Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > A jeni per Mbreterine?
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


 Me fal, po kam dicka. Ne jemi te gjithe shqiptare, Une jam nga fshati ti nga qyteti. une nga jugu, dhe ti nga veriu. Kudo ka trima, te mire te keqij budallej e te mencur. Cti besh fatit qe dikush lind ne nje vend te caktuar.

pjeset e tjera jane pikerisht ato qe po diskutojme, apo jo.



 

Me fal edhe ti mua ,por po flasim per nja 83 e ca vite perpara i dashur.Une bera disa deduksione per ato vite jo per shoqerine ku jetojme sot,prandaj mos i ngaterro gjerat.Sali Berishen psh ka plot njerez qe e votojne edhe ne jug,pra e duan ate,gjithashtu edhe ne veri e njejta gje,pra jane te perzier.Une jam me i moshuar nga ty dhe per keto probleme kam folur  me burra dhe gra te cilet nuk jane me sot.Une kam biseduar me njerez qe i kane jetuar ato kohe,pra une di opinionet e tyre te cilat ne me te shumten e rasteve jane negative,sigurisht duke permendur edhe te mirat.Ai lloj fati qe thua ti, qe mund te lindesh diku e qe nuk je i pershtatshem e i pranueshem nga shoqeria eshte problem i madh sepse nderton nje regjim te hurit e te litarit si ai i Zogjit ose si ai i zgjedhjeve te 26 marsit 1996 qe ndertoi doktori.Pasojat dihen pastaj.Nje shoqeri e cojne perpara drejt zhvillimit njerezit e civilizuar e jo ata qe vrasin njeri tjetrin,qe vrasin vajzat grate dhe motrat.Besoj me kupton.Edhe keto jane pikerisht ato qe i ndajne krahinat,pavaresisht se jemi shqiptare te gjithe.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 23:07
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Te them te drejten nuk e di. Por ti tregohesh shume i guximshem, kur pretendon se po parashikon politiken dhe sistemet e pas 200 apo 500 vjeteve.
Ajo qe di te them une eshte qe he per he, nje mbret do t'i bente pune Shqiperise.

Per oborrin e mbretit:
Po ashtu do te ndodhe. Ai do te kete pritje-percjellje etj. Por vetem kaq. Nuk do te kemi pritje-percjellje te presidentit familjes se tij, kryeministrit dhe familjes se tij, ministrit te puneve te ekologjise (po ia fus kot) dhe familjes se tij, shefit te policise se Tiranes dhe familjes se tij, drejtorit te doganave dhe familjes se tij etj etj etj.



OK, shume bukur.

Pra koncepti mbret ne kuptimin e tij me te gjere, perfshin nje monark qe mbasi te kete qeverrisur per nje kohe te caktuar, ja le te birit mbreterine.

Ajo qe une nuk pelqej, dhe qe ju e "harroni", nuk eshte thjesht shpenzimi, lluksi, pordhet, fodulleku etj etj.
Por
Pikerisht ideja qe une duhet t'i ul koken dhe te brohorras nje njeri qe mund te jete me i paafte se une, apo nje miku im ketu afer. Se po te kesh mbret edhe do ta brohorasesh de.

Faket kane treguar se familjet mbreterore mund te lindin edhe trashegimtare te semure. Kjo eshte fatkeqesi per cdo famlje, p[or ne rastin e mbreterive eshte fatkeqesi kombetare. (rasti i Romanoveve qe kishin semundje te trasheguara)

Dhe sigurisht une kam guxim edhe te mendoj se e ardhmja eshte jo diktatura, jo gjaku blu, jo nepotizmim, por demokracia.

Sa per kete te fundit, demokracia e perjashton monarkine plotesisht
Fjala demokraci dmth shtet i popullit dhe jo i mbretit, nuk ka nevoje ta bej me te shkoqitur besoj kete.

