Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? Vlerėsimi i Temės: 7 votime, mesatarja 3.57.
Gjithsej 28 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

Unhappy

roneo

ti me duket lexon dhe i kupton gjerat ashtu sic e ke me te lehte ti kuptosh jo ashtu sic i kam shkruajtur une.po te shoh ndonje mysliman ne shqiperi me mjeker te gjate dhe te veshur me carcaf,dhe qe flet gjysmat e fjaleve arabisht mos u cudit nqs do ti sygjeroja te shkonte ne tora bora.dhe te jesh i sigurt qe personi qe do perfundoje me corape ne goje do te jete ai.e njejta gje ndodh po te shoh nje ortodoks fjala vjen qe flet gjysmat e fjaleve greqisht , edhe ai do te perfundonte me corap ne goje.Mendimi im personal eshte (dhe ky eshte mendimi im personal ,nuk dua te influencoje askend me kete mendim ,edhe mund ta keme gabim) qe vetem katoliket shqipetare jane te vetmit qe sado ta praktikojne fene e tyre nuk do te jete kurre kunder interesave kombetare, sepse nuk kane se si te influencohen kunder interesave kombetare.ke disa tipa ketu ne forum qe flasin gjysmat e fjaleve arabisht dhe nqs ty te vjen keq tu sugjerosh atyre nje atdhe me te mire , une jam i bindur qe ata e meritojne nje , sepse duket qarte qe ata nuk jane te kenaqur me atdheun e tyre.por mos ngatero ketu respektin qe une kam per fene myslimane si fe (sidomos per profetin muhamet te cilin une personalisht e konsideroj si nje nga figurat me te shquara te njerezimit por jo ne aspektin fetar) me pakenaqesine qe me sjellin disa tipa te cilet nuk dine se cflasin.ky eshte mendimi im ne fund te fund te fundit ,ti mbaj tendin per vete.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2005 13:31
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roneo
I dashuruar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: Mu ke guri qe bon xixa.
Mesazhe: 88

Spartakju

Mendimet tuaja jane shume te lexueshme prandaj mos u mundo ti fshehesh.
Njeriu mund te vishet si te doje me carcaf apo edhe kamillaf, mund te vishet me te bardhe apo me te zeze eshte e drejte e tij apo jo?
Po te siguroj une ty qe nuk ka as muslimane qe flasin gjysem shqip e gjysem arabisht e as ortodokse qe flasin gjysem grerqisht e gjysem shqip prandaj preki kembet ne toke.
Por edhe nese ka une e ti nuk kemi te drejte te japim asnje lloj sugjerimi.

i doli boja edhe kesaj teme tani, ska me asnje arsye perse te diskutohet.
Roni

__________________
Demokrat deri ne palce te kockes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2005 14:47
Roneo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roneo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roneo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roneo Shto Roneo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roneo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha Keni

Boogeyman eshte mese e vertet qe nje tem me nje titull te tille (mbasi nuk e mbaj mend ekzakt) eshte hequr. Jo vetem ajo por jan hequr dhe shume tema te tjera qe kan pasur provokime dhe fyerje nga te dyja palet (mysliman dhe te krishter)dhe kete e kam ber per te mbajtur nje ekuiliber, por asnjeher nuk kam mundur ta mbaj kete ekuiliber se nuk me keni ndihmuar ju anetaret e tjer qe mendoni se jeni te drejte. Meqen se ti po mendon se ka nevoj per nje moderim ne ket nenforum ajde dhe me ndihmo. Ti e shikon qe une jam vetemne gjith kete perleshje gladjatoresh qe behet ketu. Cfar mund te bej une i vetem? a mund te arij 100% ta moderoj kete forum? Une nuk kam koh qe te merem gjith diten me kete nenforum. Nese mendon se mund te me ndimosh e mund te japesh dicka pozitive ne kete nenforum e ke deren te hapur, mjaft te komunikosh me mua.



Pershendetje te gjitheve.
Pershendetje Keni.

Meqe aludohej per temen historike "bemat e Krishterimit=2000 vjet krim terror e represion" autor i ce ciles kam qene une, e mendova te arsyeshme te rishpreh mendimin tim, mendimin te cilin e kam paraqitur ne edhe ne forme ankese tek stafi i FH, por pas sukses...

