Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Obama - Sfidat e presidentit te ri
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Obama - Sfidat e presidentit te ri

Dhe pse efektivisht merr postin ne janarin e 2009 ai tashme konsiderohet presidenti i Shteteve te Bashkuara. Do te mbahen mend keto zgjedhje jo vetem sepse caktuan fitimtar nje senator me ngjyre por dhe sepse mobilizuan gjithe Ameriken e lodhur gjate ketyre 8 viteve nen republikanet te bashkohej per nje ndryshim.

Per nje ndryshim qe nga rezultati duket te jete Obama.

Cilat do te jene sfidat e tij te ardhshme dhe prioritetet?

Do arrije dot te nisi rrugen per kapercimin e recesionit e krizes financiare qe ka perfshire Ameriken e vendet e tjera?

Do mund te gjeje gjuhen e perbashket me pjesen tjeter te botes e ti jape qytetareve te tij besimin e ti nxjerre nga ai rrethi vicioz ku i ka futur lufta ndaj terrorizmit?


Priten mendimet e juaja.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 10:24
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Re: Obama - Sfidat e presidentit te ri

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Dhe pse efektivisht merr postin ne janarin e 2009 ai tashme konsiderohet presidenti i Shteteve te Bashkuara.


Kjo edhe per faktin se po te pyesesh shume njerez sot cili eshte presidenti i SHBA,Obama do te pergjigjen

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 10:34
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

BARAKU ..........
PER HER TE PARE MBLODHI SHUMEN ME TE MADHE PER FUSHATEN ELEKTORALE, 900MILION USD
Nga te cilat 80% i ka marre nga lobi serb
ateher me thoni ju sfidat e ketij apo i harruAt deklaratat e tij para nje viti , se USA ka vepruar gabim me Serbine ?
vec kesaj eshte ngaterruar dhe me mafjen , dhe un besoj qe sfida kryesore e tij eshte te mbes gjalle , se me duket se do te perfundoj si Kenedy

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 11:40
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Gento jam ne nje gjatesi vale me ju!Ne nuk kemi fuqi te bejme asgje kunder tij,por udheheqsit e popullit kosovar duhet te kundershtojne me force cdo veprim apo presion qe behet kunder sovranitetit te tyre.Goditjet e para kunder sovranitetit te Kosoves filluan me Planin 6 pikesh te Ban Ki Munit te dale nga negociatat e pipinos se Italise(kryeadministratori i UN ne Kosove) me lideret serb.Ne menyre te etheshme serbet filluan sulmet kunder sovranitetit te Kosoves pa marre akoma kolltukun presidencial keniani filo serb. Po mbas 20 Janarit?Me keto plane ata po bejne ndarjen e Kosoves.Disa mendjelehte qe fluturojne hava e nuk kane pike atdhedashurie per kombin e flamurin kuq e zi,mendojne dhe e quajne fitoren e Obames sikur te ish bere president babai i tyre.Nje qendrim i cuditshem ky.E kujt i plasi se kush eshte Baracku,kur ai eshte bythe e brek me lobin serb e kunder nje pjese te madhe te kombit tone!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 14:55
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

O vlora. Nuk eshte se nuk jam dakord me ty une per obamen. Por nuk e di pse kam nje bindje se nuk eshte obama qe ka bere ndonje lidrship te tiji apo ndonje lob te fuqishem. Nese nuk duan anglo-saksonet nuk behesh as president e nuk ben dot as NGO ne USA.
Problemi dikur kishte ngelur te perfitimi i Rusise "avokatia per serbine". Kam pershtypjen se fare thate nuk do i ncjerrin serbet. Rusia e do nje satelit ne ballkan por kosova eshte e USA-ve te pakten per 99 vjet. Mendoj se nese SHBA e ka njohur kosoven nuk do dali obama ta prishe kete njohje. Aq me keq kur kandidate e forte per ministre e jashtme e USA eshe H. Clinton. Gjithsesi pazari eshte qe Rusia te fitoje vete dhe jo t'i jape serbise. Lobi serb? Nuk di cte them... por as nuk di te kete patur ndnjehere peshe ne USA.

