Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Re: Plloshtani!

Citim:
Po citoj ato që tha INDRITI2004
E di qe se kane shumje keq shoket qe te thone ashtu?
Nuk te them qe je i cmendur por je gabimetar.
Pse?
Sepse Dihet qe Zoti ka projektuar gjthcka ne qiej e toke poa ama ne nuk mund ti themi Atij:"INxhinier" pasi titujt , artist piktoj skulptor gjeneral etj jane per njerezit apo per krijesat dhe ne qe te dy pranuam me siper se Zoti nuk ju nenshtrohet ligjeve te krijesave te Tij ashtu sic nuk ju nenshtrohet njeriu ligjeve te kurdisjes ne ecje si kukullat.

E dyta shume njerez madje me pozite kane rene ne nje sere gabimesh mbi konbceptimin e Qenies me te larte.
Duke marre shkas nga disa vargje kuranore psh:"Dora e Zotit eshte mbi duart e tyre..."
Nga ky verset del qarte se Zoti ka dore por ato e teprojne duke e identifikuar me doren njerezore dhe thone ka edhe gishta, me pas vetvetiu lind pyetja sa gishta ka? pese apo me shume apo me pak, pasi une kam pare edhe dore me gjashte gishta!!!

Po ashtu Zoti thote:"Une jam degjuesi shikuesi"


Kjo tegon qe zoti degjon e sheh por ama nuk do te thote se Zoti posedon veshe edhe sy.
Ne besojme se Zoti shikon dhe degjon por nuki mund ti mveshim ate se ka sy e veshe pasi nuk dime asgje , zoti ka dashur te jete mister dhe ne nuk dime asgje perpos asaj qe ai na teegoi.
Zoti ne kuran thote:"Dhe ju nuk ju eshte dhene dije pervecse pak".
Indriti



Aty te lumte indrito, nuk kundershtoj ne kete asgje...sepse cdogje ka nje hije te bukur per mua...

une do te doja te veme mendime te ndrsyhme, dhe secili nga ne te japim ngjyrat e kokes qe kemi lexuar apo menduar, dhe te zbrazem trurin ne kete teme..shihet ketu se kerkon shume analiza te detajuara...

Meqe ti thua ashtu, une pajtohem disi... perse ju kur flisni merrni shume per baze Kur'anin ?!...

Mire. Po Kur'anin kush e ka shkruar?

Gjerat mos i merr si thote Kur'ani, se une nuk e di se ku don te dale AUTORI ... po eshte mire qe gatuash mendime nga truri yt, dhe te nxjerresh ate qe mendon se duhet thene...

Shkruhemi

"Zotin e shohim cdo dite, por nuk e njohim"

Ate qe e sheh duhet edhe ta njohesh, po as ti, as une as, dhe te tjere nuk e shohin Zotin ... ndoshta ti sheh natyren dhe thuash e shoh edhe Zotin... "Natyra eshte e ngjajshme me vetveten" ...une per vete po ta shoh nje gje eshte e pamunder qe te rrije nyje gordiane, se jam kurioz t'ia nxjerr kuptimin...se s'ben te keqen byrazeri

Te pershendes djali

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 06/12/2004 ora 16:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2004 12:47
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re love and peace.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 239 herė.

Zoti sjell paqe e dashuri ne jetat tona.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2004 14:41
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Re: Plloshtani!

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani


Aty te lumte indrito, nuk kundershtoj ne kete asgje...sepse cdogje ka nje hije te bukur per mua...

une do te doja te veme mendime te ndrsyhme, dhe secili nga ne te japim ngjyrat e kokes qe kemi lexuar apo menduar, dhe te zbrazem trurin ne kete teme..shihet ketu se kerkon shume analiza te detajuara...

Meqe ti thua ashtu, une pajtohem disi... perse ju kur flisni merrni shume per baze Kur'anin ?!...