U be kohe qe jam anetaresuar ne kete forum dhe pas dashur te ul vlerat e ketij forumi, mendoj se "besimet fetare" jo vetem qe lejne shume per te deshiruar por do te shkoja edhe me tej duke e cilesur si pjesa me "degjeneruar" e forumit.

Fillimisht ne shkrimet e mia jam munduar te diskutoj pa repilka e pa kunder-tema, por "zjarri" jo vetem qe ishte ndezur fort por edhe i fryhej atij...
Hapja e temes se "bemave" ndoshta nuk ishte menyra me e mire per te kuntribuar ne shuarjen e zjarrit edhe pse e bazuar ne faktet historike perendimore, por m'u "detyrua" hapja e saj.

Pas mbylljes arbitrare te saj u indinjova shume, por mendova se ndoshta do t'i sherbente uljes se tensioneve.
Ne qofte se e ke vene re nuk parashkruaj aq shume tek "besimet fetare" qellimisht per te mos qene une "fajtori".

Fakti qe tema ne te cilen gjendemi dhe shume te tjera te ngjashme, vazhdon te ekzistoje e te "pasurohet" me indinjon shume duke duke qene e qarte, qe, qe ne titull kjo teme eshte provokuese apo bombastike , siç edhe e pati cilesuar dikush temen e "bemave".

Ndoshta ke shume te drejte kur thua qe "s'kam ç'te bej" biles as qe e ve ne dyshim, por ne qofte se ju (moderatoret) nuk e ngrini zerin e paanshmerise , atehere me trego te lutem ç'mund te bejme ne (anetaret) kur temat tona edhe mbyllen ne menyre arbitrare???

Nese me kujtohet mire, per temen e "bemave" nje moderator na kishte ikur ne menyre proteste... te pakten ky informacion m'u komunikua me rastin e mbylljes se saj, por a ishte vertete ajo teme , e theksoj bazur ne faktet historike perendimore, me provokuese se tema ne te cilen ndodhemi???
Por edhe nese ishte me provokuese se kjo, ajo lindi ne rrjedhen e llogjikshme de debateve...
Atehere nese verte deshirojme ti japim fund temave te tilla , duhet ndryshuar taktika e moderimit, duhen mbyllur temat provokuese.

Kam shume frike qe vazhdimi ne kete drejtim, do te nxise sikur qe po e shohim, reagime edhe me te ashpra.

Konkretisht une propozoj qe per nen-forumin e besimeve fetare, te kete dy ose me shume moderatore, te krishtere, muslimane , ateiste biles edhe "provokues" qe seicili te kishte te drejten e nje lloj vetoje. Propozoj gjithashtu qe ky grup moderatoresh te shqyrtoje temat e nen-forumit nje nga nje, dhe qe çdo kerkese per hapjen e nje teme te re te obligohet miratimi i ketij grupi mixte moderatoresh. Ne kete grup jam gati te jeme pjesemarres dhe te jap kontributim tim te paanshem.
Ky ishte mendimi im.

Ju faleminderit.
Ky ishte mendimi im

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2005 20:52
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
boogeyman
Anetar i ri

Regjistruar: 12/02/2005
Vendbanimi: usa ny
Mesazhe: 15

me pelqen mendimi erzenit.

po te shpresojme te paanshmeria e ketij forumi.(nese eshte)

__________________
jetoje jeten duke patur frike llogarine qe do japesh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2005 00:32
boogeyman nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė boogeyman Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me boogeyman (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: boogeyman Shto boogeyman nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto boogeyman nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
boogeyman
Anetar i ri

Regjistruar: 12/02/2005
Vendbanimi: usa ny
Mesazhe: 15

po shof qe kjo teme nuk qenka mbyllur akoma. duket paanesia e ketij forumi.

nese dikush eshte ne kerkim te nje forumi ku nuk mbahet asnje ane, mund te regjistrohet ke zeriyt.com.

kjo ishte hera e fundit qe u futa ne kete forum.

