Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Per Arturm, natyrisht!
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Eshte shume heret per te folur.
Besoj se nuk mjafton nje muaj apo edhe nje vit.Ndruyshimet e para duken gjithmone kur ka ndryshim qeverrie. Puna eshte se si do vazhdoje
Kot pyes ne fakt se e di mire.
Do te ndodhe e njejta gje
Ne poste do te vendosen militantet dhe ndonje i sakte sa per te mos marre mesysh.
Ndryshimet e qeverrisjeve do te jene shume te vogla per sa kohe Shqiperia eshte nje tranzit droge dhe krimesh te tjera. Ata qe luajne parane e madhe dine qe ta fusin cdo qeverri ne shinat e tyre.

Nuk kam aspak shprese, sepse se pari duhet te goditet krimi i cili i ka zene frymen vendit.
Kur flas per krimin duhet filluar qe nga vjedhja e korentit e deri tek hedhja e plehrave neper rruge dhe duke perfunduar tek krimi i organizuar.

Duhet shtuar qe sistemi i drejtesise nuk mund te funksionoje sepse ka pasiguri jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 01:41
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Eh more arturm po atij pallati ne ndertim e siper i jane dashur 10 vjet ti vejne dinamitin dhe sot shteti italian u detyrohet 50 000 000 euro ndertuesve.
Ndersa pallati qe po them une ishte i kompletuar dhe me familje brenda dhe u prish me dy muaj qeveri.



Punta Perotti eshte nje rast i mirefillte ku shteti ja fut shtetit, ose si mund te quhet ndryshe "konflikt kompetencash" (komuna ka dhene nje leje duke u bazuar vetem tek ligji regional dhe pa patur parasysh ligjin nacional, dmth ka dhene nje leje qe nuk mund/duhej ta jepte) e natyrisht ne kete rast ndertuesit dalin "te lare" sepse, duke pasur nje leje ndertimi (te leshuar paligjshmerisht nga komuna) ata jane ne rregull me ligjin.

Kam punuar 10 vjet per "demanio marittimo-n" ne Itali dhe mund te te them me bindje qe ky eshte nga rastet ku ndertuesit, nuk i dihet se si, marrin nje leje te ligjshme (per ata) por te paligjshme (te leshuar nga Komuna).

AI NDERTIM ISHTE I PALIGJSHEM.

POR, DUKE QENE SE SHTETI DUHET PERGJIGJET PER "GABIMET" E VETA (nenkupto te nenpunesve te tij qe kane leshuar nje leje te paligjshme, me dashje apo pa dashje), KJO BEN QE TE RIKOMPENSOHEN NDERTUESIT.

-----------------------------------------------------------------

I njejti rast eshte dhe Vlore, identik. Aty, jo vetem qe kane ndertuar ne bregdet por bile edhe kane hedhur dhe ne det (si te thuash kane marre toke nga deti). Mund ta kene bere me leje nga Bashkia e Vlores, por kjo s'do te thote qe ajo leje eshte legale (bashkia e Vlores ka leshuar "me dashje apo pa dashje" nje leje qe nuk duhet ta leshonte, prandaj nqs duhet futur ne burg edhe Gjika, qe eshte i PS, le ta fusin se s'me ha malli per ate)

Per banoret mos ua qaj hallin o Piktor, se nuk ishin kooperativiste qe i kishin blere me djersen e balli (kjo eshte nje batute), por me sa di une jane akorduar per nje demshperblim.

Duke qene se jemi ne teme o Piktor, a me indikon ndonje post tendin ku ke folur me te njejtin "indinjim" ne rastin kur Berisha prishi mbikalimin tek Zogu i Zi ne Tirane?

Tek rasti i Vlores akoma nuk e ka thene fjalen e fundit gjykata (dhe kush e di kur do ta japi), ndersa ne rastin e mbikalimit te Tiranes (qe u ndertua me leket e bashkise dhe u prish, 2 milione dollare, me leket e shtetit) eshte marre vendim deri nga gjykata kushtetuse kunder Berishes.

Ato leke, si te ndertimit dhe te prishjes, me dhimbsen mua o Piktor jo leket e Lulit apo te "banoreve hallexhinj" te pallatit.

PAVARSISHT NGA TE GJITHA UNE JAM I PARIMIT QE NE KETO RASTE DUHEN BERE VEPRIMET PASI TE JETE SHPREHUR GJYKATA

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 11:01
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Nga taksa progresive perfitojne 40% e 350 000 veteve qe punojne ne shtet. Keta kane takse te pershkallzuar dhe realisht perfiton 50% e tyre pra:
350 x 40= 140 pjestoje per 2 del rreth 70 000 buxhetore qe perfitojne realisht nga 5 deri ne 2,5 % takse me pak. Po ta indeksosh me naften, kafen, cigaren e alkolin del me kepuce te kuqe. Shto ketu tu shtosh taksen per banesen e dyqanin etj po rrjep edhe keta qe perfitojne nga taksa progresive rrjep edhe ata qe nuk hyjne fare tek kjo ulje qe jane 50% e tyre plus te papunet etj .
Taksa progresive ka efekt vetem tek 2% e 350 000 qe marrin rroga te majme dhe nuk e ndiejne aspak rritjen e çmimeve. Ah po 5% me shume u merret.


