Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > JAPONIA - Frikė nga shpėrthimet bėrthamore
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

JAPONIA - Frikė nga shpėrthimet bėrthamore

Kryeministri japonez, Naoto Kan e konsideroi situatën si më të rëndën që pas Luftës së Dytë Botërore, kur vendi i tij u godit nga dy bomba bërthamore. (UPDATE)

“Nëse japonezët do ta kalojnë këtë krizë, kjo varet nga secili prej nesh. Besoj fuqimisht se ne mund të tejkalojmë tërmetin dhe tsunamin duke qenë të bashkuar”, tha Kan.

Ai tha se situata në centralin bërthamor të Fukushimës, një nga prefekturat më të goditura prej tërmetit prej 9 ballësh pas përditësimit prej agjencisë sizmiologjike japoneze, është e rëndë.

Sistemet e ftohjes në 2 reaktorët e centralit Fukushima 1 pushuan se funksionuari fill pas tërmetit që goditi brigjet veri-lindore të Japonisë. Pas shpërthimit të së shtunës në këtë reaktor, autoritetet pranuan se në zonë nivelet e radioaktivitetit kishin kaluar limitet.

Të paktën 19 persona po trajtohen pas ekspozimit radioaktiv. Punonjës me veshje speciale kontrollojnë të gjithë banorët për shenja radioaktiviteti, ndërsa këta të fundit po përpiqen të largohen.

Televizioni japonez, NHK raportoi se mbi 310 mijë persona në mbarë vendin, u shpërngulën në tenda. Shumë prej tyre kishin mbetur pa energji elektrike. Zyrtarët njoftuan se do të shtohet me 100 mijë numri i ushtarëve që veprojnë në zonën veri-lindore të Japonisë.

Vendi po jeton me frikë pas alarmit se ekziston rreziku për një shpërthim të dytë në centralin bërthamor Fukushima 1. Teknikët po përpiqen me të gjitha mjetet të ftohin reaktorin 3. Agjencia bërthamore japoneze, shpalli gjendje e jashtëzakonshme edhe në një central të dytë në Anagau, ku janë regjistruar nivele të larta të kontaminimit.

Televizioni NHK raportoi se numri i të vdekurve është 1131, ndërsa policia paralajmëroi se numri i viktimave mund të kalojë mbi 10 mijë.

Ekspertët po përpiqen të mbajnë nën kontroll një tjetër reaktor bërthamor në rrezik shpërthimi pasojat e të cilit do të ishin edhe më të rënda.

Në zonën e goditur nga tsunami llogariten të paktën 10 mijë viktima ndërsa mbi 300 mijë persona janë evakuuar.

Shkencëtarët thonë se tërmeti e ka lëvizur Japoninë me 2.4 metra nga vendndodhja e saj e mëparshme.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 13:27
AngelDevil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

Shpėrthim i dytė nė Fukushima

Asaj që i druheshin të gjithë në Japoni ndodhi. Një shpërthim i dytë u regjistrua në reaktorin 3 të Fukushimas, dy ditë pasi flakët përfshinë reaktorin 1, fill pas tërmetit prej 9 ballësh që goditi brigjet veri-lindore të Japonisë.
Punonjësit në central thonë se të paktën shtatë persona kanë humbur dhe tre të tjerë u plagosën nga shpërthimi.

Ekspertët janë të mendimit se një tragjedi si ajo e Cernobilit në vitin 1986 nuk do të ndodhë sepse reaktorët janë ndërtuar me standarde të larta, me shumë masa sigurie.