Tung

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 15:24
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Politika e jashtme e nje vendin nuk ndryshon si sot neser me ashpersi,po kerkon nje horizont kohor me te gjere.
Obama nuk e ka deklaruar vete qe do te mundohej te ndihmonte Prishtinen per integrimin ne EU dhe ne Nato?Deklarata te thena apostafat per te heshtur zerat e 100 mije shqiptareve qe popullojne New Yorkun e shtetet perreth te friksuar nga lobby serb qe ka financuar presidentin e zgjedhur.
Nga ana tjeter,nje dore e forte e organizimit te fushates demokrate e ka dhene pikerisht nje shqiptar,Ilir Zherka,ne krye te DC Vote,i cili ka ushtuar shpesh here pushtetin e tij per t'i dhene nje drejtim ceshtjes shqiptare qe nga kohet e presidentit Clinton,te pakten sipas deklaratave.
Keto jane gjera qe parapercaktohen,nuk besoj do cenohet integriteti territorial i Kosoves.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 16:26
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Chicago ka numrin me te madh te emigranteve serbe ne mos gaboj, (jo te emigranteve ne pergjithesi, po te atyre serbe krahasuar me grumbullimin e tyre ne shtete te tjera). Keshtu qe lobi serb e ka qendren ne Chicago ku eshte edhe qendra e Demokrateve (apo gaboj?) Kjo e ben normale presencen e tyre ne stafin e Omabes ...... po nuk besoj se i ben ata me peshe ne vendim marrjen e politikes se jashtme amerikane. Por, por ..... e kam thene dhe nje here tjeter ....... ne qofte se serbet i ofrojne mbeshtetje amerikes, shkeputje nga influenca ruse (qe me thene te drejten nuk eshte se ka qene frytdhenese se fundi) .... mos t'ju duket cudi qe politika amerikane te ndryshoje ..... . Prandaj topi mbetet ne doren e qeverise se Kosoves ...... cfare ofrojne ata?????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 17:02
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Politika e jashtme e nje vendin nuk ndryshon si sot neser me ashpersi,po kerkon nje horizont kohor me te gjere.
Obama nuk e ka deklaruar vete qe do te mundohej te ndihmonte Prishtinen per integrimin ne EU dhe ne Nato?Deklarata te thena apostafat per te heshtur zerat e 100 mije shqiptareve qe popullojne New Yorkun e shtetet perreth te friksuar nga lobby serb qe ka financuar presidentin e zgjedhur.
Nga ana tjeter,nje dore e forte e organizimit te fushates demokrate e ka dhene pikerisht nje shqiptar,Ilir Zherka,ne krye te DC Vote,i cili ka ushtuar shpesh here pushtetin e tij per t'i dhene nje drejtim ceshtjes shqiptare qe nga kohet e presidentit Clinton,te pakten sipas deklaratave.
Keto jane gjera qe parapercaktohen,nuk besoj do cenohet integriteti territorial i Kosoves.Uroj te jete keshtu. Ilir Zherken te cilin kam degjuar dhe e pashe ne transmetimet live te TOPCHANEL me rastin e zgjedhjeve me 4 -5 Nentor.Ai eshte nje veprimtar e patriot i shquar shqiptar,por lobin cifut nuk ka qeveri ne bot qe e mposht.Intrigat dhe dredhit e tyre jane unikale ne bote.Une kam te fiksuar vetem deklaraten e tij qe i vinte shume keq per vuajtjet e serbve ne Ballkan.A dini ndonjeri prej jush qe serbet te kene vuajtur ndonjehere?Ata kane qene te perkedhelurit e perendimit dhe te Rusise apo jo.Per gati nje shekull cdo pellembe toke e Kosoves eshte vaditur me gjakun e djemve kosovar vellezer.Nuk e di nqse keni degjuar nje plan me 6 pika qe i eshte servirur qeverise kosovare per ta pranuar.Ky plan eshte gatuar ne Beograd me Ranierin,admin e OKB ne Kosove.Ky i fundit ja ka dorezuar koreanit B Ki Mun i cili se bashku me spanjollin H Solana po i bejne presion qeverise se Kosoves per ta pranuar.Cfare ka ky plan brenda:Veriu i Kosoves do te kete dogana me vete,polici me vete,gjykata me vete e disa gjera te tjera.keshtu ata nuk pyesin me per qeverine e Kosoves ,sepse do te varen nga Beogradi e jo nga qeveria ne Prishtine.Pra kjo eshte ndarje de fakte,sepse de jure behet me vone me bekimin e kurvave Europiane e me bekimin e Husein Obames.Dihet se qeveria e Presidentit Bush eshte ne largim e siper,prandaj serbet dhe disa prostituta europiane u hodhen ne sulm per pergatitjen e planit te ndarjes.Nqse qeveria ne Prishtine do te pranoje nje plan te till ndarjeje ajo do te beje tradheti karshi gjakut te derdhur te familjes Jashari e gjithe djemve te tjere te UCK-s.
Edhe une e di qe politika nuk ndryshon menjehere e me ashpersi,por duke zvarritur problemin i humbet aktualitetin dhe ne vend te zgjidhjes ka nderlikim.Ceshtja kosovare simbas 1244-s duhet te ish zgjidhur me 2002,por vjen ne krye te UNMIK nje danez apo Norvegjez nuk me kujtohet e doli me parullen ;''Te plotesohen standartet pastaj te vendoset statusi''.Kjo solli shtyrjen edhe 6 vjet te tjera.Mos duhet te presin ne pafundesi kosovaret?

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2008 18:47
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

G 20

Bush pret sot ne Washington vendet e industrializuara per te diskutuar krizen aktuale ekonomike. Obama nuk merr pjese por perfaqesohet nga Madlen Allbright.

Mesazhi i tij i te shtunes qe ndryshe nga paraardhesit e tij nuk do te percohet me vetem me ane te radios por dhe me ane te youtube.

Ka vene ne dukje mire problemet kryesore por ska folur per zgjidhjet. Duket sikur eshte xheloz e nuk jep asnje direktive. Pret deri sa te vije ne post e te marre masat e tij ?


__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2008 13:52
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Edhe pa ate(Husein Obamen) USA dhe EU do ta zgjidhinin krizen.Sot specialistet e ekonomise nuk jane me ata te viteve 29-33,por shume me te avancuar.Nga 7 u ftuan edhe 13 te tjere ,te cilet jane shtojca e sehirxhinj qe marrin udhezime e mundohen te mesojne nga skilet e vjetra te politikes dhe ekonomise boterore.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2008 15:45
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:08 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Obama - Sfidat e presidentit te ri

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.