Modifikuar nga shelgu datė 29/12/2007 ora 01:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 01:03
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
varka
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 27/04/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 685

Por si i behet qe ne sdurojme dot vehten tone e jo me mbretin apo mbretereshen ,pas nja dy vjetesh same shit do te ngrihemi dhe do te kerkojme republiken perseri plus ne skemi edhe ndonje familje mbreterore pe te qene qe te krenohemi me te e jo me ti nderojme dhe tu perulemi.
Monarkite evropiane kane bere shume per vendet e tyre dhe jane te trasheguara prej shekujsh prandaj ato nderohen dhe respektohen ndersa familja jone mbreterore ska asgje te ngjashme me to duke nisur qe nga feja.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 02:53
varka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė varka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me varka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: varka Shto varka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto varka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


OK, shume bukur.

Pra koncepti mbret ne kuptimin e tij me te gjere, perfshin nje monark qe mbasi te kete qeverrisur per nje kohe te caktuar, ja le te birit mbreterine.

Ajo qe une nuk pelqej, dhe qe ju e "harroni", nuk eshte thjesht shpenzimi, lluksi, pordhet, fodulleku etj etj.
Por
Pikerisht ideja qe une duhet t'i ul koken dhe te brohorras nje njeri qe mund te jete me i paafte se une, apo nje miku im ketu afer. Se po te kesh mbret edhe do ta brohorasesh de.

Faket kane treguar se familjet mbreterore mund te lindin edhe trashegimtare te semure. Kjo eshte fatkeqesi per cdo famlje, p[or ne rastin e mbreterive eshte fatkeqesi kombetare. (rasti i Romanoveve qe kishin semundje te trasheguara)

Dhe sigurisht une kam guxim edhe te mendoj se e ardhmja eshte jo diktatura, jo gjaku blu, jo nepotizmim, por demokracia.

Sa per kete te fundit, demokracia e perjashton monarkine plotesisht
Fjala demokraci dmth shtet i popullit dhe jo i mbretit, nuk ka nevoje ta bej me te shkoqitur besoj kete.


Nuk e harrojme jo, por thjesht nuk ekziston si problem. Ne demokraci nuk ka perulje dhe brohoritje. Ne demokraci mund ta tallesh mbretin nese deshiron.

Gjithashtu mbreteria nuk eshte nepotizem. Fjala demokraci mund te perkthehet pushteti i popullit, por kjo do te kishte vlere nese kjo do te ishte tema "etimologjia e fjaleve". Besoj se s'ka me nevoje per sqarime. Shendet.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 05:19
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Edhe nqse populli do te vendoste qe te kthehej pseudombreti i shqiptareve do,atij ti duheshin te pakten 200 vjet qe t'i ngjante mbreterive te sotme europiane.Mretnia jone lindi me 1924 dhe vdiq me 1939 per mos tu kthyer kurre.Pra Ahmeti e mbylli me turp karieren si mbret bufon duke e lene vendin nen pushtimin fashist(gje te cilen e realizoi vete me koncensionet qe ju beri fashisteve) dhe njekohesisht duke vjedhur edhe disa kuintal ar.Ne asnjemenyre populli yne i varfer tejskajshem plus me nje trashegimi komuniste, nuk do te pranonte t'i bente temenara nje viktime qe nuk di te flas mire as gjuhen amtare.Nuk e kuptoj ce duam,kur ne shqiptareve na besdis edhe kemisha qe kemi veshur e jo te mbajme ne zverk birin e nje pseudombreti.Partite politike shqiptare,sidomos PS kur te ishte ne pushtet do ta poshteronte keqazi,por edhe PD me komunistet e saj nuk do te qendronte mbrapa.Prandaj lypsur qofte Zogolli i dyte dhe bashke me te edhe mbreteria.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 13:47
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817






 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 14:13
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha sarandaebukur











 





 

Ja nje foto shume domethenese.

 

Tani ku do ta vendosne veten ne menyre abstraguese. Mbreti do kaloje afer dhe ju do te perkuleni, qe per mua do te thote do te perluleni.

Instinti i peruljes quhet kompleks inferioriteti

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2007 14:35
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > A jeni per Mbreterine?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.