Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > A jeni per Mbreterine?
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha sarandaebukur
Me sa di.. Leka ne Amerike eshte i ndaluar te shkel..per aresye se e kane kapur me tregetin e armeve..keshtu qe, dhe mbreti  si te majt e te djathte ate ruge ndjekin ... korupsionin...deri sa parate tu dalin nga hundet....

Gezuar vitin e ri 2008....Ishalla me ndryshime ne te arthmen per te miren e popullit..

Pershendetje Saranda



Keto jane llafe me mend. Gezuar qofsh, e dashur.


Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

E degjoj shume shpesh kete. Po te gjithe mbreterit e botes si u bene te tille? Mos u bene me zgjedhje te lira?



Pikerisht edhe une e kam degjuar kete shpesh.


Pa me jep nje shembell ti zoteri, se ndoshta bindem e dhe une.

Te te bej nje pyetje?

Si mendon qe eshte e ardhmja e njerezimit? Ja pas 200 apo 500 vjetesh, do lemi oborre mbreterore apo demmokraci me presidente te zgjedhur?


Do kemi, motrat e mbretit dhe princeshat e bukura, e harxhe darkash e drekash? Apo do te kemi parlament dhe pune shkencore?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 18:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha daedal
Nje nga individet qe i ka dhene me shume Shqiperise eshte Ahmet Zogu. Mendoj se nuk eshte e rendesishme forma e qeverisjes ( me se shumti kundershtaret e agresive te monarkise perdorin arsyetim prej vulgu)
Une mendoj se pjesa me e madhe e te diplomuarve dhe njerezve me te vlere te shqiperise se pas luftes e deri vone...ish profesoret tane te mire kishin studiuar me bursat e A. Zogut. dhe ai nuk conte me studime vetem legaliste por te gjithe shqiptaret.

Respekte per Ahmet Zogun



Ja te te pyes edhe ty dicka:

- A duhej te ikte Zogu kur vendin e pushtoi Italia, apo duhej te organizonte rezistencen popullore, qofte qe jashte vendit?


Kam edhe shume te tjera, por me vone, kemi kohe.

Respekt kam vetem per tim ate qe me ka bere koken. Te tjeret jane gjithmone te diskutueshem duke qene humane. Pra kane gjera per te cilat respektohen dhe te tjera mekate pa fund.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 19:00
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

cedrus jam dakord me ato qe thoni.Disa persona kane lexuar ndonje gazete prozogiste qe trumbeton nja 60% genjeshtra dhe i marrin per te verteta.Do t'ju thosha ketyre personave qe 95% e jugut te shqiperise e urrente Zogollin.Puna arriti gjer aty sa nga Jugoret ju be dy here atentat.Ai therrej maloku edhe ne shkrimet e tyre duke e diskredituar per budallalleqet qe bente.Ai lepur ish qe u kthye ne pushtet me 1924 me bajonetat e armiqeve tane me te eger edhe sot e kesaj dite,serbeve.Si shperblim ai palaco ju dha nje perle te ndodhur buze Liqenit te Pogradecit,Shen Naumin etj.Kush ja kish lene shqiperine malokut Zogoll qe te falte pjese te tij armiqve tane.Ka edhe te tjera me.......Sigurisht ai ka edhe merita sepse krijoi shtetin e pare te vertete,por po t'i krahasosh nga rendon kandari del se rendon nga te keqiat.Prandaj une do te thosha se shqiptaret nuk kane fije respekti per ate trap.Mund te sjell shkrime nga gazetat e kohes per burgajetasin dhe pioneret qe e mbrojne nuk do te dijne ku te fshihen.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 19:30
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ky eshte kunderargument i konsumuar.
Tek ne ka disa arsye per t'u larguar nga mbreti.

dhe ne vendet europiane mbreterit jane rudimente tani, madje edhe UK eshte nje shembull i tille.

Pse duhet ju te mbani mbikrye nje njeri qe mund te jete me pak i afte, se ju?
Si mundeni ta pranoni qe dikush eshte i lindur me i mire se ju?
Si mundeni te pranoni se ai dikush mund te mos jete i paafte, te pakten i papergatitur?