Mire. Po Kur'anin kush e ka shkruar?

Gjerat mos i merr si thote Kur'ani, se une nuk e di se ku don te dale AUTORI ... po eshte mire qe gatuash mendime nga truri yt, dhe te nxjerresh ate qe mendon se duhet thene...

Shkruhemi

"Zotin e shohim cdo dite, por nuk e njohim"

Ate qe e sheh duhet edhe ta njohesh, po as ti, as une as, dhe te tjere nuk e shohin Zotin ... ndoshta ti sheh natyren dhe thuash e shoh edhe Zotin... "Natyra eshte e ngjajshme me vetveten" ...une per vete po ta shoh nje gje eshte e pamunder qe te rrije nyje gordiane, se jam kurioz t'ia nxjerr kuptimin...se s'ben te keqen byrazeri

Te pershendes djali


Mik meqe nuk kam shume kohe nuk po te shkruaj shume por nese do te dish mbi kuranin me shume ju keshilloj te lexoni keto tema teki feja islame.
1-Perse nuk mund te jete kurani Veper e Muhamedit.
2-Kurani eshte Shpallje e Zotit.
3-Shpjegimi i Mrekullise kuranore nen hijen e zbulimeve tereja shkencore.
4-Kurani dhe shkenca.
Nese i lexon keto jam mjaft ibindur qe do te mesoni shume gjera.
Do te mesosh se nuk ka nevoje qe kuranin ta vertetoje dikush si liber te Zotit pasi ai verteton vetveten ne shume aspekte.
Miqesisht.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2004 18:24
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Indriti me fal qe te kundershtoj....

Ke postuar nje mesazh me siper, ku permend shume gjera te mrekullueshme qe libri i kuranit shfaq per Zotin. Ke menduar ti ndonjehere se njerezit sot duhet ta besojn vet ose te ken nje ekcperience te hidhur apo te lumtur qe Zoti ka ber per ta? Pra vetem me nje liber qe eshte botuar (si kurani apo bibla) nuk do ndryshoje njeriu pershtypjen qe ka per Zotin. Personalisht Zoti tek une eshte shfaqur shume ne jete(jo fizikisht ) por sa her qe jam lutur per nje deshire te timen, mua me eshte plotesuar, ndoshta pak me vonese por te pakten i eshte pergjigjur lutjes time me hidherim e pa hidherim.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2004 21:23
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Thumbs down

Indrito nuk te thash te komentojme mbi Kur'anin, dhe te ndeshemi me parimet e Librit, dhe jo te me udhezosh se cfare duhet te lexoj mbi fene, por te me keshillosh. UNE NUK DOJA TE FLISJA MBI FENE ISLAME, PO UNE DESHA SE BASHKU TE SHTROJME TRURAT TANE PER TE NENVIZUAR MBI ZOTIN...Te kaloj ketu, une e kam lexuar Kur'anin,jo krejt disa faqe, se eshte e pamundur t'ia nxjerresh kuptimin menjehere..., dhe kam kuptuar shume gjera te bukura, dhe aty nuk shoh veprime qe myslimanet po i permbahen asaj rregulloreje apo me mire thene kushtetuteje. Aty thote kur te nenshtroheni tek Zoti juaj, faluni me sinqeritet, ka njerez bejne NAMAZ dhe ia kepusin gjumit qe ne kohen e pulave...dhe bejne theshetheme, qe ta ngopin koken me hije te pluhrosura.Krejt boshe... U zgjata, kerkoj ndjese...

