Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Sherbimi mjeksor ne Shqiperi
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Sherbimi mjeksor ne Shqiperi

Tema eshte shume e gjere. Une po prek vetem siperfaqen e problemeve

Sherbimi Shendetsor ne Shqiperi

Fillimi i sherbimit mjeksor te organizuar eshte qe nga koha e mbas Luftes se Dyte Boterore. Shenjat e par ate nje sherbimi te kontrrolluar nga shteti jane dukur qe ne kohen e mbreterise. Vecanerisht ne ate kohe iu kushtua rendesi luftes kunder TBC dhe Malarjes.

Ne vitet 1960 dalin edhe mjeket e pare nga UT. Kjo solli edhe mundesine e krijimit ten je berthame te mire ne Tirane. Me vone ndryshimi I dyte cilesor eshte rreth viteve 1978-1980, kur u shtua numuri i mjekeve mjaft, madje edhe ne forme te sforcuar, per te plotesuar nevojat e fshatit.

Gjate kesaj kohe eshte bere fjale vetem per njeren ane te sherbimit mjeksor, krijimit te mjekeve te afte dhe forcimit te cilesise se sherbimit. Ketu inkludohet edhe diagnostikim depistimi familjar, kujdesi per nenen e femijen dhe lufta kunder semundjeve zoonoze, si bruceloza, etj.

Mbulimi dhe planifikimi financiar ne kete periudhe behej nga shteti. Instituti i Sigurimeve Shendetsore ishte nje shtojce e bankes Kombetare, qe xhironte parate nga nje fond tek tjetrit.Pas 1990, Shqiperia u ndodh para nje situate tejet te veshtire ne kete sector. Ajo bartte nje mentalitet kolektivizmi, barabarlleku dhe ecte ne kepuce kapitalisti. Kjo mosperputhje midis bazes dhe superstructures solli nje kaos te tmerrshem dhe pasoja shkaterruese.

Kostoja e Sherbimit u rrit jashtezakonisht shume, ndersa fondet per ta mbuluar ishin minimale. Spialet mbeten pa barna, nderkohe qe farmacite, tashme private, kishin barna moderne. Mjeket paguheshin me pak se nje kamarjer. Pesionet e sanitareve ted ala nga puna ne vitet 1992 ishin dyfishi i kirurgut te dale ne pension me 1990. Parlamenti I perbere nga agronome, nuk dinted he nuk mund te prodhonte ligje qe te mbulonte boshllekun legjislativ. Qeveria e Stabilitetit nuk po perballonte dot ndryshimin e legjislacioneve zbutese. Ministria nuk kishte asnje fuqi per te krijuar nenligje mbrojtese sepse nuk kishte asnje fond. Gjendja tejet e rende dhe pasojat vertet katastrofike. Neper spitale vidheshin edhe portollambat, ose rubinetar e cezmave me motivin subkoshient te ndarjes se pasurise se perbashket. Varferia shpirterore shkaterroi edhe ate pak gje te mbetur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 20:14
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4060

Ma vure veshin me ne fund

Sapo i bera nje printim strategjise afatgjate e zhvillimit te sistemit shendetesor shqiptar. Do ta lexoj per kuriozitet nje nga keto dite. Gjeja e pare qe me ben pershtypje eshte data e hartuar ne 2004 nuk ka materiale te reja ministria?

Nejse me ndaluan syte ne kjo me poshte mqs me sa kam kuptuar te gjithe qe shkruajme ketu jemi jashte Shqiperise:

"Sektori i shendetesise ne Shqiperi po perballet me humbjen e vazhdueshme te elites se tij profesionale
per disa aresye:
1. largimit te specialisteve jashte vendit;
2. daljes graduale ne pension te specialisteve me ne ze te sherbimeve te specializuara universitare;
3. mos-terheqjes se klinicisteve te rinj
4. mungeses se specializimeve universitare afat-gjata ne vende me sistem mjekesor te zhvilluar."

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 18/05/2010 ora 21:19

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 21:11
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

E keqja eshte se mjeket ne Shqiperi jane vene ne sherbim te lekut dhe jo te njerezve.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 21:44
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4060

Hajde Deb kontribu se me intereson kjo teme .

