Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha shaban_qosja

Ne fakt as tek letersia nuk ke cfare diskuton mbi kete liber.
Pervec intriges nuk ka ndonje gje tjeter. Une e kam lexuar librin ne Frengjisht nuk eshte se jam i mire ne kete gjuhe po ne 500 faqe liber nuk e hapa njehere fjalorin. Aq i pasur ne fjale te reja eshte libri.




Pa dashur te polemizoj e intrigoj Shaban... ji pak me realist pavaresisht kendveshtrimit te librit ne fjale.
Edhe 1000 faqe te kishe lexuar .... se s'e ka hapur fjalorin s'ka te beje fare me vlerat dhe popullaritetin e Librit.... e tere kjo ndoshta sepse ti s'ke kuptuar asgje...

Ja disa statistika qe shkojne kunder asaj qe thua ti:


500.000 eshte numri i librave te shitur ne Fance.
12.000.000 eshte numri i librave shitur ane e mbane botes.
40 eshte Nr. i gjuheve ne te cilen eshte perkthyer libri.

Qe nga venja ne qarkullim e librit ne USA , ai ka zene vendin e pare ne shitjet me te mira te: Wall Street Journal, NY Times, Publishers Weekly e San Francisco Chronicle.

Mund te kisha vazhduar edhe me tej, por eshte pa bereqet kjo pune...


Gjithe te mirat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 12:45
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shaban_qosja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 371

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be


12.000.000 eshte numri i librave shitur ane e mbane botes.
Gjithe te mirat.


Erzeni nga tirazhi i afrohet me shume 19.000.000 por kjo nuk ndryshon ndonje gje per sa i takon permbajtjes.

Njerzit nuk eshte se pelqyen gjuhen letrare (te pakten keshtu mendoj une), por nderthurjen e historise, artit, shkences, suspensit.

Nuk e di ti , por une kur lexoj nje liber te bukur , me mbeten ne mendje fraza te bukura, fjale te reja.
Kete gje nuk e gjeta tek Kodi i Da Vincit. Nuk eshte se jam ekspert por ky eshte mendimi im.

gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 14:43
shaban_qosja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shaban_qosja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shaban_qosja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shaban_qosja Shto shaban_qosja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shaban_qosja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shaban_qosja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 371

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be


Ja disa statistika qe shkojne kunder asaj qe thua ti:


500.000 eshte numri i librave te shitur ne Fance.
12.000.000 eshte numri i librave shitur ane e mbane botes.
40 eshte Nr. i gjuheve ne te cilen eshte perkthyer libri.

Qe nga venja ne qarkullim e librit ne USA , ai ka zene vendin e pare ne shitjet me te mira te: Wall Street Journal, NY Times, Publishers Weekly e San Francisco Chronicle.


Meqe jemi tek statistikat:
Sipas librit Guinness te rekordeve (botim i vitit 1988).

Ndermjet vitit 1815 dhe 1975 dolen ne botim 2.5 miliard ekzemplare bible.

Eshte libri me i perkthyer ne bote , eshte perkthyer ne mbi 1800 gjuhe te ndryshme .

Pra megjithese jane statistikat e 17 viteve me pare tirazhi i Kodit te Da Vincit eshte shume larg.

Pa dashur te ofendoj asnje te krishtere, nuk besoj qe duke u nisur nga tirazhi i Bibles, ndonjeri te pretendoje qe Bibla eshte kryevepra e letersise boterore.
gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 16:52
shaban_qosja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shaban_qosja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shaban_qosja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shaban_qosja Shto shaban_qosja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shaban_qosja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Shabe
1)Shume nga ato FAKTE qe permenden ne liber jane reale: "LUFTA E FTOHTE" midis Vatikanit dhe artisteve ka ekzistuar dhe EKZISTON. (se me shkencetaret dikur ka bere lufte ZJARRI me gjithe kuptimin e fjales)

2)Disa nga ato teori i hedhin edhe studiues te tjere (vjedhjen e simboleve, te riteve, te festave dhe etj) dhe midis tyre eshte ARISTIDH KOLA. Qe duke analizuar fene pellazge (GJUHA E PERENDIVE) hedh pak a shume te njejtat TEORI. (Quhen teori sepse ka edhe mendime qe i kundershtojne keto teori, sepse ne te kundert nuk do quheshin teori por TEOREMA).
Kurse ti o byrazer "ala ke ura" ngele. Ke ndonje teori, fakte apo prova te reja? Bujrem, jam vertet i interesuar. Vleresimet subjektive te tuat i morem vesh.
Rrofsh per kohen qe me harxhove.

Modifikuar nga erzeni_be datė 25/04/2005 ora 19:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 17:44
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Nuk po heq anje pjese te nje postimi tim ....se e shoh qe eshte nje liber me bindje te forta fetare......mqs moderatoret vendosen ta mbajne ketu....

