Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? Vlerėsimi i Temės: 7 votime, mesatarja 3.57.
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

E cuditshme se si ca nga amerika bejn si atdhetar te medhenj, kete e kam me vajzen e vogel amerkane e cila na jep shembuj nga kosova dhe maqedonia E dashur amerikane e vogel kur te flasesh per shqiptaret e maqedonis dhe kosovaret te lutem duhet te lash gojen ne fillim se as une as ti nuk jemi atdhetar si ata dhe nuk e kemi vuajtur historin me shume se ata , dhe kete po ta them une qe nuk jam as kosovar dhe as shqiptar maqedonie. Per sa i perket mardhenieve te mira qe duhet te kemi me fqinjet tane sidomos me greket e kuptoj qe flet keshtu sepse nuk jeton ne shqiperi dhe po te ishe nje cik shqiptare do ta urreje sa do pak kombin e kalit te drunjte dhe kete ta them une pjestar i nje familje çame qe e di se cfar do te thot te jesh shqiptar dhe te jesh myliman , dhe per te dyja jam shum krenar dhe do te thoja se shoket mi me te mire jan ortodoks dhe kristian dhe une kurre nuk kam bere dallim per kete gje sepse sic thash me lart feja e shqiptarit eshte shqiptaria , ndersa ju dilni me temen feja islame fatkeqsia e kombit . Po si nuk ju vjen zor qe shkruani ketu dhe perčpiqeni te percani njerez te cilet duhet te jen te bashkuar per dicka me te madhe , per ate qe ju nuk kuptoni se parat ju kan zene syte atje ne amerik , atje ku te therrasin jorgo dhe anastas ne greqin e njerzve te trash dhe ne ate italin e bukur ku ndodhem edhe une ne te cilen je thjesht skllav. Po iki i zhgenjyer nga vellezrit e mi shqiptar qe kan harruar qumshin e nenes dhe kan filluar si greket qe thone cfar jan ortodoks jan grek, por jo o vella jo jemi te gjith shqiptar te gjith njelloj e te gjith ndryshe pa dallim feje krahine dhe ideje. Hajt tung o pseudo patriot me trupin ne mergim me shpirtin ne shqiperi dhe me mendjen tek paraja... per ju DIABOLIC A'S

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 12:15
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

ju si duket na keqkuptuat NY GIRL

UNE NUK THASH SE JU DUHET TE PRANONI FEN ISLAME POR VEC DHASH NJE SHEMBULL SE CDODHI NE MAQEDONI
SA I PERKET RASTIT QE TE KA NDODH NE MAQEDONI AJO NUK ESHTE ASGJE SEPSE TI AS NUK KE PROVUAR NDOSHTA TE MBAHESH AQ SI THOT E FSHEHUR NE QOFTESE JE E KRISHTERE ATE NUK DUHESHTE TA FSHEHESH SEPSE DUHET TE MBURESHE ME TE DHE DUHESHTE TUA SPJEGOSH
DHE TE PYES NE CFAR QYTETI KI QEN.
NE NUK JEMI FUTUR NE EVROP PER SHKAK TE FES SON POR NE QOFTESE DO TE ISHIM KRISHTER ATEHER NUK DO TE HYNIM NE EVROP SI SHQIPTAR POR ZOTI E DI SI GREK APO ITALIAN

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 12:45
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Sheki.

Isha ne Struge. Dhe te gjitha ato qe thashe me siper jane te verteta. me keshilluan te mos varja kryqin ......................

Dhe sa per katoliket jane italiane dhe orthodokset jane greke ...........hahahahaha

S'jeni ne vete ju. Persa i perket katolikeve, ne Ameriken Latine jane Katolike, ne Irlande, ne France ne Gjermani (me sakte ne Bavari) etj. Persa i perket orthodokseve ka orthodoks ne Greqi, ne Rusi, ne Ukraine, ne Jordani(ku jane te persekutuar) etj. Feja dhe ethniciteti jane dy gjera te ndryshme.


