Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pse ka kater Ungjij???
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Me mire vone se kurre.
Me vjen mire per ty.
Biles besoj se shume shpejt mund te behesh nje besimtar i devotshem.


piktor e ke seriozisht ?

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Dhjetor 2010 23:40
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82

piktor e ke seriozisht ?

Pse çfare jam une prift apo hoxhe .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2010 07:25
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Megjithate Losti eshte nje bisedues i domosdoshem. Kur them Losti, e kam fjalen per ato ide qe ai perfaqeson.

Po mire mo Piktor po keta kodoket si i di ti? Mos me thuaj prape qe nuk di gje se dicka duhet te dish.

Oj.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2010 14:27
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po citoj ato që tha shelgu
Megjithate Losti eshte nje bisedues i domosdoshem. Kur them Losti, e kam fjalen per ato ide qe ai perfaqeson.

Po mire mo Piktor po keta kodoket si i di ti? Mos me thuaj prape qe nuk di gje se dicka duhet te dish.

Oj.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2010 17:17
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Re: Pse ka kater Ungjij???

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
Ne realitet shume e kane bere kete pyetje dhe shume pak kane marre pergjigjen e sakte sepse te tjeret nuk kane pritur ne nje pergjigje por kane gjykuar sipas mendjes se tyre pa njohur arsyet e verteta

me respekt i krishteri!!!

ky eshte problemi i shume ju krishterve, sepse secili nga ju mundoheni me preach versionin tuaj te krishterizmit, dhe shumica ja futni kot. beheni qesharak.

nuk egziston nje pergjigje e sakte, (sepse supozojm se ka zot) dhe eshte sikur te thuash qe une e njoh zotin personalisht dhe qellimet e tij.

ktu ka vend vetem per spekulime, dhe ne ate kohe cdo gje qe te besohej nga publiku i gjere duhej patjeter dy ose tre deshmitar. ne ket rast zoti ka perdor kater.

te diskutosh per kto gjera ktu ne forum mes nesh shqiptarve eshte kot, vetem per tifozdhek.

une do lexoja me kureshtje diskutiomet e ndonjerit/ndonjeres qe ka lexuar dhe studiuar mire hollesisht testamnetin e vjeter dhe te ri. i vjetri ka 39 libra i riu ka 27.
pra gjithesej 66 libra, une skam lexuar asnje plotesisht, dhe me duket se dij me shume se juve so call yourself kristians ktu.
go figure
tjeternysh vazhdoni me debate te lezetshem jashte temes, se kjo ka me rendesi, intertainment

hajde gezuar krishtelindjet qe ta mbaj mire edhe me ate siper just in case

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2010 23:46
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: Re: Pse ka kater Ungjij???

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
ky eshte problemi i shume ju krishterve, sepse secili nga ju mundoheni me preach versionin tuaj te krishterizmit, dhe shumica ja futni kot. beheni qesharak.

nuk egziston nje pergjigje e sakte, (sepse supozojm se ka zot) dhe eshte sikur te thuash qe une e njoh zotin personalisht dhe qellimet e tij.

ktu ka vend vetem per spekulime, dhe ne ate kohe cdo gje qe te besohej nga publiku i gjere duhej patjeter dy ose tre deshmitar. ne ket rast zoti ka perdor kater.

te diskutosh per kto gjera ktu ne forum mes nesh shqiptarve eshte kot, vetem per tifozdhek.

une do lexoja me kureshtje diskutiomet e ndonjerit/ndonjeres qe ka lexuar dhe studiuar mire hollesisht testamnetin e vjeter dhe te ri. i vjetri ka 39 libra i riu ka 27.
pra gjithesej 66 libra, une skam lexuar asnje plotesisht, dhe me duket se dij me shume se juve so call yourself kristians ktu.
go figure
tjeternysh vazhdoni me debate te lezetshem jashte temes, se kjo ka me rendesi, intertainment

hajde gezuar krishtelindjet qe ta mbaj mire edhe me ate siper just in caseMire ju thua kurt. Kot ja fusin po ja qe jane te lezece.

Po per kodiket di gje ti kurt, se mu atje me ka ngelur ora. O e gjej se si jane o s'ka tjeter rruge.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2010 01:21
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Re: Re: Pse ka kater Ungjij???