Citim:
Po citoj ato që tha tresh

1)Pike se pari kjo teme nuk duhetj hape ketu po tek letersia ose te bota e librit.Kodi Da vinci eshte nje roman nje triller e asgje me teper dhe nuk ka pse futet tek kjo teme pse nuk eshte nje punim nje studim me permatje fetare etj etj qe te futet ne kete teme. Eshte sikur te hapej nje teme per librin Vargjet Satanike te Selman Ruzhdie tek besimet fetare....gje e cila qe nuk ka aspak kuptim

2)Se dyti s’di se si merrni per te verteta nje Roman i cili nuk mund te quhet as historik e asgje tjeter po vetem nje triller policor i cili mbledh perpunon ‘’mistere’’ qe shoqerojne jeten mbi 2000 vjeqare te Krishterimit.
Me sa mend merren per baza dhe per te verteta nje Roman ??!! Nuk e di nese e keni idene se cfare e ndryshon romanin nga zhanret e tjera te letersise dhe per me teper si dhe cfare do te thote te ‘’zbulosh’’ te ‘’shpikesh’’ te besh nje studim etj etj.Sikur Donw Brown te ishte i sigurte qe ka zbulu dicka te re te cilen mendohet se na e ka mshehe ‘’kisha’’ dhe feja e krishtere, sigurisht qe nuk do ti botonte ne formen e nje romani.Ai do te preferonte te perdorte konferencat e revistat e specializuara nderkomebetare ku zbulimi i tij faktet e reja dokumentat e reja te zbuluara nga ai te mund te njihte dhe te informonte gjithe trupin akademik e shkencor boteror pra nje njohje boterore.Nje ‘’zbulim kaq i bujshem’’ sdo te ishte i denje per te dale ne driten e formen e nje Romani

3)Te ishte aq i ‘’rrezikshem’’ ky roman sigurisht qe do te kishim nje ‘’shpupurishje’’ te autoriteteve fetare te krishtera.Shume e akuazuara Opus Dei rreth te ciles flitet, sillet e pergojohet shume ne ate roman flet per nje rritje te interesit nga njerezit per veprimtarine e saj dhe me sa duket ky roman ka sjelle te kunderten e asaj qe shpresohej pra ka bere vetem nje reklame per pozitivisht.Njerezit keshtu jane me kurioze qe te njihen me krishterimin dhe misteret qe e rrethojne ate.

4)Une e kam lexu romanin para nja 4 muajsh dhe e mbarova ne vetem 4 dite dhe perveq nje trilleri te pergatitur mire aty ska asnje vlere tjeter e te pakten vlera letrare dhe eshte nje roman me te vertete e dobet.Tani psh shume pak gjera me kane mbete ne mendje nga ai romandhe nuk kam deshire ta lexoj perseri pse aty nuk thuhet asgje e re qe une personalisht nuk di.Jane gjera dhe mistere qe i lexojme cdo dite ne gazeta,revista ne Internet apo i shohim ne dokumentare televizive. Ndryshimi aty eshte se aty jane te permbledhur te kondensuara dhe bejne shume efekt ne syrin e nje njeriu qe nuk ka degjuar asnjehere per to.Ky roman be efekte ne njeriun qe nuk lexon anje gazete apo liber apo nuk sheh nje dokumtear ne TV perndsyshe ai njeri do te ishte i para-pergatitura per nje roman te tille

5)Ne Spanje doli libri anti-Kodi da Vinci qe shpjegon 117 gabimet teologjike e historike qe permban ai roman dhe ka te njejtin sukses si romani i Down Brown.....



po shtoj nje pike tjeter....

6)Dy shkrimtare Michael Baigent e Richard Leigh kane deklaru se romani me i famshem ne bote eshte nje ''Kopie'' e librit te tyre Holy Blood, Holy Grailte te botuar 20 vjet me para dhe per kete kane helle ne gjygj Dan Brown per vjedhje te drejtave te autorit.....

ps....e kam lexu edhe une Aristidh Kolen po vepra e tij nuk me ka binde aspak pse me duket teper artificiale dhe jep shpjegime Deux ex machina te cilat cdo shkencetar u hjell poshte me shume lehtesi.....edhe ky Aristidh Kola po te kishte ''bere zbulime kaq sensacionale'' do te kishte pase mbeshtetjen e akademise se shkencave shqiptare kosovare apo te universiteteve boterore......

