Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 5 [6]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2005 18:48
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Kodi ishte i vjedhur.

Dan Brown sic e kan zakon hollivudianet amerikan e ka vjedhur Kodin e da vincit nga dy historiane britanike te cilet kan bere nje dokumentar per bbc ne vitet 70-te- 80-te,dicka e tille.I futi edhe pak shije hollivudi dhe na hapi barkun me ate veper makaber ,krim kunder letersise.E vetmja gje e bukur ne ate liber eshte fakti se hedh pak drite mbi opus dei,grupin sekret me te fuqishem ne kishen katolike.kaq per kodin aman.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2006 11:42
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Erised
Anetar i ri

Regjistruar: 19/01/2006
Vendbanimi: italia
Mesazhe: 10

Kodi i da vincit,me sa kam pare e degjuar eshte liber i papare me pare.(une e kam lexuar) dhe jam nje nga ato qe mbrojne shume nga idete aty,por nuk mund te them qe kisha e ka mohuar yllin me pese cepa.une keshtu e dija sa isha ne shqiperi por tani qe jam ne itali kur shkoj neper katedrale,nje ne pergjithesi qe eshte shume cool,mund te shohesh shume yje me pese cepa neper mure dhe rreth pikturave. por ka dhe shume gabime apo ndryshime ne kete liber qe nuk po hyj shume ne detaje por qe eshte e sigurte se ka shume programe qe e kane vertetuar kete.nje gje duhet patur parasysh kur lexon librat e dan Brown.ne fillim ai thote qe libri eshte veper fantazie e kesi gjerash por me pas thote se cdo gje eshte e vertete etj.eshte njesoj sikur te thuash qe:une jam nje genjeshtar,por ju duhet te besoni ato qe them une. Qe te vihet dora ne zjarr per kete ceshtje duhet te jesh nje njeri shume i ditur,sepse misteret e botes jane aq te shumta sa nuk mund te thuash me saktesi qe kjo eshte e vertete dhe kjo eshte genjeshter.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2006 14:05
Erised nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Erised Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Erised (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Erised Shto Erised nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Erised nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Re: Re: Kodi i Da Vincit!

Citim:
Po citoj ato që tha shaban_qosja

Ne fakt po ta shikosh pikturen e nates se fundit te Krishtit . Personi ne krahe te djathte duket me te vertete si femer. Po kjo nuk para me cudit shume. Ka edhe nje film qe flet per dashurine e krishtit me marie madelenen. Filmi quhet pasioni i Kirishtit.
Po ashtu edhe sekti ka ekzistuar.

Por per femijen e Krishtit nuk di te kete fakte keshtu qe nuk ma merr mendja ti besoje njeri.
gjithe te mirat



Ke te drejte kur thua qe personi ne te djathte te Krishtit ne pikturen "Nata e Fundit" duket si femer, por s'duhet te harrojme qe Leonardo Da Vinci ishte homoseksual dhe te gjithe meshkujt jane paraqitur me nje "bukuri femerore".


Nqs ka pasur mardhenie ndermjet Krishtit dhe Maria Magdalene, atehere edhe femijet jane nje rrjelloje e saj. Mos harroni se po flasim per mijra vite me pare kur s'kane pasur mjete te planifikimit familjare.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2006 12:55
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

kodi i DA vincit

E kam lexuar dhe une kodin e Da vincit por nuk me eshte kthyer asgje jo 180° por asgje nuk ka ndryshuar ne mendimet e mia fetare. Te prezantohem me pseudonimin Rumial jam katolik nga lindja.
Autori i librit shtjellon disa teori mbi nje kod famoz te leonardos ne pikturen e tij "DARKA e FUNDIT" nuk mund te mohoj faktin se aty munt te jete ndojnje kod sepse siç dihet historikisht Leonardo shpesh shkruante kode ne pikturat e tij.Duke ditur se imagjinata e njeriut ka ndonjehere zhvillime te pabesueshme nuk me bind fakti se ajo qe shkruan brawn ne librin e tij te jete ashtu siç e shtron ai. Me aq sa di une dhe kam degjuar apo lexuar KODI i DAVINCIT vetem sa hapi polemikat per vertetsine e jetes se Krishtit .
Ai nuk mohon asgje por konfirmon egsistencen e Krishtit, çeshtja qendron tek ajo se a ishte i martuar apo jo JEZUSI me Maria Madalenen dhe a ka pasur trashegimtare nga kjo martese. Duke pasur parasysh historine lind pyetja si mundet qe kisha e mbajti te fshehur per 2 mije vjet me ralle. Nqs kerkon me shume hollesi mbi sekretet e davincit une po lexoj nje liber dhe mund te zgjerojme debatin gjithnje nese te intereson me respsekt RU MI AL

