Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > A do ishit dakort...?
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha Talesofadream
Mah , me ka ndodhur para  8 viteve isha ne nje shtet te huaj , plazh publik dhe per 10 dite rresht mua dhe familjes time na eshte dashur te shohim nje plake 80 vjecare  te rreshkur nga dielli qe bente topless, shyqyr qe e kishte plakun te turpshem se do ishim tmerruar fare.:p


Edhe kjo eshte pjese e perjashtimit te te moshuarve nga jeta publike, perbuzja e trupit sikur njerezit jane bere per te qene vetem te rinj...

Te shikosh nje plake te rrudhur mund te duket e tmerrshme per tani qe nuk jane mesuar syte, por nese shikon shpesh nuk eshte aspak tragjike.

Ndersa per Deboren, femija qe mbyll syte para lakuriqesise tregon vetem edukaten dhe moralin qe i ka induktuar shoqeria/familja. Krejt ndryshe nga ty, kam pare qe femijet 6-7 vjec (vajza apo djem) i fusin tek dushet e burrave pa problem. Ato femije as nuk skandalizohen, as nuk mbyllin syte. Shikojne punen e tyre dhe lahen me prindin, sepse eshte normale per ta. Besoj se raporti i hapur me trupin dhe nuditetin eshte pjese e shendetit mendor te femijes. Turpi shqiptar besoj vjen nga deshira per te mbajtur lidhjen mes seksualitetit dhe nuditetit, ndoshta nga frika se humbin deshirat seksuale nese syte shikojne çdo dite femra nudo. Dhe kjo eshte ne linje te plote me seksualitetin mesdhetar qe shikohet si kondensator qe nuk duhet te shkarkohet me qarqe te shkurtra.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:08
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Talesofadream



Psh. Deb. ti qe nuk na ishe dakort, ca na i thu ti asaj fotuas qe ke vene ne avatar e e e e?? Apo nuk jane ato qe mendojme ne ato qe ke nxjerr aty?


Nuk jam une aty. Pastaj aq me duket e lejueshme, dhe e pranueshme. I mbaj dhe une aq te hapura me raste, por jo fare pa te.:p

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:10
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori



Ndersa per Deboren, femija qe mbyll syte para lakuriqesise tregon vetem edukaten dhe moralin qe i ka induktuar shoqeria/familja. Krejt ndryshe nga ty, kam pare qe femijet 6-7 vjec (vajza apo djem) i fusin tek dushet e burrave pa problem. Ato femije as nuk skandalizohen, as nuk mbyllin syte. Shikojne punen e tyre dhe lahen me prindin, sepse jane mesuar qe eshte normale. Besoj se raporti i hapur me trupin dhe nuditetin e te gjithe njerezve eshte pjese e shendetit mendor te femijes. Turpi mund te vije nga deshira mesdhetare per te mbajtur te lidhur seksualitetin me nuditetin, ndoshta nga frika se mund te humbasin deshirat seksuale nese mesohen te shikojne çdo dite femra nudo. Dhe kjo eshte ne linje te plote me seksualitetin mesdhetar qe shikohet si kondensator qe nuk duhet te shkarkohet me qarqe te shkurtra, sepse deshirat dhe interesat mbahen gjalle "vetem nese gjerat jane veshtire per tu arritur".


Mbase te ju eshte normale qe prindi te dal lakuriq para femijeve, por jo ne Usa me sa di une. Ketu nuk konsiderohet normale.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:12
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Enya


 

ca rruaje o Deb?


Pa dashje, kam shtuar nje '' r''. Dhe ty e uruar, sa ta kapi syri.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:14
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori


Edhe kjo eshte pjese e perjashtimit te te moshuarve nga jeta publike, perbuzja e trupit sikur njerezit jane bere per te qene vetem te rinj...

Te shikosh nje plake te rrudhur mund te duket e tmerrshme per tani qe nuk jane mesuar syte, por nese shikon shpesh nuk eshte aspak tragjike.