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
ky eshte problemi i shume ju krishterve, sepse secili nga ju mundoheni me preach versionin tuaj te krishterizmit, dhe shumica ja futni kot. beheni qesharak.

nuk egziston nje pergjigje e sakte, (sepse supozojm se ka zot) dhe eshte sikur te thuash qe une e njoh zotin personalisht dhe qellimet e tij.

ktu ka vend vetem per spekulime, dhe ne ate kohe cdo gje qe te besohej nga publiku i gjere duhej patjeter dy ose tre deshmitar. ne ket rast zoti ka perdor kater.

te diskutosh per kto gjera ktu ne forum mes nesh shqiptarve eshte kot, vetem per tifozdhek.

une do lexoja me kureshtje diskutiomet e ndonjerit/ndonjeres qe ka lexuar dhe studiuar mire hollesisht testamnetin e vjeter dhe te ri. i vjetri ka 39 libra i riu ka 27.
pra gjithesej 66 libra, une skam lexuar asnje plotesisht, dhe me duket se dij me shume se juve so call yourself kristians ktu.
go figure
tjeternysh vazhdoni me debate te lezetshem jashte temes, se kjo ka me rendesi, intertainment

hajde gezuar krishtelindjet qe ta mbaj mire edhe me ate siper just in case

Gezuar Krishtlindjet Kurt.
Nuk eshte aspak e vertete qe te Krishteret te pretendojne qe njohin Zotin. E kunderta, ata (te Krishteret) mundohen ta njohin (gjejne) Zotin gjate gjithe jetes se tyre, me shpresen se nje dite do te jene te denje perpara Zotit. Vete fakti qe pretendojne se jane mekatare, qe ne mendime, fjale dhe vepra ata i kerkojne falje vazhdimisht Zotit. Sa here qe ata shkojne ne meshe (te pakten nje here ne jave, zakonisht te dielave-shumica) ata kerkojne ose pretendojne te pastrohen nga mekatet e tyre.
Problemi nuk qendron tek besimtaret e thjeshte, por tek ata qe pretendojne te jene udheheqes te besimtareve qe bejne interpretime te Bibles.
Marrim si shembull Deshmitaret e Jehovait.
Nje sekt fetar i ri dhe mjaft mire i organizuar dhe qe munt te thuhet hapur qe e kane zberthyer Biblen ne çdo cep te saj dhe pastaj duke shfrytezuar defektet apo gabimet e bera nderkohe nga Kisha si ajo ortodokse apo katolike e protestante e te gjitha te tjerave paraardhese mundohen te pretendojne se ata jane besimi i vertete qe te çon ne jeten e perjeteshme ku tigri dhe lepuri apo luani e qengji hane bar ne te njejtin livadh. Ata jane Kulla e Rojes dhe i bejne thirrje njerezve te Zgjohen.
Njerzit jane te lire te besojne apo jo dhe natyrisht te zgjedhin vete se cilin besim duan te mbajne nese deshirojne te behen pjese e nje sekti.
Mos harrojme se ne bote egziston edhe sekti i Satanas (djallit) qe kane bere edhe krime monstruoze e makabre, duke groposur njerez te gjalle apo duke i mbytur ne ujra etj.

Persa i perket çeshtjes se 4 ungjijve ata u pranuan nga baballaret e Kishes sepse ne ate kohe qrkullonin shume libra qe nuk ishin te mbeshtetur aspak ne qellimin e vertete te jetes se jezusit ne toke dhe aq me pak te Frymezuara nga Zoti pra qe kishin ndonje perputhje edhe me shkrimet e vjetra qe parashikonin ardhjen e Jezusit dhe te vepres se tij.

Biles te pakten dy nga keta Ungjij gjenden edhe ne Kodiket e famshem qe flet Shelgu qe ben te paditurin.

Biblen e kam lexuar edhe une por duhet ta pranoj se nuk kam pasur kohen e mjftueshme per te reflektuar mbi ate qe kam lexuar, por e kam lexuar perciptazi, te teren si nje roman. Mirpo Bibla nuk eshte as roman as histori etj por nje teresi veprash e gjinish letrare, qe duhen lexuar me pretendimin se dua te gjej Zotin dhe jo ta njoh apo me keq egziston apo jo.