Por sikur te shkojme sipas llogjikes tuaj, atehere n.q.s katoliket jane italiane, othodokset jane greke, atehere myslymanet jane turq. Cfare jane shqiptaret? Cfare ishte Gj. Kastrioti? Italian apo grek?

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 20:28
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
E cuditshme se si ca nga amerika bejn si atdhetar te medhenj, kete e kam me vajzen e vogel amerkane e cila na jep shembuj nga kosova dhe maqedonia E dashur amerikane e vogel kur te flasesh per shqiptaret e maqedonis dhe kosovaret te lutem duhet te lash gojen ne fillim se as une as ti nuk jemi atdhetar si ata dhe nuk e kemi vuajtur historin me shume se ata , dhe kete po ta them une qe nuk jam as kosovar dhe as shqiptar maqedonie. Per sa i perket mardhenieve te mira qe duhet te kemi me fqinjet tane sidomos me greket e kuptoj qe flet keshtu sepse nuk jeton ne shqiperi dhe po te ishe nje cik shqiptare do ta urreje sa do pak kombin e kalit te drunjte dhe kete ta them une pjestar i nje familje çame qe e di se cfar do te thot te jesh shqiptar dhe te jesh myliman , dhe per te dyja jam shum krenar dhe do te thoja se shoket mi me te mire jan ortodoks dhe kristian dhe une kurre nuk kam bere dallim per kete gje sepse sic thash me lart feja e shqiptarit eshte shqiptaria , ndersa ju dilni me temen feja islame fatkeqsia e kombit . Po si nuk ju vjen zor qe shkruani ketu dhe perčpiqeni te percani njerez te cilet duhet te jen te bashkuar per dicka me te madhe , per ate qe ju nuk kuptoni se parat ju kan zene syte atje ne amerik , atje ku te therrasin jorgo dhe anastas ne greqin e njerzve te trash dhe ne ate italin e bukur ku ndodhem edhe une ne te cilen je thjesht skllav. Po iki i zhgenjyer nga vellezrit e mi shqiptar qe kan harruar qumshin e nenes dhe kan filluar si greket qe thone cfar jan ortodoks jan grek, por jo o vella jo jemi te gjith shqiptar te gjith njelloj e te gjith ndryshe pa dallim feje krahine dhe ideje. Hajt tung o pseudo patriot me trupin ne mergim me shpirtin ne shqiperi dhe me mendjen tek paraja... per ju DIABOLIC A'S



Nuk dua te analizoj cdo fjali qe keni shkruar se, thjesht ...........nuk ia vlen te harxhoj kohen time. Por ama, nuk keni te drejte te gjykoni patriotizmin tim. Nuk e keni idene ju se sa e dua une atdheun, dakort????????
Persa i perket marredhenieve me fqinjet nuk ma ndryshon dot mendimin ti. Jane te pakten 400 mije shqiptare ne Greqi, vertete shume prej tyre vuajne, si kudo ne emigracion sepse nuk eshte fushe me lule. Por ama ka shume qe i kane bere vend vetes, qe kane shoqeri, jane stabilizuar dhe ia kalojne shume mire, dhe n.q.s nuk njeh shembuj, d.m.th ju nuk keni qene ne Shqiperi. E njejta gje per shqiptaret ne Itali. Kam kusherinjt e mi qe kane hapur biznesin e tyre dhe jane teper te kenaqur.
Por shqiptaret vuajne sepse duan te shkojne drejt te ardhmes me koken mbrapa (ju bile jeni ekzemplar i vertete, na solle Kalin e Trojes 3500 vjet me perpara.)
Nje shembull dua te sjell, Gjermania dhe Franca (persa i perket marredhenieve me fqinjet.) Bashkpunimi i tyre ne keto vitet e fundit ishte i paimagjinueshem per brezat e kaluara. Duke lene mbrapa problemet gjeopolitike (Alzas, Loraine) marredheniet e tyre po konsolidohen ne menyre te tille qe jane bere themel per Komunitetin Europian. Nuk e di se se e mendoni ju te ardhmen e Shqiperise, por ta dini mire se pa stabilizuar marredheniet me fqinjet, sidomos ne Ballkan, do ta shikojme KE me dylbi.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 20:58
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Ciao diabolik

Kam pershypjen se tregoheni pak agresiv dhe pergjithsues.
Do te te pyesja : A njeh personalisht NY-girl? Nqs. jo nga e di qe ajo eshte ne Amerike per shkak te parase? (Ne Amerike qe dhe Fan Noli por vdiq i varfer).