Nuk jam shume ne djeni reth sistemit shendetesor ne Shqiperi dhe jam gjithe veshe per ata qe e perjetojne kete situate nga afer dhe dine me teper info. Ndryshe eshte t'i ndjekesh nga disa hartime planesh apo permjet medias.

Para se te trajtohet si ceshtje ky fenomen qe permende duhet te hedhesh pak hapa mbrapa dhe te shikosh nga e ka zanafillen kjo gje. Menyra se si u shpreheve te le te kuptosh se problemi eshte mjeku dhe jo sistemi apo financimi. Do doja t'i hidhia nje sy buxhetit po s'po arrij ta gjej....

Thjesht hidhi nje sy dhe vendit ku jeton. Pretendon qe eshte fenomen vetem ne Shqiperi? Doktoret ketu psh te sorollatin duke bere 1001 teste per te fituar para nga siguracionet!

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 22:06
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Eshte e vertete Enigma qe dhe ketu nisen nga leku. Po te vesh p.sh ne emergjenci ketu dhe te marrin marrin vesh qe s'ke insurance nuk te bejne me shume se ca analiza te thjeshta.
Jo skaner, apo ultrasound, grafi qe jane me se te nevojshme per te percaktuar nga vjen dhimbja.
Nje shoqen time me inshurance e mbajten doktoret nje nate ne spital dhe ja bene te gjitha per te pare se cfare e shkaktonte dhimbjen, nderkohe qe nje shqiptare tjeter pa inshurance e percollen brenda 1 ore. Te dyja i nxoren me infeksion ne rruget urinare. Ketu te percjellin cik me lezet.

Por ne Shqiperi eshte me keq situata. Ne Shqiperi s'te prekin me dore fare. Shko lind ne Shqiperi dhe gjate qendrimit ne spital nuk eshte cudi mos ti shohesh fare infermieret rreth e rrotull nese nuk i paguan. Atje dhe infermieret marrin ligjin ne dore.
Mos flasin per kushtet e aparaturat qe perdoren. Kam qene shtatezane kur erdha ne Usa dhe gjate shtatezanise(6 muajve qe isha ne Shqiperi) nuk me eshte bere sikur dhe nje analize e thjeshte gjaku. Qe imja cilesohej si shtatezani me probleme.
Dhe kur vija per eko, vija se kisha merak vet, jo se ma keshillonte doktori. Doktori im vetem percaktonte sa javeshe isha me prekje te barkut me dore.
Kam sjell ne Usa per t'jua paraqitur mjekeve ketu, vetem nje cope leter, eko qe tregonte sa javeshe isha. Asnje lloj informacioni tjeter mbi shendetin tim, apo mbi ecurine e shtatezanise. Si mua dhe te tjera qe erdhen shtatezane ne Usa.

Ka doktore shume te mire, por shkalla e perkujdesjes ndaj pacientit le shume per te deshiruar. Keshtu ka qene te pakten dhe s'besoj te kete ndryshuar shume keto vitet e fundit.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 22:49
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2049

Tani qe po lexoja disa nga pergjigjet per kete teme, mu kujtua humori I shelbelshave ne portokalli! Hajde mish! Thosh kasapi posht dritares se ramadan kafshes ( hahahahahah)

Mos dalim nga tema, doktoret ne shqiperi skan ndonje ndryshim nga kasapet.

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2010 23:32
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Pa dashur te devijoj temen ne debate po vazhdoj me situaten mbas 1992, gjithmone duke e kapur perciptas dhe pa hyre ne ligje e nenligje.

Ministria e shendetsise ne vitin 1992 hun nen umbrellen eAsistences Sociale Franceze, e cila premton qe t'i siguroje asistence me njerez, binjakezime, dhe edhe me mjete financiare te vjela nga Europa.
Ne Ministri ngrihet nje ekip i forte me mjeke shume te pergatitur dhe puntore te devotshem. Zyra qe u krijua ne kete kohe drejtohej nga nje francez qe kishte fuqi deri tek Kryeministri per te devijuar apo edhe precizuar nje ligj.