__________________
jetoje jeten duke patur frike llogarine qe do japesh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2005 02:16
boogeyman nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė boogeyman Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me boogeyman (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: boogeyman Shto boogeyman nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto boogeyman nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha Keni

Boogeyman eshte mese e vertet qe nje tem me nje titull te tille (mbasi nuk e mbaj mend ekzakt) eshte hequr. Jo vetem ajo por jan hequr dhe shume tema te tjera qe kan pasur provokime dhe fyerje nga te dyja palet (mysliman dhe te krishter)dhe kete e kam ber per te mbajtur nje ekuiliber,


Wouw-wouw-wouw-wouw,ca bohet kshu mer jahu?
Qenka hequr tema tjeter?Nga kush?Perse?Pse kjo teme eshte akoma efektivisht ketu nese temat e tjera te hapura nga ana e myslimaneve qenkan hequr?Ca dreqin beni?Hou,ca jane keto kalamanlleqe?Dhe nese do te mbash ekuilibra atehere ose hiq qe TE DYJA,ose ASNJEREN!Kaq e thjeshte eshte!!!!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2005 16:49
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Pershendetje.

Duke pare se disa tema mbi besimin fetar (perfshire dhe kete teme) jane bere shkak grindjesh dhe mosmarrveshjesh, desha te sqaroja disa gjera.

Te gjithe anetaret e ketij forumi , kur jane regjistruar nuk kane vene re ne rregullore te forumit te pyeten se cilit besim fetar i perkasin, pra jane te lire te regjistrohen te gjithe, besimtare apo te pafe. Rrjedhimisht , do te kete dhe mosmarrveshje, keqkuptime e te tjera gjera te ketij lloji. Por nuk mund te arrij te kuptoj se ku eshte fyerja per ne myslimanet ( dhe vete jam mysliman) kur titulli i temes eshte : "Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??" , pra pyetet nese kjo gje eshte e vertete apo jo. Ajo qe duhet te arrijme te dallojme eshte se , jo titulli i temes, por vete jotoleranca e disa anetareve e kane shkaktuar kete keqkuptim, me apo pa dashje.
Valle nuk jemi ne gjendje te pergjigjemi me gjakftohtesi provokimeve te disa personave qe ndoshta dhe nuk jane te vetedijshem per ate qe shprehin? Qofte ne Bibel, qofte ne Kur'an, tolerimi i te tjereve theksohet, edhe i atyre qe nuk besojne fare ne Zot. Nuk jemi ne gjyqtare, Ai eshte nje dhe i vetem, le t'ja leme Atij ne dore. Ndoshta nje ateist do dale te me thote qe Ai nuk ekziston, nje tjeter beson ne shume zota njeheresh, detyra ime eshte qe ti shpjegoj me aq sa mundem dhe aq sa di ç'fare kam mesuar mbi Te. Nese nuk ja arrij qellimit , kjo nuk do te thote se duhet ti nxjerr syte tjetrit pse nuk beson ate qe dhe une besoj. Vendoseni pak veten ne krah te kundert.

Gjithashtu duhet te dime te dallojme ate qe vertete debaton mbi besimin dhe ate qe debaton mbi "levozhga". Te me fale ndokush neqofte se ndihet i fyer, por me kete dua te them se s'ka perse ti ngelet qejfi nje besimtari apo jobesimtari sepse tjetri nuk beson te njejten gje me ne.

Nese debatuesi eshte me te vertete nje besimtar, duke pare disa pretendime mbi besimin e sejcilit, mbi disa arsyetime, do te ndihej vertete i turbulluar. Mendojeni pak, jemi qe te gjithe te nje gjaku, dikush ka kryq, dikush falet ne xhami, por flasim shqip njelloj, Zoti na ka falur nje vend te perbashket. Jam shume i sigurt, nqs nuk do ta njihnit dike realisht dhe fati t'ju perplase bashke, do te ndiheshit te kenaqur qe u njohet.

Sa per epitete te ndryshem qe dikush nxjerr ne dukje, te na fale dikush qe nuk na pelqen mjekrren apo veshjen, por askujt nuk i morem leje te lindim, askujt nuk i morem leje kur zgjodhem besimin, askujt nuk i prishim pune me kryq ne qafe, askujt nuk i hapim telashe kur shkojme ne kishe apo xhami. Kete rruge ne tregoi Zoti, kete rruge morem. Kur te pengojme dike ne rrugen e vet, atehere po , atehere ka te drejte dikush te flase.