Une coroditem me Zotin, se Ai eshte qe te ve ne lufte, dhe ai eshte qe te nxjerr ne paqe, sikur te jep ne mendje se ne nuk e kontrollojme veten, po ne na kontrollon vetem nje fuqi qe ne nuk jemi ne gjendja ta kontrollojme as sot as kurre. Me kujtohet nje rast kur nje aktor ishte ne sken dhe interpretonte nje drame, dhe atij sikur iu turbullua truri dhe harroi tekstin, jo se ai deshi ta harroje tekstin, po i fluturoi truri diku larg dhe mbeti i akullt, c'beri ai, ia keputi pas perdeve dhe atje mori tekstin dhe lexoi, dhe iu pershtat rolit te duhur. Dikush ka shume floke (si une hahaah), e dikush s'ka fare floke ne koke eshte trap fare (qeros), e tani ketu secili prej nesh do te donte te kete floke, po ketu pyetet vullneti i vete Zotit etj, etj...Ja keto ishin shembujt qe une analizoj dhe perceptoj per Zotin... Ja per momentin ndodh nje aksident, ndodh qe yjet te mos ngaterrohen mes veti, ndodh vdekje, zenkash te lehta apo te forta me shtaze- shtaze...

hirushja bukur na tregoi nje tru, se ne duhet vete te arrijme ndergjegjen tone, duke lexuar, menduar, duke e lodhur trurin dhe te vime ne perfundim se Zoti eshte Ky, ose Ai... Edhe perse nuk mundemi ta gjejme formen e Zotit, dhe ta shohim, po me mire do te ishte te jepnim ca mendime per Te... Une nga eksperienca do te thoja se ne kete jete ka Zot (NJE), po per mua eshte shume enigme.... Ai eshte qe ve paqen, po dhe qe ve ne sprove njerezit me lufte dhe paqe....Ai te jep gjuhen, ai ta merr...Ai taj jep gjumin, ai te zgjon...

Po valle kur arrijme kundershtine mes veti, kush na jep?! do te thoshnit Vetja, mire, de mire etj etj

Ketu don shume mendje , mos harroni (shaka njerez)

Shkruhemi

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 08:01
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha hirushja
Indriti me fal qe te kundershtoj....

Ke postuar nje mesazh me siper, ku permend shume gjera te mrekullueshme qe libri i kuranit shfaq per Zotin. Ke menduar ti ndonjehere se njerezit sot duhet ta besojn vet ose te ken nje ekcperience te hidhur apo te lumtur qe Zoti ka ber per ta? Pra vetem me nje liber qe eshte botuar (si kurani apo bibla) nuk do ndryshoje njeriu pershtypjen qe ka per Zotin. Personalisht Zoti tek une eshte shfaqur shume ne jete(jo fizikisht ) por sa her qe jam lutur per nje deshire te timen, mua me eshte plotesuar, ndoshta pak me vonese por te pakten i eshte pergjigjur lutjes time me hidherim e pa hidherim.



Hirushe!
me fal qe po te citoj pasi e di qe e ke merak por skam cte bej pasi edhe mua me ka mbetur huq citimi.
Nuk e kam shume te qarte se per ke shkrim e ke fjalen postin e pare apo te fundit por gjithesesi ajo qe dua te them eshte se e mira dhe e keqja jane krijuar nga Zoti per nje qellim te larte, pasi te miren nuk mund ta vleresojme pervecse duke ju falenderuar te keqes.
Si thua a do i dihej vlera ilacit nese nuk do kishte semundje?
MENDOJ SE NESE LEXON KURANIN DHE ARRIN TA KUPTOSH ATE ASHTU SIC DUHET ESHTE E MJAFTUESHME PER TE NJOHUR CILESITE E VERTETA TE zOTIT TE LARTE PASI NE NE TE VERTETE E NDJEJME EGZISTENCEN E TIJ NE JETEN TONE POR AMA SHUME RASTE E KONCEPTOJME GABIM ATE DHE BESOJ SE KURANI TE MBRON NGA LAJTHITJE TE TILLA DHE TE JEP NJE KONCEPT SHUME TE SAKTE.
Te lutem me lejo qe te sjkruaj pak me shume ne lidhje me qellimin e egzistimit te se keqes nje tjeter here pasi jam shume vone sot.