Rregjimi i taksave nuk ka si qellim kryesor taksimin e rrogave e pensioneve o Piktor por ka qellim taksimin e bizneseve, dhe ti e di kete.

Per mua taksimi progresiv eshte me i mire se taksimi i sheshte, e kemi diskutuar shpeshhere kete dhe as une nuk dua te nderoj mendim dhe as dua te nderroj mendimin tend.

Deri Enver Hoxha kishte njefare taksimi progresiv o Piktor, po te pyesesh, kuota p.sh. e kopshtit per femijet paguante me pak nje puntor (me rroge te ulet) se nje nepunes (me rroge te larte). Kur shkohej ne kamp pushimi e njejta gje, kur merrje kabina plazhi e njejta gje.

--------------------------------------------
Te pakten per ndryshimin e rregjimit te taksimit nuk mund te thuash qe Edi Rama e beri "me pisllek". E kishte ne program, u votua per te realizuar ate program, dhe po e ben.

Edhe mua me duket e eksagjeruar ne France qe nje pasanik te paguaje deri ne 75% taksa, por Hollande pergjigjet qe ai u votua per kete gje dhe po e realizon

Kaq, mundohu ta mbledhesh mendjen per kete pune.

P.s. sikur Berisha te mos ta kish bere si Zogu qe i la arkat bosh, ndoshta nuk do te nevojiteshin gjithe keto taksa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 11:21
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


Punta Perotti eshte nje rast i mirefillte ku shteti ja fut shtetit, ose si mund te quhet ndryshe "konflikt kompetencash" (komuna ka dhene nje leje duke u bazuar vetem tek ligji regional dhe pa patur parasysh ligjin nacional, dmth ka dhene nje leje qe nuk mund/duhej ta jepte) e natyrisht ne kete rast ndertuesit dalin "te lare" sepse, duke pasur nje leje ndertimi (te leshuar paligjshmerisht nga komuna) ata jane ne rregull me ligjin.

****
Duke qene se jemi ne teme o Piktor, a me indikon ndonje post tendin ku ke folur me te njejtin "indinjim" ne rastin kur Berisha prishi mbikalimin tek Zogu i Zi ne Tirane?

Tek rasti i Vlores akoma nuk e ka thene fjalen e fundit gjykata (dhe kush e di kur do ta japi), ndersa ne rastin e mbikalimit te Tiranes (qe u ndertua me leket e bashkise dhe u prish, 2 milione dollare, me leket e shtetit) eshte marre vendim deri nga gjykata kushtetuse kunder Berishes.

Ato leke, si te ndertimit dhe te prishjes, me dhimbsen mua o Piktor jo leket e Lulit apo te "banoreve hallexhinj" te pallatit.

PAVARSISHT NGA TE GJITHA UNE JAM I PARIMIT QE NE KETO RASTE DUHEN BERE VEPRIMET PASI TE JETE SHPREHUR GJYKATA

Me gjej ndonje mesazh timin qe une paskam mbrojtur prishjen e mbikalimit. Serish nese flasim ndershmerisht sot jam shume i bindur se bene mire qe u prish duke pare realitetin se me nje rrethrrotullim te thjeshte problemi i trafikut aty eshte i zgjidhur. Thjesht do ishin shpenzuar ca leke me teper e nje bunker ne hyrje te Tr. Pa harruar se ishte ne ndertim e siper dhe nuk ju cenua prona askujt, firma mund te zhdemtohet ne çdo kohe.
Une asnjehere nuk kam qene dakort me prishjet dhe mbaj mend se kam kundershtuar ne kete forum prishjet sidomos me kujtohet diçka ne lidhje me Vizion+.
Pikerisht kete them une, arbitrarilleku pa asnje vendim gjykate, pa u denuar askush qe te paguaje demtimet qe i jane bere ambientit pa perfituar asgje dhe me e keqja duke shpenzuar miliona euro te tjere nga buxheti i shtetit per demshperblimin nga xhepat e taksapaguesve shqiptare te atyre qe blene shtepite shto dhe shpenzimet per dinamitin, xheniot, mjetet etj per çfare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 13:17
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


Rregjimi i taksave nuk ka si qellim kryesor taksimin e rrogave e pensioneve o Piktor por ka qellim taksimin e bizneseve, dhe ti e di kete.

Kaq, mundohu ta mbledhesh mendjen per kete pune.

P.s. sikur Berisha te mos ta kish bere si Zogu qe i la arkat bosh, ndoshta nuk do te nevojiteshin gjithe keto taksa

Ehe me argumento kush do paguaje dhe sa do paguaje. Une di se çfare do paguaje ky popull, naften, kafen, alkolin, cigaret pijet energjike, taksat e shtuara te shtepise etj.
Di se taksimi progresiv nuk shkon me teper se 15 % dhe keta jane ca drejtore bankash e ca politikane qe ua ka qejfi te deklarojne kaq te ardhura dhe askush nuk mund te vertetoje te kunderten.