Nderkohe kaluan dy vjet prove, gjate te cilave Shqiperi ndrroi disa qeverritare. Zyra e frengut akoma ishte ne Ministrine e Shendetsise. Ajo perpiloi nje masterplan zhvillimi i cili vazhdon akoma te vihet ne jete per adaptimin e mjeksise shqiptare ne gjirin europian.
Nderkohe cdo qeverri qe vinte ne fuqi, mburrej me ngritjen e filan spitali, apo te filan pavijoni. Plani ishte bere qe ne 1992 dhe asnje qeverri nuk kishte fuqi qe ta ndryshonte sepse zbatuesi ishte francez dhe i plotfuqishem.
Aktualisht ky masterplan po manipulon ngritjen e qendrave te dializes neper Shqiperi.
Nderkohe shoqeria shqiptare vazhdon te "zhvillohet"
Qellimi strategjik eshte krijimi i nje shtrese te pasur, tek e cila mund te mbeshtetet cdo kontraktor. Kjo shtrese e pasur qe te jete e besueshme, duket te luftoje ne baze te rregullave financiare globale. Mirpo akoma vihet re qe shqiptaret e bejne ekonomine me rregulla bixhozi: I fusint e gjitha ne loje dhe o mut o put Paguajne me para ne dore sado e madhe te jete shuma. Kjo i cudit dhe i largon kontraktoret.
Nejse
. Por e kapa kete aspekt per te thene qe edhe mjksia eshte pjese e vete jetes atje.
Vecse mjeksia ka disa aspekte pak me ndryshe. Ajo punon me njeriun dhe vec anes ekomonike, ka aspektin shkencor dhe per me teper ate humanitar. Mpleksia e te treja ketyre, ose me mire harmonizimi i tyre do te sillte nje mjeksi ideale.
Le t'i analizojme nje nga nje


Aspekti ekonomik.

Mjeku si pjesetar i shoqerise meriton nje rroge, te tille qe te mund te mbaje veten familjen dhe siguroje te ardhmen e femijeve, vazhdimesine. Per te arritur kete ai do perdore te gjitha mjetet qe ka ne dore, por keto mjete shpesh bien ndesh me dy aspektet e tjera.

Aspekti shkencor.

Mjeku qe te jete i afte(pak ne ndryshim nga shume profesione te tjera) kerkon jo vetem te mbaroje shkollen me nivel te mire, por atij i duhet qe te ndjeke te rejat shkencore. Ai duhet te shkoje neper seminare, edhe nderkombetare, ndryshe do vizitoje barkun e Debit me dore. Ky mjek qe te shkoje ne nje seminar nderkombetar duhet te kete Lek. Shpenzimet per nje jave ne Vjene jane te barabarta me rrogen e gjashte muajve. Mos harroni qe atje nuk shkohet me xhinse dhe nuk fle dot ne motel.
Mjeku duhet te blere edhe libra, te abonohet neper revista shkencore, te jete antar i shoqatave te specialitetit qe ka(per kete kerkohet qe te paguaje nje kuote, e cila eshte e barabarte me rrogen e tre muajve)

Aspekti humanitar

Mjeku betohet qe do t'i sherbeje te semurit, pa kompromis...e tj etj
Dhe keshtu ndodh, mjeksia eshte pjese e sherbimeve.


A jane mjeket shqiptare humanitare?
Mendoj qe kjo ppyetje eshte pak e komplikuar dhe duhet ndertuar ndryshe

A i plotesojne mjeket shqiptare te treja kushtet?

Nuk mund te ndash asnjerin nga aspektet qe preka me siper sepse gabon dhe merr pergjigje nonsens.

Mjeku shqiptar mendoj une per kushtet e Shqiperise, eshte nga me te miret pjesetare te shoqerise. Po, mjeku shqiptar per kushtet ku ndodhet jeta ekonomike dhe sociale ne Shqiperi eshte per t;u nderuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2010 01:02
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Mahhh .............. dikur ishte shume e veshtire te hyje ne mjeksi .................. kishte te mirat dhe te keqijat e veta ajo menyre pranimi ........ . Sot mund te hyje kushdo qe ka leke ......... . Nje pjese e mire hyjne se duhet te hyjne, se babi ka leke, dhe duhet te behet mjek ........... pavaresisht se mund te jete toc .......... .Ca hyjne se e gjejne profesion me perfitime te mira ......... Ca te tjere se duan te behen mjek.
Besoj se si ne cdo fushe te jetes ne shqiperi ....... problem do jete brezi i ri i mjekeve ........... pasi niveli i Universiteteve ka rene shume ....... dhe normalisht edhe niveli i studenteve qe dalin nga keto universitete do bjere.

