Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha dodgy

Ne liber nuk flitet per te jemen e Jezusit kjo eshjte personale e imja sa her qe shikoj filmin me Jezusin me duket si perrall e sajuar aq bukur se si ka mundesi te lindesh femij pa kontakt sexsual.


Dodgy lal, ne qoftese ne liber nuk flitet per te jemen e Jezusit, kjo pyetje vlen t'i drejtohet autorit.
Se si ka mundesi te lindesh femije pa kontakt seksual, o Dodgy kete fuqi e ka edhe njeriu ne ditet e sotme, e jo me Zoti i Universit.
Per kete arsye une te keshilloj te kerkosh informacion ne lidhje me - klonizimin -

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2005 21:30
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Ne lidhje me kete liber fliste dhe nje emision ne nje tv publik franko-gjerman, ARTE.
Aty shpjegohej sesi nje nga pelhurat qe ruhet me fanatizem ne Vatikan dhe qe ka mbuluar Krishtin (sipas Vatikanit) kur vdiq (le te themi kur u kryqezua), shume studiues te sotem e cilesojne si nje lloj "pikture" qe Mikelanxhelo e ka bere duke marre si model fytyren e tij. Kjo sipas tyre lidhej me faktin qe ne ate kohe Mikelanxhelo kishte lidhje te forta me familjen e fuqishme Medicis dhe me Papen e Vatikanit (jo te Romes ) dhe si familja Medicis dhe Vatikani , per shume kohe, kane patur kontradikta ne lidhje me pronesine e kesaj pelhure.
Faktikisht, nga sa vura re, kishte nje ngjashmeri shume te madhe, por, duke patur parasysh qe ne ate kohe burrat me mjekrra jepnin pak a shume te njejten pamje, nuk mund te them nese eshte nje pikture apo eshte vertete pelhura me te cilen eshte mbuluar Krishti kur u kryqezua. Po keshtu, edhe pse studiuesit e sotem besojne ne nje imitim, nuk munden te percaktojne as me mjetet me moderne nese behet fjale per nje diçka te vertete apo nje imitim.

Librin nuk e kam lexuar, thjeshte kam degjuar shume, por besoj se çdo gje varet nga pikeveshtrimi i gjithkujt. Dikush beson, dikush jo, dikujt i mbushet mendja, dikujt jo.
Mua personalisht me duket se Budha ka te drejte kur thote : Mos i beso asgjeje dhe askujt , as edhe mua, nese nuk mundesh ta vertetosh ti vete nje gje te tille.
Dhe ndalimi i kishes per te lexuar librin, per mua eshte nje shkak me teper dhe me i forte per shume njerez qe ta lexojne ate.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2005 21:59
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Dodgy, vertet qe nuk e kam lexuar librin,por, nuk me mungon e drejta te formoj nje mendim ne lidhje me ate qe kane lexuar te tjeret,pra kete mendim te pasqyruar mund ta kete cdo njeri. Ne kete menyre cdo njeri mund te hyje ne diskutim me ate qe thone te tjeret sepse edhe shkrimtari nuk eshte gje tjeter vecse nje njeri si ne.



Kontinet sory nqs e ke mar per ters ate qe thash per ju te dy qe te mos jepni mendime nqs nuk e keni lexuar librin,
Por mua me ben dicka pershtypje tek ky forum gje qe nuk me pelqen,futemi ne tema dhe flasim per gjera qe nuk i takojn temes,ketu tek kjo tem flasim per librin ,autori i hapjes se temes e ka futur ne kllapa te diskutojm me ato qe e kan lexuar.
Ti nuk ben gabim dhe asnji nuk te ndalon te thuash mendimin.Mendimi jot nuk eshte gabim por nuk i pershtatet temes nuk flet per librin dhe keshtu nuk nxjerim ate qe duam te shqyrtojm- librin!dhe pastaj dalim nga tema dhe meremi me keto qe tani ne po meremi me njeri tjetrin ,llafe boshe.
Beson se me kupton keshtu pa dashje temat me duken sikur prishen dhe nuk pelqen ti lexosh.
Ndoshta dhe te tjer ose dhe ti mund ta kesh ven re kete

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 17:51
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Shiko...Dodgy, ne parim ke te drejte ti. Tema eshte libri dhe duhet te flasim per librin.
Une thjeshte hyra ne bisede neper mjet hijes apo rrezeve te te tjereve,pra duke ju degjuar ju, edhe un formova nje ide mbi ate liber.Ketu ishte pikenisja e nderhyrjes time.
Megjithate e pranoj gjykimin tend per sa ke shkruar me lart.
me rrespekt
kontinenti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 18:16
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha dodgy


