet e Bashkuara renditet e 50 në jetëgjatësinë, dhe 180 vdekshmërisë foshnjore (179 vende e kanë kuptimin e lartë norma e vdekshmërisë foshnjore, si Angola dhe Turqi dhe 43 vende e kanë më të ulët normat e vdekshmërisë foshnjore, si Franca dhe Suedia) sipas CIA World Factbook .

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2010 18:40
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Obama dhe sherbimi shendetsor ne USA

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.