Ka disa ketu ne Forum qe na lodhen duke na thene ne skene se "Fe e shqiptarit eshte shqiptaria"
Por ne prapaskene luteni me shpirt ("Allahu ekber" end fuck Pashko Vasa)( mendimi im personal)
ciao trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 21:15
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Mire qe me kujtove, Trojani

Harrova t'i thosha Diabolic se erdha ketu per shkolle, dhe meqe ra fjala, kur mora diplomen, kisha ne qafe nje shall me flamurin shqiptar qe m'a kishte bere dhurate babi ta vija per kete rast.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 21:28
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gosacameria
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/12/2003
Vendbanimi: barcelona espańa
Mesazhe: 118

Re: Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl



Nuk dua te analizoj cdo fjali qe keni shkruar se, thjesht ...........nuk ia vlen te harxhoj kohen time. Por ama, nuk keni te drejte te gjykoni patriotizmin tim. Nuk e keni idene ju se sa e dua une atdheun, dakort????????
Persa i perket marredhenieve me fqinjet nuk ma ndryshon dot mendimin ti. Jane te pakten 400 mije shqiptare ne Greqi, vertete shume prej tyre vuajne, si kudo ne emigracion sepse nuk eshte fushe me lule. Por ama ka shume qe i kane bere vend vetes, qe kane shoqeri, jane stabilizuar dhe ia kalojne shume mire, dhe n.q.s nuk njeh shembuj, d.m.th ju nuk keni qene ne Shqiperi. E njejta gje per shqiptaret ne Itali. Kam kusherinjt e mi qe kane hapur biznesin e tyre dhe jane teper te kenaqur.
Por shqiptaret vuajne sepse duan te shkojne drejt te ardhmes me koken mbrapa (ju bile jeni ekzemplar i vertete, na solle Kalin e Trojes 3500 vjet me perpara.)
Nje shembull dua te sjell, Gjermania dhe Franca (persa i perket marredhenieve me fqinjet.) Bashkpunimi i tyre ne keto vitet e fundit ishte i paimagjinueshem per brezat e kaluara. Duke lene mbrapa problemet gjeopolitike (Alzas, Loraine) marredheniet e tyre po konsolidohen ne menyre te tille qe jane bere themel per Komunitetin Europian. Nuk e di se se e mendoni ju te ardhmen e Shqiperise, por ta dini mire se pa stabilizuar marredheniet me fqinjet, sidomos ne Ballkan, do ta shikojme KE me dylbi.



pershendetje?
feja myslymane nuk eshte pengese per shqiperine dhe per cdo shtet, qe mendon normal,
feja myslymane ashtu si cdo feje tjeter,dhe me kryesorja e ketyre eshte se perfaqeson zotin, pra thelbi i cdo feje eshte perfaqesimi i zotit, dhe asgje me teper, as politikanet, as personin, as vendin, dhe asgje tjeter pervec zotit,,
pra jemi shqipetar, dhe feja shqiptarit eshte shqipnia, pra as myslyman , as katolik dhe as ortodoks,.
ndersa per rrefugjatet qe folet me siper , treguat qe po punonin , kane krijuar shoqerine e tyre , etj ,d m then te fqinjet, d m thene qe ata persona e kane krijuar me forncen e vet , me djersen e tyre duke punuar ato pune qe qytetari grek dhe italian nuk i bejne, pra zoteri nuk eshte se i < ndersa per mardhenit me fqinjet nuk them qe sduhet ti kemi mire, na solle edhe rastin e frances me gjermanine, bere mire . por mos harro se kto 2 shtete nuk e kane me hile, me njerin tjetrin, nuk i kane letrat e mbyllyra se cfare do te ndodhi neser, pra e dijne se per cfare po bashkepunojne , dhe per cfare te ardhme do presin,,,,,,