Nga ana shkencore qe te pretendosh se e e ke lexuar Biblen thojne (ata qe me te vertet e kane lexuar) duhen te pakten 3 vite. Ndersa kerkimi i Zotit mund ta lexosh edhe tere jeten e nuk e gjen, pretendon se e ke gjetur ose e gjen.

Ne fakt kam disa veshtiresi ndersa pretendoj te shpjegoj keto gjera per arsyen e thjeshte se me duhet te gje fjalen e pershtateshme qe eshte e veshtire sepse ndryshe reflekton tek ti e ndryshe tek nje tjeter fjala.

Te gjesh Zotin nuk do te thote aspak se e njohe. Thame se njeriu eshte ne kerkim Zotit, por jo te njohjes se tij por per ta gjetur. Njerezit nuk njohin njeriun qe kane prane jo me te njohin Zotin.

Ne fund te fundit çeshtja jane njerezit dhe problem i tyre dhe jo i Zotit.
Shumica kane lindur e rritur ne nje fe te caktuar. Disa te pafe, ndersa disa te tjere kane ndryshuar mendim opinion dhe besim.
Nese do me pyesje mua,- po ti ne cilin grup ben pjese grupi?
Jam i Krishtere por qe nuk zbatoj aspak rregullat e Kishes. Per mua nuk ka rendesi objekti i kultit por deshira dhe besimi per Zotin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2010 10:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Piktor.

Amen.

Ja njeriu i Perendise sa i menqur qe eshte. I thjeshte, i sinqerte, pa krenari (kete e denon feja shume).

Kurti duhet te kthehet ne fene kristiane mendoj une se ka shume virtute, po e dhjet me ate te shkrete bigjoz qe luan. Ky eshte mekat i madh dhe nuk e di si do t'ja bejme qe ta bejme qun te mbare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2010 13:53
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Piktor.

Amen.

Ja njeriu i Perendise sa i menqur qe eshte. I thjeshte, i sinqerte, pa krenari (kete e denon feja shume).

Kurti duhet te kthehet ne fene kristiane mendoj une se ka shume virtute, po e dhjet me ate te shkrete bigjoz qe luan. Ky eshte mekat i madh dhe nuk e di si do t'ja bejme qe ta bejme qun te mbare.

Kodiket.

Preokupimi eshte i yti dhe jo i te tjereve. Edhe tek njeri qe mendoja se do behej i devotshem, pasi ju hapen syte e mesoi shume gjera ngela i zhgenjyer.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2010 16:09
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

gezuar krishtlindjet piktor e shelgo

eshte inetersante kjo historia e krishtit.

haha, a nuk mjafton kjo o shelgu?! qe une sinqerisht e kam gjetur ineterrsante kte historine e jezusit, pak rendesi ka a jam fetar apo jo.

p'sh. tani aq i devotshem kristian smund te behem kurre, saqe thuhet se kta qe kane shkruar biblen, ne mes fjalise para se te shkruanin emrin e zotit, e tretnin bishtagypin dhe u nderronin me nje tge ri dhe u lanin cdo here para se emri i tij te shkruhet.

ose tjetra, poul nemos gabohem ka qene aq besimtar sa kur e kane kryqezuar ne rrome, nuk ka pranur te kryqzohet si ksrishti pataj e kane kryqzuar me koke poshte.

pra shume gjera e bejn kte historine e krishtit inetrresante.
vetem fakti qe ne ate kohe u persekutotnin vetem te besonin krishtin ndersa kta ishin gati per te vdek dhe nuk e mohonin ate, e ben kte interresante...

por megjithate sot kemi mysliman qe po bejn te njejten gje ne emer te muhametit, faktikisht dicka edhe me extreme, po vrasin veten ne emer te tij me deshiren e tyre.
cfar do thote kjo tani?!
prandaj kemi te drejte te behemi skeptike, se ne i quajm kto sot crazy, por ato dy mije vjet mepare, te shenjt.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2010 19:19
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pse ka kater Ungjij???

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.