Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Thuaji Zemres Po - Susanna Tamaro Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

i_lire

Mgjth e kam lexuar njehere kete liber me shume deshire i rilexova perseri keto flete te shkeputura nga ditari i nje gjysheje e cila ja drejton mbeses se saj.Me beri shume pershtypje se sa i arrire ishte krijimi i 2 personazheve ,qe une do i cilesoja si 2 ekstreme dhe si kriter te kesaj do te zgjidhja `moshen`.Mosha e 2 personazheve eshte e ndryshme dhe si rrjedhoj edhe personazhet jane krejtesisht te ndryshem pasi kane ide,mendime,deshira,enderra te ndryshme.Eshte i mrekullueshem gjithe libri por mbi te gjitha mesazhi qe ai percjell.
Nqs nuk do e kishe problem do te citoja nje pjese qe me ka pelqyer nga ky pseudo djalog .Per ta lene ty me vone ekskluzivitetin e pjeses se fundit,pra e mbylljes ku sipas meje eshte me fantasikja.

`Te besh gabime eshte e natyrshme,te shkosh tej pa i kuptuar do te thote te cosh huq nje jete te tere.Gjerat qe na ndodhin nuk jane asnjehere te pabazuara,cdo takim,cdo ngjarje,e vogel permban ne vetevete nje domethenie.Te kuptuarit e vetvetes lind nga gadishmeria per ti pritur,nga aftesia per te ndryshuar drejtim ne cdo cast ,per te lene lekuren e vjeter si zhapiket ne nderrim te stineve`
Atehere une kaq kisha,vijim te mbare dhe pergezime per temen.Bye Bye

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2003 19:27
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

liri,ke kohe ta perfundosh se jam shume kurjoze te di si mbaron,pastaj Adela me beri akoma dhe me shume te paduruar.
pershendetje te dyve.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2003 07:08
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Lorie

``I duruari i fituari`` i thone nje fjale,,,,
Dhe kjo veper te fal shume,prandaj ja vlen te presesh,shpresoj qe i_lire te ta japi kete kenqesi...
Punime te mbara....Ju pershendes!!!

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Tetor 2003 00:10
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Faleminderit Adela,
c'te bejme ,ja presim njeri-tjetrin.Une pres qe liri te perfundoje "Thuaji zemres po",ai pret qe une te perfundoje tregimet e mia me vazo kineze.
Pritje....durim...
duro vashe
te durojme
sic duron
blerimi i prillit...(ca vargje popullore qe mu kujtuan tani)
pershendetje te dyve.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Tetor 2003 03:42
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re f 28.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 121 herė.

Goca, ju kerkoj falje qe jam vonuar, por jam shume i zene dhe s'kam shume kohe. Me teper per Lorie sepse Adelaide e di qe e ka lexuar... Prandaj gjeta nje menyre tjeter- edhe pse paksa e "cmendur"..., por do skanoj faqet sepse kohe te shtyp s'kam. Une e nisa sa per disa faqe, por kureshtja juaj po me shtyn te vazhdoj me tej... Lorie jepi me ate "Vazoja Kineze" sepse po e ben si 5mij lekshi ne kohe te xhaxhit, s'po duroj dot me une.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2003 06:36
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

faleminderit shume liri,mire qe gjete tregimin ,kjo ka rendesi pastaj kur te kesh kohe te lire perfundoje,nuk dua te te pengoj ne aktivitetin tend te perditshem.
Tregimin e Flonjes nje nga keto dite do ta mbaroj.me fal qe e kam vonuar por ti e di ,me provime....

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2003 07:08
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Cna ben keshtu I-lire.Na le pa gjume.Ia vlente.Kur te kesh kohe na shkruaj dhe perfundimin.Te falenderoj dhe une qe na e solle ketu.

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2003 07:30
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

Re: i_lire

Citim:
Po citoj ato që tha ADELAIDA
Mgjth e kam lexuar njehere kete liber me shume deshire i rilexova perseri keto flete te shkeputura nga ditari i nje gjysheje e cila ja drejton mbeses se saj.


per cilin liber behet fjal dhe do me interesonte te di se ku mund ta gjej!

flm shume nga unë

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2003 09:30
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

jam_ai_qe_jam

Nuk e di nqs Liri do ma japi te drejten te prgj mgjth nuk besoj se perben ndonje problem ne kete pike apo jo?
Atehere behet fjale per nje shkrimtare italiane Susanna Tamaro dhe titulli i blibrit eshte ``Thuaji zemres PO``.....
Shpresoj ta gjesh se ja vlen vertete...

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2003 20:40
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Adelaide, kurresesi qe s'me mbetet qefi - tema eshte per te gjithe. Me vjen mire qe ka anetare te tjere ketu.

Susanna Tamaro lindi ne Trieste ne vitin 1957. Jeton ne Rome. Me 1989 botoi romanin e saj te pare "Me kryet mbi re". Me 1991 boton nje liber me tregime, i perkthyer ne shume gjuhe te Evropes dhe nje vit me pas nje liber me perralla per femije. Por ai qe i dha fame mbareboterore eshte "Thuaji zemres po".

Libri qe zoteroj une eshte nga Shtepia Botuese Cabej (jam ai qe jam)...!!!

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2003 22:10
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Thuaji Zemres Po - Susanna Tamaro

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.