Kontinet sory nqs e ke mar per ters ate qe thash per ju te dy qe te mos jepni mendime nqs nuk e keni lexuar librin,
Por mua me ben dicka pershtypje tek ky forum gje qe nuk me pelqen,futemi ne tema dhe flasim per gjera qe nuk i takojn temes,ketu tek kjo tem flasim per librin ,autori i hapjes se temes e ka futur ne kllapa te diskutojm me ato qe e kan lexuar.
Ti nuk ben gabim dhe asnji nuk te ndalon te thuash mendimin.Mendimi jot nuk eshte gabim por nuk i pershtatet temes nuk flet per librin dhe keshtu nuk nxjerim ate qe duam te shqyrtojm- librin!dhe pastaj dalim nga tema dhe meremi me keto qe tani ne po meremi me njeri tjetrin ,llafe boshe.
Beson se me kupton keshtu pa dashje temat me duken sikur prishen dhe nuk pelqen ti lexosh.
Ndoshta dhe te tjer ose dhe ti mund ta kesh ven re kete


Dodgy eshte e vertet se kush nuk e ka lexuar librin nuk duhet te flasi por faketi qe tema eshte hapur te besimi fetar e detyron lexuesin e ketej sektori qe te reagoj ndaj kesaj teme, panvarsisht nese e ka lexuar librin apo jo.
Edhe une doja te jepja mendimin tim si besimtar por ti na vure ndalim shkrimi per ne qe nuk e kemi lexuar. Ateher kjo tem nuk i perket besimeve fetare por i takon letersis. Te letersia do ishte me e udhes qe te hapej dhe te diskutohej thjesht nga ana letrare dhe jo nga ana besimtare. Perderi sa kjo tem do qendroj ketu do kete diskutime nga te gjithe.
Do ti lutesha moderatoreve, mbasi vete nuk kam koh, qe ta spostonin kete tem dhe ta vendosnin te "Bota e librit" te letersia, mbasi aty do te kishte dhe bukurin e vet diskutimi i librit. Aty le te diskutojne vetem ata qe e kan lexuar.
Gjithsesi romani mbetet nje roman dhe asgje me teper. Deri me sot une nuk kam degjuar qe nga nje roman te jen percaktuar fatet historike te nje kombi apo te nje besimi !!

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2005 22:48
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Keni ai nuk eshte roman, (per kete te siguroj une) eshte liber qe flet mbi gershetimin e artit me filozofine dhe fene.Si dhe hedh teori te guximshme per historine e fese, Krishtit dhe vete Kristianizmit. Te me falni qe e kam lene pas dore kete teme (sepse me takonte mua qe te caktoje rrjedhen e diskutimit) dhe i falenderoj moderatoret qe nuk e "importuan" andej nga Letersia (Po te ishte per te diskutuar mbi vlerat artistike te ketij libri, une e postoja vet tek Letersia, se besoj qe e di menyren )

Puna eshte se ne kete liber hidhen ide te tilla:
E para nuk ka qene nje Zot por kane qene dy (nje Perendi mashkull dhe nje Perendi femer) te cilet krijuan boten.
E dyta: "Pasardhesi" i Krishtit nuk ka qene Shen Pjetri por ka qene Maria Madalena (nuk e di si trajtohet kjo tek "Pasioni i Krishtit" se nuk e kam pare)
E treta: Krishti nuk ka qene dhe nuk ka pretenduar ndonjehere qe eshte Biri i Zotit. Por eshte shpallur nje profet i thjeshte. Por kjo u ndryshua nga kleriket e larte (ne kohen e Kostandinit) dhe sipas ketij autori (dhe autoreve te tjere) ky ndryshim (pra berja e Krishtit Bir te Zotit) eshte bere vetem me nje vote me teper se varianti qe Krishti te vazhdohej te quhej profeti i fundit (pra pak a shume si kryeprofeti).
E pesta: Simbolet e krishtera jane....te vjedhura nga besimet e meparshme (kryesisht nga fete pagane si feja e pellazgeve apo edhe e feve politeiste orientale)
Dhe vertete:

1)Kryqi eshte simboli i DIELLIT ne fene pellazge dhe kjo dihet (nuk eshte i pari Dan Braun qe e zbuloi)

2)Miti i kryqezimit eshte njesoj si miti i denimit te Prometeut (dhe biles te dy keta u kryqezuan per te njejtin shkak: Dashurine ndaj njerezve)

3)E mbani mend besoj qe Zoti e urdheroi Abrahamin (mos gaboj) qe te sakrifikonte (qe te provonte besnikerine ndaj Zotit)birin e tij te vetem Ismailin (me korrigjoni nqs gaboj se nganjehere i ngaterroj emrat).
Nqs e keni lexuar "Iliaden" eshte e pamundur te mos ju kujtohet sakrifikimi i bijes se Agamemnonit, Ifigjenise, per te zbutur inatin e Artemises (e cila kishte bllokuar eren qe tre mos niseshin anijet greke per ne Troje).
Dhe shkon akoma me tej.....ne te dy rastet perendite respektive e meshirojne "kurbanin" dhe i zevendesojne te dy te rinjte (Ifigjenine dhe Ismailin) me dy kafshe (Artemisa e kemben me nje dre kurse Zoti e kemben me nje dash nqs s`gaboj)