Une nisem nga parimi qe ne jemi te gjithe njerez dhe kemi lindur te barabarte si qenje humane. Kush eshte me i afte le te me udheheqe.

Ne rastin konkret, mbreti yne ka shume kusure.
Jo me kundershtoni po te kini argumente dhe une i pranoj. Ne mesojme cdo dite.


Cedrus, nuk tha njeri qe mbreti eshte me i afti apo me i miri.
Po flasim per konceptin ''mbret'' jo per aftesite e mbretit.
Mbreti nga natyra eshte patriot, pasi gjithmone ne vetedijen e tij thuhen fjalet ''mbreteria ime''.
Punet ne nje shtet nuk i ben dot i vetem as mbreti e as kryeministri, por eshte qeveria.
Ne nje mbreteri, korrupsioni eshte me i vogel se ne vendet qe quhen ''demokratike'' si Shqiperia apo Italia psh.
Mbreti eshte fanatik ne lidhje me mbreterine e tij.
Me fal...deri tani po flas per konceptin mbret ok, se nuk dua te perfshij ketu dhe mbreter te cmendur qe gabimisht historia u ka dhene kurore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 19:33
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ja te te pyes edhe ty dicka:

- A duhej te ikte Zogu kur vendin e pushtoi Italia, apo duhej te organizonte rezistencen popullore, qofte qe jashte vendit?

Respekt kam vetem per tim ate qe me ka bere koken. Te tjeret jane gjithmone te diskutueshem duke qene humane. Pra kane gjera per te cilat respektohen dhe te tjera mekate pa fund.



I nderuar! Se cduhet te bente zogu ate une nuk kam ndermend ta them se me duket pabereqet. per ate qe ti ke kohe te merresh shume mkete teme me vjen mire dhe e pac gjithmone. Persa i perket termit "respekt" te kerkoj ndjese por une pelqej ta perdor per njerezit dhe veprat per te cilat mendoj se e meritojne.

Ndersa per ate qe te ka bere koken ben shume mire qe ke respekt. une prinderit e mij pervec respektit i kam ne zemer te zemres.

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 20:03
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

-Cedrus, nuk tha njeri qe mbreti eshte me i afti apo me i miri.
-Po flasim per konceptin ''mbret'' jo per aftesite e mbretit.
-Mbreti nga natyra eshte patriot, pasi gjithmone ne vetedijen e tij thuhen fjalet ''mbreteria ime''.
-Punet ne nje shtet nuk i ben dot i vetem as mbreti e as kryeministri, por eshte qeveria.
-Ne nje mbreteri, korrupsioni eshte me i vogel se ne vendet qe quhen ''demokratike'' si Shqiperia apo Italia psh.
-Mbreti eshte fanatik ne lidhje me mbreterine e tij.
-Me fal...deri tani po flas per konceptin mbret ok,  se nuk dua te perfshij ketu dhe mbreter te cmendur qe gabimisht historia u ka dhene kurore.



Per mendimin tim, te gjitha jane te cuditshme

-Kur nuk eshte me i miri, pse duhet te jete fare?
-Kur thua mbreteria ime kjo tregon se je patriot? Mendoj se duhet nje konceprim me i gjere i patriotizmit. Te sakrifikohesh per kombin atehere je patriot.
-Kur nuk i ben punet atehere pse duhet te jete? Mos valle duhet te prese qe t'ja bejne te tjeret dhe ai te jape aprovimin? Kryetari i shtetit duhet te beje pune, shume biles.
-Si e verteton se ne nje mbreteri korrupsioni eshte me i vogel ne nje mbreteri? Une di mbreteri qe jane te zhytyra ne korrupsion, shiko statistikat ne internet.
-Fjalen fanatik ti e perdor per mire? Eshte hera e pare qe e degjoj kete. Une e di se fanatiket nuk jane optimale te pakten.

Edhe une po perqendrohem ne konceptin "mbret" kur bera nje pyetje se si e shihni te ardhmen e botes, me mbreter apo me demokraci.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 20:09
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha daedal


I nderuar! Se cduhet te bente zogu ate une nuk kam ndermend ta them se me duket pabereqet. per ate qe ti ke kohe te merresh shume mkete teme me vjen mire dhe e pac gjithmone. Persa i perket termit "respekt" te kerkoj ndjese por une pelqej ta perdor per njerezit dhe veprat per te cilat mendoj se e meritojne.

