Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Cfare ndryshimi ka nga Katolik dhe Protestant
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Cfare ndryshimi ka nga Katolik dhe Protestant

Pershendetje te dashur besimtare Katolik.
te me falni per injorancen por do te deshiroja te dija nga ju kush eshte ndryshimi midis besimit te Protestanteve dhe Katolikeve.
Di qe Protestantet nuk besojne tek Maria por nuk e kam te qarte si dhe pse?
Pres me kurjozitet pergjigjet tuaja.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2009 13:40
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Shume interesante , edhe un se kam kuptuar se pse jane ndryshe!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2009 18:43
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Mesa di une kane ndryshime thelbesore dhe çeshtja e marise eshte njera.
Protestantet nga vete emri jane nje sekt qe u shkeputen nga kisha katolike romane per shume motive duke shprehur protesten.

Per me shume do te shkruaj nje here tjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2009 19:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Mesa di une kane ndryshime thelbesore dhe çeshtja e marise eshte njera.
Protestantet nga vete emri jane nje sekt qe u shkeputen nga kisha katolike romane per shume motive duke shprehur protesten.

Per me shume do te shkruaj nje here tjeter.

yep... kshtu e di edhe une, u shkeputen nga kisha rromes, kjo levizje ka filluar me gjermanin e njohur martin luther kur protestoj kishen se kisha e qunte papen si pjese/autoritet i zotit kurse luther kembnguli se vetem bibla/scripture eshte fjala e zotit...te tjeret jane asgje tjeter vetem sherbyes dhe ne duhet ti lutemi vetem zotit e jo papes dhe askujt tjeter...etj etj  nejse dicka kshtu nemos gabohem...

prandaj ka lutherenian kishe, baptist church, prespeterian church etj...
nejse pak a shume kaq di...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2009 23:09
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Mesa di une kane ndryshime thelbesore dhe çeshtja e marise eshte njera.
Protestantet nga vete emri jane nje sekt qe u shkeputen nga kisha katolike romane per shume motive duke shprehur protesten.

Per me shume do te shkruaj nje here tjeter.Piktor, mendoni ju se eshte me teper sekt, apo eshte vertet keshtu?!!!

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2009 20:20
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

me duket se njera ane i falet direkt zotit dhe krahu tjeter i falet priftit.

ke eshte ndryshime mendoj une.

por pse duhet ti falemi priftit kur fare mire i falemi direkt krijuesit pa ndermjetes se ky i fundit mund te haj ndonje fjale rruges hahahahahha

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2009 06:51
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha agata


Piktor, mendoni ju se eshte me teper sekt, apo eshte vertet keshtu?!!!


Varte se çfare nenkupton me fjalen Sekt. Une mendoj keshtu.
Dihet se besimi i Krishtere ka shume dege apo sekte. Ne fillim aty rreth shek. te IV u nda ne dy dege qe ishte ai ortodoks dhe ai katolik. Me pas kane lindur te tjerat perfshi edhe ate Protestant.
Citim:
Po citoj ato që tha oliinter
me duket se njera ane i falet direkt zotit dhe krahu tjeter i falet priftit.

ke eshte ndryshime mendoj une.

por pse duhet ti falemi priftit kur fare mire i falemi direkt krijuesit pa ndermjetes se ky i fundit mund te haj ndonje fjale rruges hahahahahha

Oli mendoj se duhet te qartesojme ose vendosim rregullat. Prifti nuk eshte as Zoti as njeri i tij, por nje njeri qe i ka dedikuar jeten fese dhe ka bere shkolle dhe ofrohet per ti sherbyer njerezve ose nje komuniteti te caktuar. Ne kete komunitet ai eshte si mesuesi ne shkolle ose si Mister tek nje skuader etj etj. Pastaj dihet se ka mesues te mire dhe mesues te keqinj.
Persa i perket faljes ose lutjes mendoj se eshte gje e bukur ti lutesh Zotit mes shoqerise ti kendosh kenge etj, gjithashtu ke dhe mundesine ti lutesh Zotit ne vetmi ashtu sikurse i mesoi dhe Jezusi dishepujt e tij. Per ata qe jetojne ne komunitet i njohin vleren priftit dhe kembanave kur bien , kur lajmerojne me gezim lindjen e nje femije, apo vdekjen e nje njeriu kjo per asrye historike qe ne kohet e lashta kur mjetet e komunikimit ishin te pakta.
Meqe mu dha rasti te flas per mjete e komunikimit. Malet tona dikur ushetinin sipas rastit qe kishin te benin njerzit duke kaluar fjalen (llafin nga njeri skaj i malit ne tjetrin e duke pershkruar male e male.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2009 21:30
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

c'far ndryshimi ka nje i PD-s me nje te PS-s ???