4) Cfare festojme ne me 25 DHJETOR? Lindjen e Krishtit? Por ne Bibel thuhet qe Krishti ka lindur ne MARS. Pse ndodh kjo mosperputhje?
Sepse 25 Dhjetori festohej nga shume fe (perfshi edhe fene pellazgjike) sepse eshte dita e SOLSTICIT TE DIMRIT. Prandaj kleri i krishtere qe te perhapte me lehte fene e vet, mbajti te njejtat festa "zyrtare" por u ndryshoi "destinacionin" (dmth u ndryshoi kuptimin).

Gjithashtu tregon per konfliktin me spektakolar me inteligjent dhe me te heshtur ndoshta ne tere historine. Konflikti KLERIKE---ARTISTE & SHKENCETARE. Pse duhet te ishte ky konflikt? Se pari feja e do perparimin dhe shkencen.Biles vete fetaret e thone qe "Shkenca te nxjerr te Zoti" atehere i bie qe te dyja palet te ishin kolege dhe miq. Po pse konflikt me artistet (Mikelanxhelo, Da Vinci, Rafaello e shume te tjere)? Zoti e do te bukuren. Keta ishin gjeni dhe njerez me shpirt shume me pasur, pse ishin hale ne sy per Klerin? Por me artistet kleri nuk atakohej haptazi (pervec rasteve te rralla). Pse? Sepse kishte nevoje per artistet. Po te mos ishin artistet kishat do ishin si hambare drithi apo magazine mallrash. Po te ishin kishat ne ate gjendje atehere askush nuk do vente ne kishe. (edhe me pas u ndoq e njejta taktike me muziken, ne fillim bluzi, xhazi dhe rroku u shpallen "muzike e djallit" por pasta kleriket per te mbushur kishat nisen t`u mesonin prifterinjve dhe pastoreve dhe koreve te tyre te kendonin bluz , xhaz, rok dhe neser do u mesojne te kendojne rep).
Arsyeja qe kleri u kundervihej shkencetareve dhe kishte hale ne sy artistet eshte e qarte. Ata po i minonin PUSHTETIN klerit. Shkencetaret po hishnin poshte me prova pallavrat e klerit qe Toka eshte e sheshte, qe Toka eshte ne qender te UNIVERSIT, qe Toka nuk leviz por levizin vetem yjet, dhe dielli. Shkencetaret po provonin qe ne teori mund te kete jete edhe ne Mars apo ne ndonje planet me mijera vjet-drite larg dhe biles jeta ne ate planet mud te jete edhe me e zhvilluar dhe me e perparuar se ne Toke.
Kurse artistet po u cirrrnin masken klerikeve. Ata ne veprat e tyre nepermjet artit donin te ringjallnin fete e vjetra, dhe donin te ringjallnin Biblen e vjeter te cilen kleriket e ksihin ndryshuar (dhe e interpretonin) sipas interesave te tyre (per pushtet te pakufizuar dhe pasuri te pafudme) dhe kete e benin me pragmatizmin me te madh. Dhe per te habitur injorantet dhe per t`u mbyllur gojen kundershtareve te tyre perdornin sofizmat dhe "kurthet e fjaleve" qe t`i zinin mat me fjale meqe nuk ua dilnin dot me fakte dhe me llogjike. Por ama nuk ngurronin te perdornin edhe dhunen.Qe nga interenimet dhe persekutimet ndaj artisteve dhe deri tek burgosjet, torturat dhe djegjet per se gjalli te shkencetareve ne turrat famekeqe te druve.

Gjithashtu ne kete liber shpjegohen disa nga simbolet me te mrekullueshme sic jane Trendafili, Ylli pesecepesh, qe me pas u "percudnua" ne fillim si simbol i djallit (kjo ishte nje shpifje e zakonshme e klerit ndaj simboleve qe nuk i vodhi) , pastaj simbol komunist dhe ne fund simbol ushtarak (Pentagoni ka forme ylli, simboli ushtarak i Amerikes eshte ylli pesecepesh, qe e vendosin ne grada, ne avione dhe neper rripat e krahut). Ne nje kohe qe ylli eshte simbol i dashurise dhe pese cepat e yllt simbolizojne trendafilin qe eshte simbol i dashurise.

