Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > JAPONIA - Frikė nga shpėrthimet bėrthamore
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

E frikshme Tulpe vertet

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2011 18:37
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ka mendime te ndryshme rreth energjise nukleare.

Shume vete e mendojne si shume te sigurte, pavaresisht incidentit qe ndodhi ne Japoni.
Ai central ishte central privat, dhe pronaret hezituan t'i hidhnin uje deti qysh ne fillim, se e bente centralin te paperdorshem. Pra vendimet e para u moren nga te zotet edhe ishte te motivuara nga biznesi. U desh nderhyrja e kryeministrit qe te urdheronte perdormin e ujit te detit per ftohje.

Keto rruget e tjera, era, dielli e me the te tashe, deri tani kane treguar qe jane te pafrytshme. Keshtu qe ose duhet te heqim dore nga makinat, dhe zhvillimi dhe t'ia hypim bicikletave. Po te ecim me llogjiken e incidenteve, i bie qe te heqim dore edhe nga nafta duke pare incidentet qe ndodhin here pas here.

Sa per kuriozitet, keshtu folen njerezit edhe kunder frigoriferit kur ai shpik per here te pare. Njerezit trembeshin nga helmimi qe mund te shkaktonte amoniaku.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2011 20:34
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

Ne raste te tilla qeveria/shteti ka kompetenca te plota te mare situaten ne dore e mos lejoje te ndodhin katastrofa te tilla.Kujto rastin e BP problemi i naftes para ca muajsh.

Tani per teknologjine sjam kunder por problemi eshte qe duhet te merren parasysh shume faktore ja psh ndertimi i 1 centrali te tille ne Shqiperi do qe katastrofe me 1000 %

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2011 23:23
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Keto rruget e tjera, era, dielli e me the te tashe, deri tani kane treguar qe jane te pafrytshme. Keshtu qe ose duhet te heqim dore nga makinat, dhe zhvillimi dhe t'ia hypim bicikletave. Po te ecim me llogjiken e incidenteve, i bie qe te heqim dore edhe nga nafta duke pare incidentet qe ndodhin here pas here.

Sa per kuriozitet, keshtu folen njerezit edhe kunder frigoriferit kur ai shpik per here te pare. Njerezit trembeshin nga helmimi qe mund te shkaktonte amoniaku.Ne fakt njesoj eshte amoniaku dhe urani- plutoni A te ka shkuar ne mendje qe vendet ku depozitohen skoriet mund te behen arma me vdekjeprurese nese do te shkaterrosh nje vend?
Ate qe s'marr vesh eshte qe konsiderohen te pafrytshme burimet e rinovueshme vetem sepse s'dihet asgje rreth tyre e ne shumicen e rasteve njerezit as e kane idene se per cfare behet fjale, si funksionojne, cfare kostoje kane. Nese behen akoma luftera per puse nafte e merremi me shume si te eliminojme komshiun me raketa ne vend qe te perdorim shkencen e te zbulojme burime alternative ose te perfeksionojme ato qe kemi dmth qe jemi akoma ne fazen para shkaterrim tamam si ato filmat apokaliptike e pastaj habitemi kur ndodhin tragjedi.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 00:13
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ok, nja dy tre pika.

Keto teknologjite alternative, nuk kane dhene shume rezultat deri tani, me teknologjine qe zoterohet. Prsh turbinat e eres jane shume jo rentabel, per energjine qe prodhojne. Kerkojne shume maintenance etj. Edhe ato te diellit po ashtu, duhet shume siperfaqe, nevojitet diell etj etj.

Per skoriet. Ke te drejte. Do te na duhet t'i mbajme per shume kohe. Megjithate, ato futen neper cisterna plotesisht hermetike dhe vendosen ne fund te detit. Pothuajse e pamundur qe te shfrytezohen me.

Per lufterat prap ke te drejte, por eshte nje pozicion idealist. Njeriu nuk mund te mos jete konfliktual. Vete bilogjia mbi te cilen jemi ngritur e ka te nevojshme konfliktin. Nuk dua te zgjatem kot tani, por te gjitha speciet e natyres, qofte njeri, peshk apo koralet ne det kane konflikten ndermjet brenda species.
Ajo qe ne kemi ne dore eshte ndryshimi i llojit te konfliktit. Nga eliminimi fizik ne vendimarrje me forma te tjera. Ia kemi arritur deri diku, por jo plotesisht. Ndoshta brezat e ardhshem do t'ia arrijne. Nqs dikush ka pershtypjen per shembull qe njeriu parahistorik ishte i lumtur dhe ne paqe gabohet. Jane te vertetuar qe 1 ne 4 (ne mos gaboj) vritej ne lufte me fisin tjeter aty afer. Keto lufterat qe behen sot, jane te pallogartshme ne krahasim me shfarosjet dhe gjenocidet qe ka ndodhur ne te shkuaren.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 00:34
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Po une i shkreti qe 40 km e kam nuklearin (njerin te pakten, se ketu rrotull ka nja 3 me duket) ............. dun me shtu ene dy reaktore te tjere ................. .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 01:14
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Ne Japoni ndertohet me parametra sizmike deri ne 9-10 balle. Kostot e ndertimit jane astronomike.

Ne Japoni nuk lejohet te hedhesh hirin e cigares ne rruge, prandaj njerezit ecin me tavlla te varura ne qafe.

Japonezet neper aerporte jane ata te fiksuarit qe i shef me maska ne surrat nga frika e viruseve.

Nje japonez pushua nga puna ne Japoni sepse kishte shkruar me laps mbi nje monument historik ne Rome.

Dhe me gjithe perfeksionin e tyre, me gjithe masat e sigurise, reaktori berthamor desh i shpertheu. Imagjino ca mund te ndodhe ne Shqiperi, ku barutin e trasportojne me karroca te sapo salduara (psh ne Gerdec).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 02:19
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

japonezd po i tregojn botes qe jane njerzit me te civilizuar, moralisht superiora ndaj gjithe popujve te botes jo vetem shqiptarve.
gjithe kjo tragjedi dhe nuk degjon looting, vjedhje, plackitje sic ndodhi ne amerike ne new orleans dhe kudo vend tjeter ne bote ku ka patur katoastrofa te ktij niveli, kurse per japonezd nuk degjon kshtu gjerash.
im totaly impressed

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 04:33
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Shikojeni mos ja u ndryshon pak menimin per Japonezet

Dolphin Slaughter In Japan
WARNING: Blood - There is nothing funny about this video. It shows dolphins being brutally killed in Japan.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 13:25
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Nuk ma ndryshon mendimin per Japonezet ..................... I love them ......... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2011 13:46
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:15 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > JAPONIA - Frikė nga shpėrthimet bėrthamore

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.