.................... lene fare .......... ketij muhabeti nuk di nga t'ia nisesh ............. ne ate vend cdo gje eshte per se mbrapshti .....................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2010 03:38
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha AmonAmarth
.. lene fare .......... ketij muhabeti nuk di nga t'ia nisesh ............. ne ate vend cdo gje eshte per se mbrapshti .....................


Pikerisht kjo ndjenje te kaplon, sa here perpiqesh te analizosh femomenet shqiptare dhe jo vetem ne fushen e mjeksise.
Megjithate, edhe pse hyjne studente qe nuk e meritojne, prape atje, gjate viteve te fakultetit, fillojne skartimet dhe shtresezimet. Lufta e te aftit me te paaftin eshte kontradikte zhvillimi. Struktura e demtuar socialo-ekonomike ndihmon kaosin, por progresi eshte i pandalshem. I afti natyrisht qe do dale ne linjat e para. Jo te gjithe mund te mbarojne me nivele te larta. Profesori, te paaftit mund t'i jape nje note kaluese, ose mund t'i ngrere nje note, por as qe duhet menduar se do t'i japoe noten maksimale.
Eshte gjithmone instinkti i vetembrijtjes:
"hej ky te ze neser vendin, po te marre noten e larte"

Keshtu edhe vazhdohet.

Nje aspekt.

Nje gjinekolog, ka nevoje qe te ruaje nivelin e tij, duke ndjekur te rejat mjeksore.
Eshte nje menyre qe kirurget e perdorin mjaft sot ne bote-lidhja me internet dhe ndjekja e operacioneve ne nivel universitar nepermjet lidhjeve te caktuara me universitete te ndryshme.
Kjo behet sigurisht duke u abnonuar tek kete linja dhe abonimi duhet paguar. E eshte ca i kripur, por mjeku ka mundesi qe te shohe teknika te reja operacionesh dhe mbi te gjitha qe te mbaje te ngritur nxitjen shkencore.
Sa per kuriozitet, nje abonim i tille kushton rreth 170$ ne muaj. Keto $ duhet te dalin nga diku. Normalisht mesimdhenesve ua siguron shkolla kete lidhje, por ketu behet fjale edhe per pjesen tjeter ku futen spitalet rajonale, apo spitalet e tjera te ragut te dyte, ku edhe mjekohet 90% e popullsise.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2010 12:21
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Nje aspekt.

Nje gjinekolog, ka nevoje qe te ruaje nivelin e tij, duke ndjekur te rejat mjeksore.
Eshte nje menyre qe kirurget e perdorin mjaft sot ne bote-lidhja me internet dhe ndjekja e operacioneve ne nivel universitar nepermjet lidhjeve te caktuara me universitete te ndryshme.
Kjo behet sigurisht duke u abnonuar tek kete linja dhe abonimi duhet paguar. E eshte ca i kripur, por mjeku ka mundesi qe te shohe teknika te reja operacionesh dhe mbi te gjitha qe te mbaje te ngritur nxitjen shkencore.
Sa per kuriozitet, nje abonim i tille kushton rreth 170$ ne muaj. Keto $ duhet te dalin nga diku. Normalisht mesimdhenesve ua siguron shkolla kete lidhje, por ketu behet fjale edhe per pjesen tjeter ku futen spitalet rajonale, apo spitalet e tjera te ragut te dyte, ku edhe mjekohet 90% e popullsise.Eshte e vertete qe duhen leke .......... po edhe ti japesh 2000 $ ne muaj nje doktori ne shqiperi ........ ku rrogat jane tek 400$ sikur nuk ka kuptim nga ana ekonomike ...........
Nga ana tjeter ........ ai katnari apo puntori qe merr 400$ ne muaj ....... ku do i gjeje t'i jape gjoben doktor e infermier e roje te porta ( se atje ka shtatembedhjete roje per pese porta ....... vetem e vetem qe te hapet fronti i lekut) ?
Me e drejte do ishte te vendoseshin tarifa fixe per sherbimet mjeksore ........... te rregulluara nga shteti ........ .
Pastaj edhe ketu nga ne ...... mjeku i pergjithshem nuk eshte se ben me shume se 130 - 150 mije ne vit ............ (Specialisti eshte tjeter muhabet) ........ .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2010 12:39
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Sherbimi mjeksor ne Shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.