Bosh bosh, por per me hedh ne ere pallate ja paska pa lene. Mos me thuaj se i mori tek Fmn se akoma me keq se mori borxh per ti hedhur ne ere.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 13:22
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Ka nje ndryshim "te vogel" midis nesh.

Ti "kunder Rames" hap tema, ndersa "kunder Berishes" vetem pergjigjesh neper tema, ndersa une kam hapur tema kunder te dyve per ato gjera qe nuk me pelqejne.

Te them te drejten desha te hapja nje teme kunder Rames edhe per ceshtjen e armeve kimike ndonje muaj me pare , por kur pashe forumin "te fjetur" qe prej gushtit me humbi dheshira.


Magjithate, per temen tende, sic e shikon ketu poshte Piktor, me duket se qenkemi dakort.

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
PAVARSISHT NGA TE GJITHA UNE JAM I PARIMIT QE NE KETO RASTE DUHEN BERE VEPRIMET PASI TE JETE SHPREHUR GJYKATA




P.s. Si duket paske shkuar ne Tirane ne oret e vona te nates ose heret ne mengjes qe te eshte dukur zgjidhje e duhur rotonda (provoje nje here andej nga ora 7.30-8.00 dhe flasim pastaj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 19:40
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Ehe me argumento kush do paguaje dhe sa do paguaje. Une di se çfare do paguaje ky popull, naften, kafen, alkolin, cigaret pijet energjike, taksat e shtuara te shtepise etj.
Di se taksimi progresiv nuk shkon me teper se 15 % dhe keta jane ca drejtore bankash e ca politikane qe ua ka qejfi te deklarojne kaq te ardhura dhe askush nuk mund te vertetoje te kunderten.



Piktoro, me duket se dashke me bo muhabet.

Ta thashe njehere, taksimi eshte i rendesishem per bizneset dhe jo per buxhetoret/rrogetaret (per mua per rrogat mund ta linin akoma 10%).
Sa per shifren 15%, eshte normale. Nuk mund te kalohet nga nje sistem (10%) tek tjetri duke e rritur brenda vitit direkt 23/33/43% (morra shembull nga Italia).
Rritja behet graduale.

Piktor, mund te mos jesh dakort por argumentet u dhane ne fushate elektorale dhe ai morri votat per ate pune, fli i qete deri ne zgjedhjet e tjera.

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Bosh bosh, por per me hedh ne ere pallate ja paska pa lene. Mos me thuaj se i mori tek Fmn se akoma me keq se mori borxh per ti hedhur ne ere.

E ku e di ti qe nuk e kam sponsorizuar une me Vizion ate operacion

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 19:48
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
Ka nje ndryshim "te vogel" midis nesh.

Ti "kunder Rames" hap tema, ndersa "kunder Berishes" vetem pergjigjesh neper tema, ndersa une kam hapur tema kunder te dyve per ato gjera qe nuk me pelqejne.

Te them te drejten desha te hapja nje teme kunder Rames edhe per ceshtjen e armeve kimike ndonje muaj me pare , por kur pashe forumin "te fjetur" qe prej gushtit me humbi dheshira.


Magjithate, per temen tende, sic e shikon ketu poshte Piktor, me duket se qenkemi dakort.





P.s. Si duket paske shkuar ne Tirane ne oret e vona te nates ose heret ne mengjes qe te eshte dukur zgjidhje e duhur rotonda (provoje nje here andej nga ora 7.30-8.00 dhe flasim pastaj.

Qeveria arturm, qeveria, punen e saj, çdo qeveri ka nevoje per kritikuesit e saj.
Tani do rriten edhe çmimet e biletave urbane, jo per faj te naftes, se per naften me vone.

Arturm nuk ka vend te botes qe e ka zgjidhur oren e pikut (punta). Eshte gjith ai bulevard prej doganes tek brryli e kthehu majtas per qender qe nuk çan kollaj ne çdo ore te dites.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 21:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


Piktoro, me duket se dashke me bo muhabet.

Ta thashe njehere, taksimi eshte i rendesishem per bizneset dhe jo per buxhetoret/rrogetaret (per mua per rrogat mund ta linin akoma 10%).
Sa per shifren 15%, eshte normale. Nuk mund te kalohet nga nje sistem (10%) tek tjetri duke e rritur brenda vitit direkt 23/33/43% (morra shembull nga Italia).
Rritja behet graduale.

Piktor, mund te mos jesh dakort por argumentet u dhane ne fushate elektorale dhe ai morri votat per ate pune, fli i qete deri ne zgjedhjet e tjera.


E ku e di ti qe nuk e kam sponsorizuar une me Vizion ate operacion

Po patjeter qe muhabet do bejme.
Ne fushate u tha tjeter gje, u tha se do hiqen taksat per 95% te shqiptareve. Nga te varfer per sheqerin, vajin, vezen e qumeshtin tani na dolen te shendetshem dhe qe duhet te dobesohen.


Sa per donatoret, normal qe eshte mire qe te deklarohen se me vone duhet tu behet radiografia e te ardhurave.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 21:43
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Per kritika ndaj qeverise ketu me ke, bujrum.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2013 22:59
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Per Arturm, natyrisht!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.