Jam i bindur se cdo njeri i pergatitur qe mendon se ka ''bere nje arritje shkencore apo zbulim '' ( mqs ketu po flitet per ZBULIME te DON BROWN ) nuk perdor romanin si mjet per te shpalosur arritjet e tia shkencore po perdor revistat,simpoziumet,akademite shkencore kjo edhe per te pare e vene ne prove vertesine e zbulimeve nga koleget e tjere....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 18:58
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
Nuk po heq anje pjese te nje postimi tim ....se e shoh qe eshte nje liber me bindje te forta fetare......mqs moderatoret vendosen ta mbajne ketu....

po shtoj nje pike tjeter....

6)Dy shkrimtare Michael Baigent e Richard Leigh kane deklaru se romani me i famshem ne bote eshte nje ''Kopie'' e librit te tyre Holy Blood, Holy Grailte te botuar 20 vjet me para dhe per kete kane helle ne gjygj Dan Brown per vjedhje te drejtave te autorit.....

ps....e kam lexu edhe une Aristidh Kolen po vepra e tij nuk me ka binde aspak pse me duket teper artificiale dhe jep shpjegime Deux ex machina te cilat cdo shkencetar u hjell poshte me shume lehtesi.....edhe ky Aristidh Kola po te kishte ''bere zbulime kaq sensacionale'' do te kishte pase mbeshtetjen e akademise se shkencave shqiptare kosovare apo te universiteteve boterore......

Jam i bindur se cdo njeri i pergatitur qe mendon se ka ''bere nje arritje shkencore apo zbulim '' ( mqs ketu po flitet per ZBULIME te DON BROWN ) nuk perdor romanin si mjet per te shpalosur arritjet e tia shkencore po perdor revistat,simpoziumet,akademite shkencore kjo edhe per te pare e vene ne prove vertesine e zbulimeve nga koleget e tjere....



Nuk mund te ve doren ne zjarr qe "Kodi" nuk eshte i vjedhur. Dhe une nuk thashe qe keto i "zbuloi" Dan Braun. Ka patur edhe te tjere qe kane thene pak a shume te njejtat gjera.
Persa i perket Arstidh Koles (dhe gjithashtu Dan Braunit) nuk po them:
Cfare te bindi apo cfare nuk te bindi?
Pyetja eshte (duke e banalizuar muhabetin): Ku ja fusin kot keta, dhe ku ja fusin plot? (gjithmone me fakte apo qofte edhe me versione teorish).
Por ju ketu mor lal po sillni vetem opinione personale.Une nuk thashe: "kjo eshte keshtu se e thashe une apo Dani). Thashe hajde te diskutojme se ku qendrojne dhe ku nuk qendrojne keto teori.
Dhe nuk e kuptoj pse duhet te kembengulesh qe kjo teme te spostohet tek Letersia kur une po diskutoj tema FETARE. Megjithate po e vendosi "keshilli" qe duhet spostuar, OK nuk kam nerva te merrem "e lagu s`e lagu".

P.S Ndoshta jam shprehur pak ashper por eshte e shtata here qe thoni te njejten gje.(dhe une vazhdoj te kthej te njejten pergjigje si papagall pastaj.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 19:27
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

ti po disktun tema fetare,te nje romani te diskutushem,jo fetar jo historik nje triller kjofte ky edhe policor po triller mbetet....ne cdo kuptim
2000 vjet Krishterim ka aq shume mistere sa nuk i dilet kurre fundi...

Une gjerat mund ti perseris edhe 1000 here pse sma ndalon askush sado qe te duket i ashper, po sigurisht qe sdo rri te pres ''keshillin'' qe te marre vendime.Une jam une e ata ata....secili ka mendimin e tij te lire....dhe tema te rrije ku te doje.......

Per mu biseda mbaron ketu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2005 20:24
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shaban_qosja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 371

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Shabe&co
1)Shume nga ato FAKTE qe permenden ne liber jane reale: "LUFTA E FTOHTE" midis Vatikanit dhe artisteve ka ekzistuar dhe EKZISTON. (se me shkencetaret dikur ka bere lufte ZJARRI me gjithe kuptimin e fjales)

2)Disa nga ato teori i hedhin edhe studiues te tjere (vjedhjen e simboleve, te riteve, te festave dhe etj) dhe midis tyre eshte ARISTIDH KOLA. Qe duke analizuar fene pellazge (GJUHA E PERENDIVE) hedh pak a shume te njejtat TEORI. (Quhen teori sepse ka edhe mendime qe i kundershtojne keto teori, sepse ne te kundert nuk do quheshin teori por TEOREMA).
Kurse ti o byrazer "ala ke ura" ngele. Ke ndonje teori, fakte apo prova te reja? Bujrem, jam vertet i interesuar. Vleresimet subjektive te tuat i morem vesh.
Rrofsh per kohen qe me harxhove.