pa ofebduar asje nga te gjith ju doja t'ju pyesja edhe pse e di qe do me jepni te ter nje pergj...
sa zota egzistojn??

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2009 21:53
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ndryshmi mes nje te Pd dhe nje te Ps?
Kush kryetari, gazeta, antaret apo simpatizantet?


Zoti eshte nje. (vete nuk e mohoj egzistencen e Zotit).
Problemi qendron tek njerzit dhe paragjykimet e tyre. Te gjithe besojne ne nje Zot te Krishtere e Myslymane por ndahen tek menyrat e lutjes , sjelljes predikimit etj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2009 12:48
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Ndryshimi

Ndryshimi i fese kalokime me ate protestante. Ajo filloj qe nga Martin Luteri bashke me Kalvinin dhe te tjere bashke qe tek induxhenca (falja e mekateve me pagese) dmth se faljen e kemi falas dhe direkt nga Zoti dhe jo nepermjet njerezce, Bibla duhet te lexohet nga te gjithe dhe jo vetem nga kishtaret(prifterinjte, murgjit, etj).

Ajo çfare kam pare une keto kohet e fundit lidhur me ndryshimin e ketyre dy kishave, eshte se kisha katolike ka shtuar akoma me teper dogma se ne 1500/1600. nje prej ketyre eshte dhe ngjitja e Maries me trup dhe fryme ne qiell dhe qe eshte pa njolle mekati.
po bej permbledhje te shkurter,

Kisha protestante nuk pranon:
- Papa dhe autoriteti i tij, nuk jane te njohur ne Bibel..
- Ndermjetesit per te vajtur tek Zoti (dmth lutjet tek te shenjtet apo tek Maria), sepse vetem nje eshte ndermjetesi midis njerezve dhe Perendise, Krishti Jezus.
- Rrefimi i mekatit tek prifti dhe falja nepermjetj prifitit, Jezusi vdiq per mekatet tona qe ne fal dhe te na pastroj nga çdo paudhesi, vetem tek Ai mund te gjejme faljen.
- Maria (qe nuk beri femije te tjere, qe eshte pa mekate 8 dhjetori, qe eshte ne qiell me trupe dhe me fryme, sipas kishes katolike), çdo atribut qe i eshte dhene pa baze Biblike nuk eshte prej Zotit. Ne fakt pas figures se Maries fshihet "Perendesha e Qiellit" qe eshte nje perendi babilonez i kohes kur Izraeli u internua ne Babiloni dhe ku e shikojme te shfaqur ne çdo tradite, fe, shtet me figura te ndryshme.
- Buka dhe Vera qe jane trupi real i Krishtit ne ato momente dhe nuk jane vetem dy simbole. Jezusi kur tha "Ky eshte trupi im.., ky eshte gjaku im..", tregon qarte se ishte forme figurative sepse realisht Krishti ishte akoma gjalle kur ata filluan te hanin nga keto simbole.


Ka dhe shume gjera te tjera por me e rendesishmja nder ketyre eshte se nepermjet Kishes Katolike ti mund te shpetohesh vetem nepermjet veprave dhe se çdo kush eshte Biri i Perendise. Bibla thote se nqs nuk rilind shpirterisht nuk mund te shpetohesh dhe se bij te Perendise jane vetem ata qe besojne ne Jezus Krishtin si Zoti dhe shpetimtarin e tyre.

---------------------

Me respekt i_krishter
Zoti ju bekofte

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Dhjetor 2010 09:22
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Cfare ndryshimi ka nga Katolik dhe Protestant

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.