Sa per lutjen dija te thoja nje histori fare te vogel:

Pyeti Musa a.s. nje dite Zotin e tij: "O Zot.. Si i pergjigjesh Ti robit Tend mekatar nese te therret.. "O Zot"?

U pergjigj All-llahu i madheruar te derguarit dhe robit te Tij: "I them... te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im."


Me pas pyeti Musa a.s. All-llahun e madheruar perseri: "O Zoti im si i pergjigjesh Ti robit tend te mire nese te therrret e te thote "O Zot"?

I tha All-llahu i madheruar: "I them: "Te pergjigjem robi im".


I tha Musa: O Zot, te thirri robi jot mekatar e Ti i the "te pergjigjem robi im" tre here, e kur te thirri robi jot i mire Ti i the "Te pergjigjem robi im" vetem nje here?
I tha All-llahu i madheruar: "O Musa! Kur me thirri robi im i mire u mbeshtet tek punet e tij te mira, ndersa kur me thirri robi im mekatar u mbeshtet ne meshiren Time"

Thuaj: O roberit e mi te cilet I keni bere padrejtesi vetes suaj mos u beni pesimiste nga meshira e All-llahut!

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 21:24
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Plloshtan!

Plloshtan nuk besoj se Zoti perfshihet plotesisht me mendje, prandaj them se duhet patjeter te mbeshtetemi diku sepse nese kete nuk e bejme do te gabojme.
Pastaj ti pyete kush e shkroi kuranin apo jo?
edhe une te thashe te lexoje ato tema.

Se fundi per tere shkrimin tend mund te them vetem dy fjale:mos e mer te verteten nga veprat e fjalet e njerezve por vlereso njerezit me kriteret e se vertetes

Nderkohe qe shkrimi im i ardheshem ne kete teme do jete: Perse e krijoi Zoti te keqen kur ai ne vetvete eshte meshirues?
Po ashtu a eshte e keqja gjithmone e keqe?
le ta shohim me vone.
Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 21:30
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Indriti e di cfare me vjen keq sps ne cdo teme ti duhet te fusesh kuranin per t'i nxitur te tjeret qe ta lexojn. Nuk e kupton qe ketu p.sh une e te gjithe te tjeret japim mendimin tone per Zotin, jo cfare thot kurani. E di ti qe une e kam kuranin ne shtepi dhe nuk e lexoj sps nuk me duket terheqes. Zoti per mua eshte baba.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 21:51
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha hirushja
Indriti e di cfare me vjen keq sps ne cdo teme ti duhet te fusesh kuranin per t'i nxitur te tjeret qe ta lexojn. Nuk e kupton qe ketu p.sh une e te gjithe te tjeret japim mendimin tone per Zotin, jo cfare thot kurani. E di ti qe une e kam kuranin ne shtepi dhe nuk e lexoj sps nuk me duket terheqes. Zoti per mua eshte baba.


Hirushe une nuk jam aq trim dhe kopetent qe te shprehem mbi natyren e Zotit pa u bazuar diku, dhe mendoj se kurani eshte pikembeshtetja me e pershtateshme per njohjen e vertete te zotit dhe shkenca menjehere pas tij.
E di qe nuk te terheq kurani pasi nuk ke arritur te depertosh kurre ne mesazhin qe ai transmeton per njerezimin mbare.
Mua me pelqen dhe megjithese e kam lexuar shume here nuk ka dite qe nuk lexoje nje pjese prej tij, ndoshta edhe nje rrjesht.

Pra une perdor kuranin ne ceshtje te besimit sic eshte zoti parajsa apo feri bie fjala ndersa ne diskutime te tjera jap mendimin tim.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2004 14:40
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Indriti gjithmone me prekim mesazhet e tua, me komente per besimin..
te falenderoj nga thellesi e shpirtit..qe i ndane me ne.
me respektt sabina

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2004 14:55
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.