Ndersa per ate qe te ka bere koken ben shume mire qe ke respekt. une prinderit e mij pervec respektit i kam ne zemer te zemres.

\

Sa mire, qe jemi ne nje mendje!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 20:10
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
cedrus jam dakord me ato qe thoni.Disa persona kane lexuar ndonje gazete prozogiste qe trumbeton nja 60% genjeshtra dhe i marrin per te verteta.Do t'ju thosha ketyre personave qe 95% e jugut te shqiperise e urrente Zogollin.Puna arriti gjer aty sa nga Jugoret ju be dy here atentat.Ai therrej maloku edhe ne shkrimet e tyre duke e diskredituar per budallalleqet qe bente.Ai lepur ish qe u kthye ne pushtet me 1924 me bajonetat e armiqeve tane me te eger edhe sot e kesaj dite,serbeve.Si shperblim ai palaco ju dha nje perle te ndodhur buze Liqenit te Pogradecit,Shen Naumin etj.Kush ja kish lene shqiperine malokut Zogoll qe te falte pjese te tij armiqve tane.Ka edhe te tjera me.......Sigurisht ai ka edhe merita sepse krijoi shtetin e pare te vertete,por po t'i krahasosh nga rendon kandari del se rendon nga te keqiat.Prandaj une do te thosha se shqiptaret nuk kane fije respekti per ate trap.Mund te sjell shkrime nga gazetat e kohes per burgajetasin dhe pioneret qe e mbrojne nuk do te dijne ku te fshihen.


 Me fal, po kam dicka. Ne jemi te gjithe shqiptare, Une jam nga fshati ti nga qyteti. une nga jugu, dhe ti nga veriu. Kudo ka trima, te mire te keqij budallej e te mencur. Cti besh fatit qe dikush lind ne nje vend te caktuar.

pjeset e tjera jane pikerisht ato qe po diskutojme, apo jo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 20:13
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Edhe une po perqendrohem ne konceptin "mbret" kur bera nje pyetje se si e shihni te ardhmen e botes, me mbreter apo me demokraci.


Hajde cedrus te te kundershtoj pak edhe ketu.

E kam vene re edhe tek postimet e meparshme qe ti kur flet per monarki ke parasysh monarki absolute. (kur flet per fshirje kepucesh etj).
Nuk behet fjale per monarki te tilla, por monarki kushtetuese. Ka nje ndryshim thelbesor. S'besoj se ia vlen te hyme te teknikalitete, mjafton te them qe edhe mbreti vepron mbi bazen e nje kuadri kushtetues.

Prandaj pyetja qe ben eshte pak non-sense, sepse mbreteria dhe demokracia nuk jane perjashtuese, prandaj nuk ka vend per "kete apo ate".

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 20:59
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus



Te te bej nje pyetje?

Si mendon qe eshte e ardhmja e njerezimit? Ja pas 200 apo 500 vjetesh, do lemi oborre mbreterore apo demmokraci me presidente te zgjedhur?


Do kemi, motrat e mbretit dhe princeshat e bukura, e harxhe darkash e drekash? Apo do te kemi parlament dhe pune shkencore?


Te them te drejten nuk e di. Por ti tregohesh shume i guximshem, kur pretendon se po parashikon politiken dhe sistemet e pas 200 apo 500 vjeteve.
Ajo qe di te them une eshte qe he per he, nje mbret do t'i bente pune Shqiperise.

Per oborrin e mbretit:
Po ashtu do te ndodhe. Ai do te kete pritje-percjellje etj. Por vetem kaq. Nuk do te kemi pritje-percjellje te presidentit familjes se tij, kryeministrit dhe familjes se tij, ministrit te puneve te ekologjise (po ia fus kot) dhe familjes se tij, shefit te policise se Tiranes dhe familjes se tij, drejtorit te doganave dhe familjes se tij etj etj etj.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 21:11
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > A jeni per Mbreterine?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.