Per moderimin e ketij nen-forumi, jemi te vetedijshem qe do te kete probleme te ketij lloji dhe ne te ardhmen. Si ta zgjidhim? Kemi biseduar dhe here tjeter si staf per kete gje, kemi miratuar dhe disa persona per moderatore, por mbas pak kohe shumica nuk ka duruar dhe ka ngritur tonin. Gje qe nuk duhet te arrije. Propozimi i erzeni_be eshte diskutuar dhe me pare, eshte mese i drejte.
Sa per mbylljen e temave provokuese, gjithashtu i drejte, por duhet pare ku eshte provokues titulli i kesaj teme per shembull.--O zoteri, a eshte islamizmi fatkeqesi kombetare jona - do pyes dike. Duhet te marre armen ne dore ai tjetri per aresye se e pyeta per diçka?
Jo, me mire dhe më me aresye eshte qe te pergjigjemi po apo jo dhe perse mendojme keshtu. Pa fyer dike, pa i permendur tjetrit paganizmin krishterimin apo islamizmin. Feja zgjidhet, nuk eshte trashegimi. Nese dikush ka familje te nje besimi tjeter, vete beson diku tjetet apo nuk beson fare, nuk do te thote se eshte armiku yne.

Nje sqarim te fundit persa i perket moderatorit.

Shume nga ju nuk e njohin, dikush dhe ndoshta e akuzon pa te drejte, por ju siguroj se perpiqet te jete sa me i drejte dhe i paanshem.
Gjithashtu shume here kam nderhyre dhe une ( e theksova me lart qe jam i nje besimi tjeter me te) me fshirje temash dhe mesazhesh te padenje per forumin dhe per ne si shqiptare. Pra nuk ka pse te mendoje dikush se nje besim apo nje tjeter persekutohet.

Nese dikush tjeter ka besim, kohe dhe qejf te moderoje ne kete nen-forum, stafi eshte i hapur ndaj propozimeve.Te zbatoje rregulloren e forumit dhe te jete i paanshem, eshte i vetmi kusht per nje moderator. Forumi perpiqet te lere te lire ne maksimum fjalen dhe mendimin e gjithkujt , pavaresisht nga besimi, idete apo kombesia qe ka.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2005 21:38
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Black,aman te keqen,njihemi aq sa per te mos rene ne gracken e fjaleve te bukura mesiper Problemi eshte ketu: ti ne nje pike me lart pak a shume the qe cdokush ka te drejten te hap nje teme(qofte dhe ofensive)dhe jemi ne qe na takon te mos biem ne gracken e tyre.Atehere,ne rastin e temes te Erzenit_Be pse nuk u la tema dhe le ti qendronin burrerisht shkrimeve aty?Temes tjeter thjeshte mund te ndryshohej titulli dhe te lihej aty ku ka qene,ajo teme ka pasur madje dhe permbajtje historike deri ne momentin qe dora vandale e mendjes fsheso-shqiptareske doli dhe e mori perpara.E shoh te arsyeshme qe te rikthehet.
Shiko,une e ti,e dime shume mire sesa here eshte bere sherr kjo teme ne nen-forumin privat te moderatoreve.Se sa e sa moderatore efektivisht kane shprehur deshiren e tyre qe dhe kjo teme te hiqet,dhe ketu lind pyetja ime ndaj teje si admin: duhet qene antar i staffit te FH-se qe te mbrohen te drejtat e shprehjes ne nje teme?

(mund dhe te mos pergjigjesh,e njoh aq mire staffin e FH-se qe ti jap nje pergjigje vetes!)

Befshi qejf pasi mesa shoh kohet e fundit vetem fshini(jemi te paret ne shqiptaret ne shkaterrime)por per te ndertuar gje na humbet zeri...!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2005 09:30
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

P.S.1 Une e di shume mire qe deri ne njefare ti s'ke gisht ne kete pune,je duke luajtur rolin e cadres,ndaj dhe nje keshille miqesore: leri qe te marrin pergjegjesine ato qe pranuan/kryen fshirjet.

P.S.2 Erzeni,i ke me te dhenat baze me te cilat hape temen tjeter?Nese po,te lutem,kalomi mua ne MP.Flm

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2005 09:51
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nje sqarim i fundit ne lidhje me kete teme.