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2006 14:12
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

JA ku qenka edhe kodi prandaj s'ka shkruar njeri tek tema ime?
Me ka anpelqyer shume libri dhe me ka bere shume kureshtare. Si cdo liber tjeter shumica e ngjarjeve jane te trilluara nga autori por, duhet thene se keto ngjarje mund te jene bazuar ne fakte reale. Une tani po lexoj nje liber tjeter qe titullohet "sekretet e kodit" nga Dan Burstein qe permbledh nje kerkim me te gjere te fakteve qe trajtohen tek kodi i davincit. Ne kete liber japin mendimet e tyre shume njerez te informuar me se miri rreth argumentit dhe ajo qe eshte e sigurt eshte se Dan Brown vetem sa i eshte rikthyer kesaj teme pasi rreth saj jane shkruar libra te ndryshem edhe me pare. Ne librin qe po lexoj jepen shume fakte bindese. Ne te thuhet se egziston nje bibel e koduar. Gjithashtu ne 1960 - 70 s'jam shume e sigurt papa kirigjoi gabimin ne bibel ku thuhet se M.Magdalene ishte nje prostitute megjithate edhe sot e kesaj dite M.Magdalen del ne Bibel si e tille. Sipas Dan Brown M. Mahdalen ose simbolizohet nga " holy grail" sepse ajo qe mbartesja e gjakut mbreteror te Jesusit. Mendoj se eshte nje liber shume terheqes, shume i arritur. Dan Brown eshte nje autor i zgjuar dhe te gjithe librat e tij edhe pse te zhanrit aventurier apo action jane te mahnitshem. Une po vazhdoj kerkimin tim rreth kesaj teme dhe do te rikthehem serisht.
pershendetje

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2006 18:58
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cine
Anetar i ri

Regjistruar: 30/08/2006
Vendbanimi: rome
Mesazhe: 10

Post

per mua ky liber eshte shume bindes per vete faktin se kisha nuk eshte aspak e qarte ne predikimet e saj njehere e nxjerre krishtin profet njehere bir te zotit njehere vete zotin, sa sdi ca te besoj tjetri pasaj me historin e saj intrigante qe papat vrasin njeri tjetrin per pushtet me vrasjet e shtrigave me gjyqet e inkuizicionit me indulgjencat qe shiste parajsen me copa ofrusit me te mire pra mua me duket sikur ofendimi me i madh qe i behet kishes eshte cenimi i te ardhurave te saj se libri me shitur ne bote bestselleri me madh eshte "bibla" libri i zotit . pra duket qarte papa i mbuluar me ato florinjte e tij dhe ato komoditetet qe ka vete ndesh me vete parimet qe ka.
per tu kthyer tek tema une nuk shikoj ndonje gje te gabuar edhe sikur krishti te kete qene i martuar pasi te gjithe profetet e tjere kane qene te martuar.
por ne te vertet ky liber tregon se krishti ishte vec nje profet dhe jo nje bir zoti sic na e servir neve kisha sepse martesa dhe pasardhesit e tij do te hidhnin poshte shenjterin e tij, dhe si pasoje e kesaj kolapsin e te ardhurave te kishes pra jane parate te shenjta per kishen e jo krishti.

__________________
GET REACH OR DIE TRYING

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2006 19:41
cine nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cine Kėrko mesazhe tė tjera nga: cine Shto cine nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cine nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:26 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 5 [6]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.