Gjithsesi une mendoj se  ka nje moment qe edhe vete ne qe nuk e paragjykojme /gjykojme si fenomen kur perballemi me nje plake topless rrudhim turinjt. Arsyeja nuk eshte perbuzja dhe perjashtimi i tyre nga jeta publike , sepse nje dite do jemi edhe ne si ajo. Pervecse me ceshtje mentaliteti ndoshta kjo lidhet edhe me friken  qe kemi per t'ia pranuar vetes se nje dite do te plakemi edhe ne.  

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:15
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori


Ndersa per Deboren, femija qe mbyll syte para lakuriqesise tregon vetem edukaten dhe moralin qe i ka induktuar shoqeria/familja. Krejt ndryshe nga ty, kam pare qe femijet 6-7 vjec (vajza apo djem) i fusin tek dushet e burrave pa problem. Ato femije as nuk skandalizohen, as nuk mbyllin syte. Shikojne punen e tyre dhe lahen me prindin, sepse jane mesuar qe eshte normale. Besoj se raporti i hapur me trupin dhe nuditetin e te gjithe njerezve eshte pjese e shendetit mendor te femijes. Turpi mund te vije nga deshira mesdhetare per te mbajtur te lidhur seksualitetin me nuditetin, ndoshta nga frika se mund te humbasin deshirat seksuale nese mesohen te shikojne çdo dite femra nudo.



Faje me kujtove motren time .... me kete ide ishte dhe ajo me te shoqin e saj . Nipi im lahej me ta deri sa qe i vogel por kur nipi u rrit e filloj te bente pyetje te tilla i o ba pse ti e ke me te madhe se une ose pse mami ka cica e une skam dhe vazhdonin perdite e perdite keto pyetje, hoqen dore nga nuditeti dhe kaluan me teorine qe femija eshte femije jo i rritur e duhet ti shpjegohen gjerat ne menyre te tille qe ta kuptoje aq sa mosha i lejon te kuptoje e mos i lere pasoja ne te ardhmen, doja te thoja teoria me praktiken jane pak larg sidomos kur behet fjale per femijet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:17
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori



femija qe mbyll syte para lakuriqesise tregon vetem edukaten dhe moralin qe i ka induktuar shoqeria/familja. Krejt ndryshe nga ty, kam pare qe femijet 6-7 vjec (vajza apo djem) i fusin tek dushet e burrave pa problem. Ato femije as nuk skandalizohen, as nuk mbyllin syte. Shikojne punen e tyre dhe lahen me prindin, sepse eshte normale per ta. Besoj se raporti i hapur me trupin dhe nuditetin eshte pjese e shendetit mendor te femijes. Turpi shqiptar besoj vjen nga deshira per te mbajtur lidhjen mes seksualitetit dhe nuditetit, ndoshta nga frika se humbin deshirat seksuale nese syte shikojne çdo dite femra nudo. Dhe kjo eshte ne linje te plote me seksualitetin mesdhetar qe shikohet si kondensator qe nuk duhet te shkarkohet me qarqe te shkurtra.

shume interresant ky observim...!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:20
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Faje me kujtove motren time .... me kete ide ishte dhe ajo me te shoqin e saj . Nipi im lahej me ta deri sa qe i vogel por kur nipi u rrit e filloj te bente pyetje te tilla i o ba pse ti e ke me te madhe se une ose pse mami ka cica e une skam dhe vazhdonin perdite e perdite keto pyetje, hoqen dore nga nuditeti dhe kaluan me teorine qe femija eshte femije jo i rritur e duhet ti shpjegohen gjerat ne menyre te tille qe ta kuptoje aq sa mosha i lejon te kuptoje e mos i lere pasoja ne te ardhmen, doja te thoja teoria me praktiken jane pak larg sidomos kur behet fjale per femijet.


Shume dakort me ty angel. Cdo gje ka kohen e vet.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:22
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

A ti fus 1 fshese une postimeve jashte teme ta provoj iher sbesoj se ju ngel hatri juve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:33
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

shoqeria pak e nga pak automatikisht po kthehet ne te shkuaren e larget.

dmth diten kur njeriu ishte nje cop kafshe si te tjerat e pyllit, dhe jetonte fare lakuriq e hante vetem fiq

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2009 18:33
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > A do ishit dakort...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.