Po shikoj qe ka levizje underground ne lidhje me kete teme. Le te sqarojme gjerat njehere e pergjithmone.

Kjo teme eshte hapur kohe me pare nga Eniss, e cila eshte me prejardhje myslimane dhe ka sqaruar disa here se nuk ka dashur te ofendoje askend, por vetem te stimuloje reflektime mbi pro-te dhe kundra-t. Problemi me kete teme ka lindur prej kohesh sepse keto qe thashe me siper shumica nuk i kuptojne dhe menjehere vihen ne levizje per drejtesi ndaj fese islame. Prandaj po ju sqaroj dhe njehere mbi kete teme.

Se pari ajo mbaron me pikepyetje dhe presupozon nje diskutim te qete mbi rolin e fese islame ne shoqerine shqiptare shekujt e fundit. Per me teper qe titulli i temes eshte mare nga nje citim i Ismail Kadarese dhe eshte vene ne diskutim nisur nga dekarata e tij.

Se dyti ne mesazhin e hapjes jane ftuar te gjithe anetaret te diskutojne "duke respektuar dhe toleruar bindjet e gjithsecilit". Kjo padyshim nuk eshte vene re nga ata qe i kane syte e veshur me fe.

Se treti, tema ka kohe qe eshte hapur dhe per kete aresye u vendos te mbyllet tashme. U fshi ne menyre arbitrare nga nje administrator tjeter dhe u kthye ketu nga une, sepse sado qe i bejme qejfin anetareve dhe mundohemi te respektojme fete, Forumi Horizont nuk eshte nen tutelen e deshirave apo tekave fetare. Prandaj ju njoftoj se derisa stafi te vendose ndryshe tema do qendroje ketu ku eshte. Permban dhjetra mesazhe, reflektime dhe replika dhe nuk ka pse te fshihet per ti bere qejfin ndokujt. Perderisa tema eshte lene hapur qe ne fillim dhe vizitoret kane harxhuar kohe per te shkruajtur ne te, nuk ka pse te hidhen ne plehra minutat apo oret e harxhuara per te krijuar kete teme. Kujt nuk i pelqen titulli le te shkoje te flase me Ismail Kadarene, i cili thenien e ka nxjerre ne menyre afirmative. Ketu thenia ishte vetem per diskutim, aspak per provokim. Ju takon juve, anetare islamike, te krishtere dhe ateiste te ruani tolerancen dhe te diskutoni me llogjike ne koke. Keshtu qe mos kerkoni me tej te fshihet kjo teme ! Nese nuk keni respekt per diskutuesit qe kane harxhuar ore per ta mbushur, atehere kini per nje intelektual te njohur shqiptar: Ismail Kadarene. Dhe nese nuk keni respekt as per ate atehere kemi pak hapesira komunikimi.

Dhe se fundi dicka personale. Nuk e ka fajin as tema dhe as titulli qe shqiptaret nuk gjejne gjuhen e perbashket apo respektin per njeri tjetrin. Ky forum nuk eshte as islamik dhe as i krishtere. Kete e kemi treguar duke ndeshkuar kedo qe thyente rregullat, pavaresisht nga feja, dhe duke i treguar vendin kujtdo qe tentonte te abuzonte me postin e moderatorit per te perndjekur anetare islamike apo te krishtere. Keshtu qe mos shikoni cdo gje me ngjyra fetare pa aresye.
Gjithashtu: vendimet deri me sot i ka marre stafi. Do pyese dikush: Kush e zgjedh stafin? Stafi eshte zgjedhur me kujdes gjate kesaj periudhe dy vjecare per t'ju pershtatur me mire vizionit qe per kete forum kemi. Ky vizion perkon me pa-anshmerine politike dhe fetare, me respektin ndaj cdo anetari dhe me mbrojtjen e anetareve nga agresionet psikologjike te anetareve te tjere. Sado myslimane te anetaresohen ne forum, nuk do mjaftojne per te dale nga ideali me te cilin eshte ngritur forumi. Per me teper forumi respekton me shume theniet e intelektualeve te shquar si puna e Ismail Kadarese sesa besimet fetare momentane te njerit apo tjetrit.

Shpresoj ne mirekuptim. Tema eshte e mbyllur, por jo e fshire !

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2005 19:25
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 28 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.