Po me uren c'pate ?
c'te keqe te bente ajo uren
Xhimi, po nuk ishe i bindur per dobesine letrare te librit mund te hapesh nje teme tek letersia mbi vlerat letrare te ketij libri.

Per sa i takon fakteve ne kete liber ate na e ke dhene shume mire ti
se pari duke e krahasur me skenarin e nje 007 , pra perralla.

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84

Aty e gjithe aventura eshte nje ngjarje e denje per nje film te "Agjentit 007"


se dyti duke diskutuar gjera qe nuk permenden fare ne liber
Kjo ose nuk e ke lexuar librin, ose aty nuk ka gjera per te diskutuar. Jam me shume dakord me kete te dyten.

Sa per punen e datave me duket pak qesharake te kerkosh saktesi perderisa kalendari qe perdorim u vendos me 15 tetor 1582 nga papa gregoire XIII.

Per punen e vjedhjes se simboleve ketu nuk ka ndonje gje per tu zbuluar (per mendimin tim) qofte edhe nga i madhi ARISTIDH KOLA.
Kuptohet qe per te konvertuar besimatre te ri nuk mund te hidheshin poshte te gjitha simbolet dhe festat e mepareshme.
Nuk kam degjuar te jete akuzuar feja muslimane sepse perdor ritin e synetit si tek cifutet.
Po te kujtohet ne kohen e komunizmit per festen e vitit te ri kishte nje plak te vitit te ri qe shperndate dhurata per femijet ... qe ngjate me plakun e krishtelindjeve.
Mos te zgjatem se po kalojme ne tema te tjera dhe keto dalin fare nga kuadri i librit.
pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2005 10:31
shaban_qosja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shaban_qosja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shaban_qosja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shaban_qosja Shto shaban_qosja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shaban_qosja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
ti po disktun tema fetare,te nje romani te diskutushem,jo fetar jo historik nje triller kjofte ky edhe policor po triller mbetet....ne cdo kuptim
2000 vjet Krishterim ka aq shume mistere sa nuk i dilet kurre fundi...

Une gjerat mund ti perseris edhe 1000 here pse sma ndalon askush sado qe te duket i ashper, po sigurisht qe sdo rri te pres ''keshillin'' qe te marre vendime.Une jam une e ata ata....secili ka mendimin e tij te lire....dhe tema te rrije ku te doje.......

Per mu biseda mbaron ketu.



Mbaron biseda ketu??? Per ty mor byrazer ka mbaruar me kohe. Ti di vetem te japesh direktiva "cojeni temen ketu" dhe te japesh konkluzione "ky iber s`ka asnje fakt" nderkohe qe ti thua qe autori ehte akuzuar per VJEDHJE TE LIBRIT. Dmth ka edhe te tjere qe kane thene po te njejtat gjera. Dhe te gjithe ja fusin kot. Vetem Vatikani (qe e pacim me jete) ka te drejte. Ti nuk ke idene e debatit te ideve dhe pastaj me thua mua "komunist". Pash Zotin boll na dhe "verdiktet zyrtare".


O Shabe , nuk do them me "ala te ura" po do them "ala ke letersia" tani e tutje. Po mu bene gishtat cope duke ju thene qe ai liber s`ka asnje vlere letrare, ti akoma me thua mua "lexoje qe te bindesh se ai nuk ka asnje vlere letrare". Cfare t`i bej qe e kam murin larg se do i bija me koke tani. Persa i perket riteve te vjedhura une nuk po permend Baba Gjyshin e Vitit te Ri apo per Festen e Hashures, po flas per KRYQIN (simbolin KRYESOR), po flas per KRISHTELINDJET (per festen kryesore), po flas per KRYQEZIMIN (ngjarjen me te rendesishme).
Booh, kot nuk tha ai "gri, gri sallate, sa te shkoje dhe kjo nate".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2005 12:07
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Jimmy...
Fjalen ''Byrazer'' perdore me njeri tjeter jo me mu....
Nqs te kam thane ndonje batute per personin tand sigurisht qe ishte nje batute ne kllapa apo e shoqerume me figurina....dhe besoj qe jena kuptu....
Ne kete rast,ne kete teme,ti smund te me denosh se si mendoj une e cfare them une prandaj kurseji epitetet.....( te pakten ne kete teme )
Personalisht nuk kam asgje me ty.....prandaj kerkoj respekt mqs nga ana ime ste ka mungu.....spo te kerkoj shume.....

ps.qe te mos ta kthejme ne shume personale kete teme mund te merrena vesht edhe me MP se di i nxjerrim pune moderatorve me fshirje e modifikime:p....po e mbyll ketu,dhe me te vertete qe po e mbyll ketu me nje, na rrofte libri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2005 12:30
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Shkrimtare te huaj > Kodi i Da Vincit!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.