Policia japoneze tha se deri tani konfirmohet vdekja e e 1597 personave, por bilanci përfundimtar mund të jetë shumë më i lartë.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 13:28
AngelDevil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Nuk eshte per t'iu besuar cfare thone japonezet .........
Media po e perdor kete situate kunder reaktoreve berthamore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 15:23
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

Informacioni vjen nga shume media te njohura ne bote turll jo thjesht nga mediat japoneze... pastaj ne raste te tilla mbulohet e verteta per te mos hapur panik dhe jo e kunderta.

http://edition.cnn.com/2011/WORLD/a...dex.html?hpt=T1

Me vjen shume keq per ata njerez tmerr vertet... ishalla i ve gishtin kokes Sala e mos vazhdoje me idete e ndertimeve te centraleve te tilla ne Shqiperi

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 15:52
AngelDevil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Japonezet jane shume proud of themself to tell the truth ............... Centrali berthamor nuk eshte demtuar nga termeti po nga demet anesore .... dhe tsunami .......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 16:01
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

krenar po te dh*ere spi me uje tani ... vertet katastrofe dhe centralet ju duheshin me gjithe ate fatkeqesi natyrore

Ja dhe 1 lajm tjeter ne lidhje me termetin....

Tërmeti ka shkurtuar vazhdimin e ditës me 1,6 mikrosekonda

Agjencia amerikane NASA ka deklaruar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë, ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,6 mikrosekonda, ndërsa Instituti italian për Gjeofizikë dhe Vullkanologji ka theksuar se boshti i rotacionit të Tokës ka lëvizur me 10 centimetra. Gjeofizikanti i NASA-s Richard Gros ka llogaritur se tërmeti me fuqi 8,9 ballë të shkallës Rihter, e ka shpejtuar rrotullimin e Tokës për 1,6 mikrosekonda. Ky ndryshim i shpejtësisë së rotacionit të Tokës është diçka më e madhe se sa ajo e vitit të kaluar, e shkaktuar nga tërmeti që kishte ndodhur në Kili. Ndryshimin më të madhe të shpejtësisë së rrotullimit të Tokës e ka shkaktuar tërmeti që ka ndodhur në Sumatra në vitin 2004, i cili e kishte shkurtuar ditën për 6,9 mikrosekonda.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 16:07
AngelDevil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

Tėrmeti e tsunami lėkundin fort tregun financiar aziatik

Gjithashtu, analistët mendojnë se tërmeti mund të provokojë edhe efekte pozitive. Përveç vendit japonez, lëkundje të forta ka pësuar edhe tregu financiar aziatik. Sipas vlerësimeve të para të ekspertëve ndërkombëtarë, të ekonomisë dhe financave, vala goditëse e ekonomisë së vendit aziatik mund të prek shifrën e 55 miliardë dollarëve. Megjithatë analistët mendojnë se tërmeti mund të provokojë edhe efekte pozitive. Sipas tyre, largimi i investitorëve kundrejt dollarit do të shkaktojë dobësim të monedhës, jen. Dhe një jen i dobët, do të favorizojë eksportet.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 16:09
AngelDevil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Sic e kam thene edhe me siper me duket .......... ata kane leke te ndertojne Japonine nga e para ............ Kane fond te vecante per te tilla raste.
Kompanite e insurances nuk i mbulojne deme te tilla ne Japoni ............ nderkohe qe ne Hawai .... do pagujne lek te modh ........... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2011 21:25
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha AndreaPirelli
Nuk eshte per t'iu besuar cfare thone japonezet .........
Media po e perdor kete situate kunder reaktoreve berthamore.S'me duket se eshte vetem media, rreziku eshte real jo fiktiv ndryshe shume vende si Gjermania, Zvicra etj nuk do rikonsideronin planet e tyre rreth nuklearit. Pas 40 vjetesh minierat e platonit e uranit s'do kene me burime, qe kshu do na ngelen vec skoriet per 5000 vjet te tjera... thua ne njerezit te jemi kaq budallenj sa te mos dime te zgjedhim cfare eshte me e mire per ne?

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2011 18:11
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Radiation Dose Chart

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re radiation.png
Ky file ėshtė shkarkuar 16 herė.

Per kuriozitet...Sikur mos mjaftonte sasia e radiacioneve qe thithim cdo dite nga burime te ndryshme nuk eshte per tu nenvleresuarhttp://xkcd.com/radiation/

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2011 18:15
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > JAPONIA - Frikė nga shpėrthimet bėrthamore

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.