Prandaj e thashe qe ne fillim, qellimi i temes nuk ishte te diskutonim mbi "avenurat dhe peripecite" e personazheve por ajo qe personazhet "zbulojne" me ane te veprimeve te tyre. Tani ata qe mendojne ndryshe ftohen qe te hedhin teorite dhe idete e tyre (mundesisht sa me objektive) dhe fare mire te diskutojme mbi keto fakte (ose edhe mbi fakte te tjera), mbi argumentimin e ketyre fakteve dhe pse jo edhe me shpjegimin e domethenieve (sipas mendimeve te ndryshme) te ketyre fenomeneve, fakteve dhe simboleve (dihet qe ne Bibel simbolika ze nje vend themelor).
Ju faleminderit edhe njehere qe nuk e transferuat apo mbyllet temen.
Gjithashtu ju falenderoj nqs do e beni debatin teper interesant duke sjelle fakte te reja pro apo kunder ketyre ideve.

P.S Ehh ku jane ato kohera kur une shkruaja vetem dy rreshta mesazh dhe gjysma e karaktereve ishin "surreter duke u zgerdhire"

Modifikuar nga jimmy84 datė 23/04/2005 ora 19:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2005 18:44
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Dhe se per pak harrova. Keni, tema nuk eshte "ekskluzivisht" per ata qe e kane lexuar librin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2005 19:05
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Dhe se per pak harrova. Keni, tema nuk eshte "ekskluzivisht" per ata qe e kane lexuar librin.

Keshu e mendova une nga pergjigjet qe moren ata qe nuk e kishin lexuar.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2005 19:46
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
roben
Anetar i ri

Regjistruar: 27/12/2004
Vendbanimi: london
Mesazhe: 1

habitem me tendencen qe kane disa njere per tu bere ''analiste'', kur ndeshen me dicka te re dhe mendim revolucionar.

Libri i lartepermendur nuk eshte as me shume , e as me pak imagjinate dhe spekullim . Eshte plotesisht absurde te parashtrosh sugjerime ose ''fakte'' qe nuk kane asnje baze ose konfirmim historik.Nje piktor mesjetar beri nje pikture sipas idese se tij,e do te ishte marrezi te studjojme detajet e saj per te nxjerre nje perfundim te kundert me ate qe thote shume qarte bibla te 4 ungjijte.

Ne qofte se dikush do te dije vertete historine e Jezuit, nuk ka pse te humbase kohen me hipoteza absurde , edhe pse keto mund te duken sfida qe i perkasin mendjeve intelektuale te koheve moderne.
Eshte nje gje te jesh nje analist i mire qe kerkon te verteten dhe krejtesisht dicka tjeter te shnderrohesh ne cinik duke spekulluar me te vertetat historike ne emer te te ashtuquajturit mendim modern

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2005 20:59
roben nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė roben Kėrko mesazhe tė tjera nga: roben Shto roben nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto roben nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shaban_qosja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 371

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Keni ai nuk eshte roman, (per kete te siguroj une) eshte liber qe flet mbi gershetimin e artit me filozofine dhe fene.Si dhe hedh teori te guximshme per historine e fese, Krishtit dhe vete Kristianizmit. Te me falni qe e kam lene pas dore kete teme (sepse me takonte mua qe te caktoje rrjedhen e diskutimit) dhe i falenderoj moderatoret qe nuk e "importuan" andej nga Letersia

Ne fakt as tek letersia nuk ke cfare diskuton mbi kete liber.
Pervec intriges nuk ka ndonje gje tjeter. Une e kam lexuar librin ne Frengjisht nuk eshte se jam i mire ne kete gjuhe po ne 500 faqe liber nuk e hapa njehere fjalorin. Aq i pasur ne fjale te reja eshte libri.

Pyetjet e tua Jimmy me duken interesante, por "fatkeqesisht" kur flasim per histori duhen pare edhe arshivat.

I gjithe libri bazohet ne ate qe personi ne te djathte te Krishtit ngjan me nje grua.
Po ta shikosh pikturen ashtu duket me te vertete.

Une them po pastaj. Ne sa e sa skulptura greke Apolloni ngjan me nje grua. Nuk di te kete patur ndonje koment.

Te vijme tek piktura, le te themi qe ne tablone e pikturuar 500 vjet me pare personi ne te djathte ishte grua.

Le te mbullim perseri syte dhe ta shikojme pikturen si fotografi.
Per ti besuar kesaj fotografie une bej pyetjen :
A ishte i pranishem Da Vinci ne darken e fundit te Krishtit (1500 vjet me pare) ?

Nuk kam c'te them tjeter sepse une librin e kam lexuar si roman dhe po ti besoj atyre qe thuhen me duhet ti besoj edhe historive me marsiane, fantome, perbindesha ....

gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 00:17
shaban_qosja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shaban_qosja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shaban_qosja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shaban_qosja Shto shaban_qosja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shaban_qosja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.