Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar?

Te nderuar miq te forumit,

Desha te mar mendimin tuaj ne lidhje me librin me te shitur dhe me te perfolur ne bote "Kodi i Da Vincit" nga Dan Brown.

Ky eshte libri i shkruajtur ne baze te nje kerkimi shume vjecar te autorit dhe qe kur e lexon te ben te mendosh qe cdo gje mund te jete e vertete. Po nga ana tjeter shume gjera bien ne kundershtim me Biblen dhe me ato qe kemi degjuar nga predikuesit e fese Katolike.

A mendoni qe ky liber eshte thjehtje nje thurje artistike e shkrimtarit, apo mund te jene te vertet gjithe ato fshehje te kishes Katolike ndaj figurave me kryesore te bibles?

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 16:59
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

vallaj un e kam lexu para nja tre vitesh , por disa gjera me duken futja kot ,

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 17:01
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Citim:
Po citoj ato që tha etniku78?
vallaj un e kam lexu para nja tre vitesh , por disa gjera me duken futja kot ,


Cilat gjera p.sh?

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 17:05
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Booo c`a i ke bere ti vetes? Ta kishe ditur as neper mend nuk do ta coje te hapje tema te tilla. Po cdo ti mi goce me keto herezi, me keto blasfemi, sakrilegje a c`a te te them une tjeter.
Nejse me vjen keq per ty se je edhe goce e mire. Ja edhe pak sa ta shohin dishepujt e forumit se e sheh pastaj. Pyes vetem ku do ta syrgjynosin temen kesaj radhe se Letersia eshte "e zene" .

P.S Shko me vrap te gjesh Ndrion dhe t`i puthesh kryqin qe te shpetosh. Se keq e ke punen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 17:21
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Hahahahaha Jimmy

Une jam Katolike dhe besoj ne Zot, por nga ana tjeter jam shume pyetesore dhe per cdo gje dua te di Pse, Si dhe Cfare.

Pasi lexova librin fillova te gjykoj qe edhe Jezus Krishti ne fund te fundit eshte idealizimi i nje mashkulli qe jetoi mijra vite me pare, dhe mund te jete nje gje shume normale qe dhe ai te kishte nje mardhenie me nje femer ashtu si paraqitet ne kete liber me Maria Magdalenen.
Madje mendohet qe ne boten njerezore te sotme mund te kete trashegimtar gjenetik te asaj lidhjeje.

Ky liber po perkthehet ne cdo gjuhe dhe per mendimin tim eshte shume me vend qe anetaret e ketij forumi te japin mendimin e tyre lidhur me te.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 17:36
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Ti pyet "Pse? Cfare? Si" ? Ti do qe te diskutosh per Kodin???He he he. Keshtu thua ti...po e di ti cfare thone "shtyllat e krishterimit" ketej rrotull? Ja edhe pak se do e mesosh vet. Kush duron...meson.
Nejse une te dola borxhit. Tani s`kam c`te te them me.
Hajde te qofte per mbare tema po mos harro se Krishti te fal....por jo ca e ca qe i dine me mire keto pune.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 17:53
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Ti pyet "Pse? Cfare? Si" ? Ti do qe te diskutosh per Kodin???He he he. Keshtu thua ti...po e di ti cfare thone "shtyllat e krishterimit" ketej rrotull? Ja edhe pak se do e mesosh vet. Kush duron...meson.
Nejse une te dola borxhit. Tani s`kam c`te te them me.
Hajde te qofte per mbare tema po mos harro se Krishti te fal....por jo ca e ca qe i dine me mire keto pune.



Flm per paralajmerin Jimmy,

Je kristian i vertete, se ne baze te bibles ne duhet te dime te falim.......

Une po pergatitem qe te flas me ato "shtyllat e Krishterimit" sic i quan ti.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 18:06
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Mua me ka pelqyer Kodi i Da Vincit, por me i bukur me eshte dukur Angels and Demons. Thriller shume i arritur per mendimin tim.
Me vjen inat qe s'kam arritur akoma te shikoj filmin.

Tani une nuk do thoja qe Kodi duhet "pranuar" po sigurisht qe do e rekomandoja per tu lexuar. Kishes s'ka pse ti duket ofendim sepse libri eshte ne kategorine Fiction, dhe s'ben ndonje dem te kesh nje kendveshtrim tjeter mbi fene, plus qe nuk po veteshpallet si liber historik.
Per ato qe e besojne me rigorozitet Biblen mbase edhe i tundon pak besimin e tyre, megjithese te ishte per mua edhe Biblen, Kuranin dhe librat e tjere fetare do i fusja ne fiction

Ajo ideja e Illuminati me duket shume terheqese. Te jete e vertete? Per mendimin tim edhe mundet.

Kisha po te doje ka libra me "fyes" se kete per tu marre me to. Kam lexuar nje liber nga nje kendveshtrim feminist (shkruajtur vite para Kodit) ku ajo shoqja shprehej qe Kisha duhet te falenderoje profesionin e prostitutave ne vecanti qe i mesuan Jezusit artin e seksit . Pra ideja qe Krishti e ka bere s'eshte ndonje gje e re. Perkundrazi Dan Brown plasi duke u hedh ne gjyqe nga persona qe thojne se i ka vjedh idete e tyre te publikuara me perpara ne libra te tjere me te njejten tematike.

Personalisht do e rekomandoja per ta lexuar, por do isha kundra idese qe libri te merret "literally" ne teresine e tij dhe te perdoret si argument anti-feje. Nuk duhet harruar qe eshte fiction. Eshte thjeshte nje liber qe te jep nje ide me shume, te ben me "open-minded" dhe te argeton mjaft gjate leximit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 19:06
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Nuk e kuptoj pse duhet te besojme kaq shume ne cibilizmin e Krishtit, kur sipas bibles Maria Magdalene ishte gjithmone e pranishme ne shumicen e momenteve kyce gjate jetes se Jezu Krishtit.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2006 03:22
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Question

...

Librin e kam lexuar, dhe duke qene se subjekti i librit ose tematika eshte nje fushe qe me terheq (intrigat, pushtetet, komplote etj) me ka pelqyer.

Mgjt po ta marresh ne permbajtje, ka gjera qe nuk duheshin thene, pasi ofendojne 1/5 e popullates se globit, dhe kjo nuk eshte pak. Fakti qe kemi lirine e shprehjes dhe mendimit te lire, nuk duhet thene qe duhet te abuzojme me ate.



Mendoj se publiciteti me i madh i ketij libri (dhe filmit) iu be nga vete kisha, e cila doli me deklarata duke i thene njerezve te bojkotonin filmin. Ky qe nje gabim i rende, pasi shprehja "Ligjet jane bere per tu thyer" vlen dhe per keshillat apo urdhrat qe vine nga autoritetet fetare (te kujtdo feje qofshin), eshte ne natyren e njeriut, madje po ta marrim dhe nga preardhja fetare, qe vete Eva qe kundershtoi urdhrin e Zotit per te mos ngrene frutin e ndaluar , trashegim gjenetik do thoja.


Filmin nuk e kam pare, por ne disa komente ne internet, thuhet qe shum fraza nuk jane njesoj si ne liber, per te mos patur konflikte apo per te mos shkaktuar probleme me fene katolike dhe besimtaret e saj.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2006 13:31
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.