ndersa greku nuk po heq dore nga kali prej drurit por sic thojne , kush bertet me shume ai qe eshte gabim, qe te mbuloj veten sespe mbase se dini por i vetmi shtet qe ben pjese ne UE qe nuk respekton te drejtat e minoretit eshte greku< si eshte e mundur qe nje shtet ka ne fuqi nje ligj lufte kunder shqiperise,< prandaj mos degjoni shume te tjeret << sic kane kerkuar , dhe po kerkojne ta tena marin, skenderbeun, nen terezen,
harruat per nene terezen qe eshte edhe e kohes tone , qe skemi nevoje as per historian te huaj ose tanet , sespe e njohem personalish nene terezen, dhe e degjuam me gojen e saj qe u shpreh qe ishte shqiptare, kur mori cmimin nobel te paqes,
te gjithe te huajt nuk shpreheshin se ishte shqiptare
ju pranoni qe te jeni ne UE, dhe te humbasish inditetin tend, te hedhish poshte gjakun e deshmoreve, te njersve tane te shquar, < e keni gabim

__________________
sa mire eshte te jesh shqiptar,,,,,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 22:36
gosacameria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gosacameria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me gosacameria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: gosacameria Shto gosacameria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gosacameria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gosacameria
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/12/2003
Vendbanimi: barcelona espańa
Mesazhe: 118

Re: pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

Citim:
Po citoj ato që tha sheki
po jap disa shembuj me konkret sepse jam nga maqedonia dhe ketu kemi shum raste qe shqiptaret e fes islame aspak nuk e kan humbur identitetin e vet ndersa shqiptaret krishter ne malsi te mavroves jan asimiluar dhe sot shum pak e flasin gjuhen shqipe po e flas keten se isha deshmitar i kesaj


cfare po thua tani se spo mar vesh,,,

po mos te flasish shqip sje myslyman,, pse gjuha shqipe prezanton myslyman,,
me vjen keq po flet shume keq .

me sa kuptoj , qenke ushqyer me shume urrejtje, eshte gje e keqe kjo,,

__________________
sa mire eshte te jesh shqiptar,,,,,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 22:45
gosacameria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gosacameria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me gosacameria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: gosacameria Shto gosacameria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gosacameria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

Re: Re: pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

Citim:
Po citoj ato që tha gosacameria


cfare po thua tani se spo mar vesh,,,

po mos te flasish shqip sje myslyman,, pse gjuha shqipe prezanton myslyman,,
me vjen keq po flet shume keq .

me sa kuptoj , qenke ushqyer me shume urrejtje, eshte gje e keqe kjo,,



pse mendon se jam i ushqyer me urejtje?
aq shum gezohem qe ka keshtu mendime dhe jam krenar qe i takoj shqiptaris dhe nuk thash qe duhet te behesh musliman qe te jesh shqiptar
dhe lexoni mir dhe analizoni dhe pastaj shkruani se ajam i mbushur me urejtje dhe per ke kam urejtje spo e kuptoj

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2004 11:37
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
pipi
hic

Regjistruar: 09/02/2004
Vendbanimi: _*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Mesazhe: 499

aspak! nuk eshte keshtu

nuk eshte keshtu, islamizmi nuk eshte fatkeqesi e shqiptareve. ne asnje menyre . domethene qe islamizmi ka ato te metat e tij por prape ai nuk eshte fatkeqesi per shqiptaret. une mbiemrin e kam mysliman dhe ne fillim nuk me pelqente por tani nuk mendoj aspak keshtu. siç ka thene pashko vasa feja e shqiptarit eshte shqiptaria. jam plotesisht dakort me mendimin e diabolic.

__________________
nese je i merzitur,gezoju ka me keq:vdekja.nese ke vdekur prape gezoju e keqja ka kaluar

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2004 19:42
pipi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė pipi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me pipi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė pipi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: pipi Shto pipi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto pipi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.